Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 11 грудня 2021, питання №52994 100₴

В день увольнения оправили зп официальную за текущий месяц, за текущий и предыдущий месяц зп не выплатили в день увольнения. Как быть в таком случае?

Добрый день. Была уволена при согласовании сторон 10.12.21 ( после месяца работы на предприятии). При устройстве на работу была согласована фиксированная заработная плата, данную сумму и функционал попростила зафиксировать в электроном варианте ( job offer). При увольнении мне сказали, что выплатят в день увольнения всю сумму, от о контрой договаривались. В день увольнения выплатили оф часть зп за декабрь 2021, не оф часть не выплатили ни за ноябрь, ни за декабрь. На руки приказ о увольнении не отдали, так как не было ген. Директора, чтобы его подписать. Как в данном случае нужно поступить? Заранее благодарна. Валерия

Відповіді юристів (8)

    Адвокат  Євген Олександрович
    50%
    Адвокат Євген Олександрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте, Валерия!

    Действия работодателя нарушают трудовое законодательство.

    Вы имеете право подать жалобы: в Государственную инспекцию труда и налоговую службу для проведения проверок и принятия мер реагирования к работодателю, а также заявление в полицию и в прокуратуру о внесении ведомостей в ЕРДР и открытии уголовного дела по ст.172 УК Украины.

    Если это не даст результата, тогда необходимо подавать иск в суд о взыскании задолженности по заработной плате.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович

    В день увольнения оправили зп официальную за текущий месяц, за текущий и предыдущий месяц зп не выплатили в день увольнения. Как быть в таком случае?

    Добрый день. Была уволена при согласовании сторон 10.12.21 ( после месяца работы на предприятии). При устройстве на работу была согласована фиксированная заработная плата, данную сумму и функционал попростила зафиксировать в электроном варианте ( job offer). При увольнении мне сказали, что выплатят в день увольнения всю сумму, от о контрой договаривались. В день увольнения выплатили оф часть зп за декабрь 2021, не оф часть не выплатили ни за ноябрь, ни за декабрь. На руки приказ о увольнении не отдали, так как не было ген. Директора, чтобы его подписать. Как в данном случае нужно поступить? Заранее благодарна. Валерия

    Ххххххххх

    Добрый день!

    1. Если Вы считаете, что Ваши права нарушены обращайтесь с жалобой в трудовую инспекцию или с иском в Суд.

    Контактна інформація працівників апарату Держпраці - https://dsp.gov.ua/kontaktna-informatsiia-pratsivn...

    2. Так как у Вас есть условия приема на работу, зафиксированные в электронном виде, обратитесь с письменным заявлением к работодателю и потребуйте выплатить все, что Вам положено - в противном случае предупредите администрацию, что Вы обратитесь с жалобой в Гоструда ( как правило срабатывает).

    Кирда Вячеслав Володимирович
    50%

    Доброго вечора, Валеріє!

    Теоретично Ваші права порушені. І Ви звичайно маєте право звернутись із скаргою до Держпраці (або територіального органу) або навіть до суду.

    Однак у першу чергу, потрібно письмово звернутись до самої установи про вимогу виплати іншої частини заробітної плати, аби зрозуміти, яким чином взагалі вона нараховувалась.

    Тому Ваш крок номер 1:

    1. Звернутись із письмовою вимогою до установи, де Ви працювали, про виплату невиплаченої суми заробітної плати.

    2. Дочекатись відповіді. І залежно від неї обирати варіанти поведінки.

    Успіхів! Звертайтесь, якщо є питання!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня

    Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожна особа має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

    Згідно з ст. 21 Закону України "Про оплату праці" Працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.Стягнути належну робітнику заробітню плату з роботодавця можливо двома способами:

    1. Звернутись до Комісії по трудовим спорам при місцевій раді міста з заявою про наявність трудового спору, а саме з питання невиплати повної суми заробітньої плати при звільненні. Цей спосіб можно віднести до позасудового вирішення даної проблеми.

    2. Звернутись до суду з заявою про видачу судового наказу про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітньої плати. Для цього потрібно зібрати первинний пакет документів, які підтверджують трудові відносини з роботодавцем, факт звільнення з підприємства, факт нарахування сум заробітної плати (довідка з бухгалтерського відділу підприємства, розрахунковий лист, копія платіжної відомості тощо), факт невиплати сум заробітної плати (довідка про доходи з податкової тощо)

    3. обов язково зверніться до територіального управління Державної служби з питань праці письмовою заявою про порушення прав та позапланову перевірку роботодавця , а також до податкової.

    Також, ст. 117 Кодексу законів про працю, підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Тобто, якщо Ви звернетесь до суду - середній заробіток нарахують до дня винесення рішення по справі.

    Згідно п. 1 ч. 1 ст. 5 закону України "Про судовий збір" заявники та позивачі за подання до суду заяви про видачу судового наказу/позовної заяви про стягнення заробітної плати звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Танача Юлія  Антонівна
    Танача Юлія Антонівна 3 роки тому

    Адвокат, 18 років досвіду

    Добрый день, Валерия!

    Ваш работодатель грубейшим образом нарушил требования КЗоТ Украины - ст. 47 и 116.

    Вы имеете право на взыскание среднего заработка за каждый день, пока с Вами не произведен полный расчет при увольнении.

    Относительно официальной и не официальной заработной платы - увы, Ваша неофициальная зарплата не зафиксирована в локальных актах предприятия, претендовать на нее Вы можете только в случае желания работодателя избежать судебных тяжб.

    Необходимо обратиться в суд с исковым заявлением. Учитывая описанную ситуацию, шансы на удовлетворение иска высоки.

    Рекомендую уведомить работодателя о намерении обратиться в суд и о готовности к диалогу относительно урегулирования ситуации.

    Удачи Вам!

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    КЗоТ Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text):

    "Стаття 24. Укладення трудового договору

    Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі...

    При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я, відповідний військово-обліковий документ та інші документи.

    При укладенні трудового договору громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки.

    Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу,...

    Стаття 47. Обов'язок власника або уповноваженого ним органу провести розрахунок з працівником

    Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 цього Кодексу, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника...

    Стаття 48. Облік трудової діяльності працівника

    Облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування".

    На вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу.

    Власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі...

    Стаття 116. Строки розрахунку при звільненні

    При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення...

    В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

    Стаття 117. Відповідальність за затримку розрахунку при звільненні

    В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку...".

    Гражданский процессуальный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n6592):

    "Стаття 78. Допустимість доказів

    1. Суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.

    2. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування."

    Во-первых, оформление трудового договора в форме Джоб-оффер является не официальным, не предусмотрено КЗоТ, не имеет юридической силы, не заменяет оформления в предусмотренном КЗоТ порядке, в частности: издания приказа о принятии на работу с указанием размера оклада или системы оплаты труда, внесения сведений в Реестр социального страхования, издания приказа об увольнении. В суде сведения в Джоб-оффер о размере заработной платы будут признаны, как я считаю, как недопустимое доказательство.

    Во-вторых, согласие работника на официальную и неофициальную часть заработной платы влияет не только на его пенсию в будущем, размер других социальных выплат, но и развязывает руки администрации на злоупотребления, в том силе, отказом выплаты этой неофициальной части.

    В-третьих, с одной стороны, право подписи приказа имеет заместитель директора; с другой стороны, приказ об увольнении выполняет функцию трудовой книжки, обязанной к выдаче в день увольнения согласно предыдущей редакции ст.47 КЗоТ. То есть, за время просрочки издания и выдачи работнику копии приказа об увольнении, последний вправе требовать компенсацию за время вынужденного прогула.

    В-четвертых, как предложили коллеги выше, надлежащим считаю обращение в Главное управление Гоструда в Киевской области (https://wiki.1551.gov.ua/pages/viewpage.action?pag...). Смотрите также сайт Гоструда Украины (https://dsp.gov.ua/).

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду

    Добрый день!

    В данному случае, советую взвесить все за и против.

    Итак, дано: зпл платили частями, белую и черную, вы работали и в ноябре и декабре, приказ не получили. Плюс - есть в электронной форме оффер, в котором указана сумма реальной зпл.

    Прежде всего вам надо проверить, а были ли вы вобще оформлены. Это легко сделать через сайт налоговой с помощью ключа ЭЦП.

    Далее, как вы уже знаете, вы имеете право, если вам не выдали трудовую книжку, расчет и приказ на своего рода компенсацию в виде среднемесячной зпл.

    Потому, мой следующий вопрос: о какой сумме вобще идет речь? Это важный вопрос, так как он определит сразу закрыть вам этот вопрос сейчас или побороться.

    Вопрос решается подачей адвокатом письменно претензии и, если она останется без реагирования и денег вы не получити, обращением в суд.

    В держпраци я обращаться не советую - в редких случаях они могут и хотят помочь, в основном просто отписки.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Валерія!

    Пунктом 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58, передбачено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

    При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок (ч.1 ст. 47 КЗпП України) . Про нарахувані суми власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі виникнення спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, роботодавець зобов’язаний виплатити неоспорювану суму.

    Згідно ст.116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

    Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

    Вирішення спору з приводу затримки розрахунку при звільненні можливе в позасудовому та судовому порядках:

    Зокрема, працівник має право звернутися з заявою до комісії по трудових спорах (КТС) (у разі її створення) для вирішення спору у тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. КТС розглядає спір у присутності працівника протягом 10 днів з дня звернення та приймає рішення, яке підлягає виконанню власником або уповноваженим ним органом. Сторони можуть оскаржити рішення КТС до суду в десятиденний строк з дня вручення їм виписки з протоколу засідання комісії чи його копії.

    У випадку відмови роботодавця від здійснення розрахунку, працівник може звернутися із позовною заявою до суду про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні в тримісячний строк, з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про затримку розрахунку. Позовна заява подається до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем находження підприємства (установи, організації) або за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача.

    Також доцільно буде подати на роботодавця скаргу до територіального управління Держпраці України.

    Корисна інформація - https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%92%D1%9...

    Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через контакти в моєму профілі або через Звернутися біля фото.

    Всього доброго!

    Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України