Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Чи можу я звільнитися за власним бажанням у зв'язку з необхідністю догляду за сином до досягнення ним 14 річного віку (не інвалідом).
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (11)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Христино!
Взагалі будь-яка особа має право звільнитись за власним бажанням за будь-яких причин, письмово попередивши роботодавця за 2 тижні до такого звільнення.
Тобто причина звільнення у такому випадку не грає жодної ролі, вона може бути будь-якою.
Інша справа, коли особа хоче звільнитись за власним бажанням без відпрацювання 2 тижнів.
У такому разі потрібно застосовувати статтю 38 КЗпП України.
Стаття 38 КЗпП України
У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Успіхів!
Адвокат, м. Миколаїв, 28 років досвіду
Звичайно Ви можете звільнитися за всласним бажанням, при цьому Ві не повинні навіть озвучувати причину з якої звільняєтесь. Також хочу звернути увагу, що ви також можете звільнитися за домовленністю сторін по ст. 36 КЗпП, при умові досягнення домовленністі з керівництвом
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Надаю виписку з Кодексу законів про працю України, у редакції від 01.01.2020 року
Стаття 38. Розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника
Працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу(поважні причини):
(переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин),
власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.
Якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.
Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.
Припинення трудового договору внаслідок порушення роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору передбачає обов'язкову виплату вихідної допомоги у розмірі, передбаченому у колективному договорі, але не менше трьохмісячного середнього заробітку (ст. 44 КЗпП).
Якщо подана Вами заява оформлена належним чином, з викладенням підстав для звільнення, з наведенням поважних причин, з приєднанням документів, які підтверджують вказані причини,
Вы маєте право подати скаргу до Державної інспекції праці для проведення перевірки та прийняття заходів реагування відносно работодавця. Якщо буде відмова.
Ви можете направити заяву рекомендованим листом, та письмову згоду вашу на ім я директора з тим, що ви погоджуєтесь з тим , що наказ про звільнення ним буде виданий пізніше ніж дата у заяві з урахуванням часу поштового пересилання та вручення.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Христино!
Звільнення за власним бажанням відповідно до норм ст. 38 Кодексу законів про працю України може бути двох видів:
Відрізняються вони тим, що у першому випадку працівник не зобов’язаний повідомляти роботодавця про звільнення за два тижні. Він має право звільнитися хоча б і в день подання відповідної заяви.
За бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням.
Стаття 38 КЗпП України містить перелік поважних причин для звільнення за власним бажанням зумовлених неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин).
Догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або за дитиною з інвалідністю. Як правило, в особових картках працівників містяться відомості про дітей. Тому підтверджувати факт догляду за дитиною окремо не потрібно. Але роботодавець може затребувати копію свідоцтва про народження дитини.
Процедура звільнення за наявності поважної причини не відрізняється від звільнення за власним бажанням з двотижневим попередженням. Працівник подає заяву, вказує строк, у який він хоче звільнитися, і надає документи на підтвердження причини, яка унеможливлює продовження роботи. За наявності підстав працівник може попросити про звільнення навіть у день подання заяви. Тоді цей день буде його останнім робочим днем. Роботодавець не має права відмовити працівникові в його проханні.
Звільнення оформлюють виданням наказу. Вказувати в ньому причину розірвання трудового договору необов’язково, але й не заборонено.
У день звільнення з працівником потрібно провести повний розрахунок (ст. 116 КЗпП) і видати йому трудову книжку. Жодних відтермінувань, навіть у випадку звільнення «день у день», якщо «немає бухгалтера», «не замовили кошти» тощо, законодавство не передбачає.
Чи можу я звільнитися за власним бажанням у зв'язку з необхідністю догляду за сином до досягнення ним 14 річного віку (не інвалідом). - так.
Зразок заяви:
Головному лікарю КНП "КДЦД"
Бакалінській С.М.
Лікаря-ендокринолога дитячого
Кавецької Ю.М.
Заява
Прошу звільнити мене з посади лікаря-ендокринолога дитячого за власним бажанням 02.11.2021 у зв'язку з необхідністю догляду за дочкою Пархоменко В.О. до досягнення нею чотирнадцятирічного віку.
Додаток: копія свідоцтва про народження дитини БК № 1274656, видане 16.10.2016.
01.11.2021 Підпис ПІБ
Всього доброго!
Щасти Вам!
Юрист, 19 років досвіду
Добрый день Христина!
Вы имеете право уволиться по собственному желанию при этом директор обязан Вас уволить в срок который Вы укажите в заявлении к которому приложите копию свидетельства о рождении ребенка. В заявлении укажите, что увольняетесь по собственному желанию в связи с необходимостью ухаживать за ребенком. Если директор откажется увольнять он нарушает закон, скажите что консультировалась с юристом и будете обращаться в инспекцию по труду. Вопрос должен решиться.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый день!
В Украине не рабовладельческий строй, поэтому Вы имеете право уволиться по собственному желанию в любой момент.
Увольнение по собственному желанию (ст. 38 КЗоТ) может быть двух видов: увольнение по уважительным причинам и увольнение без уважительных причин. Отличаются они тем, что в первом случае работник не обязан сообщать работодателю об увольнении за две недели. Он имеет право уволиться хотя бы и в день подачи соответствующего заявления.
Перечень уважительных причин для увольнения по собственному желанию в законодательстве содержится в статье 38 КЗоТ.
Уход за ребенком до достижения им четырнадцатилетнего возраста или за ребенком-инвалидом - это уважительная причина. Что касается ухода за ребенком до достижения им 14-ти лет, то предоставление документального подтверждения не требуется, но при необходимости можно приложить к заявлению об увольнении копию свидетельства о рождении ребенка. По поводу ухода за ребенком – инвалидом — можно предоставить соответствующую медицинскую справку, иной документ, подтверждающий соответствующий статус ребенка.
Статья 38 КЗоТ называется « Расторжение трудового договора, заключенного на неопределенный срок, по инициативе работника ». Она определяет, что работник имеет письменно сообщить работодателя о освобождения за два недели. Даже если работодателю нужно больше времени, чтобы найти нового работника, чтобы работник сдал отчет или окончил работу, передал материальные ценности,-работодатель НЕ имеет права задержать работника на работе больше, чем на два недели. Единственный законный способ-договориться с работником, чтобы он переписал заявление на увольнение с более поздней датой. « Уговорить » работника помогут финансовые рычаги и возможность получить хорошую рекомендацию для следующего работодателя.
Если работодатель НЕ освободит работника за два недели, работник имеет право не выходить на работу и подать на работодателя в суд. Работник сможет через суд взыскать с работодателя средства за то, что в день увольнения ему НЕ выплатить расчет и не выдали трудовую книжку (ч. 1 ст. 47 КЗоТ ).
С следующего дня после подачи заявления на увольнение по собственному желанию, начинается отсчет срока предупреждения. Более того, на остановке отсчета НЕ влияет ни болезнь, ни отпуск. После двухнедельного срока предупреждения работник может оставить работу, несмотря на то, или работодатель выплатил ему заработную плату, или ни. Задержать работника после завершения периода предупреждения работодатель НЕ может за каких обстоятельствах (не переданы дела преемнику, а не подписан обходной лист , а не рассчитан с бухгалтерией и потому подобное ).
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Доброго дня, Христина!
Звісно, ви навіть маєте право не повідомляти про мету та цілі для звільнення.
Оскільки це власне бажання, з повідомлення за 2 тижні?
Чи ви не хочете відпрацювання в 2 тижні і маєте намір зробити це раніше ніж з повідомленням за 2 тижні?
Телефонуйте!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Христина!
При розірванні трудового договору з ініціативи працівника йдеться про звільнення на підставі ст. 38 КЗпП. При чому таке звільнення відбувається за наявності поважних причин (переїзд на нове місце проживання, переведення чоловіка/дружини на роботу в іншу місцевість, вступ до навчального закладу, неможливість проживання в цій місцевості, підтверджена медичним висновком, вагітність, догляд за дитиною до досягнення нею 14 років або дитиною-інвалідом, догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи, вихід на пенсію, прийняття на роботу за конкурсом та інші поважні причини), викладених у вказаній нормі, або без наявності цих причин. Така градація має значення при установленні дати звільнення, а ось сама процедура розірвання трудових відносин у цілому є однаковою.
Подання працівником заяви про звільнення за власним бажанням у зв’язку з неможливістю продовжувати роботу кваліфікується законодавцем як поважна причина. А отже, її наявність зобов’язує роботодавця розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник, а не за два тижні. При цьому у заяві про звільнення працівникові, крім статті 38 КЗпП як підстави для звільнення, необхідно вказати і причину. У нашому випадку це необхідність догляду за дитиною до 14-ти років. Жодне документальне підтвердження про необхідність такого догляду не потрібне, і роботодавець не має права його вимагати. Для звільнення із вказаної причини достатньо лише наявності у працівника дитини, яка не досягла 14-ти років. Вік дитини підтверджується копією свідоцтва про її народження.
Ви маєте право подати скаргу до Держпраці для проведення перевірки та вжиття заходів реагування.
Всього доброго!
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо вашого питання
Напишіть заяву своєму роботодавцю про звільнення за власним бажанням чи за згодою сторін, відпрацюйте 2 неділі і ви будете звільнені.
Матитиме вільний час для догляду за сином, будете мати можливість звернутися до центру зайнятості для отримання допомоги по безобіттю, або здійснете пошук для отримання роботи з задовільним для вас графіком.
Успіхів
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
КЗпП (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text):
"Стаття 38. Розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника
Працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (...догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку...), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник...".
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 27. Запобігання обмеженню можливості фізичної особи мати цивільні права та обов'язки
1. Правочин, що обмежує можливість фізичної особи мати не заборонені законом цивільні права та обов'язки, є нікчемним.".
Як я вважаю, норма КЗпП про право звільнення працівника з причини: "догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку" є некоректною, суперечливою і передбачає, на перший погляд, звільнення з роботи до моменту досягненння дитиною 14-річного віку, тоді я таке, по-перше, неможливо (14 років перебувати без роботи), по-друге, така заява працівника (односторонній правочин) суперечить наведеній статтті ЦК і є нікчемною. Насправді працівник має право звільнення з цієї підстави хоч кожний день і знову влаштовуватись на роботу - має бути не догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку, а догляд за дитиною віком не більше 14 років.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Чи можу я звільнитися за власним бажанням у зв'язку з необхідністю догляду за сином до досягнення ним 14 річного віку (не інвалідом).
можете
Стаття 38. Розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника
Працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.