Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 16 жовтня 2020, питання №30983 100₴

Как продать часть в квартире

Здравствуйте. Есть квартира в Киеве. Приватизирована на 5 человек (я, две сестры, мама и отец - все совершеннолетние). Мама с отцом развелись и мы хотим продать квартиру, но папа не совсем адекватный, к сожалению с ним диалог нормальный вести не всегда возможно. Иногда он не против продать квартиру, но загибает нереальную сумму за свою 1/5, а иногда и вовсе против продажи. Терпеть это уже нет сил, поэтому встал вопрос о том чтоб продать 4/5 квартиры в независимости от его настроения.
Вопрос в том, как именно нам это сделать? Квартира в общей совместной собственности, то есть конкретных долей у нас нет. Счета не разделены. Прочитала что выделять в натуре части в квартире нельзя, можно только в частных домах. Как тогда нам поступить? Нужно ли вообще выделять эти доли и в таком случае что это за процедура, с чего начать и сколько примерно это всё выделение будет стоить по киевским меркам? И долго ли?
Или можно ничего не выделять, а просто продать нашу 4/5 и тогда он будет таким же общим совладельцем с новыми владельцами?

Відповіді юристів (11)

    Беликов Олег  Александрович
    Беликов Олег Александрович 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду

    Добрый день. Навряд ли ваш вариант сработает, так как без согласия отца вы квартиру не продадите, а на вашу часть еще надо найти желающих. Попробуйте выкупить у отца его часть, предложите ему денег, а затем уже на продажу выставляйте всю квартиру полностью.

    Ковальчук Владимир

    Отмечаем, что приватизированная квартира принадлежит владельцам как частное имущество. То есть таким имуществом можно свободно распоряжаться (продать, подарить, сдать в аренду или завещать). Однако поскольку данная квартира приватизирована на нескольких человек, есть своя специфика в осуществлении своего права собственности на долю в этой квартире.

    Так, собственность двух или более лиц с определением долей каждого из них в праве собственности является общей долевой собственностью.

    Право общей долевой собственности осуществляется совладельцами по их согласию.

    Совладельцы могут договориться о порядке владения и пользования имуществом, являющимся их общей долевой собственностью.

    Каждый из совладельцев имеет право на предоставление ему во владение и пользование той части общего имущества в натуре, которая соответствует его доле в праве общей долевой собственности. В случае невозможности этого он имеет право требовать от других совладельцев, которые владеют и пользуются общим имуществом, соответствующей материальной компенсации.

    Если договор между совладельцами о порядке владения и пользования общим имуществом в соответствии с их долей в праве общей долевой собственности удостоверен нотариально, он является обязательным и для лица, приобретающего впоследствии долю в праве общей долевой собственности на это имущество.

    Действительно, совладелец имеет право самостоятельно распорядиться своей долей в праве общей долевой собственности, но должен придерживаться установленных законом правил.

    В случае продажи доли в праве общей долевой собственности совладелец имеет преимущественное право перед другими лицами на ее покупку по цене, объявленной для продажи, и на прочих равных условиях, кроме случая продажи с публичных торгов.

    Продавец доли в праве общей долевой собственности обязан письменно уведомить других сособственников о намерении продать свою долю, указав цену и другие условия, на которых он ее продает.

    Если другие совладельцы отказались от осуществления преимущественного права покупки или не осуществят этого права относительно недвижимого имущества в течение одного месяца со дня получения ими извещения, продавец вправе продать свою долю другому лицу.

    Если желание приобрести долю в праве общей долевой собственности обнаружили несколько совладельцев, продавец имеет право выбора покупателя.

    В случае продажи доли в праве общей долевой собственности с нарушением преимущественного права покупки совладелец может предъявить в суд иск о переводе на него прав и обязанностей покупателя. Одновременно истец обязан внести на депозитный счет суда денежную сумму, которую по договору должен уплатить покупатель.

    К таким требованиям применяется исковая давность в один год.

    Передача совладельцем своего преимущественного права покупки доли в праве общей долевой собственности другому лицу не допускается.

    Итак, Вы можете продать свою долю в приватизированной квартире, но сначала должны предложить другим совладельцам ее выкупить. Если они откажутся или не предоставят ответ в течение одного месяца с момента получения письменного уведомления – можете свободно продавать указанную долю квартиры другим лицам.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня!

    Якщо Ваш батько проти продажу своєї частки, то продавайте виключно свої долі, однак із дотриманням Цивільного кодексу України.

    Стаття 361. Право співвласника розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності

    1. Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

    Стаття 362. Переважне право купівлі частки у праві спільної часткової власності

    1. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

    2. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

    Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

    3. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

    4. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

    До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

    5. Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.

    Всього найкращого!

    Карпенко Андрій Володимирович
    25%
    Карпенко Андрій Володимирович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    1. Рекомендация - проще договориться с отцом.

    2. Если не договоритесь, то порядок следующий:

    - через Суд выделяете идеальные доли каждому сособственнику (Не путать с выделением долей в натуре);

    - оцениваете через экспертизу стоимость одной доли;

    - предлагаете отцу выкуп его доли, согласно экспертной оценке. Если он не согласиться, предлагаете ему выкупить Ваши доли (предложения подавать письменно);

    - если отец не на что не соглашается, тогда можете выкупить его долю через Суд или продать 4/5 своих идеальных долей.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Ви можете у будь -який час продати свою частку квартири , яка належить Вам на праві приватної власності згідно правовстановлюючих документів , шляхом укладання нотаріально договору купівлі -продажу з внесенням відомостей до реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

    Ви можете реалізувати своє право згідно Цивільного кодексу України.

    Стаття 361. Право співвласника розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності

    1. Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

    Серед іншого стаття 362 ЦК говорить , що переважне право на купівлю частки майна мають співласники, що спільно проживають у квартирі.

    Враховуючи зазначене рекомендую спочатку поговорити з вашим батьком, щодо можливості продажу , або дарування його частки Вам , аби потім ви могли продати квартиру у цілому.

    Якщо згода не буде досягнута , свою частину по документам ви як власник маєте право продати, подарувати чи обміняти будь - якій особі з залученням нотаріуса для оформлення процедур та документів.

    продати можливо лише чітко ту частину яка належить вам згідно документів в такому разі це чітко 4/5 частин, якщо покупець погодиться на таку угоду, то ваш батько буде співласником квартири з новими власниками - це можливо.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Шишкин Алексей Юрьевич
    15%
    Шишкин Алексей Юрьевич 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду

    в данном случае у вас есть следующие варианты. Выкупить у отца его долю и потом уже продавать без него. Или если этот вариант не сработает по причине его отказа надо обращаться в суд. В суде нужно признать его долю незначительной в этой квартире и получить решение суда на прекращение права собственности отца на его долю и выплаты ему денег согласно независимой оценке. Для обращения в суд необходимо будет предоставить суду отчет об оценке и внести на депозитный счет суда сумму равную стоимости доли отца. Эта процедура предусмотрена гражданским кодексом Украины, она работает.

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 25 років досвіду

    Спільна власність, тобто власність декількох осіб, може бути 2 видів:

    Спільна часткова власність - власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності.Спільна сумісна власність - власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності.

    Відчуження частки у спільній частковій власності здійснюється із дотриманням права переважної купівлі, зміст якого розкритий у ст. 362 Цивільного кодексу України.

    • У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.
    • Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.
    • Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.
    • Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.
    • У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.
    • Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.
    • Право переважної купівлі не поширюється на договори дарування, довічного утримання (догляду), міни, виділу частки співвласнику у натурі;

    • Право переважної купівлі поширюється на договори міни, якщо частка обмінюється на речі визначені родовими ознаками і особа, яка має право переважної купівлі пропонує відчужувану річ того ж роду, в тій же кількості і ті є ї ж якості.

    Отже, якщо квартира належить на праві спільної часткової власності, власник може безперешкодно розпорядитись своєю часткою квартири, зокрема, укласти договір купівлі-продажу.

    Однак якщо мова йде про спільну сумісну власність, попередньо необхідно визначити частки кожного із співвласників.

    Якщо мова йде про поділ саме майна між співвласниками, а не права власності, то відповідно до чинного цивільного законодавства, об’єкт нерухомого майна ділиться в натурі або виділяється його частка, виключно за умови технічної можливості таких дій.

    Згідно зі статтею 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

    Якщо виділ у натурі частки зі спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

    Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

    Якщо є питання або потрібна допомога - звертайтесь.

    Мєньков Андрій Васильович
    15%

    Доброго дня Карино! Якщо ж домовитися з батьком про викуп його частки не вдастся, то Вам необхідно звертатись до суду.

    Майно може належати на праві особистої власності одній особі або на праві спільної сумісної чи часткової власності декільком особам.

    Відповідно до положень ч. 1 ст. 319 ЦК України власник на власний розсуд володіє, користується, розпоряджається своїм майном.

    У разі, якщо майно перебуває у спільній частковій власності, такі дії щодо майна мають вчинятися за спільною згодою співвласників.

    На практиці трапляються випадки коли автомобіль, квартира, будинок, нежитлові приміщення, земельна ділянка або ж інше майно перебувають у спільній частковій власності кількох співвласників, в яких постійно виникають конфлікти, або коли майно не можна розділити та інший співвласник не бажає продати свою частку.

    В такому випадку співвласник майна, яке перебуває у спільній частковій власності, може примусово викупити частку іншого співвласника, пред’явивши до суду позов про припинення права власності іншого співвласника на належну йому частку у спільному майні з виплатою відповідної грошової компенсації.

    Частиною першою статті 365 ЦК України визначено, що право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:

    частка є незначною і не може бути виділена в натурі

    Про те, що частка співвласника є незначною та не може бути виділена в натурі можуть свідчити розмір частки або ж характеристики об’єкта. Наприклад, не можна виділити в натурі частку співвласника в однокімнатній квартирі площею 30 кв.м. або частку співвласника у житловому будинку 80 кв.м., якщо така частка становить, припустимо 5/100.

    Виділ в натурі частки в об’єкті співвласника можливий лише тоді, коли внаслідок поділу можна отримати декілька об’єктів, які можна використовувати відповідно до їх цільового призначення. Неможливість виділу в натурі частки співвласника у майні, що є об’єктом спільної часткової власності, може бути підтверджено висновком експерта.

    річ є неподільною

    Неподільною є річ, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення. Такими речами можуть бути, наприклад, коштовні або колекційні речі, електронна техніка, автомобіль, яхта чи судно, паркомісце чи гаражний бокс.

    спільне володіння і користування майном є неможливим

    Неможливість спільного володіння і користування майном може бути обумовлена як особливостями самого об’єкта, так і стосунками між співвласниками.

    таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї

    Відповідні обставини підлягають оцінці судом окремо в кожному випадку. Водночас може враховуватися, зокрема, хто користується майном, яке перебуває у спільній частковій власності; майновий стан співвласника, до якого заявлені відповідні вимоги; чи є об’єкт, щодо якого заявлено вимоги про припинення права власності на частку, місцем його постійного проживання; розмір компенсації, тощо.

    Згідно з позицією Верховного Суду право власності співвласника на частку в спільному майні може бути припинено за наявності будь-якої з передбачених пунктами 1–3 ч. 1 ст. 365 ЦК України підстав, які є самостійними, за умови, що таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї.

    Таким чином, при пред’явленні позову позивач зобов’язаний довести наявність однієї із наступних трьох обставин:

    що частка відповідача є незначною і не може бути виділена в натурі або

    річ є неподільною або

    спільне володіння і користування майном є неможливим.

    Водночас позивачу обов’язково потрібно довести, що таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам відповідача та членам його сім’ї.

    Саме ця обставина є визначальною при вирішенні спорів про припинення права на частку у спільному майні за вимогою інших співвласників

    Суд ухвалює рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.

    Тому до позовної заяви слід додати звіт суб’єкта оціночної діяльності або висновок експерта про оцінку вартості частки відповідача у спільному майні, а також документ про внесення грошової компенсації вартості частки відповідача у спільному майні на депозитний рахунок суду.

    Якщо провести оцінку частки у спільному майні неможливо, зокрема через перешкоди з боку іншого співвласника, можна подати до суду клопотання про призначення відповідної експертизи.

    Якщо позов подано з приводу нерухомого майна, то на нього поширюється правило виключної підсудності, встановлене ст. 30 ЦПК України, за місцезнаходженням такого майна.

    Судовий збір за позовом про припинення права власності співвласника майна на його частку підлягає сплаті як за вимогу майнового характеру та розраховується відповідно до пп. 1 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” в розмірі 1 відсотка ціни позову (в даному випадку від оціночної вартості частки, право власності співвласника на яку припиняється), але не менше 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому позов подається до суду.

    Прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлюється ст. 7 закону України “Про державний бюджет” на відповідний рік та для розрахунку судового збору береться в розмірі станом на 1 січня календарного року, в якому подається позов до суду.

    Адвокат  Євген Олександрович
    15%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте!

    Рекомендую :

    1) Сначала попробовать договориться с отцом, как родственники;

    2) если по родственному договориться с отцом не получится, то направить ему заказными письмами с уведомлением - официальные письма от каждого из совладельцев, с конкретными предложениями;

    3) если от отца не будет какой-либо реакции, необходимо всем обращаться с иском в суд, для выделения частей (долей) в этой квартире;

    4) после этого, предложить отцу выкупить Ваши доли официально, направив заказными письмами с уведомлением - официальные письма от каждого из совладельцев, с конкретными предложениями;

    5) если не будет реакции продавать свои части (доли), вне зависимости от отца.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Костромина Виктория
    15%
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    Вопрос в том, как именно нам это сделать? -

    1. для начало нужно нотариально предложить отцу выкупить ваши части

    2. есть варианты выкупить его часть, а потом продать все квартиру - но это через суд и есть нюансы

    3. выделить 4\5 невозможно - и если покупатели согласятся купить "идеальные части" - то можете продать так как есть

    но некоторые не хотят так покупать - и для этого нужно определить порядок пользования - это происходит в судебном порядке

    4. и не забывайте что часть всегда дешевле чем вся квартира- пробуйте договориться

    Савченко Олександр
    15%
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Карино!

    При приватизації виникає саме спільна часткова власність, а не сумісна. А тому, якщо квартира приватизована на 5 чоловік, то всім їм повинна належати 1/5 частка у праві власності (тобто, 1/5 від внутрішньої площі житла). Впевнений, що у свідоцтві про право власності на нерухоме майно саме так і вказано. Отже, щоб продати всю квартиру, необхідна згода всіх співвласників продати свою частку. Якщо ж ваш батько проти продавати свою частку, то Ви, дві сестри і мати маєте право продати свої частки квартири, так як відповідно до ст. 361 Цивільного кодексу України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

    При цьому, щоб не отримувати від кожного співвласника відмову від викупу частки квартири, необхідно в нотаріуса оформлювати купівлю-продаж відразу 4/5 частки квартири (тобто, частки, яка належать Вам, вашій матері та двом сестрам).

    Адже, згідно зі ст. 362 Цивільного кодексу України власник зобов'язаний спочатку запропонувати придбання своєї частки іншим співвласникам. Про це він повинен повідомити їх письмово, вказавши всі умови продажу (ціну, строки та інше). Так як при порушенні пріоритетного права купівлі, співвласник може подати в суд і визнати угоду купівлі-продажу недійсною.

    А тому, також необхідно, щоб Ви, дві сестри і мати письмово запропонували своєму батьку (чоловіку) придбання своєї частки квартири. Всі умови продажу необхідно викласти в листі та надіслати його батьку (чоловіку) замовним листом з описом вкладення.

    Згідно із законом на відповідні дії власника (згода або відмова) дається 1 місяць з моменту фактичного отримання повідомлення. Тобто, якщо батько (чоловік) у визначений строк відмовиться або ж не заявить про своє бажання придбати частки, які належать Вам, вашій матері та двом сестрам, то їх можна продавати третім особам без жодних додаткових обмежень і проблем.

    Однак, чи знайдеться покупець, який погодиться купувати не всю квартиру, а лише 4/5 частки.

    Якщо такого покупця у Вас немає, тоді необхідно буде домовлятися з вашим батьком або ж вирішувати питання продажу всієї квартири в судовому порядку, тобто подавати позов про припинення права власності вашого батька на 1/5 частки квартири.

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    Стаття 361. Право співвласника розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності

    1. Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

    Стаття 362. Переважне право купівлі частки у праві спільної часткової власності

    1. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

    2. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

    Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

    3. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

    4. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

    До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

    5. Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.

    Стаття 365. Припинення права на частку у спільному майні за вимогою інших співвласників

    1. Право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:

    1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі;

    2) річ є неподільною;

    3) спільне володіння і користування майном є неможливим;

    4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї.

    2. Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України