Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня! 13 лютого 2019 року Управління освіти СМС Волноваської РДА Донецької області уклало трудовий контракт з Корховою Т.Ю на 2 роки на підставі перемоги у конкурсі на посаду директора школи. 12.02.2021 року вийшов строк дії контракту. З 01.01.2021 року у зв'язку з реформою децентралізації повинна відбутися зміна засновника. 27 січня 2021 року мною була написана заява на начальника відділу освіти Хлібодарівської СТГ про подовження контракту. Відповідь була надана в усній формі 12.02.2021 року про неможливість подовження контракту у зв'язку з тим, що уклала цей договір інша організація (вже немає цих повноважень), а відділ освіти новоствореної Хлібодарівської СТГ ще немає повноважень для подовження контракту. Було сказано про те, що буде оголошено конкурс на посаду керівника і я можу на загальних основах приймати участь у конкурсі (рішення про прийняття закладів освіти зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходяться в управлінні Волноваської районної ради у комунальну власність Хлібодарівської СТГ та Положення про конкурс на посаду керівника державного комунального ЗЗСО прийнято на сесії Хлібодарівської СТГ 24.02. 2021 року). В цей же день 12.02.2021р. був наданий для ознайомлення наказ про переведення мене як директора школи на посаду учителя (заяву на переведення не писала) та про призначення виконуючим обов'язки директора школи (на час відсутності основного працівника) заступника директора з НВР. 15 лютого 2021 року я написала листа про надання мені письмової відповіді на заяву про подовження контракту. Відповіді не отримала. Чи є правомірними дії відділу освіти з приводу неподовження контракту на чотири роки без пояснення причин в той час, коли школа не перейшла в комунальну власність Хлібодарівської СТГ? Чи повинні вони надати письмову відповідь на мою заяву про подовження контракту? Чи є законним призначення виконуючим обов’язки заступника директора школи? Чи може бути подовжений контракт без проведення конкурсу?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Відповідно до законодавства переведення працівника на іншу роботу може бути тимчасовим або постійним. Ініціатором переведення може виступати як роботодавець, так і працівник. У разі якщо ініціатором виступає роботодавець, переведення на іншу роботу потребує згоди працівника - ч. 1 ст. 32 КЗпП.
Ви можете або погодитися з запропонованим переведенням та підписати повідомлення про переведення або ж відмовитися від запропонованого переведення і тоді Ви підлягаєте звільненню шляхом скорочення за пунктом 6 статті 36 КЗпП України.
Серед іншого КЗпП України ст. 31 передбачає , що: "Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої трудовим договором."
Виходячі з суті питання робота директора школи жодним чином не може бути прирівняна до роботи педагогічного працівника , тому запропоноване переведення є необгрунтованим - виходячі з істотної різниці між виконуваними функціями.
Ви маєте право оскаржити вказане рішення керівника та в разі не згоди вимагайте провести звільнення за процедурою скорочення штату з виплатою всіх належних Вам сум у день звільнення , або стягнення їх у судовому порядку в подальшому( повідомлення про переведення зберігайте, а також інші документи , як докази для суду.)
Враховуючи останні зміни, внесені в чинне законодавство України та зважаючи на зазначені Вами обставини повідомляю наступне.
Працівники сільської ради, її виконкому, які займають невиборні посади, працюють до закінчення процедури реорганізації. Попередження про наступне вивільнення зовсім не означає, що всі попереджені працівники будуть обов’язково звільнені з роботи за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) у зв’язку з реорганізацією. Частина з них, можливо, будуть переведені на посади у новій структурі ОТГ або працевлаштуються самостійно в інших установах, на підприємствах чи будуть звільнені з роботи з інших передбачених законодавством підстав.
За п. 1 ст. 40 КЗпП розриваються трудові договори, укладені на невизначений строк, а також строкові трудові договори до закінчення строку їх чинності власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Звільнення з цих підстав називають вивільненням. Відповідно до ст. 49-2 КЗпП про наступне вивільнення працівників персонально , письмово попереджають не пізніше ніж за 2 місяці. Варто звернути увагу на те, що розпорядження, з яким Вас мають ознайомити має містити посилання на ч. 4 ст. 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», згідно з якою з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною ОТГ, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб – сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об’єдналися, та розміщених поза адміністративним центром ОТГ, шляхом їх приєднання до юридичної особи – сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі ОТГ.
Майте на увазі, що працівника, попередженого розпорядженням сільського голови ОТГ за 2 місяці про наступне вивільнення, звільнити з роботи до закінчення цього строку можливо виключно з ініціативи працівника.
Крім того, одночасно з попередженням про звільнення роботодавець має запропонувати Вам іншу роботу в тій же самій установі, ПРОТЕ якщо така можливість у нього буде (ч. 3 ст. 49-2 КЗпП).
Також, коли Вас будуть ознайомлювати з розпорядженням чи повідомленням про наступне вивільнення у зв᾿язку з реорганізацією с/р Ви можете так і прописати: «З розпорядженням про наступне звільнення не згодна, поставити підпис та дату». Обов᾿язково зберегти копію цього повідомлення для себе, адже в разі, якщо будете не згодні з подальшими діями керівництва стосовно Вашого звільнення Ви маєте законне право звернутись до суду за захистом своїх порушених прав. Лише в судовому порядку можна буде оскаржити незаконні дії керівництва ОТГ.
Щодо переважного права в залишенні на роботі, то згідно статті 42 КЗпП при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Наразі чітких критеріїв визначення кваліфікації працівника законодавством про працю не встановлено. Під час визначення переважного права залишитись на роботі доцільно розглядати сукупність критеріїв, які характеризують виробничу діяльність працівників, зокрема: наявність певної освіти; стаж; досвід роботи; ставлення до роботи; якість виконуваної роботи; наявність дисциплінарних стягнень чи заохочень тощо.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається таким категоріям працівників:
Ø сімейним – при наявності двох і більше утриманців;
Ø особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
Ø працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
Ø працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва;
Ø учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
Ø авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій;
Ø працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання;
Ø особам з числа депортованих з України, протягом п’яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України;
Ø працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, – протягом двох років з дня звільнення їх зі служби;
Ø працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.
Таким чином, в разі, якщо Ви є працівником з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці, маєте двох і більше дітей, а також якщо в сім’ї немає інших працівників з самостійним заробітком, то безумовно, що Ви маєте переважне право в залишенні на роботі в новоствореній ОТГ, проте ці факти Вам необхідно буде доказувати в судовому порядку, адже на рішення керівництва ОТГ ніхто не може повпливати та скасувати, окрім як суду.
Значення мають лише письмові відповіді на бланках з підписом директора департаменту, або начальників відділів освіти.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вікторіє!
Ситуація складна.
13 лютого 2019 року з Вами укладався контракт на 2 роки, оскільки я так розумію Ви були призначені на посаду керівника закладу освіти вперше. На той час в Україні діяли положення Закону України "Про загальну середню освіту.
Стаття 26. Трудові відносини в системі загальної середньої освіти
1. Трудові відносини в системі загальної середньої освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
2. Керівник закладу загальної середньої освіти призначається на посаду та звільняється з посади рішенням засновника (засновників) закладу або уповноваженого ним (ними) органу.
Керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти призначається на посаду за результатами конкурсного відбору строком на шість років (строком на два роки - для особи, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше) на підставі рішення конкурсної комісії, до складу якої входять представники засновника (засновників), трудового колективу, громадського об’єднання батьків учнів (вихованців) закладу загальної середньої освіти та громадського об’єднання керівників закладів загальної середньої освіти відповідної адміністративно-територіальної одиниці. До участі у роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть залучатися представники громадських об’єднань та експерти у сфері загальної середньої освіти.
Положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти розробляє та затверджує засновник на підставі типового положення, затвердженого центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Одна і та сама особа не може бути керівником відповідного закладу загальної середньої освіти більше ніж два строки підряд (до першого строку включається дворічний строк перебування на посаді керівника закладу загальної середньої освіти, призначеного вперше). Після закінчення другого строку перебування на посаді особа має право брати участь у конкурсі на заміщення вакансії керівника в іншому закладі загальної середньої освіти або продовжити роботу в тому самому закладі на іншій посаді.
На жаль, законодавство на той час не передбачало за яких може бути продовжено/не продовжено строковий трудовий договір, укладений на 2 роки. Якщо таких умов не було передбачено і в самому договорі, то для його продовження потрібна згода двох сторін: керівника закладу загальної середньої освіти та відповідної посадової особи засновника (голови відповідної ради чи керівника державного органу) або керівника уповноваженого ним органу (структурного підрозділу з питань освіти). Якщо ж строковим трудовим договором було передбачено певні заходи, дії, умови, що передують його продовженню, (наприклад, публічний чи письмовий звіт керівника, результативність роботи, підвищення професійного рівня тощо), то їх виконання (досягнення) може впливати на рішення сторін.
Ситуація змінилася після прийняття Закону України "Про повну загальну середню освіту". Відповідно до частини 12 статті 39 цього Закону з особою, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше, укладається трудовий договір строком на два роки. Після закінчення строку дії такого строкового трудового договору та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк дії відповідного строкового трудового договору ще на чотири роки без проведення конкурсу.
У новому законі все прописано чітко, на жаль на Вашу ситуацію ці правовідносини не розповсюджуються. Отже,
Чи є правомірними дії відділу освіти з приводу неподовження контракту на чотири роки без пояснення причин в той час, коли школа не перейшла в комунальну власність Хлібодарівської СТГ? - складно сказати, потрібно читати умови самого контракту та положення про конкурс, яке існувало на час укладення з Вами контракту.
Чи повинні вони надати письмову відповідь на мою заяву про подовження контракту? - письмову відповідь зобов'язані надати відповідно до Закону України "Про звернення громадян".
Чи є законним призначення виконуючим обов’язки заступника директора школи? - залежить від першого питання, тобто чи законно з Вами не продовжили контракт.
Чи може бути подовжений контракт без проведення конкурсу? - на сьогоднійшній день, так! Але з Вами укладався контракт відповідно до іншого законодавства.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
я согласна полностью Антоненко Вячеслав
у Вас срочный договор и по старому закону - он не продлевается без согласия сторон
и є правомірними дії відділу освіти з приводу неподовження контракту на чотири роки без пояснення причин в той час, коли школа не перейшла в комунальну власність Хлібодарівської СТГ? - исходя из норм закона которые действовали на момент подписания - да
Чи повинні вони надати письмову відповідь на мою заяву про подовження контракту? - да - независимо от чего
Чи є законним призначення виконуючим обов’язки заступника директора школи? - у Вас должны были поинтересоваться
Чи може бути подовжений контракт без проведення конкурсу? - на сегодня - да! Но с Вами заключался контракт согласно другому законодательства.