Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день. Могу ли я вернуть кредит в Банк ПУМБ, который взял менее чем 14 дней назад. По условиях в них 20 процентов, а на деле при 50000 тис. гривен вышло к оплате за три года 120 000, что не было озвучено в итоге.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (2)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чаті1. Можно. Согласно статье 16 Закона Украины «О потребительском кредитовании», потребитель имеет право в любое время полностью или частично досрочно вернуть кредит. Банк не имеет права отказывать ему в этом желании и взимать за это дополнительную плату.
2. Штрафы или комиссии за досрочное погашение кредита незаконны. Пункты в кредитных договорах, которые их предусматривают, можно оспорить в суде.
Если есть дополнительные вопросы связывайтесь со мной через мой профиль на сайте (э/почта или Вайбер).
Юрист, м. Вінниця, 17 років досвіду
Справа в тому, що згідно ч. 6 ст. 11 Закону «Про захист прав споживачів» споживач має право протягом 14 календарних днів відкликати свою згоду на укладення кредитного договору без пояснення причин. Перебіг цього строку починається з моменту передачі споживачеві примірника укладеного договору.
Але коли виникає саме право на відкликання згоди?Якщо вважати, що саме право на відкликання виникає з моменту укладення договору, то позичальник, який не отримав оригінал договору споживчого кредиту, може відмовитися від такого договору в будь-який момент до його одержання та протягом 14 днів після цього.При такому підході позичальник може стверджувати про відсутність у нього такого оригіналу, і, відповідно, скористатися своїм правом на відмову від договору, навіть якщо він отримав оригінал кредитного договору, але ніде про факт і дату такого отримання не розписувався. Адже згідно з ч. 4 ст. 11 Закону «Про захист прав споживачів» обов'язок по доведенню того, що один з оригіналів договору був переданий споживачеві, покладається на кредитодавця.Якщо ж вважати, що право на відкликання згоди виникає з моменту отримання оригіналу договору, то, по суті, це «бомба уповільненої дії» для банку. Досить клієнту добитися отримання свого примірника (а обов'язок щодо передачі йому оригіналу договору передбачено ч. 4 ст. 11 Закону «Про захист прав споживачів»), наприклад, в судовому порядку, і він зможе скористатися своїм правом.При цьому той факт, що позичальник вже користувався кредитом, вносив платежі та ін. не може бути перешкодою для застосування такого права. Адже можливість його використання пов'язана не з заключенням чи дійсністю договору, а з його виконанням. Це підтверджує, наприклад, рішення КСУ від 10.11.2011 року № 1-26/2011, в якому було зазначено, що право на відкликання згоди від укладення договору можна реалізувати тільки в процесі його виконання.Але для того щоб скористатися таким правом, позичальникові необхідно подати особисто (через представника) або надіслати кредитодавцю поштою письмове повідомлення про відкликання угоди. А також одночасно повернути кредитодавцю кошти або товари, отримані за договором.Кредитодавець може перешкодити реалізації зазначеного права, якщо доведе сам факт передачі оригіналу договору споживчого кредиту і те, що з моменту передачі вже минуло 14 днів. Таким доказом може, наприклад, служити підпис позичальника на примірнику договору, що залишився у кредитодавця. Крім того, не виключено, що суперечка про наявність / відсутність у позичальника договору буде вирішуватися в суді.