Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
887 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Помогите с ситуацией: Пол года назад в доме ночью обнаружился постоянный шум и днём и ночью, постоянно.
Предположительно шумит компрессор в магазине на первом этаже. Шумит механизм из двух частей. Жильцы просили починить, заменить или понизить как-нибудь вибрации от мотора. Ничего сделано не было. Ремонтники занимаются "измерением шума", сказали, внутри магазина, рядом с компрессором, - 70 децибел а снаружи, от второй детали, - 60 децибел. Сказали что это норма но передадут куда-то там ещё запрос что бы приехали меряли шум приборами в квартирах. С момента замера ремонтниками шума прошло две недели. С момента подачи заявления в 2 инстанции - одна неделя. По моим подозрениям ничего чинить они не собираются. Мы написали коллективное заявление в Держпродспоживслужбу и в офис магазина, там дали отписки что "разберёмся". Шум с высокой тональностью и вибрацией, беруши не помогают, гул как будто рядом с ухом комар гудит. Я понимаю что замеры нужны что бы исключить другие возможные источники шума, но очевидный источник это мотор компрессора.
Вопрос: Какой по закону должен быть уровень шума непосредственно от компрессора ночью в независимости слышно его в квартирах или нет? Должны ли они в принципе мерять шум в квартире? Что делать если этот шум, в квартире, окажется в приделах нормы хотя всё равно он мешает спать? Шум измеряется в разных частотных полосах, тональностях (или как то так) и для каждого "вида" шума своя норма децибел, или сейчас нет такого в законе?
Снаружи если стоять возле магазина ночью шум очень сильный. Год назад такого не было, значит, в теории шум можно устранить. Как мне заставить магазин устранить шум? Сколько по времени есть смысл ждать сподвижек с их стороны, и звонка что бы пришли замерить шум, что бы понять будут они заниматься вопросом или нет?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (16)
Юрист, м. Харків
Здравствуйте!
По вашему вопросу существует государственная санитарная норма : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0281-19#n14 документ достаточно большой, и там все четко написано по поводу санитарных норм. Кратко, это в пределах 30-45 децибел (в зависимости от времени суток).
В целом, решение написать жалобу в Госпотребслужбу - правильное.
Они должны провести проверку, и уже акт проверки будет доказательством нарушения санитарных норм.
В дальнейшем, по логике госконтроля, вышеуказанная служба обращается в суд, с требованием приостановить деятельность, которая нарушает санитарные нормы.
Если есть вопросы - обращайтесь.
Последнее уточнение. Только что позвонил в госпотребслужбу и там говорят что будут замерять шум только в квартире. Как заставить их замерять шум ещё и в магазине? Женщина на телефоне говорит что им важно только шум в квартире зафиксировать. Разве нет основания для экспертизы замерить шум непосредственно в магазине тоже?
Юрист, м. Харків
Нет, шум меряется непосредственно в квартирах, или около самой близкой точке жилищной застройки от источника шума.
Подскажите пожалуйста, если уровень шума в квартире, каким-то образом окажется норме, могу ли я требовать экспертизу замера в торговом зале? Дело в том что я не юрист, и, возможно, с начала для устранения шума выбрал неправильный подход. Я уверен что зафиксировать нарушение шума в торговом зале магазина (для которого норма приблизительно 60 децибел, учитывая ньюансы) шансов больше чем зафиксировать его в квартире. Насколько я понимаю это другая ситуация. Пытаюсь продумать наперёд, если уровня шума для выявления нарушения будет недостаточно в квартире, хотя он явно причиняет дискомфорт, могу ли я требовать замера шума в торговом зале? Я как гражданин не понимаю почему после моего обращения в держпотребслужбу я должен доказывать что у меня всё не в норме, а не магазин должен доказывать что у него всё в норме? Наверное нужно было не жаловаться на шум в квартире а нужно было жаловаться на шум в магазине? По поводу шума в торговом зале мне обращаться как клиент магазина как гражданин или как жилец дома, или это не важно? Прошу у вас, не обязательно, развёрнутого ответа просто скажите, это правильно с моей стороны или нет?
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий день, Ігор!
Так, статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
За статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до статті 293 Цивільного кодексу України фізична особа має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, право на достовірну інформацію про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її збирання та поширення.
Діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.
Згідно зі статтею 246 Господарського кодексу України здійснення будь-якої господарської діяльності, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.
У разі здійснення господарської діяльності з порушенням екологічних вимог діяльність суб'єкта господарювання може бути обмежена або зупинена Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, а також іншими уповноваженими органами в порядку, встановленому законом.
Підстави і порядок обмеження та зупинення діяльності суб'єктів господарювання, а також повноваження уповноважених органів приймати відповідні рішення встановлюються законом.
Так, Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, може перевірити шум, як у квартирі, так і у магазині, звернутися з листом до Державної регуляторної служби України, з метою отримати погодження на проведення позапланового заходу (перевірки) магазина стосовно порушення зазначеним суб'єктом господарювання санітарного законодавства, а саме: перевищення рівнів шуму від роботи компресору на підставі виданого наказу та направлення.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 10.09.2014 Державна служба України з безпечності харчових продуктів та захисту споживачів утворена шляхом перетворення ветеринарної та фітосанітарної служби і приєднанням до Служби, що утворюється, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів і Державної санітарно-епідеміологічної служби та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються.
Постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи (п. 10 Положення).
Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів вищого рівня та їй підпорядковане.
Головне управління Держпродспоживслужби у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держпродспоживслужби, дорученнями Голови Держпродспоживслужби та його заступників, актами місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.
Завданням Головного управління Держпродспоживслужби є реалізація повноважень Держпродспоживслужби (Розпорядження Кабінету міністрів України від 6 квітня 2016 року № 260-р «Питання Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів») на території.
Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя регулює Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24 лютого 1994 року № 4004-ХІІ. Цим законом також визначені відповідні права і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, встановлені порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні.
Так, ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що підприємства, установи і організації зобов'язані виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними держсанепіднагляду.
Відповідно ст. 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 року № 4004 - XII (далі Закон України № 4004 - XII) та п. 2 зазначеного Положення, в повноваження (завдання) входить контроль за факторами середовища життєдіяльності людини, що мають шкідливий вплив на здоров'я населення.
Статтею 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» передбачено, що органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані:
- здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами;
- забезпечувати під час роботи закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу, культури, при проведенні концертів, дискотек, масових святкових і розважальних заходів тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях і на відкритих площадках, а також рівні шуму в прилеглих до них жилих і громадських будівлях, що не перевищують рівнів, установлених санітарними нормами;
- вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об'єкти), в тому числі, жилих будинків і прибудинкових територіях.
Шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.
У нічний час, із двадцять другої до восьмої години на захищених об'єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.
Проведення на захищених об'єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, а у святкові та неробочі дні - цілодобово.
Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм цілодобово.
Передбачені частинами другою, третьою та четвертою цієї статті вимоги щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки:
1) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
2) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;
3) попередження та/або ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій;
4) надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень;
5) попередження крадіжок, пожеж, а також виконання завдань цивільної оборони;
6) проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування;
7) роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель, за умов ужиття невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
8) відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань;
9) проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням із уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.
Сільські, селищні, міські ради затверджують правила додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якими з урахуванням особливостей окремих територій (курортні, лікувально-оздоровчі, рекреаційні, заповідні тощо) установлюються заборони та обмеження щодо певних видів діяльності, що супроводжуються утворенням шуму, а також установлюється порядок проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів.
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, встановлених законом, забезпечують контроль за додержанням керівниками та посадовими особами підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також громадянами санітарного та екологічного законодавства, правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, інших нормативно-правових актів у сфері захисту населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів.
Частиною 3 ст. 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» встановлено, що державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні, що затверджується Кабінетом Міністрів України, вибірковими перевірками дотримання санітарного законодавства за планами органів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також позапланово залежно від санітарної, епідемічної ситуації та за заявами громадян.
Відповідно до ч. 4 ст. 39 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» результати перевірки оформлюються актом, форма і порядок складання якого визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 (далі - Закон України № 877-V).
Відповідно до ст. 1 Закону України № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (абз. 3 статті 1 Закону України № 877-V).
Відповідно до статті 2 Закону №877 дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя, державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
Таким чином, позивач не виключений зі сфери дії Закону №877, відтак дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням позивачем державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Державний нагляд (контроль) здійснюється, в тому числі, за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини (ст. 3 Закону України № 877-V).
Приписами ст. 6 Закону України № 877-V визначено вичерпний перелік підстав для проведення перевірок, в тому числі передбачено звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Всього доброго!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Добрый день!
По Вашему вопросу сообщаю следующее:
Нормативно-правовым актом, регулирующим общественные отношения, связанные с защитой населения, в т. ч. и от шума, является ЗУ "Об обеспечении санитарного и эпидемического благополучия населения". Согласно его положениям, граждане имеют право на безопасные для здоровья и жизни быт, отдых и окружающую среду. Ст. 24 Закона обязывает предприятия, учреждения и организации принимать меры по недопущению превышения уровней шума на так называемых защищенных объектах, в число которых входят жилые дома и придомовые территории. Допустимый уровень шума устанавливается санитарными нормами и зависит от территории и времени суток. В среднем для жилых домов уровень шума не должен превышать 45–60 дБА.
Если в результате проведенной проверки установлено нарушение, предприятие-нарушитель должно уплатить штраф, а также предпринять все меры для недопущения подобного в будущем. Требования законодательных и других нормативно-правовых актов относительно защиты населения от вредного влияния шума регулируются ст. 182 КУоАП, которая предусматривает ответственность должностных лиц и граждан-субъектов хозяйственной деятельности в виде штрафа в размере от 15 до 30 необлагаемых налогом минимумов доходов граждан, т. е. от 255 до 510 грн. В случае повторного нарушения в течение года размер штрафа будет колебаться от 50 до 150 НМДГ (850 – 2 550 грн) с конфискацией звуковоспроизводящей аппаратуры, пиротехнических средств, других предметов нарушения тишины.
Рекомедую Вам письменно обратится с заявлением в местную администрацию в управление по благоустройству о проведении проверки указаного суб екта бизнеса и определения штрафных санкций или иных мер влияния.
В заявлении просите письменно уведомить Вас о принятых мерах согласно ст. 11 ЗУ ОБ обращениях граждан в 15 -ти дневной срок.
Уровень шума замеряется специалистами органа МС по благоустройству составляется акт о нарушении и выносится постановление об штрафных санкциях к нарушителю, административной комиссией при исполкоме, решение комиссии можно обжаловать в суде, а также подать жалобу на действия комиссии в исполком.
В залежності від повноти наданих доказів , залучення свідків завантаженості суду від 3 місяців до року. Без суду можливо вирішити , якщо зврнутись письмово до органів МС , ЩО ВІДПОВІДАЮТЬ ЗА БЛАГОУСТРІЙ,або до профільного заступника міського голови.
Якщо дійсно порушені правила благоустрою досить часто адміністративні справи такої категорії позитивно вирішуються, при наявності достатніх доказів.
С уважением,
Константин Гончаренко
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня!
Згідно ст. 179 Житлового кодексу Української РСР користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Правилами користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. № 572, зобов'язано власників та наймачів (орендарів) квартири, житлового приміщення гуртожитку дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері санітарних норм і правил, у тому числі вимог щодо недопущення надмірного шуму.
Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4004-12):
Стаття 24. Захист населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані:
вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об'єкти):
1) жилих будинків і прибудинкових територіях;
2) лікувальних, санаторно-курортних закладів, будинків-інтернатів, закладів освіти, культури;
3) готелів і гуртожитків;
4) розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;
5) інших будівель і споруд, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
6) парків, скверів, зон відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків.
Шум на захищених об'єктах при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби.
У нічний час, із двадцять другої до восьмої години на захищених об'єктах забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.
Проведення на захищених об'єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з двадцять першої до восьмої години, а у святкові та неробочі дні - цілодобово. Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм цілодобово.
Передбачені частинами другою, третьою та четвертою цієї статті вимоги щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки:
1) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
2) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;
3) попередження та/або ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій;
4) надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень;
5) попередження крадіжок, пожеж, а також виконання завдань цивільної оборони;
6) проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування;
7) роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель, за умов ужиття невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
8) відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань;
9) проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням із уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.
Допустимі рівні шуму, який проникає в приміщення житлових i громадських будинків від зовнішніх та внутрішніх джерел, i допустимі piвнi шуму на території житлової забудови передбачено Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22.02.2019 № 463 «Про затвердження Державних санітарних норм допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0281-19).
Ви можете:
1) Написати скаргу до місцевої державної адміністрації щодо створення комісії для проведення перевірки та вжиття заходів реагування.
Скарга повинна бути оформлена відповідно до вимог ст. 5 Закону України "Про звернення громадян" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%...).
При написанні скарги до органів державної влади бажано зібрати якомога більше підписів мешканців будинку та направити лист зі скаргою рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
2) Порушення законодавчих, а також інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягнуть за собою наслідки, передбачені ст. 182 Кодексу України про адміністративні порушення.
Звернутись у такій ситуації до органів Національної поліції України у два способи — усно або письмо.
Усно бажано звертатись у випадку, коли подія, тобто порушення режиму тиші, відбувається прямо зараз. Нагадаємо, що викликати поліцію слід за номером “102”. Як правило, за викликом прибуває наряд патрульної поліції, який фіксує правопорушення, збирає пояснення свідків тощо, однак, притягнути чи не притягнути до відповідальності галасливого сусіда все-таки вирішує суд.
Письмово бажано звертатись до органів Національної поліції у випадку систематичного порушення режиму тиші. Для цього потрібно зібрати докази порушення перевищення сусідами допустимого рівня шуму (ними може може аудіозапис, колективна скарга мешканців усіх прилеглих квартир, протокол та акт Держспоживслужби тощо) і направити заяву з доказами на адресу поліції.
3) Звернутися до Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (адреси територіальних відділень Держспоживслужби - https://dpss.gov.ua/sluzhba/teritorialniorgani).
4) Іншим можливим способом захисту своїх прав є звернення з позовом до суду. Так, особа може подати позов про відшкодування моральної чи навіть матеріальної шкоди, заподіяної систематичним порушенням режиму тиші.
Але для того, щоб рішення суду було винесено на користь позивача, необхідно мати досить переконливі докази. Доказами можуть виступати звернення до поліції, показання сусідів, медичні довідки про завдання шкоди здоров’ю (довідка від лікаря, лікарняний лист, інші докази нервових розладів, порушень сну, погіршення слуху).
Також особа, право на тишу якої порушено, може звернутися до суду з негаторним позовом про усунення перешкод в користуванні своїм майном.
Негаторний позов - це позов власника про усунення будь-яких перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження майном, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння.
Зафіксувати порушення шуму можна декількома способами:
- протокол про адміністративне порушення, складений органами Національної поліції;
- аудіозапис і відеозапис;
- екологічна експертиза, яка може бути ефективною, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання);
- протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів.
Звертайтесь, якщо буде потрібна допомога.
Всього доброго!
Щасти Вам!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон Украины "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4004-12#Text):
"Стаття 22. Вимоги до жилих та виробничих приміщень, територій, засобів виробництва і технологій
Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм....
Стаття 24. Захист населення від шкідливого впливу шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров'я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов'язані:
вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях і на таких територіях (захищені об'єкти):
1) жилих будинків і прибудинкових територіях;...".
Гражданский кодекс Украины (ГК; ://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 391. Захист права власності від порушень, не пов'язаних із позбавленням володіння
1. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.";
"Стаття 23. Відшкодування моральної шкоди
1. Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
2. Моральна шкода полягає:
1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;.."
Считаю правомерным и надлежащим: во-первых, подать письменное заявление, возможно коллективное (по регистрацию его вручения на Вашем экземпляре, заказным письмом с уведомлением о вручении) собственнику дома (ОСББ, райисполком) о наличии шума, делающего невозможным пользование, проживание в квартире, его источнике с требованием принять меры по устранению и прекращению этого шума; во-вторых, обратиться в суд с иском (возможно коллективным) к магазину в порядке приведенной ст.391 ГК об устранении препятствий пользования квартирой(ами), с проведением, как представляется, экспертизы уровня шума, а также возмещения морального вреда. Ваше право - обращаться непосредственно в суд с иском к магазину или после обращения к собственнику дома, или без обращения к собственнику.
Я нажал кнопку "обратиться", случайно, думал, она открывает чат. Опишу вопрос здесь. Подскажите пожалуйста, если уровень шума в квартире, каким-то образом окажется норме, могу ли я требовать экспертизу замера в торговом зале? Дело в том что я не юрист, и, возможно, с начала для устранения шума выбрал неправильный подход. Я уверен что зафиксировать нарушение шума в торговом зале магазина (для которого норма приблизительно 60 децибел, учитывая ньюансы) шансов больше чем зафиксировать его в квартире. Насколько я понимаю это другая ситуация. Пытаюсь продумать наперёд, если уровня шума будет недостаточно в квартире, хотя он явно причиняет дискомфорт, могу ли я требовать замера шума в торговом зале? Я как гражданин не понимаю почему после моего обращения в держпотребслужбу я должен доказывать что у меня всё не в норме, а не магазин должен доказывать что у него всё в норме? Наверное нужно было не жаловаться на шум в квартире а нужно было жаловаться на шум в магазине? Прошу у вас, не обязательно, развёрнутого ответа просто скажите, это правильно с моей стороны или нет?
Юрист, м. Харків
Нет, такой подход не совсем верный, это в целом то и логично, что в производственном помещении будет превышена санитарная норма шума.
Потому, замер именно в самом производственном помещении не является объективным.
Для торгового зала есть норма шума в кодексе (70 децибел с оговорками даже выше на 15 децибел. если уровень шума в торговом зале больше 85 то разве это не нарушение? Если в производственных помещениях замер не объективен то зачем для них существуют нормы? Разве для производственных помещений нет норм? Торговый зал разве производственное помещение?
Юрист, м. Харків
В данном случае вопрос стоит рассматривать в двух контекстах:
1. Нарушение санитарных норм как работодателем, что влечет за собой последствия ненадлежащего создание условий труда.
2. Нарушение санитарных норм как субъектом предпринимательской деятельности, которое влечет дискомфорт для ВАС.
*Оговорка, под производственным помещением имел ввиду торговый зал.
Тут главное прочувствовать разницу, Вы ведь говорили о дискомфорте для себя, а не для работников/посетителей этого торгового зала.
Дискомфорт для меня и жильцов, я не работник. Источник в магазине. Если в квартире не зафиксируется нарушение а шум останется получается что у меня нет выхода и я с соседями должен терпеть шум из магазина который не является нарушением я не могу просто так терпеть дальше, буду искать способы. К примеру днём стоит грохот от гидравлических тачек железными колёсами и этот магазин много лет не даёт покоя жильцам днём тоже и это другая ситуация понимаю, буду создавать отдельный платный вопрос. Понимаю что отнял у вас прилично времени. Спасибо за ответы.
Юрист, м. Харків
В данном случае, мог бы порекомендовать Вам защититься в суде, но это очень трудоёмкий процесс будет, поскольку нужно собирать достаточно массивное кол-во доказательств.
Можно начать с коллективной претензии (письменной) магазину.
Основанием для Вашей защиты является ч.3 ст.13 ГКУ "при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині".
У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Ігор!
Так, Головне управління Держпродспоживслужби ю, може перевірити шум, як у квартирі, так і у приміщенні магазину, для чого їм треба попередньо звернутися з листом до Державної регуляторної служби України, з метою отримати погодження на проведення позапланового заходу (перевірки) магазина стосовно порушення зазначеним суб'єктом господарювання санітарного законодавства, а саме: перевищення рівнів шуму від роботи компресору на підставі виданого наказу та направлення.
Нормативне обгрунтування мною наведено вище у відповіді, на нього Ви можете посилатися у своєму зверненні до Головне управління Держпродспоживслужби.
Всього доброго!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
"ДЕРЖАВНІ САНІТАРНІ НОРМИ допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0281-19#n14):
"Додаток 1 ДОПУСТИМІ PІВНІ звуку в приміщеннях житлових і громадських будинків та на території житлової забудови
№ з/п
Призначення приміщень та територій
Час доби*
Рiвнi звуку LA або LА екв., дБА
Критерії шуму NC
8
Житлові приміщення житла I категорії
день
40
30
ніч
30
20
48
Території, які безпосередньо прилягають до магазинів, торгових центрів, пасажирських залів аеропортів, вокзалів, приймальних пунктів підприємств побутового обслуговування
цілодобово
70
60
Додаток 3 КОРЕКЦІЇ до допустимих рівнів шуму
Береться до уваги показник
Додаткові умови
Корекції, дБ, дБА
Характер шуму
Широкосмуговий
0
Тональний або імпульсний
-5
Примітки: ...2. Корекцію на імпульсний або тональний характер шуму застосовують тільки у разі його виявлення у точці розташування мікрофона (у двох метрах від фасаду будинку або в приміщенні). Це саме стосується і шумів від систем повітряного опалення, вентиляції та кондиціювання повітря.
Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 1166. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду...
2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.".
Гражданский процессуальный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text):
"Стаття 76. Докази
1. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи...
Стаття 100. Електронні докази
1. Електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо),...".
Здравствуйте, Игорь! Я прочитал Вашу заявку с e-mail-адресом. Во-первых, приведенные санитарные нормы требуют соблюдение установленных уровней шума вообще, а не для исключения определенного источника шума (компрессора). Во-вторых, санитарные нормы предусматривают различные объекты измерений, в частности, жилые помещения, т.е. подлежит измерению шум в помещении (квартире); как мною приведено, допустимый уровень шума в жилых помещениях допустимый уровень шума составляет 40 дБА днем, 30 - ночью; уровень шума на территории, прилегающей к магазину - 70 дБА (как и сообщили Вам "ремонтники"), т.е. измерять уровень шума непосредственно в магазине нет смысла - он намного выше, чем в жилих помещениях. В-третьих, согласно коррекции к допустимым уровням шума (Приложение 3) по тональному характеру шума (что имеет место в Вашем случае, если я правильно понимаю) уровень шума снижается на 5 дБА, т.е до 35/25 дБА соответственно. Свои предложения я Вам изложил ранее. Теперь касательно Вашего вопроса: "Я как гражданин не понимаю почему после моего обращения в держпотребслужбу я должен доказывать что у меня всё не в норме, а не магазин должен доказывать что у него всё в норме?": в гражданском судопроизводстве, в отличие от уголовного, действует не презумпция невиновности, а презумпция виновности, что исходит из приведенной мной выше ст.1166 ГК; не истец должен доказать вину ответчика, а ответчик должен доказать свою невиновность, магазин должен доказать, что в превышении уровней шума в Вашей квартире нет его вины, пока он это не докажет - он виновен. Требуйте измерения шума в квартире во время компрессора, а также при его выключении. Если уровень шума в квартире будет в пределах нормы, Вы вправе предъявить в суде в качестве доказательства звукозапись шума, делающий невозможное пользование и проживание в квартире.