Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте.
Я и моя семья (жена, двое наших общих детей и двое детей моей жены от предыдущего брака) проживаем в неприватизированной трехкомнатной квартире покойной матери моей жены.
Моя жена и дети прописаны в этой квартире, а я нет.
С нами в одной квартире проживает брат моей жены со своей гражданской женой и его ребенком от предыдущего брака. Брат и его ребенок прописаны в квартире оне нет.
В квартире прописан еще один брат моей жены который проживает отдельно со своей семьей в квартире его жены.
Мы занимаем две небольшие комнаты, они одну побольше.
Брат моей жены и его сожительница очень часто употребляют алкоголь непосредственно дома что видят наши дети и ведут себя неадекватно (употребляют нецензурную лексику, оскорбления в адрес меня, моей жены, детей слушают музыку среди ночи, иногда портят наше имущество). Наши дети их попросту боятся и не могут чувствовать себя как дома. В наше отсутствие на работе старший сын моей жены неоднократно подвергался ихним пьяным нападкам,угрозам рукоприкладства, оскорблениями и унижением.
Коммунальные услуги уже два года оплачиваем мы, только недавно они заплатили 4000 грн. до этого ни копейки.
Я с женой отбиваемся и защищаем своих детей и свои права как можем на уровне цивилизованного человека всегда пытаемся урегулировать конфликт мирным способом, но без толку проходит время опять то же самое. Провокатором всех конфликтов является сожительница брата жены и всегда в стадии алкогольного опьянения.
Проживание в одной квартире невозможно.
Всему написанному ранее есть фото, аудио, видео подтверждение, заявление в милицию.
Можем ли мы выселить их всех или хотя бы провокатора всех конфликтов сожительница брата жены?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
подавайте иск в суд на выселение и снятие с регистрации
Прикладывайте доказательства их антисоциального поведения. Акты, жалобы , ответы.
И суд решит выселить их или нет.
Нужна детальная консультация или помощь в составлении иска- обращайтесь через сайт
Юрист, м. Одеса, 33 роки досвіду
Руслан, ситуация у вас сложная и простого решения нет.
Делать том, что выселение граждан без предоставления другого жилого помещения возможно только на основании статьи 116 Жилищного кодекса Украинской ССР, а именно: если член семьи систематически разрушает или портит жилое помещение, или используют его не по назначению, либо систематическим нарушением правил совместного проживания делает невозможным для других проживание с ним в одной квартире или в одном доме, а меры предупреждения и общественного воздействия оказались напрасными, его можно выселить без предоставление другого помещения для проживания. Помните, что перечисленные факты нужно подтвердить суду доказательствами.
Как видим, выселить родственника не так уж просто, как минимум, потому, что свое «не хочу» надо объяснить конкретными фактами. Поэтому часто люди прибегают к схеме формальной продажи квартиры своему доверенному лицу и последующего выселения через суд нежелательных жильцов. После физического выдворения из квартиры этих лиц, третье лицо возвращает квартиру владельцу на основании договора дарения или иной гражданско-правого договора.
Ваша ситуация осложняется ещё и тем, что квартира неприватизированная, т.е. распорядиться вы ею не сможете даже в рамках "схемы".
Но не все безнадежно. При этом в любом случае это только через суд. Однако, перед этим не помешает несколько раз вызвать полицию и зафиксировать факты антиобщественного поведения родственничков, чтобы потом было что суду предъявить в качестве аргумента к принудительному выселению.
Процесс будет длинным и нервозатратным.
Вам надо найти хорошего адвоката по подобным делам и с ним выработать линию поведения и защиты своих прав. Онлайн консультацией вы вопрос не решите, здесь вы только можете получить моральную поддержку и надежду, что шансы у вас есть.
Желаю удачи!
Адвокат, м. Дніпро, 26 років досвіду
Добрый день!
Вопрос о выселении из жилого помещения всегда проблематичен, а если речь идет о выселении ребенка - это еще более сложно.
В Вашей ситуации рекомендую фиксировать все факты антисоциального поведения Ваших родственников - вызывайте полицию, органы опеки и попечительства, делайте фото, видео фиксацию (это может пригодиться Вам при обращении в суд).
Обращения в полицию помогут зафиксировать факты злоупотребления алкоголем, неадекватного поведения, в том числе в присутствии несовершеннолетних, угроз, агрессивного поведения и т.д.
Органы опеки и попечительства сделают выводы о надлежащем (ненадлежащеим) исполнении родственниками своих обязанностей в отношении ребенка, а если выполнение их родительских обязанностей будет признано такими, что нарушают права ребенка - будут приняты соответствующие меры вплоть до отобрания ребенка.
Фото и видеофиксация подтвердят все вышеуказанные обстоятельства и в своей совокупности позволят Вам обратиться в суд за защитой Ваших прав и прав Ваших детей
Следующий момент - насколько я понимаю мама умерла и никто не перезаключал договор найма жилого помещения (в так называемом жилотделе исполкома) - не менял основного квартиросъемщика? Это также усложнит разрешение Вашей ситуации.
Рекомендую обратиться за помощью к адвокату для детального изучения всех обстоятельств, определения порядка действия в Вашей ситуации и тщательной подготовки к обращению в суд.
С уважением, адвокат Татьяна Власенко
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Руслане!
Житловий Кодекс Української РСР (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5464-10#o543):.
Стаття 61. Договір найму жилого приміщення. Укладення договору найму жилого приміщення
Користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення.
Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім'я якого видано ордер.
Стаття 64. Права і обов'язки членів сім'ї наймача
Члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору.
До членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
Якщо особи, зазначені в частині другій цієї статті, перестали бути членами сім'ї наймача, але продовжують проживати в займаному жилому приміщенні, вони мають такі ж права і обов'язки, як наймач та члени його сім'ї.
Стаття 65. Право наймача на вселення інших осіб у займане ним жиле приміщення
Наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей зазначеної згоди не потрібно.
Особи, що вселилися в жиле приміщення як члени сім'ї наймача, набувають рівного з іншими членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім'ї, які проживають з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням.
Стаття 66. Плата за користування житлом
Плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири (одноквартирного будинку).
Норма загальної площі встановлюється у розмірі 21 квадратного метра на одну особу.
Розмір плати за користування житлом (квартирної плати) встановлюється Кабінетом Міністрів України.
В одинарному розмірі оплачується загальна площа, що має належати наймачеві та членам його сім'ї за встановленими нормами, а також зайва площа, якщо розміри її на всю сім'ю не перевищують половини норми загальної площі, яку належить мати одній особі. Плата за користування рештою зайвої загальної площі береться в підвищеному розмірі, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Загальна площа, право користування якою зберігається за тимчасово відсутнім наймачем або членом його сім'ї, не вважається зайвою.
Стаття 67. Плата за комунальні послуги
Плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Стаття 116. Виселення без надання громадянам іншого жилого приміщення
Якщо наймач, члени його сім'ї або інші особи, які проживають разом з ним, систематично руйнують чи псують жиле приміщення, або використовують його не за призначенням, або систематичним порушенням правил соціалістичного співжиття роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними, виселення винних на вимогу наймодавця або інших заінтересованих осіб провадиться без надання іншого жилого приміщення.
Осіб, які підлягають виселенню без надання іншого жилого приміщення за неможливістю спільного проживання, може бути зобов'язано судом замість виселення провести обмін займаного приміщення на інше жиле приміщення, вказане заінтересованою в обміні стороною.
Осіб, які самоправно зайняли жиле приміщення, виселяють без надання їм іншого жилого приміщення
Виселення проводиться у добровільному та судовому порядку.Позовна заява про виселення особи з квартири без надання іншого жилого приміщення подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача.У випадку, якщо особа зареєстрована в спірному жилому приміщенні, необхідно в позовній заяві зазначати про вимогу зняти дану особу з реєстрації місця проживання у даному приміщенні.
Важливо!В судовому порядку обов’язково потрібно довести систематичність особою руйнування або псування квартири, порушення правил співжиття, що роблять неможливим для інших проживання з нею в одній квартирі.
Всього доброго!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чаті1. Выселить из квартиры, а тем более с несовершеннолетним, очень-очень сложно.
2. В настоящее время, в украинском законодательстве есть понятие - домашнее насилие. В полиции созданы спецподразделения для борьбы с этим явлением.
3. Все проявления агрессии со стороны сожительница брата жены фиксируйте вызовом полиции. В итоге потребуйте у полиции, а затем через суд, запретить ей проживать в квартире .
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго ранку!
Дійсно, як справедливо підтверджують колеги, ситуація складно, а особливо, коли мова йде про виселення із квартири неповнолітньої або малолітньої особи!
У такому випадку цей процес може затягнутися на досить довгий час і може взагалі не принести жодного результату!
У Вашому випадку раджу провести спокійну розмову із Вашими співмешканцями, і попередити їх про те, що Ви будете звертатися до поліції та суду про їх виселення. Тобто раджу "зіграти на почуттях"!
Але у будь-якому випадку все одно потрібно викликати поліцію при подібних проявах!
Всього найкращого!
Юрист, 19 років досвіду
Добрый день Руслан!
Описанная Вами ситуация достаточно сложная. Я имею в виду, что Ваше обращение в суд о выселениии "родственников" с большой долей вероятности будет безуспешным, поскольку, я так понимаю, другого жилья они не имеют и по адресу зарегистрирован ребенок. Что касается антисоциального поведения, то в их действиях усматривается административные правонарушения, а именно ст. 173-2 Кодекса об админ. правонарушениях. Вызывайте полицию для составления протокола. Суд вынесет постановление о привлечении к ответственности. Штраф конечно их не сильно испугает, но за повторные правонарушения могут быть присуждены общественные работы либо даже админ. арест (до 15 суток). Касательно оплаты комунальных услуг рекомендую Вам обратиться в суд, чтобы вынес решение о разделении комунальных счетов. И тогда будете оплачивать только те коммунальные услуги которые потребляете.
Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду
Добрый день. Вам необходимо собирать доказательства по факту антисоциального поведения соседей по квартире, чтобы в дальнейшем предъявить их в суде. Обратитесь в ЖЭК, чтобы составили соответствующие акты, а также поговорите с соседями по лестничной клетке. После этого обращайтесь в суд, хотя вопрос сложный и неоднозначный.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Станом на 1.07.19 р. Є 3 варіанти зняття людини з реєстрації в помешканні:
Перший варіант передбачає:
Необхідно звернутися в ЦНАП або інший державний орган з такими функціями за місцем проживання або за адресою, де людина збирається зареєструватися. Заповнюється заява на зняття з реєстрації встановленого зразка, до якого додається квитанція про оплату адміністративного збору та необхідні документи:
документ, у який вносяться відмітка про зняття з реєстрації;
військовий квиток або посвідчення про приписку.
Другий варіант передбачає: ( подається позов до суду про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням з наступним обгрунтуванням):
У судовому порядку з чітких підстав:
член сім'ї не проживає в квартирі тривалий час і свідки (сусіди) можуть це підтвердити; мешканець був зареєстрований з порушенням українського законодавства; мешканець колишній власник нерухомості, який відмовляється зніматися з реєстрації після завершення угоди.
Можна зняти з реєстрації через суд, якщо він без поважних причин не проживав в квартирі протягом року – для членів сім'ї (родичів і тих, з ким велося спільне господарство), або півроку – для інших осіб.
У судовому порядку знімаються з реєстрації мешканці, які: не мають законних прав на проживання за адресою; визнані безвісно відсутніми; оголошені померлими; порушують правила спільного проживання; використовують жиле приміщення не за призначенням; псують майно або квартиру.
Третій варіант передбачає:
Подачу документів до органів реєстрації з додаванням свідоцтва про смерть мешканця і таким чином реєстратор проводить всі необхідні дії.
Якщо зареєстровано дитину (до 18 років) , то вона має бути зареєстрована та проживати разом з батьками або одним з них.
Щоб дитину зняти з реєстрації необхідно батькам подати заяву до органу опіки в якій вказати підстави для зняття з реєстрації та нове місце куди дитину буде зареєстровано ( нове житло не повинно погіршувати умов проживання дитини, тоді лише дадуть дозвіл.
Якщо іншого житла немає дитину не можливо зняти з реєстрації.
У інших питаннях необхідно скласти: акти обстеження побутових умов, акт неналежного утримання житла , акт проживання чи непроживання осіб в квартирі за участі не менше 3-х свідків та директора ЖЕКу чи голови ОСББ , отримати висновки органу опіки , рішення комісії управління соц захисту, якщо родина веде антисоціальний спосіб життя та є малозабезпеченою. Необхідно залучити дльничного інспектора поліції для проведення процедур запобігання антисоціальних ситуацій у родині, можливо встановити поліцейський нагляд.
Ваша ситуація не є однозначною та потребує залучення різних органів контролю з боку держави для комплексного її вирішення.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте, Руслан!
Выселение граждан без предоставления другого жилого помещения возможно только на основании статьи 116 Жилищного кодекса Украинской ССР, а именно: если член семьи систематически разрушает или портит жилое помещение, или используют его не по назначению, либо систематическим нарушением правил совместного проживания делает невозможным для других проживание с ним в одной квартире или в одном доме, а меры предупреждения и общественного воздействия оказались напрасными, его можно выселить без предоставление другого помещения для проживания. Помните, что перечисленные факты нужно подтвердить суду доказательствами.
В судебном порядке, путём подачи иска в суд о признании его таким, что потерял право на проживание, тем самым Вы сможете их выселить, тем сымым принудительно снять их с регистрации.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text
"Стаття 15. Право на захист цивільних прав та інтересів
1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
2. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства".
"Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом
1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
3. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу".
ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, № 40-41, 42, ст.492):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text
"Стаття 4. Право на звернення до суду за захистом
1. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
2. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
3. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
4. Угода сторін про передачу спору на розгляд третейського суду допускається. До третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, який виникає з цивільних правовідносин, крім випадків, передбачених законом.
5. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку".
"Стаття 175. Позовна заява
1. У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
2. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
3. Позовна заява повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
4. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
5. У разі пред’явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
6. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору".
Всего доброго!
Удачи Вам!
Юрист, м. Київ
Добрий день! У даному випадку через суд у Вас є шанс виселити лише співмешканку брата. Вам необхідно буде подавати позовну заяву про виселення особи з квартири без надання іншого жилого приміщення. До позову надати докази її поводження (фото, відео) та заяви до поліції (бажано). Згідно ст. 116 ЖК України, виселення можливе : систематичне руйнування жилого приміщення; використання його не за призначенням та систематичне порушення правил співжиття, що робить неможливим для інших проживання із ними в одній квартирі.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Семейный кодекс Украины (СК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14(:
"Стаття 154. Права батьків по захисту дитини
1. Батьки мають право на самозахист своєї дитини, повнолітніх дочки та сина.
2. Батьки мають право звертатися до суду, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій за захистом прав та інтересів дитини, а також непрацездатних сина, дочки як їх законні представники без спеціальних на те повноважень..."
"Стаття 21. Поняття шлюбу
1. Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
2. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя...;
Гражданский кодекс Украины (ГК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
"Стаття 19. Самозахист цивільних прав
1. Особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань.
Самозахистом є застосування особою засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
2. Способи самозахисту мають відповідати змісту права, що порушене, характеру дій, якими воно порушене, а також наслідкам, що спричинені цим порушенням.
Способи самозахисту можуть обиратися самою особою чи встановлюватися договором або актами цивільного законодавства.";
"Стаття 13. Межі здійснення цивільних прав...
2. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
3. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах...";
"Стаття 15. Право на захист цивільних прав та інтересів
1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання..." -
другими словами, в этой части Вы имеете право на самозащиту как самого себя, так и самозащиту своего ребенка, т.е. защиту прав и интересов, нарушенных другим лицом, без обращения в государственные органы (это отдельная стадия защиты прав), самостоятельно с применением своих средств и способностей, в том числе с помощью третьих лиц, в том числе с применением физической силы, но в пределах мер необходимой обороны. Это может быть как словесные (вербальные) требования прекращения нарушения права, предупреждения применения физической силы, так и физического удаления лица-нарушителя со своего (ребенка) помещения.
Жилищный кодекс УССР (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5464-10):
"Стаття 65. Право наймача на вселення інших осіб у займане ним жиле приміщення
Наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб. На вселення до батьків їх неповнолітніх дітей зазначеної згоди не потрібно.
Особи, що вселилися в жиле приміщення як члени сім'ї наймача, набувають рівного з іншими членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім'ї, які проживають з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням." -
в этой части, во-первых, как выше предусмотрено и выделено мной в ст.21 СК, проживание брата с сожительницей без заключения брака не влечет брачных (семейных) между ними отношений; во-вторых - для проживания сожительницы в Вашей квартире требовалось письменное согласие членов Вашей семьи. То есть, сожительница, если правильно представляется, проживает в Вашей квартире без законных оснований, незаконно и с учетом предписания ст.15 ГК (исходя от обратного) незаконные действия не подлежат защите законом.
Закон Украины "Про охоронну діяльність" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4616-17):
"Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:...
суб'єкт охоронної діяльності - суб'єкт господарювання будь-якої форми власності, створений та зареєстрований на території України, що здійснює охоронну діяльність на підставі отриманої у встановленому порядку ліцензії;...
охорона фізичної особи - діяльність з організації та практичного здійснення заходів охорони, спрямованих на забезпечення особистої безпеки, життя та здоров'я індивідуально визначеної фізичної особи (групи осіб) шляхом запобігання або недопущення негативного безпосереднього впливу факторів (діяльності або бездіяльності) протиправного характеру;
персонал охорони - працівники, які безпосередньо виконують функції з охорони майна або фізичних осіб відповідно до свого кваліфікаційного рівня;...
Стаття 9. Права суб'єкта охоронної діяльності
1. Суб'єкт охоронної діяльності має право:...
7) за згодою замовника послуг з охорони (його представника) оглядати територію, будинки, приміщення, майно, що охороняються...
Стаття 12. Права персоналу охорони
1. Персонал охорони під час виконання функціональних обов'язків має право:
1) вимагати від осіб припинення протиправних дій, дотримання законності та правопорядку;...
5) застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та використовувати службових собак відповідно до цього Закону;...
Стаття 16. Порядок застосування персоналом охорони заходів фізичного впливу та спеціальних засобів
1. Під час здійснення охоронної діяльності персонал охорони має право застосовувати до осіб, які посягають на об'єкт охорони, заходи фізичного впливу та спеціальні засоби в особливих випадках, якщо інші заходи не привели до припинення посягання або до виконання особою законної вимоги персоналу охорони, у разі:
1) захисту себе або іншої особи від нападу, що становить загрозу життю та здоров'ю або майну;...".
Рекомендую направить брату и его сожительнице (отдельно, через нотариуса) заявления о незаконном с их стороны поведения, нарушения прав и интересов членов Вашей семьи (тем более, ребенка), о незаконном нахождении, проживании и пользовании квартирой сожительницей, изложить требования прекращения нарушений, соблюдения правил сожительства под страхом совершения Вами действий самозащиты, в том числе обращением в охранное агенство; требованием заключения договора пользования квартирой (социальные отношения, порядок пользования помещениями, оплата коммунальных платежей); возмещении Вам уже понесенных убытков по содержанию квартиры.