Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго вечора!
У нас строїться будинок на 6 під'їздів майже все готово до здачі але є проблеми із здачею
А саме :
Проблеми із самим забудовником який можна сказати бреше людям у вічі..
На даному етапі залишилися роботи з газканторою в 2 під'їздах і присвоєння адреси, забудовник каже у нього немає на це коштів,за надлишкові метри майже усі проплатили , деякі люди принципово не хочуть платити через те що не довіряють забудовнику у здачі будинку,з інших будинків сказав що кошти залучати не буде.
Зверталися до місцевої влади , нам сказали нічим допомогти не можемо це відносини покупця і продавця вот і вся допомога від влади.
Як нам правильно дожати змусити все до робити забудовника без суду . можливо щось порадите.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Богдан!
Так, Вы є замовником виконання робіт по будівництву.
Замовник — особа, яка замовляє виконання робіт, надання послуг або виготовлення продукції, як правило, на оплатній основі. Його основний обов’язок — своєчасний прийом результатів праці з їх оплатою. Замовником може бути фізична або юридична особа, держава, територіально-адміністративна одиниця.
Забудовник — юридична особа, яка здійснює виконання робіт по зведенню, реконструкції, введення в експлуатацію будівель і споруд на оплатній основі. У його обов’язки входить загальне керівництво процесом, виконання планів, звіт про витрачені кошти.
Вы, як замовник, маєте право діяти відповідно до умов договору, укладеного з забудовником, зокрема: вимагати виконання умов укладеного договору, ознайомлюватися зі всіма довільними документами на будівництво та іншими документами, що пов'язані згідно до договору з будівництвом житлового будинку.
Дозвільні документи на будівництво є законною підставою для реалізації будь-якого будівельного або архітектурного проекту.
Будівельна документація надається замовнику відповідною інстанцією (Державної архітектурно-будівельною інспекцією) з метою контролю над виконанням нормативів, правил, вимог і умов містобудівного законодавства.
Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до Законодавства України існує 2 поняття дозволу на будівництво:
дозвіл на будівництво - сукупність процесів і етапів зведення архітектурного об'єкта в Україні; дозвіл на будівництво (дозвіл або декларація) - офіційний документ, який видає Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ).
Споруди 4-5 категорії складності (багатоквартирні житлові будинки, нежитлові приміщення, бізнес центри, торгові центри, заправки, магазини - дозвіл на будівництво).
Споруди 4-5 категорії складності:Процедура реєстрації небезпечних об'єктів, розрахованих на постійне перебування в яких великої кількості людей, наступна:
Дозвіл на будівництво об'єкта - офіційний документ, що надає право на проведення таких робіт, як: будівництво, реконструкція, капітальний ремонт замовнику об'єкта та його підряднику.
Пакет документів і заповнений дозвіл в 2 примірниках подається в ДАБІ, працівники якої протягом 5-10 днів перевіряють документацію та надають зареєстроване дозвіл.
Термін дії документа - 3 роки.
За невиконання вимог договору у адресу забудовника, Вы маєте право спочатку подати претензію щодо не виконання умов, які обумовлені договором, а у разі відсутності реакції, звернутися з позовною заявою до суду.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text
"Стаття 15. Право на захист цивільних прав та інтересів
1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
2. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства".
"Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом
1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
3. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу".
ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, № 40-41, 42, ст.492):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text
"Стаття 4. Право на звернення до суду за захистом
1. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
2. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
3. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
4. Угода сторін про передачу спору на розгляд третейського суду допускається. До третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, який виникає з цивільних правовідносин, крім випадків, передбачених законом.
5. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку".
"Стаття 175. Позовна заява
1. У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
2. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
3. Позовна заява повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
4. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
5. У разі пред'явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
6. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору".
Всього доброго, успіхів Вам!
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Доброго дня, Богдан!
Всі механізми Досудової роботи варто виважено будувати на підставі документів та обставин справи, які у вас є.
Що у вас наразі є по забудовнику?
Які документи, переписка, угоди, договори.
Звертайтесь.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Богдане!
Перед введенням будинку в експлуатацію, його обстежує ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція), у разі виявлення недоліків видає припис на їх усунення. Зазвичай це відбувається за кілька місяців до планового введення в експлуатацію і забудовник має час усунути негаразди до наступної перевірки й ввести будинок в експлуатацію вчасно.
Інша ситуація може бути, коли забудовник не встигає завершити будівництво і ввести будинок в експлуатацію до заявленого терміну здачі. В такому випадку не менше ніж за 60 днів до цієї дати забудовник пропонує інвесторам підписати додаткову угоду про продовження термінів остаточної здачі. В даному документі, крім нових термінів, вказуються і причини невиконання попередніх термінів з обґрунтуванням необхідності продовження проведення робіт.
Важливо! Додаткова угода є не обов'язковим документом - підписувати його чи ні кожен інвестор вирішує сам. Будь-який примус, залякування, шантаж з боку забудовника може розцінюватися, як протиправні, кримінальні дії які караються законом.
Якщо інвестор відмовляється підписати додаткову угоду, що буде?
Відмова від підписання додаткової угоди означає незгоду інвестора із новими термінами здачі будинку. При цьому можливі 3 шляхи розвитку ситуації:
- Інвестор не розриває договір з забудовником і отримує компенсацію (якщо це передбачено в договорі);
- Інвестор розриває договір, в результаті чого забудовник повертає кошти інвестору (якщо це передбачено в договорі);
- Забудовник відмовляється розривати договір, інвестор звертається до суду з вимогою повернути сплачені кошти й виплатити компенсацію за завдану моральну шкоду.
Ми розглянули ідеальні умови, в яких права інвестора захищені, але часто відбувається все зовсім інакше. При укладанні договору в пункті “взаємна відповідальність сторін”, найчастіше, забудовники прописують штрафи, які має сплатити інвестор в разі прострочення виплат, або якщо вирішує розірвати договір.
Тому при укладанні договору з забудовником пункти в розділі “взаємна відповідальність”, варто прописати дуже детально, адже від нього багато в чому залежить захист прав інвестора. Відтак, тут має бути вказана матеріальна відповідальність за затягування будівництва. Якщо при укладанні договору цей пункт був відсутній, то сподіватись на компенсацію марно.
Якщо компенсація передбачена договором, як її отримати?
1. Напишіть офіційний лист на ім'я директора компанії-забудовника
В листі вкажіть, коли уклали договір, які зобов'язання ви на себе взяли, підписавши договір, коли і як розрахувалися з забудовником (виконали зобов'язання), обіцяний (плановий) термін здачі об'єкта, термін прострочення, зобов'язання забудовника. Попросіть директора надати інформацію про хід будівництва, а також вимагайте матеріальну компенсацію на підставі договору. Наприклад, в договорі із забудовником зазначено, що він зобов'язаний виплачувати компенсацію у розмірі 0,02% від ціни Договору за кожен день прострочення починаючи з 9 місяця прострочення. Якщо термін здачі прострочили на 12 місяців, ви маєте право вимагати виплатити компенсацію за 3 місяці.
2. Подайте позов до суду
Якщо після листа ви не отримали відповідь, компенсацію вам не виплатили - подавайте до суду. Крім компенсації за протермінування, ви можете вимагати із забудовника компенсацію, якщо ви зазнавали збитків майнового характеру (наприклад, вартість оренди квартири за весь час прострочення), або компенсацію моральної шкоди. Для цього вам знадобиться допомога юристів. Подати заяву це справ кількох годин, проте судові розгляди можуть тривати кілька років.
Що робити, якщо пунктів про відповідальність забудовника немає в договорі?
В цьому випадку вам залишається тільки чекати, коли будівництво буде завершено.
Завжди тримайте в пам'яті картинку з пікетувальниками ошуканими інвесторами й пам'ятайте, що підписувати договір із забудовником, не читаючи його, - ідея дуже сумнівна. Також уважно читайте договори, в яких ви, як інвестор, берете на себе матеріальні зобов'язання в разі порушення домовленостей, але не отримуєте симетричних прав висувати свої вимоги до забудовника.
Корисна інформація: https://protocol.ua/ua/vs_ktss_u_razi_nevikonannya...
Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.
Всього доброго!
Щасти Вам!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
треба знайти договір з забудовником і якщо там буде вказано про те , що забудовник мав будувати будинок у конкретні строки та з конкретного матеріалу, а виконав його з іншого та не в повному обсязі згідно договору , то тоді можливо направити претензію поштою письмово від кожног власника , забудовнику з долученням фотофіксації та висновком експерта про якість матеріалів з якого виготовлено об єкт і вимагати зменьшення ціни або ж усунення недоліків. І виконання умов договору та добудовувати за свій рахунок. Вимога направляється письмово, рекомендованим листом з врученням на адресу забудовника згідно ст. 530 ЦК АБО ст.22 Господарського Кодексу України та через 30-ть днів забудовник має письмово відповісти на вашу адресу, після чого незалежно від відповіді , збираете наявні докази та звертаєтесь з заявою до суду про компенсацію збитків.
Але така процедура можлива якщо умови будівництва передбачались договором , якщо ні то довести факт порушення буде вкрай важко.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо вашого питання дійсно ви не позбавленні права звернутися до суду та колеги надали вам з цього приводу достатньо інформації, проте вкажу, що вважаю що швидше, дешевше та ефективніше буде врегулювати питання у договірному, позасудовому порядку.
Дійсно є незакінчені роботи, які необхідно виконати у найшвидші терміни для введення в експлуатацію дані роботи - завершальні роботи.
Спробуйте організувати ініціативну групу та організувати перемовини з забудовниками вислухати наявні проблеми та спробувати знайти шляхи вирішення, можливість залучення субпідрядників, відтермінування, виконати роботи самостійно в рахунок майбутніх зобовязань тощо.
Успіхів