Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 09 січня 2021, питання №36055 100₴

Вопрос касательно отпуска

Доброго времени суток)Я устроилась на работу 20 февраля 2019 года, первый отпуск дали в октябре 14 дней, вторую половину в размере 10 дней отгулять не дали,вопрос,могу ли я требовать компенсацию за эти неотгуляные 10 дней?Является ли обязательным делить отпуск если он составляет 24 дня?Заранее благодарю.

Відповіді юристів (10)

    Петренко Евгений
    30%
    Петренко Евгений 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 9 років досвіду

    Добрый вечер, Вы имеете право на отпуск не менее 24 дней. Это право гарантировано Кодексом законов о труде.

    Если по каким-то причинам работодатель не может предоставить Вам отпуск, то Вы имеете право на компенсацию неиспользованного отпуска.

    По закону отпуск может делиться, но должна быть часть не менее 14 дней.

    При этом следует отметить, что отпуск - это Ваше право и не предоставлять Вам отпуск не имеют право. Вы можете обратиться с жалобой на работодателя в держпраці.

    Коли нужна помощь в решении этого вопроса, обращайтесь.

    Адвокат  Євген Олександрович
    30%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте!

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про відпустки

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1997, № 2, ст. 4):

    Про відпустки | від 15.11.1996 № 504/96-ВР (rada.gov.ua)

    "Стаття 24. Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки

    У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

    У разі звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спеціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічних відпусток з розрахунку повної їх тривалості.

    У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.

    За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

    Особам віком до вісімнадцяти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

    У разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, виплачується спадкоємцям".

    Таким образом, денежная компенсация возможна, если Вы увольняетесь и переводитесь на работу на иное предприятие, в противном случае, Вам не могут выплатить денежную компенсацию за 10-ть дней основного отпуска, а должны были предоставить возможность отгулять эти 10-ть дней отпуска.

    Требуйте предоставить эти 10-ть дней отпуска в этом году.

    В свою очередь, на нарушение трудового законодательства со стороны работодателя, Вы имеет право подать жалобу в Государственную инспекцию труда.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Всі працівники підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також ті, що працюють за трудовим договором у фізосіб, мають право на відпустку, яке закріплене у Законі України "Про відпустки" від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та КЗпП. Тривалість всіх видів відпусток обчислюють в календарних днях і відлік стартує з першого дня роботи. Тож щорічно у працівника набігає стаж роботи, що дає право на відпустку, а значить і календарні дні (далі — к.дн) відпустки, котрі той може взяти за правилами, визначеними законодавством. Але, попри те, що щорічно роботодавці та працівники у графіку відпусток узгоджують її дати та тривалість, життя та робочий процес вносять свої корективи. Тому у більшості працівників завжди залишаються невикористані дні відпустки, котрі варто компенсувати грошима.

    ст. 24 Закону про відпустки, в якій викладено чотири таких випадки для компенсаціі:

    1. При звільненні працівника йому виплачують грошову компенсацію за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (далі — додаткова відпустка на дітей).

    2. При переведенні працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.

    3. За бажанням працівника частину щорічної відпустки можуть замінити грошовою компенсацією. Обов’язкова умова — тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

    4. У разі смерті працівника грошову компенсацію за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, виплачують спадкоємцям.

    Подайте заяву про надання компенсаціі директору.

    Якщо не підпише іі Вам , зверніться з заявою до Держпраці " щодо порушення Ваших трудових прав" нехай призначать позапланову перевірку роботодавцю.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Ковальчук Владимир

    Порядок оплаты предоставления отпусков регламентируется Законом Украины "Об отпусках" от 15.11.1996 № 504 (далее – Закон об отпусках) и КзоТ. Ответом на вопрос, можно ли получить компенсацию за отпуск, будет: полностью заменить отпускные компенсацию за неиспользованный отпуск без увольнения нельзя (ст. 2 Закона об отпусках). Это возможно только частично на следующих условиях (ст. 24 Закона об отпусках): это желание сотрудника, то есть от работника должно быть заявление; сотрудник должен быть старше 18 лет. Если он 18 лет или моложе, то он должен полностью использовать свой ежегодный отпуск, а не заменять ее компенсацией; сотрудник использовал минимальную продолжительность ежегодного и дополнительного отпуска 24 дня; денежная компенсация за неиспользованный отпуск без освобождения возможна только при ежегодном отпуске (основном и дополнительном). На социальный дополнительный отпуск "на детей", если работница продолжает работать, компенсации НЕТДаже если сотрудник упорно настаивает на полной его замене отпуска на денежную компенсацию, то бухгалтеру и руководителю следует ему твердо отказать. Сотрудник просто не имеет на это права, кроме одного варианта: при увольнении (об этом ниже). Если же работодатель согласен по просьбе сотрудника, то он рискует получить штрафы от Минтруда за неправомерную денежную компенсацию отпуска:

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    могу ли я требовать компенсацию за эти неотгуляные 10 дней?Является ли обязательным делить отпуск если он составляет 24 дня?Заранее благодарю.

    Отпуск - 24дня. Отпуск могут разбить на 2 части.

    Если Вы отпуск в полном объеме не отгуляли- Можете получить компенсацию.

    Савченко Олександр
    20%
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Olichka!

    1) вторую половину в размере 10 дней отгулять не дали,вопрос,могу ли я требовать компенсацию за эти неотгуляные 10 дней? - на жаль, ні.

    Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією, але тривалість наданої працівникові щорічної основної та додаткової відпустки не може бути менше ніж 24 календарних дні.

    Тобто, можливість отримати грошову компенсацію за невикористану частину відпустки під час роботи залежить від тривалості відпустки — це можливо тільки у тому випадку, коли загальна тривалість щорічної основної та додаткової відпустки перевищує 24 календарних дні (якщо ж працівник має право лише на 24 календарних дні щорічної відпустки, а додаткова відпустка для нього не передбачена, компенсацію він отримати не зможе, окрім випадків звільнення).

    Однак, Ви маєте право вимагати приєднати ці 10 днів невикористаної відпустки за 2019/2020 рік до відпустки за 2020/2021 рік.

    2) Является ли обязательным делить отпуск если он составляет 24 дня? - ні.

    Стаття 12 Закону «Про відпустки» передбачає право поділу щорічної відпустки на частини будь-якої тривалості на прохання працівника. Однак, поділити вказану відпустку можна за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

    Тобто, відпустка ділиться, якщо працівник виявив таке бажання та подав роботодавцю заяву з проханням поділити відпустку. Роботодавець не має права вимагати цього від працівника.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович
    20%
    Карпенко Андрій Володимирович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Добрый день!

    Гарантированная ст. 75 КЗоТ и ст. 6 Закона об отпусках продолжительность ежегодного основного отпуска составляет не менее 24 к.дн. за отработанный рабочий год, который отсчитывается со дня заключения трудового договора.

    Продолжительность отпусков независимо от режимов и графиков работы исчисляется в календарных днях (ч. 1 ст. 5 Закона об отпусках).

    При определении продолжительности отпуска не учитываются:

    • дни временной нетрудоспособности работника, удостоверенной в установленном порядке, а также отпуска по беременности и родам (ст. 78 КЗоТ);
    • праздничные и нерабочие дни (ст. 73 КЗоТ), приходящиеся на отпускной период (ст. 781КЗоТ).

    Отпуск автоматически продлевается на количество таких праздничных или нерабочих дней. Выходные (суббота и воскресенье) не считаются ни праздничными, ни нерабочими днями.

    Ежегодные отпуска, как правило, предоставляются работнику с таким расчетом, чтобы они были использованы до окончания рабочего года.

    В первый год работник имеет право на отпуск полной продолжительности только по окончании 6 месяцев непрерывной работы.

    По договоренности сторон отпуск можно планировать частями. При делении отпуска на части следует учитывать, что одна основная беспрерывная его часть должна составлять не меньше 14 к. д.

    Механизм исчисления заработной платы работникам за период отпусков и компенсации за неиспользованные отпуска установлен Порядком исчисления средней заработной платы, утвержденным постановлением КМУ от 08.02.1995 г. № 100 .

    В соответствии с п. 2 Порядка № 100, исчисление средней заработной платы для оплаты периода ежегодного отпуска, дополнительных отпусков в связи с обучением, творческого отпуска, дополнительного отпуска работникам, имеющим детей, или для выплаты компенсации за неиспользованные отпуска осуществляется исходя из выплат за последние 12 календарных месяцев работы, предшествующих месяцу предоставления отпуска или выплаты компенсации за неиспользованные отпуска.

    Например, если работнику предоставляется отпуск с 03.06.2019, расчетным периодом для расчета отпускных будет период с 01.06.2018 по 31.05.2019.

    Работнику, отработавшему на предприятии менее года, средняя заработная плата исчисляется исходя из выплат за фактическое время работы, т.е. с первого числа месяца после оформления на работу до первого числа месяца, в котором предоставляется отпуск или выплачивается компенсация за неиспользованный отпуск.

    Расчет отпускных осуществляется путем деления суммарного заработка за последние перед предоставлением отпуска 12 месяцев (или за меньший фактически отработанный период) на соответствующее количество календарных дней года (или меньшего отработанного периода) за исключением праздничных и нерабочих дней, установленных законодательством. Полученный результат умножается на количество календарных дней отпуска.

    При исчислении средней заработной платы во всех случаях ее сохранения включаются:

    • основная заработная плата;
    • доплаты и надбавки (за сверхурочную работу и работу в ночное время, совмещение профессий и должностей, расширение зон обслуживания или выполнение повышенных объемов работ работниками-почасовиками; высокие достижения в труде (высокое профессиональное мастерство), условия труда; интенсивность труда, руководство бригадой, выслугу лет и пр.)
    • производственные премии и премии за экономию конкретных видов топлива, электроэнергии и тепловой энергии;
    • вознаграждение по итогам годовой работы и за выслугу лет.

    Вывод:

    - Вам положена компенсация за неиспользованные дни отпуска;

    - на сегодняшнее число Вам должны компенсировать меньше, чем за 10 дней, так как календарный рабочий год у Вас заканчивается 20 февраля.

    - делить ежегодный отпуск не обязательно.

    УДАЧИ!

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    КЗоТ Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):

    "Стаття 79. Порядок і умови надання щорічних відпусток. Відкликання з відпустки...

    Поділ щорічної відпустки на частини будь-якої тривалості допускається на прохання працівника за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

    Невикористана частина щорічної відпустки має бути надана працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка...

    Стаття 83. Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки

    За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні..";

    "Стаття 9. Недійсність умов договорів про працю, які погіршують становище працівників

    Умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством України про працю, є недійсними.

    Закон Украины "Про відпустки" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%...):

    "Стаття 12. Поділ щорічної відпустки на частини. Відкликання з відпустки

    Щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

    Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка...

    Стаття 24. Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки..

    За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.".

    Во-первых, деление ежегодного отпуска на части предполагает решение (желание) об этом самого работника, а не самоуправство администрации. Во-вторых, в названиях ст. 83 КЗоТ и ст.24. Закона речь идет о денежной компенсации именно очередных отпусках. В-третьих, в приведенных статьях предусмотрено, во--первых, компенсация части ежегодного отпуска; во-вторых - по желанию работника. В-четвертых, право работника на компенсанцию части неиспользованного отпуска продолжительностью 24 дня противоречит требованию продолжительности предоставленного отпуска той же продолжительности, т.е нарушает требованиеи ст.9 КЗоТ - является недействительным.

    Подайте на имя руководителя заявление (под регистрацию его вручения на Вашем экземпляре) о выплате денежной компенсации за неиспользованный период 10 дней ежегодного отпуска (в следующий момент выплаты зарплаты) или передачи вопроса ( в случае отказа) в комиссию по трудовым спорам.

    Беликов Олег  Александрович
    Беликов Олег Александрович 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду

    Добрый день. За не отгулянную часть отпуска вы имеете право получить денежную компенсацию, это предусмотрено в ст. 24 Закона Украины об отпусках - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-вр#Text. Пишите заявление на имя руководителя и требуйте компенсацию.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго вечора!

    могу ли я требовать компенсацию за эти неотгуляные 10 дней?

    - Можете, але Ви можете також відгуляти ці дні пізніше, якщо працюєте ще на тій же роботі, або вимагати грошову компенсацію.

    Является ли обязательным делить отпуск если он составляет 24 дня?

    - Це не обов'язково, це за бажанням працівника. Тільки ділити можна так, щоб основна частина відпустки складала не менше 14 днів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України