Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 02 лютого 2021, питання №37437 250₴

Компенсация за неиспользованный отпуск при увольнении

Добрый вечер. Луганская область Северодонецк(трудоустройство донецкая область краматорск), работа в северодонецке тут офис. Человек официально трудоустроен на предприятии с февраля 2019 года. Увольняется завтрашним днем. Стаж работы 2 года (2019-2021)Отпуск официальный не брал(ни гулял - ни деньгами) два года без отпускных. С июня 01.05.2020 года, находился на оплачиваемым фсс больничном по 28.01.2021 в связи с операцией и восстановительным периодом. Заработная плата в момент трудовой деятельности была на карту 18000 тысяч грн - 22000 тыс грн(уже с учетом налогов)В момент больничного 18000 тыс грн. 2 месяца последних из них еще не перечислины.(Доходы по нерабатоспособности были выходит за 6 месяцев, и 2 фсс не перечислила со слов работодателей)
На завтрашний день, предлагают забрать расчетные 17000 тысяч грн за два года, и забрать трудовую книжку. Заявление по соглашению сторон написано 29 числом января месяца 2021 года.
По скверным подсчетам, человек в этом ноль. Расчетные выходят в пределах 25-30 тысяч грн за два года(на сайтах написано выплаты фсс входят в стаж работы).
Если человек не согласен с суммой расчетных, как поступить. Не приходить, и ничего не подписывать, не забирая ни документы и выплату. Как в этой ситуации быть?

Відповіді юристів (14)

    Савченко Олександр
    20%
    Савченко Олександр 4 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго вечора, Вадиме!

    Якщо працівник не згоден із сумою відпускних, то варто про це сказати роботодавцю. Можливо, бухгалтерія під час розрахунку допустила помилку і після вашого звернення її буде виправлено. Якщо завтра ваш останній робочий день, то приходити потрібно (інакше взагалі можуть звільнити за прогул). Крім того, враховуючи наявність вашої заяви про звільнення за угодою сторін, відмова ставити підпис в наказі, особовій картці та забирати трудову книжку - нічого Вам не дасть, Вас і так звільнять.

    Тому, важливо прийти та поговорити з керівником, можливо навіть пред'явити йому власний розрахунок відпускних.

    На підставі ст. 24 Закону України “Про відпустки”, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. У разі звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спеціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічних відпусток з розрахунку повної їх тривалості.

    Випадки, коли можна отримати компенсацію за відпустки, перераховані у ст. 83 КЗпП України:

    • у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
    • у разі звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спеціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічних відпусток з розрахунку повної їх тривалості;
    • у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство, в установу, організацію грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, установи, організації, куди перейшов працівник.
    • За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні. Особам віком до вісімнадцяти років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

    Кількість днів, за які потрібно виплатити компенсацію за невикористану відпустку, визначається виходячи з встановленої працівнику тривалості щорічної відпустки та розраховується пропорційно до відпрацьованого часу. Тобто для визначення кількості днів потрібно скористатися формулою:

    Комп. дні = Трив. відп. : 365 кал.днів* Відпр. дні, де Трив. відп. – тривалість щорічної відпустки;Відпр. дні – кількість відпрацьованих днів, за які належить відпустка,

    абоКомп. дні = Трив. відп. : 12 місяців* Відпр. міс., де Відпр. міс. – кількість місяців, за які невикористана відпустка.

    Як розрахувати суму компенсації:

    Як зазначено у листі Міністерства праці та соціальної політики України “Щодо грошової компенсації працівникам за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток” від 24.06.2011 № 208/13/116-11, кількість днів щорічної відпустки, за які необхідно виплатити компенсацію працівникові, має розраховуватися виходячи з фактичної належної йому тривалості щорічної відпустки, яка визначається пропорційно відпрацьованому ним часу. Загального нормативно-правового акта, який би визначав порядок розрахунку кількості днів щорічної відпустки, немає. Тому при підрахунку днів щорічної відпустки пропорційно відпрацьованому часу доцільно скористатися механізмом нарахування оплати за дні відпустки, закладеним у постанові Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати", тобто прив'язку розрахунку днів відпустки робити до календарних днів робочого року, в якому працював працівник.

    Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. Працівникові, який пропрацював на підприємстві, в установі, організації менше року, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку. Нарахування виплат за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації а невикористані відпустки, тривалість яких розраховується в календарних днях провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки. Святкові та неробочі дні 73 Кодексу законів про працю України, які припадають на період відпустки, у розрахунок тривалості відпустки не включаються і не оплачуються.

    Способи захисту права працівників на виплату компенсації за невикористану відпустку:

    • в позасудовому порядку;
    • в судовому порядку.

    Позасудовий порядок. Куди звернутись:

    Згідно з частиною першою статті 225 КЗпП України працівник для вирішення спору про виплату належної йому компенсації за невикористану відпустку може звернутися із заявою до комісії по трудових спорах (у разі її створення) у тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у спорах про виплату належної йому заробітної плати - без обмеження будь-яким строком. У разі пропуску з поважних причин установленого строку комісія по трудових спорах може його поновити. Заява працівника, що надійшла до комісії, підлягає обов'язковій реєстрації.Комісія по трудових спорах обирається загальними зборами (конференцією) трудового колективу підприємства, установи, організації з числом працюючих не менш як 15 чоловік перша статті 223 КЗпП України).Трудовий спір підлягає розглядові в комісії по трудових спорах, якщо працівник самостійно або з участю профспілкової організації, що представляє його інтереси, не врегулював розбіжності при безпосередніх переговорах з власником або уповноваженим ним органом (частина друга статті 224 КЗпП України).

    Строк розгляду трудового спору в комісії по трудових спорах:

    Відповідно до статті 226 КЗпП України комісія по трудових спорах зобов'язана розглянути трудовий спір у десятиденний строк з дня подання заяви. Спори повинні розглядатися у присутності працівника, який подав заяву, представників власника або уповноваженого ним органу. Розгляд спору за відсутності працівника допускається лише за його письмовою заявою. За бажанням працівника при розгляді спору від його імені може виступати представник профспілкового органу або за вибором працівника інша особа, в тому числі адвокат. У разі нез'явлення працівника або його представника на засідання комісії розгляд заяви відкладається до наступного засідання. При повторному нез'явленні працівника без поважних причин комісія може винести рішення про зняття цієї заяви з розгляду, що не позбавляє працівника права подати заяву знову в межах тримісячного строку з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Комісія по трудових спорах має право викликати на засідання свідків, доручати спеціалістам проведення технічних, бухгалтерських та інших перевірок, вимагати від власника або уповноваженого ним органу необхідні розрахунки та документи. Засідання комісії по трудових спорах вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин обраних до її складу членів. Працівник і власник або уповноважений ним орган мають право заявити мотивований відвід будь-якому члену комісії. Питання про відвід вирішується більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні. Член комісії, якому заявлено відвід, не бере участі у вирішенні питання про відвід. На засіданні комісії ведеться протокол, який підписується головою або його заступником і секретарем .

    Порядок оскарження рішення комісії по трудовим спорах:

    У разі незгоди з рішенням комісії по трудових спорах працівник чи власник або уповноважений ним орган можуть оскаржити її рішення до суду в десятиденний строк з дня вручення їм виписки з протоколу засідання комісії чи його копії. Пропуск вказаного строку не є підставою відмови у прийнятті заяви. Визнавши причини пропуску поважними, суд може поновити цей строк і розглянути спір по суті. В разі коли пропущений строк не буде поновлено, заява не розглядається, і залишається в силі рішення комісії по трудових спорах (стаття 228 КЗпП України).

    Порядок виконання рішень комісії по трудових спорах:

    Рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню власником або уповноваженим ним органом у триденний строк по закінченні десяти днів, передбачених на його оскарження (стаття 228 КЗпП України), за винятком випадків, передбачених частиною п'ятою статті 235 КЗпП України. При цьому, У разі невиконання власником або уповноваженим ним органом рішення комісії по трудових спорах у встановлений строк (стаття 229 КЗпП України) працівникові комісією по трудових спорах підприємства, установи, організації видається посвідчення, що має силу виконавчого листа. На підставі посвідчення, пред’явленого не пізніше тримісячного строку до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю, державний виконавець чи приватний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку (статті 229, 230 КЗпП України).

    Судовий порядок. Позовне провадження. До якого суду звернутись. Строк звернення до суду:

    У разі наявності спору щодо компенсації за невикористану відпустку працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки, згідно з частиною першою статті 233 КЗпП України.Відповідно до статті 234 КЗпП України, у разі пропуску з поважних причин строків, установлених статтею 233 КЗпП України, районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд може поновити ці строки.

    Відповідно до Закону України «Про судовий збір», позивачі у справах про стягнення компенсації за невикористану відпустку від сплати судового збору звільняються.

    Відшкодування за час затримки розрахунку при звільненні:

    В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 КЗпП України, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору 117 КЗпП України).

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    16%

    Доброго вечора, Вадиме!

    Справа в тому, що якщо людину звільнено 29 січня 2021 року, то і трудову книжку йому повинні були видати в останній день роботи, тобто в день звільнення.

    Щодо сум. Статтею 116 КЗпП України встановлені строки розрахунку при звільненні працівників. Так, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать працівнику від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

    Зауважую, що ст. 117 КЗпП України встановлена відповідальність за затримку розрахунку при звільненні працівника.

    В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП України роботодавець повинен виплатити працівнику середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

    Отже, якщо людина не згодна із сумою розрахункових, потрібно спочатку вимагати отримання від роботодавця письмову інформацію про нараховані суми. Потім спеціаліст, найкраще бухгалтер, повинен встановити, чи дійсно недоплачені певні суми коштів. Якщо так, то спочатку потрібно буде письмово звернутися із претензію до вже колишнього роботодавця про сплату невиплаченої суми.

    Якщо реакція буде відсутньою, то звертатися із позовом до суду.

    Дійсно, якщо людина не була у відпустці майже 2 роки, то у нього повинно бути, як мінімум, 48 календарних днів відпустки. І навіть за логікою зрозуміло, із врахування середнього заробітку, що ця сума повинна бути більше 17000.

    Всього найкращого!

    Костромина Виктория
    6%
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    отпускные должны насчитать по день увольнения и все выдать в день увольнения

    он может получить расчетные забрать трудовую книжку а если он не согласен с выплатой - может подать претензию работодателю и \ или может подать иск в суд на взыскание недоплаченной з\п или отпускных или т. д.

    • Олег Клієнт 4 роки тому

      Скажите, расчет идет из чистой зарплаты, или от полного объёма с налогами

      • Савченко Олександр
        8%
        Савченко Олександр 4 роки тому

        Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

        От полного объёма зарплаты (со всеми отчислениями - ПДФО, военный сбор, другие неналоговые удержания).

        Для расчета суммы отпускных исчисляется средняя заработная плата работника. Для оплаты времени ежегодных отпусков, дополнительных учебных отпусков, дополнительных отпусков работникам, имеющим детей, творческих отпусков или выплат компенсации за неиспользованные отпуска среднюю заработную плату рассчитывают в соответствии с Порядком исчисления средней заработной платы, утвержденным постановлением КМУ от 08.02.1995 г. № 100 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/100-95-%D0%BF#...).

        • Олег Клієнт 4 роки тому

          Александр, вы не мастер своего дела, у вас уровень бог.

        • Олег Клієнт 4 роки тому

          Александр здравствуйте. Да оставлял заявку. Как говорилось последние месяцы был на больничном. Вчера получил расчет. Бумага сомнительная, отсутствуют печати, так же нету сумм по месячно.

          Сумма компенсации за период 2 года - 14000 грн. Взял выписку ока5, там же по подсчетам моим выходит 30-35 тысяч к выплате. Сейчас еду в соседний город там банк. Возьму выписку о поступлении на карту, ибо из пенсионной явно где то не сходится. Присутствуют суммы которые больше, чем поступления на карту счета.

          Как полагаю, нужно произвести точный подсчет, и предложить сумму не достатка перевести на счет, либо вернуть наличными. В противном случае нужно куда обращаться и на сколько % это будет плюсом в мою сторону, не выйдет так что в суде затянут и я проиграю ? В том случае если они не пойдут мне на встречу.

          • Костромина Виктория
            10%
            Костромина Виктория 4 роки тому

            Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

            Суд может длиться долго .

            А позитивный результат у Вас будет тогда - если Вы сделаете правильный расчет с формулами и расшифровками а для этого Вам лучше обратиться к специалисту - эксперту который даст полноценноe заключение с печатями

          • Савченко Олександр
            Савченко Олександр 4 роки тому

            Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

            Здравствуйте, Вадим!

            Вся информация о начисленных суммах зарплаты, удержания из нее и выплаченные суммы работнику обрабатывается и хранится у работодателя.

            Поэтому, в данной ситуации можно действовать следующим образом:

            1) Направить работодателю запрос о предоставлении информации о сумме начисленной и выплаченной зарплаты за весь период вашей работы, а именно:

            а) общая сумма зарплаты с расшифровкой по видам выплат;

            б) размеры и основания отчислений и удержаний из заработной платы;

            в) сумма заработной платы, причитающейся к выплате.

            Ответ на такой запрос должен быть предоставлен не позднее 5-ти рабочих дней со дня получения запроса (ст. 20 ЗУ "Про доступ до публічної інформації").

            2) Затем необходимо направить претензию с требованием немедленной выплаты надлежащей Вам компенсации за неиспользованные отпуска.

            3) Указать, что в случае отказа будете подавать на работодателя жалобу в территориальное управление Гоструда Украины для проведения проверки и принятия соответствующих мер реагирования (работодателю грозит штраф за нарушение трудового законодательства).

            4) Если работодатель добровольно не выплатит Вам деньги, тогда подавать жалобу в Гоструда Украины и иск в суд.

            В суде можно требовать не только выплату компенсации за неиспользованные отпуска, но и возмещение за время задержки расчета при увольнении и возмещение морального вреда.

      • Костромина Виктория
        Костромина Виктория 4 роки тому

        Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

        По общему правилу расчет средней зарплаты для оплаты отпусков проводится без вычета сумм отчисления на налоги, взыскания алиментов и т.п. за расчетного периода 1/12 вознаграждения, начисленного в текущем году

    Гончаренко Константин
    10%
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Ваше питання регулюється ст. 24 Закону про відпустки, в якій викладено чотири таких випадки:

    При звільненні працівника йому виплачують грошову компенсацію за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи (далі — додаткова відпустка на дітей).

    При переведенні працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.

    За бажанням працівника частину щорічної відпустки можуть замінити грошовою компенсацією. Обов’язкова умова — тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

    У разі смерті працівника грошову компенсацію за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину – особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, виплачують спадкоємцям.

    Кому і які види відпусток не компенсують при звільненні

    По-перше, особам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається (ч. 5 ст. 24 Закону про відпустки).

    По-друге, компенсацію при звільненні не виплатять за невикористані:

    – додаткові відпустки у зв'язку з навчанням;

    – творчі відпустки;

    – відпустки для підготовки та участі в змаганнях;

    – чорнобильські відпустки;

    – додаткові відпустки учасникам бойових дій.

    Як розраховують кількість днів невикористаної відпустки, за які виплачують грошову компенсацію при звільненні

    Алгоритм підрахунку залежить від виду відпустки. А їх по суті дві: або щорічна (основна чи додаткова) або ж додаткова відпустка на дітей. Проте зважайте, що за кожним видом відпусток, які підлягають компенсації при звільненні, розрахунок невикористаних днів провадиться окремо (див. лист Мінсоцполітики від 24.06.2011 р. № 208/13/116-11).

    Щорічні відпустки.

    Для початку скажемо, що обчислення ведуться за кожен відпрацьований робочий рік. Адже саме за нього працівник мав би скористатись щорічною відпусткою повної тривалості, яка для нього встановлена законодавством. Стаж для їх надання рахуємо за правила ст. 9 Закону про відпустки.

    Крок 1.Обчислюємо в календарних днях стаж, що надає право на щорічну відпустку за останній відпрацьований рік (відлік стартує щороку із дати прийняття на роботу та звершується днем звільнення).

    Враховуємо, що святкові та неробочі дні (наведені у ст. 73 КЗпП) під час визначення тривалості щорічних відпусток та додаткової відпустки на дітей, не враховують.

    Наприклад, якщо працівника прийнято на роботу 02.01.2018 р., а звільняється він 20.02.2020 р., то за останній робочий рік стаж роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, рахуємо із 02.01.2020 р. до дати звільнення — 20.02.2020 р. Тоді він складе:

    (30 к.дн – 1 святк. дн) + 20 к.дн = 49 к.дн.

    Крок 2. Залежно від категорії до якої відносять працівника, обираємо тривалість його щорічної основної або додаткової відпустки. Як правило, переважна більшість працівників має право на щорічну основну відпустку 24 к.дн.

    Крок 3. Розраховуємо кількість к.дн відпустки, які припали на останній відпрацьований рік (для тих, хто працює менше року, обчислення відразу ведуть із дати прийняття до дати звільнення) за формулою:

    тривалість щорічної відпустки к.дн : 354 (355 якщо "високосний" рік) к.дн. × стаж роботи за останній робочий рік к.дн. = к-ть невикористаних к.дн щорічної відпустки

    Зважайте, що отриманий результат округлюємо до цілого числа за математичними правилами.

    Наприклад: 24 к.дн : 354 к.дн. х 189 к.дн = 13 к.дн (з округленням).

    Крок 4. Аби отримати кількість днів невикористаної відпустки, за яку виплачуємо грошову компенсацію, треба від отримано в кроці 3 результату відняти кількість уже використаних к.дн щорічної відпустки за останній рік та додати кількість к.дн невикористаної щорічної відпустки, які залишились за попередні робочі роки.

    Дані про надані за усі робочі роки відпустки беремо із розділу V "Відпустки" Особової картки працівника (форма № П-2).

    Наприклад, за останній відпрацьований рік із 17.04.2019 р. до 14.03.2020 р. працівник за підрахунками має право на 22 к.дн щорічної основної відпустки, з яких 14 к.дн він уже використав, а за відпрацьований рік із 17.04.2018 р. (дата прийнятті на роботу) до 17.04.2019 р. він використав 21 к.дн. із 24 к.дн щорічної основної відпустки.

    В результаті кількість к.дн. невикористаної щорічної основної відпустки, за які треба виплати грошову компенсацію при звільненні, складає:

    (22 к.дн – 14 к.дн) + (24 к.дн. – 21 к.дн) = 11 к.дн.

    Додаткові відпустки на дітей.

    За загальним правилом їх надають тривалістю 10 к.дн. без урахування святкових і неробочих днів, визначених ст. 73 КЗпП. Тривалість такої додаткової відпустки та список категорії жінок, котрі мають дітей, або осіб, які виховують дітей, і мають на неї право, окреслений у ст. 19 Закону про відпустки. На цьому ми не зупиняймося. Адже в контексті виплати компенсації за невикористану відпустку важливі передусім тривалість та порядок надання такої відпустки.

    По-перше, додаткову відпустку на дітей надають за календарний рік, а не робочий рік і незалежно від накопиченого стажу роботи, як це працює зі щорічними відпустками.

    По-друге, на такий вид відпустки повної тривалості особа набуває право в будь-який час протягом року незалежно від відпрацьованого у цьому році часу та від дати народження дитини (або досягнення нею 14-річного віку). Головне — це виникнення у році підстави для її надання: народження другої дитини, усиновлення дитини, отримання дитиною інвалідності і т.д.

    Проте, якщо жінка після народження другої дитини не приступала до виконання своїх трудових обов’язків за посадою та не відпрацювала жодного робочого дня, то права на додаткову відпустку на дітей вона ще не набуває (див. лист від 26.03.2018 р. № 480/0/101-18/284).

    По-третє, додаткову відпустку на дітей не розділяють на частини, адже цього Закон про відпустки не передбачає.

    По-четверте, зважаючи на те, що надання такої відпустки прив’язано до календарного року, то працівниця не може скористатися в одному році двічі додатковою відпусткою на дітей за різними місцями роботи. Якщо жінка звільнилася з попереднього місця роботи в поточному році й скористалася в цьому році правом на додаткову відпустку на дітей, або їй виплатили за цю відпустку грошова компенсація, тоді на новому місці роботи цього ж року грошова компенсація при звільненні вже не виплачуватиметься. Для цього на думку Мінсоцполітики, на нове місце роботи, працівниця має надати довідку з попереднього місця роботи про те, що вона не скористалася такої відпусткою в поточному році та/або не отримувала за неї грошової компенсації (див. лист від 31.07.2014 р. № 292/13/133-14).

    Тож, як бачимо, роботодавець щорічно має вести облік такого роду відпусток та їх використання у відповідному календарному році. Варто враховувати, що працівник може піти у додаткову відпустку на дітей, яку не використану протягом попереднього календарного року, у наступному календарному році. Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на додаткову соціальну відпустку (див. лист Мінпраці від 19.02.2010 р. № 48/13/116-10).

    Тому підрахувати кількість невикористаних днів додаткової відпустки на дітей простіше. Потрібно підсумувати тривалість такої відпустки за кожен календарний рік, в якому працівник мав на неї право, але не скористався ним.

    Наприклад, у працівниці народилась друга дитина 12.03.2016 р., а з декретної відпустки вона вийшла на роботу із 04.09.2017 р. При цьому вона скористалась такою відпусткою у 2017 та 2018 роках. Працівниця звільняється 23.03.2020 р. В такому разі треба підсумувати невикористані додаткові відпустки за 2019 рік та 2020 рік. В сумі: 10 к.дн + 10 к.дн = 20 к.дн.

    Як визначають суму компенсації за невикористану відпустку при звільненні

    Варто керуватися положеннями Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. № 100 (далі — Порядок № 100).

    Для виплати компенсації за невикористані відпустки беремо заробіток за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати такої компенсації. Якщо ж працівником пропрацьовано менше року, тоді для розрахунку компенсації беруть виплати за фактичний час роботи: з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, у якому виплачують компенсацію (абз. 2 п. 2 Порядку № 100).

    Окрім того, із розрахункового періоду виключають час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, а також святкові та неробочі дні. Сюди потрапляють відпустки без збереження зарплати, відпустка по догляду за дитиною до 3 років (або 6 років, якщо це передбачено медичним висновком).

    Виплати, які включають до розрахунку середньої зарплати, окреслені в п. 3 Порядку № 100, а ті, які виключають — у його п. 4. Також враховуємо, що під час обчислення середньої зарплати для виплати компенсації за невикористані відпустки також до заробітку включають виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов'язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

    Середньоденний заробіток обчислюємо розділивши сумарний заробіток на відповідну кількість календарних днів за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством, та тих періодів, що виключають із розрахунку).

    Одержаний результат перемножується на число календарних днів невикористаних щорічних відпусток, а також додаткових відпусток на дітей, якщо на такі є право у працівників.

    Розрахунок компенсації за невикористану відпустку при звільненні на прикладах

    Всі окреслені правила та кроки для обчислення компенсації за невикористані відпустки розглянемо на практичних ситуаціях, що дозволить зрозуміти алгоритм розрахунку суми компенсації.

    Ситуація 1. Працівник прийнятий на роботу 05.06.2017 р., він звільняється 01.04.2020 р. За час роботи від використав повністю щорічні основні відпустки за 2017-2018 та 2018-2019 робочі роки, а за 2019-2020 робочий рік лише 14 к.дн. Працівник має право щорічну основну відпустку 24 к.дн. Його посадовий оклад за останні 12 місяців складає 8000 грн, сума відпускних у серпні 2019 року – 3796,60 грн, нарахована у серпні зарплата — 4 571,42 грн.

    Для обчислення компенсацію за невикористану щорічну основну відпустку розрахунковий період беруть з квітня 2019 року по березень 2020 року (включно).

    Спочатку обраховуємо скільки к.дн невикористаної відпустки треба компенсувати працівникові при звільненні.

    Знаходимо стаж в к.дн, який надає право на щорічну основну відпустку за останній робочий рік (з 05.05.2019 р. по 01.04.2020 р. за виключенням святкових та неробочих днів):

    26 к.дн + 28 к.дн + 31 к.дн + 30 к.дн + 30 к.дн + 30 к.дн + 30 к.дн + 30 к.дн + 29 к.дн + 29 к.дн + 30 к.дн + 1 к.дн = 324 к.дн.

    Обираємо тривалість щорічної відпустки на яку має право працівник, у нас це основна — 24 к.дн

    Обчислюємо кількість днів щорічної основної відпустки, на яку має право працівник за останній робочий рік по дату свого звільнення:

    24 к.дн : 355 к.дн х 324 к.дн = 22 к.дн.

    Визначаємо кількість невикористаних к.дн щорічної основної відпустки, за яку треба виплатити компенсацію:

    22 к.дн. – 14 к.дн = 8 к.дн.

    Далі обраховуємо суму компенсації за невикористану щорічну основну відпустку при звільненні.

    Знаходимо сумарний заробіток за розрахунковий період квітень 2019 року - березень 2020 року:

    8000 грн х 11 міс. + 3796,60 грн + 4571,42 грн = 96 368,02 грн.

    Визначаємо середньоденну зарплату:

    96 368,02 грн : 355 к.дн. = 271,46 грн.

    Обчислюємо суму компенсації за невикористані 8 к.дн. щорічної основної відпустки:

    271,46 грн х 8 к.дн = 2 171,68 грн.

    Ситуація 2. Працівниця, яка має двох дітей, прийнята на роботу 02.09.2019 р., а звільняється 30.03.2020 р. Її посадовий оклад складає 7000 грн. Вона має право на щорічну основну відпустку тривалістю 24 к.дн та додаткову відпустку на дітей – 10 к.дн. За час роботи відпустками не скористалася.

    Для компенсації за невикористану щорічну основну відпустку розрахунковий період беремо розрахунковий період вересень 2019 року -лютий 2020 року.

    Спочатку обраховуємо скільки к.дн невикористаної відпустки треба компенсувати працівниці при звільненні.

    Знаходимо стаж в к.дн, який надає право на щорічну основну відпустку за відпрацьований час із 02.09.2019 р. по 30.03.2020 р. (включно), виключивши святкові та неробочі дні:

    29 к.дн + 30 к.дн + 30 к.дн + 30 к.дн + 29 к.дн + 29 к.дн + 29 к.дн = 206 к.дн.

    Обираємо тривалість щорічної відпустки на яку має право працівник, у нас це основна — 24 к.дн, а також враховуємо, що за 2019 рік та 2020 рік працівниця має право на додаткову відпустку на дітей тривалістю 10 к.дн.

    Обчислюємо кількість днів щорічної основної відпустки, на яку має право працівник за останній робочий рік по дату свого звільнення:

    24 к.дн : 355 к.дн х 206 к.дн = 14 к.дн.

    Визначаємо кількість невикористаних к.дн щорічної основної відпустки та додаємо до них невикористані додаткові відпустки на дітей, за які треба виплатити компенсацію:

    14 к.дн. + 10 к.дн + 10 к.дн = 34 к.дн.

    Далі обраховуємо суму компенсації за невикористану щорічну основну відпустку при звільненні.

    Знаходимо сумарний заробіток за розрахунковий період вересень 2019 року - лютий 2020 року:

    7000 грн х 6 міс. = 42000 грн.

    Підсумовує кількість к.дн у розрахунковому періоді:

    30 к.дн + 30 к.дн + 30 к.дн + 30 к.дн + 29 к.дн + 29 к.дн = 178 к.дн.

    Визначаємо середньоденну зарплату:

    42000 грн : 178 к.дн. = 235,96 грн.

    Обчислюємо суму компенсації за невикористані 8 к.дн. щорічної основної відпустки:

    235,96 грн х 34 к.дн = 8 022,64 грн.

    Ситуація 3. Працівник прийнятий на роботу 17.02.2020 р., а 27.03.2020 р. він звільняється. Посадовий оклад у нього 9000 грн. Має право на щорічну основну відпустку 24 к.дн.

    Зважаючи, що у працівника немає жодного повного відпрацьованого місяця (з першого по перше число), які передують його звільненню, тоді компенсацію за невикористану відпустку обчислюємо виходячи з посадового (місячного) окладу (тарифної ставки), установленого на момент її нарахування (абз. 3 п. 4 Порядку № 100).

    Проте для початку обраховуємо скільки к.дн невикористаної відпустки треба компенсувати працівникові при звільненні. Тут все спростимо до двох кроків.

    Знаходимо стаж в к.дн, який надає право на щорічну основну відпустку за відпрацьований час із 17.02.2020 р. по 27.03.2020 р. (включно), виключивши святкові та неробочі дні:

    13 к.дн + 26 к.дн = 39 к.дн.

    Обчислюємо кількість днів щорічної основної відпустки, на яку має право працівник за такий короткий відпрацьований час:

    24 к.дн : 355 к.дн х 39 к.дн = 3 к.дн.

    Уже звично обраховуємо суму компенсації за невикористану щорічну основну відпустку при звільненні.

    Знаходимо сумарний заробіток, який визначаємо для такої ситуації перемноживши посадовий оклад на 12 місяців:

    9000 грн х 12 міс. = 108000 грн.

    Визначаємо середньоденну зарплату, зважаючи що тут беремо 12 місячний розрахунковий період:

    108000 грн : 355 к.дн. = 304,23 грн.

    Обчислюємо суму компенсації за невикористані 3 к.дн. щорічної основної відпустки:

    304,23 грн х 3 к.дн = 912,69 грн.

    Як оподатковувати виплату компенсації за невикористану відпустку при звільненні

    Суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством, відносять до виплат за невідпрацьований робочий час і включають до фонду додаткової зарплати (пп. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5). А на суму додаткової зарплати нараховують ЄСВ, адже вона потрапляє до бази його нарахування (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

    Тож в загальному випадку компенсація за невикористану відпустку –об’єкт нарахування ЄСВ. Однак це не стосується сум, які нараховані після звільнення та є виплатами за невідпрацьований час. Вони не є об’єктом для нарахування ЄСВ. Тому на суму компенсації за невикористану відпустку, виплачену уже після звільнення, ЄСВ не нараховують (див. ІПК ДФС від 29.11.2018 р. № 5003/6/99-99-13-02-03-15/ІПК; ІПК Офісу ВПП ДФС від 15.02.2019 р. № 557/ІПК/28-10-27-01-11).

    Що стосується ПДФО, то до оподаткованого доходу з огляду на пп. 164.2.1 ПКУ належить зарплата, нарахована (виплачена) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту). Сума компенсації за відпустку при звільненні належить до зарплатних виплат, тож із неї утримують ПДФО. Це ж стосується і військового збору.

    Яка відповідальність за невиплату компенсації при звільненні?

    При звільненні виплачують всі суми, належні працівникові від роботодавця, в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми виплачують не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, роботодавець повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

    Такими є вимоги ст. 116 КЗпП і вони повністю застосовуються до виплати компенсації за невикористану відпустку при звільненні.

    Якщо цього не дотриматися, то інспектори праці цілком можуть накласти адмінштраф на посадових осіб за ст. 41 КпАП у розмірі від 510 до 1700 грн та штраф до роботодавця згідно абз. 4 ст. 265 КЗпП у розмірі 3 мінімальні зарплати, якщо затримано виплату суму компенсації за відпустку більше аніж на місяць. Коли ж її виплатили упродовж місяця від дати звільнення, тоді обійдуться мінімальним штрафом у розмірі 1 мінімальної заплати (абз. 9 ст. 265 КЗпП).

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    ознакомьтесь

    https://interbuh.com.ua/ua/documents/oneanalytics/...

    https://www.golovbukh.ua/article/ru/7271-raschet-o...

    https://ibuhgalter.net/ru/articles/473

    https://i.factor.ua/journals/nibu/2019/april/issue...

    За загальним правилом обчислення середньої зарплати для оплати відпусток здійснюється, виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки (абз. 1 п. 2 Порядку № 100).

    У разі якщо працівник працював на підприємстві менше року, середня зарплата обчислюється на підставі виплат за фактичний час роботи: із 1-го числа місяця після оформлення на роботу до 1-го числа місяця, у якому надається відпустка чи виплачується компенсація за невикористану відпустку.

    Окрім того, Мінсоцполітики в листі від 19.06.2017 р. № 1692/0/101-17 підсумовує: розрахунковий період для обчислення середньої зарплати за час відпусток залежить не від місяця видання наказу про надання відпустки й кількості цих наказів, а від того, у якому саме календарному місяці згідно з наказом працівникові надається відпустка.

    Це важливо в тому випадку, коли початок відпустки працівника припадає на перші дні календарного місяця, однак сам наказ про відпустку, як і розрахунок сум відпускних, необхідно провести напередодні, скажімо, в останній робочий день попереднього календарного місяця. Або ж інша ситуація — коли працівник звільняється 1-го або останнього числа календарного місяця, та йому треба виплатити компенсацію за невикористану відпустку. Саме про такі випадки ми розповідали у статті «Початок відпустки в перший або останній день місяця: обираємо розрахунковий період» (№ 149/2017).

    Підсумовуючи заробіток для обчислення середньої зарплати, слід включати лише виплати, передбачені п. 3 Порядку № 100. Сюди належать передусім основна й додаткова зарплати, виробничі премії; винагорода за підсумками річної роботи й вислугу років тощо. Виплати, які не враховуються під час обчислення середньої зарплати для оплати відпусток, зазначені в п. 4 Порядку № 100. До таких належать насамперед різноманітні одноразові виплати. Тим часом матеріальна допомога не включається до розрахунку середнього заробітку як незарплатного (разового характеру, що надається окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання), так і зарплатного характеру (що має ознаку систематичності, надана всім або більшості працівників на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом тощо)

    Пуха Наталія ТендерОк
    12%

    Доброго Дня

    щодо вашого питання

    Так особа при звільненні має право на компенсацію невикористаної відпустки, заявлені Вами суми попередні, Ви можете перевірити правильність нарахування сум відпускних, рекомендую Вам скористатися ресурсами онлайн, для визначення попередньої суми нарахування:

    https://zponline.com.ua/salary/report/calc_vacatio...

    https://ips.ligazakon.net/calculator/vc

    Швидше за все остаточний розрахунок надійде на картку, тому рекомендую, коли будете забирати трудову книжку отримати у бухгалтерії відомості про розрахунок (уточнити кількість днів компенсації , наявність пільг, тощо), а також отримати довідку(и) про доходи за період роботи, або скористатися відомостями по сплаті податків https://portal.pfu.gov.ua/, при наявності розбіжності заявлених сум, ви зможете, звернутися спочатку до роботодавця, за доплатою, або перерахунком, а надалі до суду з позовом до роботодавця за захистом порушених прав.

    Успіху

    Адвокат  Євген Олександрович
    18%
    Адвокат Євген Олександрович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте!

    Денежная компенсация выплачивается при увольнении работника за все не использованные им дни ежегодного отпуска, а также за дополнительные отпуска работникам, имеющим детей. При этом в случае увольнения руководящих, педагогических, научных, научно-педагогических работников, специалистов учебных заведений, которые до увольнения проработали не менее 10 месяцев, денежная компенсация выплачивается за не использованные ими дни ежегодных отпусков из расчета полной их продолжительности. Следовательно, при проведении окончательного расчета работнику должны выплатить компенсацию за неиспользованный отпуск, даже если она не предоставлялась работнику, например, в течение пяти - шести лет. При этом расчетным периодом являются последние 12 месяцев, предшествующих выплате денежной компенсации. По желанию работника ему могут компенсировать часть ежегодного отпуска (кроме дополнительного отпуска работникам, имеющим детей). При этом продолжительность предоставленного работнику ежегодного и дополнительных отпусков не должна быть меньше 24 календарных дней. При переводе работника на работу на другое предприятие денежная компенсация за не использованные им дни ежегодных отпусков по его желанию должна быть перечислена на счет предприятия, на которое перешел работник.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України