Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 02 липня 2020, питання №23387 150₴

Могут ли забирать в военкомат/вручать повестки на улице?

Здравствуйте. Мне 25 лет, подхожу по призывному возрасту в армию. До какого возраста я являюсь годным для службы? 27 лет включительно или не включительно? И ещё, подписан ли указ о том, что призывников могут забирать в военкомат прямо с улицы?
Так как я сейчас нахожусь в Польше, прошу контактировать путём звонка в Телеграмме по номеру Просто добавьте мой номер телефон в список контактов и напишите в лс, что бы я знал с кем общаюсь.

Відповіді юристів (5)

    Мєньков Андрій Васильович

    Доброго дня Роман. На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку). Зупиняти людей на вулиці, перевіряти їхні документи на предмет ухилення від служби та змушувати проїхати до військкомату не мають права.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Стосовно вашої ситуації повідомляю наступне :

    1.Насколько заранее (указанной даты в повестке) могут давать повестку?

    Усе залежить від типу повістки та яку мету вона несе – перевірка, медогляд чи призив. В повістці повинні бути вказані: дата, час, адреса місця прибуття та перелік документів, які особа повинна мати при собі. Повістка повинна бути скріплена печаткою та підписом військового комісара. Тобто заздалегідь вручити можуть.

    Згідно з українським законодавством, ЗУ Про військовий обов язок та військову службу призовники, які отримали повістку з військкомату зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на добровільну явку у військовий комісаріат. Повістка має бути вручена , надані роз яснення щодо її змісту під підпис призовника.

    2.Законно ли давать повестку безпричинно?

    Є основні типи повісток:

    1.Уточнення облікових даних. Для оновлення в базі інформації про призовника, його сімейний стан, роботу, наявність чи відсутність дітей. Результати перевірки можуть відстрочити службу, якщо в призовника є підстави, які передбачені в законодавстві.

    2.Проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження. Разом із нею буде «картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного», у якій зрештою буде зазначено, чи призовник придатний чи непридатний до строкової служби. Якщо непридатний – він уникає строкової служби.

    3.Призов на військову службу в Збройні сили України. У повістці вказано термін, коли треба з’явитися до призовної дільниці. Також там вказано, що потрібно взяти: паспорт, військовий квиток (тимчасове посвідчення) або посвідчення про приписку до призовної дільниці (для призовників).

    Таким чином, видача повістки завжди має причину.

    3.Законно ли давать повестки на не призывное время?

    Призов відбувається двома хвилями: навесні та восени. Весняний призов відбувається з 1 квітня до 30 червня, а осінній – з 1 жовтня до 31 грудня. Проте, крім них, президент може оголосити позачерговий або додатковий призов у Національну гвардію або Прикордонну службу України, якщо під час основного призову був недобір. Тоді все відбувається так само: оголошення позачергового призову та повістка. Важливо знати, що призовна кампанія в Україні може бути продовжена будь-якої миті протягом року лише на підставі Указу Президента (приймати новий закон для цього не потрібно). Саме у такий спосіб строки проведення «весняного» і «осіннього» призову були продовжені до 3-х місяців. На жаль, відомості про проведення позачергових призовів особливо не афішуються.

    Звертаємо увагу, що весняний призов у 2020 році повинен був розпочатися 1 квітня. Однак через пандемію коронавируса його перенесли на травень. Відповідний указ ще в січні 2020 року підписав Президент. Триватиме він до кінця липня.

    4.Законно ли в самом военкомате давать повестку на следующий раз, если в этот день пришел по другой? Может ли такое повторяться? Саме питання місця вручення повістки у нормативних документах детально не описано. Законом не встановлено, як саме, де саме має вручатися повістка. Тому співробітники військкоматів можуть вручати повістки будь-яким способом, що не суперечить ст. 19 Конституції України.

    Але якщо призовник не згоден з таким врученням, він має право оскаржувати дії посадових осіб у суді.

    5.Военкомат уверяет, что принудительный призыв с этого призыва уже с 18 лет, а не с 20, так ли это? (На сайте министерства обороны указанно, что в этот призыв 18-19 лет только по собственному желанию).

    Призовний вік в Україні в 2020 році встановлено - 18-27 років. Раніше призовний вік починався з 20 років, проте, за новим указом президента, з 1 квітня найменша межа – це 18 років. Але призов громадян України у віці 18-19 років проводиться за їх бажанням (за письмовою заявою).

    Придатним за станом здоров'я громадянам України віком 18-19 років рекомендовано надати відстрочки від призову на строкову військову службу відповідно до частини 15 статті 17 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

    Тобто З 20-ти років — це буде обов’язково, з 18-ти,19-ти — добровільно.

    Рекомендую залишатися за кордом та не брати повісток за місцем їх вручення.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    100%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте, Роман!

    Призвать на срочную воинскую службу могут только до 27 лет (при признании пригодным к призыву на срочную воинскую службу и отсутствит оснований для получения отсрочки и освобождения от призыва на срочную воинскую службу), то есть как только Вам исполнится 27 лет, то призвать на срочную воинскую службу не могут.

    Такого Указа Президента Украины, о том, чтр призывников могут забирать в военкомат прямо с улицы нет.

    Обратите внимание на основания для получения отсрочки от призыва на срочную воинскую службу, указанные в статье 17 Закона Украины "О воинской обязанности и военной службе", а также на основания для освобождения от призыва на срочную воинскую службу, указанные в статье 18 Закона, кроме того, при выезде на законных основаниях (учёба, работа), за границу на срок более 3 месяцев, Вы в соответствии со статьей 37 Закона, можете быть сняты с воинского учёта.

    Смотрите эти статьи в Законе Украины "О воинской обязанности и военной службе":

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12

    При наличии вопросов обращайтесь!

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон Украины "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12):

    "Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу

    1. На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку)..." -

    на срочную службу годные по здоровью граждане могут быть призваны до 27 включительно;

    "Стаття 22. Граничний вік перебування на військовій службі

    1. Граничний вік перебування на військовій службі встановлюється:...

    5) для військовозобов’язаних та резервістів, які призиваються на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, - до досягнення граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві.";

    "Стаття 28. Розряди запасу та граничний вік перебування військовозобов'язаних у запасі

    1. Запас військовозобов'язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов'язаних.

    2. Військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:

    1) перший розряд - до 35 років;

    2) другий розряд - до 60 років...

    4. Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві." -

    военнообязанный является годным к воинской службе до достижения 60 лет включительно.

    "ПОЛОЖЕННЯ про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/352-2002-п):

    "21. Оповіщення про явку на приписку проводиться наказами районних військових комісарів (додаток 3). Накази щороку видаються не пізніше 25 грудня. Конкретні терміни явки до призовних дільниць для проходження приписки установлюються районними військовими комісаріатами у повістках (додаток 4), вручення яких провадиться через житлово-експлуатаційні організації, інші організації або підприємства та установи, що здійснюють експлуатацію будинків, домовласників, відповідні органи рад, підрозділи по роботі з кадрами підприємств, установ, організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності. ...

    У необхідних випадках повістки можуть вручатися громадянам безпосередньо за місцем їх проживання." -

    таким образом, вручение повестки на улице не предусмотрено, т.е. незаконно.

    Ковальчук Владимир

    Однако на сегодняшний день нет ни правительственного порядка ведения воинского учета граждан, которые временно находятся за рубежом, ни действенного механизма, который бы заставлял украинцев возвращаться на Родину из-за получения повестки.

    Например, Генконсульство Украины в г. Салоники (Греция) уже ранее сообщало: в связи с принятием Указа Президента Украины от 17.03.2014 г. № 303/2014 «О частичной мобилизации» и согласно письму Генерального штаба Вооруженных сил Украины от 17.03.2014 г. № 300/1/С/727, а также учитывая многочисленные обращения по данному вопросу в зарубежные дипломатические учреждения и МИД Украины, военнообязанные, которые находятся в запасе Вооруженных сил Украины и временно проживают за рубежом и находятся на временном учете иностранных дипучреждений, на учебные сборы не вызываются. Призыв указанной категории граждан на военную службу во время мобилизации возможен в случае возвращения граждан в Украину в добровольном порядке и непосредственного прибытия в районные (городские) военные комиссариаты по месту жительства в Украине.

    Спокойно могут себя чувствовать и студенты-украинцы, обучающиеся за рубежом. Последние изменения в законодательство предусматривают, что студенты и аспиранты дневной формы обучения не подлежат призыву на военную службу во время мобилизации, на особый период. Особенности ведения воинского учета граждан, которые временно находятся за рубежом, определяются Кабинетом Министров Украины.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України