Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 26 серпня 2019, питання №3566

Отпуск по уходу за ребенком до 6 лет в Украине

Здравствуйте! Я государственный служащий. Объясните мне, пожалуйста, имею ли я право по украинскому законодательству на продление отпуска по уходу за ребенком до 6 летнего возраста, так как он начал часто болеть и уже несколько месяцев не может освоится в садике. Что для этого необходимо сделать? Какие документы нужно собрать и куда обращаться? Будет ли сохранено рабочее место и стаж?

Відповіді юристів (2)

    Тимченко Анастасия Александровна
    Тимченко Анастасия Александровна 5 років тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 28 років досвіду

    Здравствуйте. Да, вы можете оформить отпуск по уходу за ребенком до 6-ти летнего возраста по состоянию здоровья.

    В соответствии с п.1 ч.3 ст.25 Закона об отпусках работнику может предоставляться отпуск по уходу за ребенком до достижения им 6 лет. Это один из видов отпусков, за который не начисляется заработная плата. То есть это отпуск без сохранения заработной платы, или отпуск за свой счет.

    Одно из главных условий, при котором работодатель должен предоставить такой отпуск работнику, — это необходимость ребенка в домашнем уходе, что обусловлено проблемами со здоровьем. Такое требование недостаточно сформировать в устном виде или написать в произвольной форме. Требование работника на оформление отпуска должно подтверждаться соответствующим медицинским заключением.

    Оформление отпуска по уходу за ребенком до 6 лет

    Для получения отпуска по уходу за ребенком до достижения им шестилетнего возраста работница должна написать заявление и представить следующие документы:

    1. Медицинское заключение. Выдается по форме первичной учетной документации № 080-1/о «Справка о необходимости ребенка (ребенка-инвалида) в домашнем уходе» согласно приказу № 430(2) и заполняется в порядке, предусмотренном Инструкцией № 430(3).

    Кстати, в медицинском заключении указывается срок действия справки (пункт 11 в бланке справки), устанавливаемый индивидуально каждому ребенку с учетом заболевания, хода лечения и т.д. Минимальный срок действия справки — 6 месяцев. Информация, содержащаяся в медицинском заключении, является информацией с ограниченным доступом и не подлежит разглашению. Справка удостоверяется печатью учреждения здравоохранения, которым она выдана.

    Губарєва Марія  Олександрівна
    Губарєва Марія Олександрівна 5 років тому

    Адвокат, м. Горішні Плавні, 15 років досвіду

    Доброго дня. Для того, щоб вирішити дане питання необхідно звернутися до Закону України " Про відпустки", де чітко прописано порядок та підстави надання такої відпустки. Відпустка по догляду за дитиною , до досягнення нею шестирічного віку, відноситься до відпусткок без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов'язковому порядку, в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, - не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію "дитина з інвалідністю підгрупи А" або дитина, якій не встановлено інвалідність, отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги - до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку.

    Перелік тяжких захворювань, розладів, травм, станів наведений у Постанову Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1162 Київ, що дає право працівнику на отримання відпустки без збереження заробітної плати на дитину, якій не встановлена інвалідність Посилання на порядок - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1162-2018-%D0%BF#n9

    Для того, щоб отримати таку відпустку необхідно :

    1. Звернутися до медичного закладу для отримання медичного висновоку , який підтверджує захворювання яке міститься в переліку .

    2. Звернутися до керівника підприємства на якому ви працюєте, з заявою про надання відпустки по догляду за дитиною , до досягнення нею шестирічного віку.

    Перелік документів:

    - заява на ім'я роботодавця чи уповноваженої особи;

    - довідки за формою N 080-1/о;

    - свідоцтва про народження дитини.

    Довідку за формою N 080-1/о можуть видавати заклади охорони здоров’я, при цьому форма власності та підпорядкування такого закладу - не важлива.

    !!!!!!Керівник підприємства не має права відмовити у наданні такої відпустки

    Строк дії висновку - до 6 місяців. Для продовження строку догляду, працівник має звернутися до медичної установи для отримання нового висновку.

    Трудовий стаж та збереження робочого місця:

    1. Відповідно до ст. 9 ЗУ " Про відпустки" період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягненням нею шестирічного віку зараховується до стажу роботи.

    2. Робоче місце зберігається.

    3. Заробітна плата не виплачується.

    Страховий стаж :

    Відповідно до ст. 21 ЗУ " Про загальнообовязкове державне соціальне страхування" період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягненням нею шестирічного віку не враховується до страхового стажу.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України