Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 03 лютого 2021, питання №37462 100₴

Робота по трудовій книжці і як ФОП

Доброго дня.
Питання стосовно працевлаштування.

Зараз працюю на півтори ставки в університеті по трудовій книжці. Далі планую змінити роботу і піти як ФОП програмістом в ІТ компанію. Пропонують залишитись на півставки в університеті і в вільний час виконувати деяку університетську роботу.

Питання в тому чи можу я це зробити. Працювати як ФОП на фірмі і по трудовій на півставки в університеті. Якщо так можна, то як тут бути із трудовою книжкою і як бути із оплатою податків? Чи треба буде трудова при оформленні фопа? На що звернути увагу і до чого бути готовим?

Відповіді юристів (8)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    30%

    Доброго дня.

    Прямого обмеження та заборони бути ФОПом та найманим працівником одночасно немає. Питання в тому як Ви будете це суміщати. Якщо у Вас виходить, то чому ні.

    Звертаю увагу на оподаткування.

    Платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені з урахуванням норм законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством чи за цивільно-правовими договорами.

    Також платниками єдиного внеску, як зазначено у п. 4 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ, є фізичні особи — підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від того, чи є такі особи найманими працівниками.

    Єдиний внесок для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом про ЄСВ. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 цього Закону).

    Як визначено п. 2 цієї частини, базою нарахування єдиного внеску, зокрема, для фізичних осіб — підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.

    Отже, фізичні особи — підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування і є одночасно найманими працівниками, не звільняються від сплати єдиного внеску та подання обов’язкової звітності за себе як фізичні особи — підприємці. Сплата ЄСВ у такому разі не здійснюється подвійно, адже за фізичну особу — підприємця, яка працює найманим працівником у юридичної особи, сплачує роботодавець (утримань ЄСВ із заробітної плати немає).

    Всього найкращого!

    Шишкин Алексей Юрьевич
    20%
    Шишкин Алексей Юрьевич 4 роки тому

    Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду

    Так у вашому випадку законодавство України дозволяє працювати за трудовою книжкою, як найманий працівник хоч на повну ставку або, на півставки не має різниці та бути ФОП. Для того щоб здійснювати діяльність як ФОП вам трудова книжа не потрібна вона залишится в університеті. Якщо в університеті на вашу зарплатню вам буде нараховуватися ЕСВ не меше мінімального розміру 1100 грн. на місяць, то як ФОП ви будете звільнені від сплати цього податку.

    Гончаренко Константин
    25%
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня.

    1 Відповідь на перше питання.

    Згідно до ст. 43 Конституції України кожний громадянин України має право на працю, а також на створення державою умов для повного виконання цього права. Згідно з частиною другою ст. 21 КЗпП фізичні особи — підприємці (далі – ФОП) мають право укладати трудові договори на одному або на декількох підприємствах, установах або організаціях одночасно, якщо це не суперечить законодавству або колективному договору та здійснюється за угодою сторін.

    Згідно з п. 1 Положення «Про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій» № 43 від 28.06.1993 р., затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну, роботою за сумісництвом є виконання працівником основної роботи, а також іншої регулярної оплачуваної роботи за трудовим договором на тому ж або іншому підприємстві, в організації, установі або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом. ФОП, зареєстрована у встановленому законом порядку, має право працювати за трудовим договором у одного або у кількох роботодавців. Основним місцем роботи ФОП є підприємство (установа), в якій знаходиться трудова книжка даного працівника.

    Таким чином ви маєте право зареєструватись як ФОП та здійснювати підприємницьку діяльність та викладацьку паралельно.

    2.Відповідб на друге питання. Розмір податків та обов'язкових платежів залежить системи оподаткування яку ви оберете. Для Інтернет торгівлі якщо обороти не значні найбільш оптимально підходить єдиний податок друга або третя група. Платежі на другій групі:

    - єдиний податок 20% від мінімальної зарплати (1200 грн.)

    - ЄСВ - 22% от місячного доходу але не менше 1320 грн. на місяць.

    Платнжі на третій групі:

    - єдиний податок 5% в доходу

    - ЄСВ - 22% от місячного доходу але не менше 1320 грн. на місяць.

    Якщо необхідно більш детальна консультація заертайтесь з прямим питанням.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Марусяк Андрій Романович
    Марусяк Андрій Романович 4 роки тому

    Адвокат, м. Харків, 8 років досвіду

    Доброго дня!

    Питання в тому чи можу я це зробити. Працювати як ФОП на фірмі і по трудовій на півставки в університеті.

    так, можна, якщо не проти університет. ФОП це підприємницька діяльність, трудова книжка не потрібна, ви сам собі начальник. Лиш сплачуєте ЄСВ і єдиний податок.

    + роботодавець також із вашої зп платить ЄСВ і податки. ЄСВ платиться двічі. Ви, як ФОП, і за вас, як працівника. http://zak.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/print-352...

    Якщо так можна, то як тут бути із трудовою книжкою і як бути із оплатою податків?

    трудова лишається на місці роботи, поки не звільнитесь. ПОдатки по роботі за вас платить університет. По ФОПу ви платите самі (або бухгалтер на аутсорісі, так роблять ІТ компанії)

    Чи треба буде трудова при оформленні фопа?

    для ІТшника ні

    На що звернути увагу і до чого бути готовим?

    1) визначити умови праці з роботодавцем - університетом, щоб вас не звільнили;

    2) у компанії у якої ви будете ФОП, дізнайтесь, чи є допомога по обліку і звітності ФОПа, аби ви не отримали лишніх штрафів, яку групу ФОП ви відкриватимете;

    3) так, як ви у компанії ФОП, то ви не співробітник, а працюєте по цивільному договору, тому у вас не буде відпускних, відпусток, лікарняних, такі гарантії є лише у працівника. І податки з ЄСВ платите самостійно.

    https://www.slovoidilo.ua/2021/01/13/stattja/finan... стаття поподаткам ФОП.

    щасти вам!

    Фараон Катерина Леонідівна
    Фараон Катерина Леонідівна 4 роки тому

    Юрист, м. Кам'янець-Подільський, 9 років досвіду

    Доброго дня, Віталій.

    Так, це можливо. Якщо людина зареєстрована підприємцем, це не позбавляє його права працювати за трудовим договором на підприємствах будь-якої форми власності або у підприємця. За винятком Ви не матимете права влаштуватись на державну службу, до органів місцевого самоврядування, інших державних органів та бути самозайнятою особою.

    Ви не зобов'язані повідомляти роботодавця про те, що Ви є підприємцем. Людина має право працювати за наймом та одночасно бути підприємцем. Вона може займатися підприємницькою діяльністю у вільний від роботи час, виконуючи необхідні операції особисто, або оформити найманих працівників. При цьому як найманий працівник вона має всі трудові права, що й інші працівники.

    Щодо сплати податків. Роботодавець сплачує за Вас податки як за найманого працівника. А Ви, як самозайнята особа, будете сплачувати податки в залежності від того на якій групі платників податків Ви перебуватемите.

    Щасти Вам!

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    Питання в тому чи можу я це зробити. Працювати як ФОП на фірмі і по трудовій на півставки в університеті. - да такое возможно - лишь бы вы успевали

    Якщо так можна, то як тут бути із трудовою книжкою і як бути із оплатою податків? трудовая будет в универе и там будут платить налоги они , а за ФОП - вы будете саостоятельно подавать декларации

    Чи треба буде трудова при оформленні фопа? нет

    На що звернути увагу і до чого бути готовим? правильно выбрать группу и квед и вовремя платить налоги по фоп и подавать декларации

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    щодо вашого питання

    То зазначу, що обмежень у вас по працевлаштуванні, як ФОП у ІТ компанію, і (скоріше за все) на умовах неповного робочого тижня в Університеті немає.

    Щодо трудової книжки:

    То скоріше за все вона або буде перебувати у Вас (як самозанятой особи без будь-яких ваших записів) , або в університеті де буде внесено запис про переведення на умовах... на посаду... та звільнено з посади...

    У разі відкриття вами ФОП в залежності від обраної вами групи (друга або третя сплощеної системи оподаткування, так як наявні послуги) будете вести облік, а сплачувати податки.

    Щодо врегулювання вами відносин з майбутнім роботодавцем, то тут можливі варіанти на яких наголошу, та які варто узгодити з майбутнім роботодавцем:

    1. Ви надаєте як послуги ФОП юридичній особі по договору про надання послуг, а відповідно з розрахунок з вами проводиться на розрахунковий рахунок ФОП згідно акту виконаних робіт, наданих послуг , тобто з зазначеної суми яку ви отримаєте ви сплачуєте податки.

    2. Варіант Ваш можливий роботодавець укладає з вами договір де зазначає, що за виконану роботу вам виплачується заробітна плата, гонорах, тощо, тоді ви будете отримувати кошти за мінусом сплачених податків,

    Тому схему оплати та порядок, необхідно ретельно узгодити, перед відкриття ФОП з вашим майбутнім роботодавцем,

    Також зазначу, що якщо в університеті на вашу зарплатню вам буде нараховуватися ЕСВ не меше мінімального розміру 1100 грн. на місяць, то як ФОП ви будете звільнені від сплати податку ЕСВ.

    Успіху

    Пользователь не активен
    25%
    Пользователь не активен 4 роки тому

    Юрист, м. Київ

    Доброго дня! Для даних правовідносин в якості регуляторів, застосовуванню підлягають положення нормативно-правових актів України, серед яких:

    Крім того слід наголосити, що наразі в Україні діють карантинні заходи, та у відповідності до листа Адміністрація Державної прикордонної служби України, опублікованого 04 липня 2020 року о 12:38 за посиланням https://www.kmu.gov.ua/news/shchodo-terminiv-pereb... - якщо терміни перебування на території України іноземців або осіб без громадянства будуть перевищені в період карантину, то такі особи до відповідальності за це правопорушення не притягаються !!!

    Оглядаючи норми Міграційного законодавства та встановлену адміністративну відповідальність за їх порушення - через призму вікового цензу (дитина - не є суб'єктом, та може бути піддана такій відповідальності)!!!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України