Задайте питання юристу

885 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Податкове право, 04 вересня 2021, питання №48266 150₴

договора покупки с фоп

Вопрос по налоговому праву. Скажите может ли государственный орган, неплательщик НДС, проводить закупки и заключать договора с ФОП 2 группы налогообложения? В Налоговом кодексе, четко говорится, что только 3 группа может оказывать услуги госорганам в отличие от 2 (которая оказывает услуги единщикам и населению). Хочется все таки знать, 2 группа может оказывать услуги госорганам или нет? и если можно ссылку на норм. акт, если 2 группа может оказывать такие услуги. Спасибо за ответ

Відповіді юристів (7)

    Винограденко Антон Анатолійович
    Винограденко Антон Анатолійович 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 14 років досвіду

    Добрый день!

    Нет, плательщик единого налога на 2-ой группе может оказывать услуги только плательщикам единого налога и населению.

    Налоговый кодекс Украины:

    291.4. Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

    ...

    2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

    Всегда проверяйте контрагента в реестре плательщиков единого налога ( ссылка https://cabinet.tax.gov.ua/registers/edpod). Если заказчик (кроме обычных физ.лиц) ваших услуг есть в этом реестре - можете оказывать услуги

    Винограденко Антон Анатолійович
    26.7%
    Винограденко Антон Анатолійович 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 14 років досвіду

    Дополню по ответственности для вашего ФЛП в случае нарушения и оказания услуг неплательщику единого налога.

    С суммы полученного от таких услуг дохода ваш ФЛП должен уплатить ЕН по ставке 15% (п 5 п. 293.4 НКУ :

    293.4. Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків:

    ...

    5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно.

    А с месяца, следующего за тем, в котором предоставлялась такая услуга, - перейти на общую систему налогообложения (п.п. 9 п.п. 298.2.3 НКУ:

    298.2.3. Платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки:

    ...

    9) у разі здійснення платниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

    Если он этого не сделает, то контроллеры во время проведения проверки (конечно, если обнаружат нарушения) аннулируют регистрацию единщика со следующего квартала (п. 299.11 НКУ:

    299.11. У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення. У такому випадку суб’єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

    Тогда все доходы, полученные предпринимателем «после», подпадут под НДФЛ налогообложение. А вновь стать единщиком он сможет только по истечении четырех последовательных кварталов с момента принятия решения контролерами.

    Савченко Олександр
    26.7%
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Дмитрій!

    Скажите может ли государственный орган, неплательщик НДС, проводить закупки и заключать договора с ФОП 2 группы налогообложения? - може. Адже, ч. 13 ст. 14 ЗУ «Про публічні закупівлі» передбачає вичерпний перелік для відхилення пропозиції Учасника (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text): .

    13. Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

    1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;

    2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

    3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю;

    4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

    При цьому, відповідно до пп. 1 та 2 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України, фізичні особи-підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування першої та другої груп не мають права укладати договори з держорганами.

    Отже, якщо ж учасник – ФОП, який застосовує спрощену систему оподаткування першої та другої груп, подав пропозицію щодо участі у спрощеній закупівлі, що оголошена держорганом, то замовник відхилити пропозицію такого учасника не може. Однак, для ФОП це буде порушенням умов перебування на 2-й групі єдиного податку.

    Оцініть консультацію юриста, яка Вам найбільше допомогла.

    Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через контакти в моєму профілі або через Звернутися біля фото.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Гончаренко Константин
    20%
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    II група платників єдиного податку - це фізособи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

    • не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
    • обсяг доходу не перевищує 15000 гривень.

    Отже, щодо продажу товарів в таких «єдинників» обмежень для контрагентів немає – купувати може будь-хто. А ось для послуг є. І порушення цього правила тягне за собою для продавця перехід на загальну систему оподаткування (це якщо не враховувати те, що сам дохід від таких операцій буде оподатковуватися за ставкою ЄП 15%).

    На підставі визначення II групи податківці дійшли до невтішного висновку: враховуючи те, що державні органи і організації, а також неприбуткові ГО , які не є платниками єдиного податку, фізичні особи — платники єдиного податку другої групи не мають право надавати послуги таким організаціям.

    ця позиція роз яснена у податковій консультації В ІПК від 06.06.2019 р. №2562/В/26-15-13-06-12/ІПК

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон Украины "Про публічні закупівлі" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text):

    "Стаття 14. Спрощені закупівлі...

    13. Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

    1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;...";

    "Стаття 1. Визначення основних термінів

    1. У цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:...

    22) предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;..".

    Мой ответ касательно ответа коллеги Савченко о том, что госорган может заключать договоры с ФОП 2-й группы, поскольку не предусмотрено в этом случае отказа заказчиком предложения участника тендера. На самом деле предусмотрено, как мною выделено, в порядке проведения проверки заказчиком требований к предмету закупки, который, в свою очередь, по определению характеризуется разрешением участника подавать это тендерное предложение; т.е. заказчик должен проверять участников на предмет полномочий подавать тендерные предложения, в том числе, касательно требований Налогового кодекса Украины о сфере услуг ФОП 2-й группы. Поэтому противоречия, коллизии между Налоговым кодексом и Законом о публичных закупках нет, а ответ Савченко в этой части считаю ошибочным.

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон Украины "Про публічні закупівлі" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text):

    "Стаття 14. Спрощені закупівлі...

    13. Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

    1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі;...";

    "Стаття 1. Визначення основних термінів

    1. У цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:...

    22) предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;..".

    Мой ответ касательно ответа коллеги Савченко о том, что госорган может заключать договоры с ФОП 2-й группы, поскольку не предусмотрено в этом случае отказа заказчиком предложения участника тендера. На самом деле предусмотрено, как мною выделено, в порядке проведения проверки заказчиком требований к предмету закупки, который, в свою очередь, по определению характеризуется разрешением участника подавать это тендерное предложение; т.е. заказчик должен проверять участников на предмет полномочий подавать тендерные предложения, в том числе, касательно требований Налогового кодекса Украины о сфере услуг ФОП 2-й группы. Поэтому противоречия, коллизии между Налоговым кодексом и Законом о публичных закупках нет, а ответ Савченко в этой части считаю ошибочным.

    Пуха Наталія ТендерОк
    26.7%

    Доброго Дня

    Щодо вашого питання

    Однією з умов перебування фізичних осіб-підприємців на другій групі платників єдиного податку є здійснення господарської діяльності з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та / або населенню (п. 291.4 ПКУ).

    Надавати послуги, у тому числі побутові, ФОП 2 групи може тільки населенню й єдинникам —підприємцям і юрособам. Не можна здати приміщення під склад ФОП на загальній системі, тому що податківці прирівняли оренду до послуги; не можна укласти агентський договір з юридичною особою на ЗС, тому що посередництво — послуга також.

    Якщо уклали договір про надання послуг із фізособою, акт підписала ця фізособа, а оплату отримали від юрособи — неплатника ЄП, це не порушення. Порушення — це коли послугу надали не єдиннику, він її оплатив і підписав акт (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.01).

    Таким чином, якщо фізична особа-єдинник другої групи надає послуги згідно договору, в якому визначено, що замовником є фізична особа, яка підписує акт виконаних робіт, але вартість виконаних послуг для фізичної особи оплачує юридична особа, яка не є платником єдиного податку, то такий підприємець має право обрати другу групу платника єдиного податку.

    ФОП-платник єдиного податку другої групи надає послуги відповідно до договору, яким визначено, що замовником є юридична особа - не платник єдиного податку, який підписує акт виконаних робіт і оплачує вартість виконаних послуг, то такий підприємець порушує умови, передбачені ПКУ для другої групи платників єдиного податку.

    Проте також закцентую увагу на спеціальних приписах ЗУ, та звертати увагу, щоб код ДК це були саме послуга, а не товари.

    Ст 22 Закону України "Про публічні закупівлі", вимоги встановлюються в тендерній документації самостійно замовником з дотриманням законодавства в цілому, а тендерна пропозиція подається замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

    Водночас згідно статті 24 цього Закону фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз’ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Усі звернення за роз’ясненнями та звернення щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох робочих днів з дня їх оприлюднення надати роз’яснення на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.

    З огляду на викладене, щодо роз'яснення конкретної вимоги, яка встановлена у тендерній документації, необхідне обгрунтування та розяснення безпосередньо замовника.

    Успіхів


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України