Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
887 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго вечора, чи можу я на законних підставах адмініструвати сторінку анонімних відгуків про заклади міста? Відгуки бувають різні але піблікуємо лише цензурні. Дякую
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Харків, 14 років досвіду
Доброго дня! можно, але є нюанси.
16 червня 2015 року ЄСПЛ у справі Delfi AS v. Estonia висловив таку правову позицію, за якою власники сайтів несуть відповідальність за анонімні негативні коментарі до статей, але тільки в тому випадку якщо:
1) власник сайту сам створює контент;
2) існує можливість коментувати матеріали.
Дане рішення поширюється на всі сайти, окрім соціальних мереж, а також особистих блогів.
У тому випадку, коли особа, чия честь, гідність, ділова репутація, були спаплюжені коментарями невідомої особи на веб-сайті, звернулося з проханням до власника веб-порталу видалити дані відгуки, але відповідних дій власник не зробив, особа має повне право звертатися в суд.
У свою чергу відмова видалити коментарі був аргументований, тим, що зробивши наступне власник б порушив право громадян на свободу слова, виразів і поглядів.
Але, ЄСПЛ в такій ситуації відзначає, що головним аргументом є те, що власник сайту, на прохання усунути "образливі" коментарі не відреагував, а значить не спробував мирним шляхом врегулювати спір.
Наступне подібне рішення ЄСПЛ прийняв 2 лютого 2016 року по справі Magyar Tartaiomszoigaitatok Egyesulete and Index.hu Zrt v. Hungary. Суть справи, була в тому, що побачивши ображають коментарі до статті, особа відразу ж подало позов до суду, не звертаючись попередньо до власника сайту. Після того, як власник веб-порталу дізнався про позов, відразу ж усунув "предмет позову", тобто видалив коментарі разом зі статтею.
Суд в даному випадки зробив висновок, що застосування комплексу заходів щодо усунення образливих коментарів вказує на сумлінність власника сайту і звільняє його від відповідальності за шкоду честі, гідності, ділової репутації третьої особи.
Важливо! рішення ЄСПЛ підлягають застосуванню на території України відповідно до с. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини": суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини можна виділити кілька рекомендацій для того, що б убезопасити себе від відвідувачів, які підривають репутацію веб-сторінки за допомогою негативних коментарів:
1. Створити правила користування сайтом і розміщення коментарів.Таким чином ви попередите користувачів про заборону на публікацію висловлювань негативного характеру.2. Редагувати коментарі.Коментарі повинні проходити якусь перевірку на вміст, то цю перевірку буде здійснювати певна програма, то чи модератор, це послужить тому, що неприпустимі слова, висловлювання просто не будуть опубліковані в своєму первісному вигляді або опубліковані взагалі.3. Створити систему "поскаржитися на коментар".Ця функція надає можливість іншим відвідувачам веб-сайту звернути увагу на вміст коментаря, що також допоможе уникнути можливих конфліктних ситуацій в подальшому.4. Тимчасово блокувати коментування.У той разі, коли новина або стаття містить провокаційну інформацію і власник сайту передбачає некоректні відгуки, краще тимчасово призупинити коментування такої статті.Європейський суду з прав людини підкреслює, що власник сайту повинен вжити всіх доступних йому кошти для захисту честі, гідності та ділової репутації кожної конкретної особи.
Щиро дякую за надану консультацію!
Щиро дякую за надану консультацію!
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго вечора!
Не бачу якихось конкретних передбачених законодавством заборон для такої діяльності.
В України, на щастя, є і цілком реалізується свобода слова, у тому числі і щодо відгуків про ті чи інші заклади.
У свою чергу, тут потрібно звертати увагу, що певні неприємності можуть мати безпосередньо від тих закладів, які матимуть на Вашому сайті (сторінці) негативні відгуки!
Успіхів!
дякую за допомогу, саме так і сталося, велика кількість негативних відгуків викликала бурхливу реакцію власниці салону, що призвело до погроз фізичної розправи над адміністратором сторінки, тому вирішила впевнитися в законності своєї діяльності, адже тільки почала ведення сторінки
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
доброго дня!
Використовуючи анонімні джерела, варто звернути увагу на наступне:
Стаття 7 Закону України «Про інформацію» вказує, що ніхто не може обмежити право особи у виборі форм і джерел отримання інформації, крім випадків, передбачених законом, в той же час увага акцентується на її достовірності та повноті.
Анонімні джерела. В деяких випадках, особа отримує інформацію з джерела, яке неможливо верифікувати, що значно ускладнює перевірку на достовірність. В таких випадках посилання на «анонімів» у публікаціях є сумнівними фактами підтвердження як достовірності, так і законності отримання подібних даних. Варто мати на увазі, що в Україні передбачена кримінальна відповідальність за незаконне поширення конфіденційної інформації про особу (стаття 182 ККУ). Тут також потрібно розмежовувати можливість поширення публічної чи приватної інформації та особу, якої вона стосується.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Ольга!
"... чи можу я на законних підставах адмініструвати сторінку анонімних відгуків про заклади міста? Відгуки бувають різні але піблікуємо лише цензурні"?
-Так, цк не заборонено діючим законодавством.
Тим більше Вы публікуєте лише цензурні.
"... саме так і сталося, велика кількість негативних відгуків викликала бурхливу реакцію власниці салону, що призвело до погроз фізичної розправи над адміністратором сторінки, тому вирішила впевнитися в законності своєї діяльності, адже тільки почала ведення сторінки"?
- На погрози фізичної розправи над адміністратором сторінки, треба подавати офіційну заяву до поліції.
У разі погрози вбивством, треба подавити заяву до поліції про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримінального провадження за статтею 129 Кримінального кодексу України, про що в поліції повинні видати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Всього доброго!