Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
917 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я, как студент, получил на практическое занятие тесты по криминальному процессу, среди которых был вопрос:
"Чи закріплено у кримінально-процесуальному законі поняття засад кримінального процесу?"
А) ні, не закріплено, це поняття сформульовано наукою кримінального процесу;
Б) так, закріплено у Конституції України;
В) так, закріплено у КПК України;
Г) вірні відповіді «б» і «в».
Правильным ответом был указан вариант Г), однако я считаю правильным вариант А), потому что, в самом вопросе написано "поняття засад кримінального процесу", то есть именно определение понятия "засада кримінального процесу". А само понятие как раз таки и было сформировано наукой криминального процесса.
К сожалению, дискуссия касательно этого вопроса окончилась фразой: "этот ответ правильный", а дополнительные уточнения получить у преподавателя мне не удалось.
Вопрос к профессиональным юристам: учитывая всё вышесказанное, какой ответ является правильным и почему?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Юрист, м. Одеса, 33 роки досвіду
Профессор прав!
Основы это принципы, которыми руководствуются в процессе. Самый известный это презумпция невиновности, право не давать показания против себя (Конституция).
Эти принципы не кодифицированы, где-то они прямо сформулированы, где-то опосредованно в Конституции и КПК.
Более детально раскрывать эту тему здесь неудобно и не тот формат
Юрист, м. Харків, 14 років досвіду
Доброго дня!
Засади кримінального провадження складають певну систему. В ній в першу чергу виділяють конституційні засади, тобто ті, що закріплені в Основному законі держави – Конституції як такі, що мають особливе політичне і юридичне значення. До них належать: 1) верховенство права; 2) законність; 3) рівність перед законом і судом; 4) повага до людської гідності; 5) забезпечення права на свободу та особисту недоторканість; 6) недоторканість житла чи іншого володіння особи; 7) таємниця спілкування; 8) невтручання у приватне життя; 9) недоторканість права власності; 10) презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини; 11) свобода від самовикриття та право не свідчити проти близьких родичів та членів сім’ї; 12) заборона двічі притягувати до кримінальної відповідальності за одне і те саме правопорушення; 13) забезпечення права на захист; 14) доступ до правосуддя та обов’язковість судових рішень; 15) змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; 16) забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності; 17) гласність і відкритість судового провадження та його повне фіксування технічними засобами; 18) мова, якою здійснюється кримінальне провадження.
Крім конституційних засад існують і інші засади, які закріплені в нормах кримінально-процесуального закону. До них відносяться: 1) безпосередність дослідження показань, речей і документів; 2) публічність; 3) диспозитивність; 4) розумність строків.
Визначення понять зазначених вище засад крмінального процесу є у зазначених вище нормативно-правових актах.
Тому відповідь викладача вірна.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Добрий день!
Виходячи з того, що в КПК не визначено чіткого поняття «засад (принципів) кримінального процесу», по даному питанню існують три основні точки зору науковців:1.Принципи (засади) кримінального процесу – це такі основоположні засади, які закріплено в законі (М.Л. Якуб, Михеєнко М.М. та ін.)2.Принципи (засади) кримінального судочинства – це керівні ідеї та відправні начала, які закріплені в законі, а також ті, які не дістали такого закріплення в правових нормах, але випливають з них (П.І. Репешко та ін.).3.Принципи (засади) кримінального процесу – це такі положення та керівні ідеї, які не потребують обов’язкового законодавчого закріплення та оформлення (В.М. Савицький, В.Т. Томін та інш.)Пануючою в теорії вважається перша з наведених точок зору, згідно з якою до засад (принципів) слід відносити лише положення, які закріплені в правових нормах.Слід уяснити, що засади (принципи) виражають домінуючі в державі політичні та правові ідеї, які стосуються завдань, способу формування і здійснення кримінального судочинства, тобто положення, які визначають головні, найважливіші моменти устрою й діяльності суб’єктів кримінального судочинства. Порушення будь-якої з засад означає незаконність рішення в справі та обов’язково тягне за собою його скасування.
Треба пам’ятати, що за обсягом змісту і сферою дії засади кримінального процесу іноді значно розрізняються, але відмінність ця швидше суто кількісна, а не якісна. Тому засади не можна поділяти на основні й неосновні, головні і другорядні. Тільки реалізація всіх засад в їх сукупності, в системі, у взаємозв’язку і взаємодії може привести до виконання завдань кримінального судочинства.
Засади кримінально-процесуального права – це закріплені в правових нормах вихідні положення, що відбивають панівні в державі політичні та правові ідеї і визначають сутність організації і діяльності компетентних державних органів щодо досудового розслідування і судового розгляду кримінальних справ.Ознаки засад кримінально-процесуального права:1)вони втілені у формі правових норм. Не можна вважати принципами ті наукові та політичні ідеї, що не дістали відображення у нормах права;2)норми-принципи є не вивідними, а навпаки – із них виводяться всі інші норми кримінально-процесуального права (які перебувають «під нормами-принципами»);3)вони є найзагальнішими, фундаментальними правовими положеннями;4)на їх основі побудована і діє вся кримінально-процесуальна система (ця ознака принципів характеризує процес із середини);5)вони характеризують кримінальний процес у цілому – ззовні;6)норми-принципи діють на всіх або на більшості стадій кримі-нального процесу і обов’язково в його центральній стадії – судовому розгляді кримінальної справи;7)порушення одного принципу, як правило, призводить до по-рушення інших принципів і тим самим до порушення законності при провадженні у кримінальній справі;8)недотримання хоча б одного принципу спричиняє скасування прийнятих у справі рішень та інші негативні наслідки.Кожна ознака і всі вони в цілому підкреслюють загальність положень, що є засадами кримінально-процесуального права. Однак у літературі триває полеміка вчених щодо наявності або відсутності специфічних загальних правових положень (засад), притаманних для окремих стадій.
Засада верховенства права – це кримінально-процесуальне положення, яке полягає в тому, що людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.Дана засада закріплена в ст. 8 Конституції України та ст. 8 КПК. Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права (ст. 17 Закону України від 23.02.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» ).Принцип верховенства права означає, що у правовій державі має панувати закон, а не інтереси осіб, у руках яких у певний момент перебуває влада; функції держави полягають у регулюванні відносин між усіма суб’єктами права на основі закону.Принцип законності в кримінальному провадженні – це вимога точного і неухильного застосування законів органами досудового розслідування, прокуратури, суду, дотримання (виконання) всіма іншими суб’єктами кримінального провадження, державними і недержавними установами й організаціями, посадовими особами, громадянами приписів Конституції України, законів і відповідних нормативних актів.
У науці ще й досі не вироблено єдиного, загальноприйнятого визначення цього поняття. Причиною слугує той факт, що поняття засад кримінального провадження більшість авторів формулює як вихідні посилання щодо конкретної теми власного наукового дослідження, на підставі чого й виникає система їхніх подальших висновків стосовно організації та діяльності органів правосуддя, правил поведінки суб’єктів кримінального провадження.Засади кримінального провадження, які є загальними правовими положеннями, розкриваються через зміст кримінально-процесуальних норм, що регулюють конкретні права та обов’язки суб’єктів кримінального процесу.
Висновок:
Засади сформульовані в Конституції України та в КПК України.
Правильна відповідь "Б" та "В".
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Добрый день!
Вказані засади окрім конституційних засад і інші засади, які закріплені в нормах кримінально-процесуального закону.
1) безпосередність дослідження показань, речей і документів;
2) публічність;
3) диспозитивність;
4) розумність строків.
Визначення понять зазначених вище засад крмінального процесу є у зазначених вище нормативно-правових актах.
Одні з них прописані прямо, інші опосередковано через основний закон Украііни -Конституцію та інші нормативно - правові акти.
Тому виходить ,що викладач правий, проте прямоіі згадки в КПК Украііни ,все ж немає.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Ярослав!
"Чи закріплено у кримінально-процесуальному законі поняття засад кримінального процесу?"А) ні, не закріплено, це поняття сформульовано наукою кримінального процесу;Б) так, закріплено у Конституції України;В) так, закріплено у КПК України;Г) вірні відповіді «б» і «в»"?
- Треба уважно прочитати запитання та відповіді.
не треба шукати у законні саме слово, тест - "Поняття", а тлумачення закону з огляду на саме запитання.
У самому запитанні ведеться мова про закріплення у кримінально-процесуальному законі поняття засад кримінального процесу, тобто про кримінально-процесуальний закон - Кримінальний процесуальний кодекс України та поняття засад кримінального процесу, що свідчить про те, що вже питання: Б) так, закріплено у Конституції України та Г) вірні відповіді «б» і «в»"? - НЕ ПІДХОДЯТЬ.
З огляду на:
КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88):
Кримінальний процесуальний к... | від 13.04.2012 № 4651-VI (rada.gov.ua)
"Стаття 7. Загальні засади кримінального провадження
1. Зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться:
1) верховенство права;
2) законність;
3) рівність перед законом і судом;
4) повага до людської гідності;
5) забезпечення права на свободу та особисту недоторканність;
6) недоторканність житла чи іншого володіння особи;
7) таємниця спілкування;
8) невтручання у приватне життя;
9) недоторканність права власності;
10) презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини;
11) свобода від самовикриття та право не свідчити проти близьких родичів та членів сім’ї;
12) заборона двічі притягувати до кримінальної відповідальності за одне і те саме правопорушення;
13) забезпечення права на захист;
14) доступ до правосуддя та обов’язковість судових рішень;
15) змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості;
16) безпосередність дослідження показань, речей і документів;
17) забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності;
18) публічність;
19) диспозитивність;
20) гласність і відкритість судового провадження та його повне фіксування технічними засобами;
21) розумність строків;
22) мова, якою здійснюється кримінальне провадження.
2. Зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Сторона обвинувачення зобов’язана використати всі передбачені законом можливості для дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого (зокрема, прав на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя) у разі здійснення кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia)".
Враховуючи те, що саме запитання, міститься у ст.7 Кримінального процесуального кодексу України, то НЕ ПІДХОДИТЬ - А) ні, не закріплено, це поняття сформульовано наукою кримінального процесу, а ПІДХОДИТЬ - В) так, закріплено у КПК України.
Таким чином, правильна відповідь : - В) так, закріплено у КПК України.
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня. Як на мене, ці поняття закріплені і в Кримінальному процесуальному кодексі, і в Конституції України.
Я вважаю, питання в тому, чи закріплено по факту поняття засад процесу у КПК?
Так, закріплено.
З повагою, юрист Галина Токмач
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Ярославе!
"Чи закріплено у кримінально-процесуальному законі поняття засад кримінального процесу?" - поняття необхідно розглядати не в контексті правового визначення засад, а в контексті їхнього змісту та сутності. Тобто, засадами кримінального процесу і є закріплені в нормах права, а саме в Конституції та КПК України, фундаметальні для учасників провадження положення, що виражають та визначають найістотніші властивості провадження.
Отже, правильна відповідь - Г.
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
Стаття 129. Суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Основними засадами судочинства є:
1) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом;
2) забезпечення доведеності вини;
3) змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості;
4) підтримання публічного обвинувачення в суді прокурором;
5) забезпечення обвинуваченому права на захист;
6) гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами;
7) розумні строки розгляду справи судом;
8) забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення;
9) обов’язковість судового рішення.
Законом можуть бути визначені також інші засади судочинства.
Кримінальний процесуальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/conv#n...):
Стаття 7. Загальні засади кримінального провадження
1. Зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться:
1) верховенство права;
2) законність;
3) рівність перед законом і судом;
4) повага до людської гідності;
5) забезпечення права на свободу та особисту недоторканність;
6) недоторканність житла чи іншого володіння особи;
7) таємниця спілкування;
8) невтручання у приватне життя;
9) недоторканність права власності;
10) презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини;
11) свобода від самовикриття та право не свідчити проти близьких родичів та членів сім’ї;
12) заборона двічі притягувати до кримінальної відповідальності за одне і те саме правопорушення;
13) забезпечення права на захист;
14) доступ до правосуддя та обов’язковість судових рішень;
15) змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості;
16) безпосередність дослідження показань, речей і документів;
17) забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності;
18) публічність;
19) диспозитивність;
20) гласність і відкритість судового провадження та його повне фіксування технічними засобами;
21) розумність строків;
22) мова, якою здійснюється кримінальне провадження.
Всього доброго!
Щасти Вам!