Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добырый день. Можно ли будучи инвалидом третей группы, получая пенсию и соц. пособие устроиться на работу официально, не нарушая закон? какие варианты работы возможны?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый день!
При устройстве на работу пенсия инвалиду будет оплачиваться в полном объеме.
Выплата социального пособия зависит от размера ежемесячного дохода.
Социальная помощь назначается со дня обращения за помощью. Государственная социальная помощь лицам, не имеющим права на пенсию, и инвалидам , а также государственной социальной помощи на уход, установлен постановление Кабинета Министров Украины №261от 02.04.2005 «Об утверждении Порядка назначения и выплаты государственной социальной помощи лицам, не имеющим права на пенсию, и инвалидам и государственной социальной помощи на уход» .
Для определения размера соцпомощи применяется прожиточный минимум для лиц, утративших трудоспособность (или уровень обеспечения прожиточного минимума — в случаях, установленных законом), установленный на дату обращения за помощью законом на соответствующий год.
Удержание пенсионных взносов из зарплаты инвалидов производится в общеустановленном порядке.
УДАЧИ!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Повідомляю наступне:
Почнемо з того, що інвалід — це особа, яка має порушення здоров’я зі стійким розладом функцій організму. Таке порушення обумовлене захворюваннями, наслідками травм або дефектами. Воно призводить до обмеження життєдіяльності та викликає необхідність соціального захисту людини. Людині, визнаному інвалідом, видають довідку-підтвердження факту встановлення інвалідності, із зазначенням її групи. Разом з довідкою він отримує індивідуальну програму реабілітації.
Факт установлення працівникові групи інвалідності не може бути підставою для звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу за пунктом 2 статті 40 КЗпП України. Водночас зазначений факт не є перешкодою для звільнення працівника за іншими підставами, встановленими законодавством про працю, серед них і з ініціативи самого працівника. Якщо працівник подав заяву з проханням звільнити його з роботи за власним бажанням у зв’язку з неможливістю проживання у цій місцевості за станом здоров’я, підтвердженим медичним висновком, роботодавець відповідно до частини першої статті 38 КЗпП зобов’язаний звільнити такого працівника з роботи у зазначений у заяві день, попри те, що цьому працівникові висновком медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) установлено групу інвалідності.
Відповідно до пункту 2 статті 40 КЗпП роботодавець має право звільнити працівника лише у разі виявлення його невідповідності займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я. Слід наголосити, що про таку невідповідність не могло бути відомо на час укладання трудового договору — протипоказання стану здоров’я виявлені після його укладення. За умови, що групу інвалідності із зазначенням непрацездатності працівника встановлено до укладення трудового договору, одначе працівник, оформляючись на роботу, приховав цей факт, його мають звільнити відповідно до статті 7 і частини шостої статті 24 КЗпП.
Безперечно, встановлена працівникові група інвалідності свідчить про обмеження чи втрату ним працездатності. Але не кожне обмеження чи втрата працездатності можуть призвести до невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі. Існує безліч посад чи робіт, які можуть успішно виконувати працівники, яким установлено групу інвалідності. Крім того, такі працівники можуть виконувати попередні роботи в спеціальних умовах праці. Разом з тим із певними захворюваннями працівники, яким не встановлено групи інвалідності, постійно чи протягом певного часу не можуть виконувати покладені на них трудові обов’язки внаслідок свого стану здоров’я.
Слід зазначити, що ст. 170 КЗпП на роботодавця покладено обов’язок перевести працівників, які за станом здоров’я потребують надання іншої, легшої роботи, на таку роботу за їх згодою та відповідно до медичного висновку тимчасово або без обмеження строку. Крім того, відповідно до частини 2 статті 40 КЗпП звільнення за пунктом 2 статті 40 КЗпП допускається за умови, що працівника, стосовно якого виявлено невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, неможливо перевести за його згодою на іншу роботу, яка відповідає його стану здоров’я.
Разом з тим слід наголосити, що, покладаючи на роботодавця обов’язок стосовно переведення працівників на іншу, легшу роботу, вказані законодавчі норми не вимагають від нього створювати нове робоче місце для працівника, щодо якого виявлено невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я.
Таким чином, у ситуації, коли МСЕК установила працівникові групу інвалідності, роботодавець насамперед має вжити заходів щодо встановлення факту виявленої невідповідності такого працівника займаній посаді чи виконуваній роботі. Відтак він повинен запропонувати працівникові роботу, яка б відповідала його стану здоров’я. Лише після цього, якщо працівник відмовився від переведення на іншу, легшу роботу, роботодавець може звільнити працівника, якому встановлено групу інвалідності, за пунктом 2 статті 40 КЗпП.
Для того щоб установити факт виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, роботодавець повинен передусім керуватися довідкою до акта огляду МСЕК, на зворотній стороні якої зазначається висновок про умови та характер праці, а також індивідуальною реабілітаційною програмою інваліда, копію якої в установлених законодавством випадках надсилає МСЕК на адресу підприємства за місцем роботи працівника-інваліда.
Якщо існує індивідуальна реабілітаційна програма інваліда, роботодавець зобов’язаний здійснити трудову реабілітацію інваліда. Тобто згідно зі статтею 172 КЗпП роботодавець зобов’язаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування інваліда відповідно до медичних рекомендацій МСЕК, встановити на прохання інваліда неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці. Зазначене унеможливлює звільнення працівника-інваліда за пунктом 2 статті 40 КЗпП.
Якщо ж нема індивідуальної реабілітаційної програми інваліда, роботодавець має право звернутися до МСЕК, рішенням якої працівникові встановлено групу інвалідності, з проханням надати висновок щодо відповідності чи невідповідності фактичних умов праці цього працівника його стану здоров’я. Таке звернення надзвичайно важливе у ситуації, коли в довідці до акта огляду МСЕК, яку обов’язково видають інвалідові на підтвердження факту встановленої групи інвалідності, у розділі «Висновок про умови та характер праці» вказано, що інвалід може працювати в спеціально створених умовах без конкретизації таких умов, або коли у названому розділі взагалі нічого не зазначено. Водночас потреби звертатися до МСЕК з проханням надати зазначений вище висновок нема у випадку, коли в названому розділі довідки МСЕК записано, що працівник не може працювати, тобто він — непрацездатний.
Звертаючись до МСЕК з проханням надати висновок щодо відповідності чи невідповідності стану здоров’я працівника, якому встановлено групу інвалідності, займаній посаді чи виконуваній роботі, годиться якомога детальніше описати умови праці, в яких працює цей працівник.
Слід пам’ятати, що на стан здоров’я працівника прямо чи опосередковано можуть впливати усілякі умови праці, зокрема, температура та вологість повітря, швидкість повітряних потоків на робочому місці, фізичні навантаження, характер рухів чи робочих поз працівника, інші критерії ергономіки під час виконання трудових обов’язків, режим праці та відпочинку працівника, разом із технологічними перервами, наявність у робочій зоні працівника шкідливих речовин чи інших небезпечних факторів, загазованості, вібрації, шуму, випромінювань тощо.
Якщо робоче місце працівника підлягає атестації, до звернення слід додати карту оцінювання умов праці робочого місця за результатами атестації. У цілому, чим детальніше описано умови праці працівника, періодичність і тривалість направлення його у відрядження, тим імовірніше, що МСЕК надасть правильний висновок щодо відповідності чи невідповідності стану здоров’я працівника-інваліда займаній посаді чи виконуваній роботі.
Водночас у зверненні про надання зазначеного вище висновку буде доречним просити МСЕК указати фактори, небезпечні для стану здоров’я працівника-інваліда, або ж конкретизувати, у чому саме полягають обмеження умов його праці.
Отримавши висновок МСЕК про умови та характер праці працівника-інваліда, роботодавець має запропонувати цьому працівникові інші посади чи роботи, які за умовами та характером праці відповідатимуть зазначеному висновку, а також професії та кваліфікації працівника.
У разі відмови працівника-інваліда від пропонованого переведення на інші посади чи роботи роботодавець може звільнити його за пунктом 2 статті 40 КЗпП з дотриманням вимог законодавства. Зокрема, відповідно до статті 43 КЗпП, якщо працівник є членом виборного органу первинної профспілкової організації (далі — профспілка), що функціонує на підприємстві, роботодавець має звернутися до профспілки, щоб отримати попередню згоду на зазначене вище звільнення. У поданні має бути зазначено та підтверджено копіями відповідних документів факт виявленої невідповідності працівника займаній посаді чи виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я та факт відмови працівника від переведення на іншу посаду чи роботу, яка за умовами та характером відповідає стану здоров’я працівника-інваліда, або ж неможливості його дальшого працевлаштування на підприємстві. Працівника можна звільнити за пунктом 2 статті 40 КЗпП протягом місяця з дня одержання згоди профспілки.
Досить часто на практиці виникає питання про оплату працівникові-інвалідові часу, протягом якого роботодавець уживає заходів щодо встановлення підстав для його звільнення. За умови, що у довідці до акта огляду МСЕК зазначено, що інвалід може працювати в спеціально створених умовах без конкретизації таких умов, або коли у названому розділі взагалі нічого не зазначено, до отримання висновку МСЕК про відповідність умов та характеру праці працівника його станові здоров’я, та якщо працівник не звертався про встановлення йому інших (спеціальних або легших) умов праці (як-от, скороченого робочого часу) чи переведення на іншу вакантну посаду або легшу роботу, працівник-інвалід може виконувати трудові обов’язки та відповідно отримувати заробітну плату.
Якщо у довідці до акта огляду МСЕК зазначено певні обмеження щодо умов та характеру праці, роботодавець зобов’язаний запропонувати працівникові іншу вакантну посаду чи легшу роботу, яка б відповідала висновкам, зазначеним у названій вище довідці.
Звертаємо увагу, що час, протягом якого працівникові підшуковуватимуть підходящу роботу та протягом якого працівник не виконуватиме жодних трудових обов’язків, роботодавець може визнати як час простою не з вини працівника та оплатити у розмірі не менше двох третин посадового окладу чи тарифної ставки відповідно до статті 113 КЗпП.
Якщо ухвалено рішення про переведення працівника на іншу роботу, слід ураховувати й вимоги частини першої статті 114 та частини другої статті 170 КЗпП. Зокрема відповідно до частини першої статті 114 КЗпП під час переведення працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за ним протягом двох тижнів від дня переведення зберігається попередній середній заробіток. Відповідно до частини другої статті 170 КЗпП при переведенні за станом здоров’я на легшу нижчеоплачувану роботу за працівниками зберігається попередній середній заробіток протягом двох тижнів від дня переведення, а у випадках, передбачених законодавством України, попередній середній заробіток зберігається на весь час виконання нижчеоплачуваної роботи або надається матеріальне забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.
При звільненні за пунктом 2 статті 40 КЗпП передбачено виплату вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку.
Враховуючи сказане Ви маєте право працювати, як і інші робітники, проте на посадах з легшими обов язками відповідно до Вашоіі програми реабілітаціі.
Робота не вплине на виплати по інвалідності згідно встановленоіі групи, проте інші виплати наприклад субсидія будуть нараховуватися з урахуванням Вашого доходу на роботі згідно данних з ПФУ і органів ДФС(податкова)
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Харків, 14 років досвіду
Добрый день!
"Добырый день. Можно ли будучи инвалидом третей группы, получая пенсию и соц. пособие устроиться на работу официально, не нарушая закон? какие варианты работы возможны?" - да вы можете оформиться по трудовому договору на работу, на выплаты пособия по инвалидности это не повлияет.
Сотрудники с инвалидностью по закону имеют право на ряд гарантий:
Работник может попросить установить для него неполный рабочий день или неделю, а работодатель обязан\ы это сделать (ст. 172 КЗоТ).
По желанию работника-инвалида можно перевести его на более легкую работу (ст. 170 КЗоТ).
Работников-инвалидов нельзя заставлять работать ночью и сверхурочно без их согласия и если это противоречит медрекомендациям (ст.ст. 63, 172 КЗоТ).
Еще важно то, что работодателю может быть очень выгодно иметь сотрудника-инвалида (согласно Закона Украины "Об основах социальной защищенности лиц с инвалидностью в Украине").
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Здравствуйте, Сергей!
1) Можно ли будучи инвалидом третей группы, получая пенсию и соц. пособие устроиться на работу официально, не нарушая закон? - можете, но о трудоустройстве нужно будет сообщить орган, у котором Вы получаете выплаты. Это предусмотрено абзацем 2 пункта 2.21 раздела II "Порядок представления и оформления документов для назначения (перерасчета) пенсий в соответствии с Законом Украины" Об общеобязательном государственном пенсионном страховании ", утвержденного постановлением правления Пенсионного фонда Украины от 25 ноября 2005 № 22-1.
2) какие варианты работы возможны?
Люди с инвалидностью в Украине владеют всей полнотой социально-экономических, политических, личных прав и свобод, закрепленных Конституцией Украины и другими законами Украины.
В соответствии с Законом Украины "Об основах социальной защищенности людей с инвалидностью в Украине" в целях реализации творческих и производственных способностей людей с инвалидностью и с учетом индивидуальных программ реабилитации им обеспечивается право работать на предприятиях, в учреждениях, организациях, а также заниматься предпринимательской и другой трудовой деятельностью, не запрещенной законом.
Работника с инвалидностью можно взять как на основное место работы, так и по совместительству. Он может трудиться на условиях полного или неполного рабочего времени.
Инвалид имеет право на трудоустройство без испытательного срока, если на работу направила МСЭК (ст. 26 КЗоТ).
Законодательство обязывает работодателей создавать специальные рабочие места и условия работы с учетом программ реабилитации работников-инвалидов.
Сотрудники с инвалидностью по закону имеют право на ряд гарантий.
Работник может попросить установить для него неполный рабочий день или неделю, а работодатель обязан это сделать (ст. 172 КЗоТ).
По желанию работника-инвалида можно перевести его на более легкую работу (ст. 170 КЗоТ).
Работников-инвалидов нельзя заставлять работать ночью и сверхурочно без их согласия и если это противоречит медрекомендациям (ст.ст. 63, 172 КЗоТ).
Работники с инвалидностью имеют право на ежегодный отпуск большей продолжительности, чем другие сотрудники, взять ее они могут в удобное время, даже если новый работник не проработал соответствующие 6 месяцев (ст 6, 10 Закона Украины «Об отпусках»):
- инвалиды I и II групп - 30 календарных дней;
- инвалиды III группы - 26 календарных дней.
Есть право за год взять длительный отпуск без сохранения зарплаты (п.п. 6-7 ч. 1 ст. 25 ЗУ «Об отпусках»):
- инвалиды I и II групп - до 60 к. д .;
- инвалиды III группы - до 30 к. д.
Всего Вам доброго!
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Добырый день. Можно ли будучи инвалидом третей группы, получая пенсию и соц. пособие устроиться на работу официально, не нарушая закон? какие варианты работы возможны?
Вы можете работать на полную ставку и получать пенсию в полном объеме.
Юрист, м. Херсон, 20 років досвіду
Доброго дня!
Маючи інвалідність 3 групи ви маєте повне право працювати офіційно, однак скоріше за все соціальні виплати буде припинено, оскільки розмір доходу впливає саме на призначення соціальних виплат. Пенсію по інвалідності ви будете отримувати в повному розмірі на працевлаштування розмір пенсії ніяким чином не впливає.
Адвокат, м. Рівне
Доброго дня
Підставою для встановлення III групи інвалідності є стійкі, помірної важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами, що призвели до помірно вираженого обмеження життєдіяльності особи, в тому числі її працездатності, але потребують соціальної допомоги і соціального захисту.
Критеріями для встановлення III групи інвалідності є ступінь втрати здоров'я, що спричиняє обмеження однієї чи декількох категорій життєдіяльності у помірно вираженому I ступені:
Особи з інвалідністю III групи з помірним обмеженням життєдіяльності можуть навчатися та провадити різні види трудової діяльності за умови забезпечення у разі потреби засобами компенсації фізичних дефектів чи порушених функцій організму, здійснення реабілітаційних заходів.
Тобто підстав для обмеження у вас для роботи на повну ставку та отримувати пенсію немає.
Успіху