Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 14 січня 2022, питання №54457 150₴

как правильно вступить в наследство?

умерли свекры23 ноября 2021 годасвекор, 10января свекровь 2022 года,как правильно вступить в наследство на квартиру, что для этого нужно?

Відповіді юристів (11)

    Білогай Ігор Петрович

    Зібрати документи: заповіт(за наявності), свідоцтва про смерть,документи, що підтверджують родинні зв'язки, документи на все майно, які наявні і до спливу 6-місячного терміну звернутися до нотаріуса для оформлення спадщини. Якщо квартира у місті- до міського нотаріуса, якщо майно в селі- до районного.

    Танача Юлія  Антонівна
    30%

    Добрый день, Ирина!

    Если они проживали вместе и были прописаны по одному адресу, при условии, что при жизни не оставили завещаний, свекровь фактически приняла наследство после свекра, но не успела оформить своих наследственных прав.

    Наследниками первой очереди являются родители умершего и дети. Подавать документы о наследовании после смерти свекра - удорожит процесс наследования и раздробит имущество на доли. Рассмотрите возможность наследование после свекрови ( она унаследовала все, что принадлежало свекру, но не успела оформить права), наследуют дети и ее родители ( если живы).

    По процессу - в срок до истечения 6 месяцев ( до 10.07.2022 г.) необходимо обратиться в нотариальную контору по месту последней прописки свекрови с заявлением о принятии наследства, далее - предоставить нотариусу документы по списку ( в зависимости от вида наследуемого имущества).

    За дополнительными вопросами обращайтесь через кнопку "звернутися".

    Удачи Вам!

    Білогай Ігор Петрович
    20%

    Передбачено п'ять черг спадкування за законом:

    Зверніть увагу, в межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.

    При цьому, право на спадкування кожною наступною чергою спадкоємців за законом настає при відсутності спадкоємців попередньої черги або при неприйнятті ними спадщини або відмови від її прийняття, а також у разі, коли всі спадкоємці першої черги усунені від права на спадкування.

    У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, другий з подружжя та батьки.

    У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

    У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

    У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

    У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

    Гончаренко Константин
    20%

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Згідно ст. 1222 Цивільного кодексу України , спадкування може проходити , як за заповітом так і за законом(якщо не має заповіту), спадкоемцями можуть бути особи , які перебували у родинних відносинах з спадкодавцем та спільно проживали або вели господарство, також діти спадкодавця ( які були народжені після його смерті, але зачаті за життя спадкодавця.).

    Майно померлого підлягає поділу наступним чином:

    Діти --- батьки --- дружина (з якою укладено шлюб) у рівних частинах.

    Якщо серед спадкоємців є пенсіонери , діти , особи з інвалідністю , вони мають право на обов язкову частку незаежно від заповіту за законом

    Особи які проживали та були зареєстровані на момент смерті з померлим, вважаються такими , що автоматично прийняли спадок, якщо письмово не відмовились.

    Необхідно у термін 6- ти місяців подати заяву нотаріусу про прийнняття спадщини за місцем знаходження майна померлого.( перелік документів надає нотаріус , які необхідно зібрати для оформлення)

    Розмір державного збору за нотаріальні послуги Вам обрахує конкретний нотаріус.

    Експертну оцінку робить суб єкт оціночної діяльності, який має відповідний сертифікат - оцінку замовляють спадкоемці самостійно( якщо в складі майна є об єкти цінностей та антикваріату.) ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в України". За результатами оцінки необхідно сплатити податок державі за окремі предмети та подати декларацію про майновий стан та доходи до ДФС за місцем реєстрації в якій серед іншого зазначити про отримання майна у спадок.

    У Вашому випадку оцінка майна є необов язковою.(якщо немає антикваріату)

    Що треба зробити для того, щоб прийняти спадщину:

    Потрібно звернутись до нотаріуса за останнім місцем проживання та знаходження майна спадкодавця (батька) в Україні із заявою про прийняття спадщини із доданими документами (ст. 1269 ЦК України), до яких відносяться:

    • 1) паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця;
    • 2) свідоцтво про смерть спадкодавця;
    • 3) заповіт, якщо такий є;
    • 4) якщо Ви вступаєте у спадок за Законом, потрібно взяти документ, що підтверджує родинні відносини зі спадкодавцем: це може бути свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу і так далі;
    • 5) також потрібна довідка з компетентних органів про те, хто проживав з померлим на дату смерті.
    • 6) правовстановлюючі документи на все майно, про яке вам відомо, що воно буде успадковане.
    • Щодо правовстановлюючих документів, то бажано принести їх одразу, оскільки на їх основі нотаріусом робляться запити до державних органів: стосовно земельної ділянки – до Держземагентства – вони нададуть витяг з державного земельного кадастру (якщо ж акт на землю у вас старого зразка, то будуть робити нову документацію, оформлювати кадастровий номер, що займе певний час та потребуватиме додаткових витрат); будинок/квартира – БТІ – 2 довідки: хто власник і що немає самочинного будівництва; автомобіль – МРЕО (нині – сервісний центр МВС) – чи не в угоні (не викрадено); майнові паї – СільРада – довідка про суму, що належить до виплати; вклад у банку – Банк і т.д.

    Більш детально щодо документів, необхідних для відкриття спадкової справи, краще звернутись до нотаріуса безпосередньо.

    Строк подання заяви та відповідних документів, як вже було зазначено, - 6 місяців з моменту смерті батька, але рекомендується не відтягувати.

    Що потрібно платити за отримання спадщини:

    По суті, потрібно заплатити лише за послуги нотаріуса, мито, за додаткові послуги. Ціна в приватних нотаріусів визначається індивідуально, тому наперед сказати ціну, скільки Вам буде потрібно заплатити неможливо. Це буде залежати від нотаріуса та необхідності вчинення різних дій, в т.ч. технічного характеру, ним для оформлення спадщини.

    Щодо отримання пенсійних виплат спадкодавця:

    Заяву про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера особа по­дає до органу Пенсійного фонду України, в якому помер­лий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

    Недоотримана пенсія, котра по місяць смерті належала по­мерлому пенсіонерові й зали­шилася недоотриманою, під­лягає виплаті членам його сім'ї, які проживали разом із ним на день смерті, а також непрацездатним членам сім'ї, які перебували на його утри­манні, незалежно від того, чи проживали вони разом із по­мерлим пенсіонером, чи ні. Для цього члени сім'ї подають у Фонд заяви та надають не­обхідні документи.

    Необхідними є ті документи, які визначають належність заявників до членів сім'ї по­мерлого пенсіонера. Та якщо заявники не перебували на утриманні пенсіонера, то не­обхідно підтвердити факт спільного проживання з по­мерлим на час його смерті.

    Заяви про виплату недоотриманої пенсії можна пода­вати через представника за довіреністю або надсилати поштою. Особливістю подачі заяви в такий спосіб є те, що заяву слід надавати з усіма необхідними документами.

    Заяву про виплату недоотриманої пенсії члени сім'ї померлого можуть подати протягом шести місяців від дати смерті.

    Через шість місяців заяву на одержання недоотриманої пенсії померлого пенсіонера приймуть за наявності свідо­цтва про право на спадщину, яке оформив нотаріус. У цьому разі додаткових документів про родинні стосунки та спіль­не проживання надавати у Фонд не потрібно.

    для мешканців окупованої зони:

    За виплатою звертатися необхідно за місцем останнього отримання пенсії такою особою. До заяви необхідно додати свідоцтво про смерть державного зразка, отримане на підконтрольній Україні території та надати дійсну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на заявника. Свідоцтво про смерть державного зразка отримується через звернення до суду за місцем переміщення відповідного територіального суду. :

    • якщо родичі померлого, які звертаються до суду є внутрішньо переміщеними особами – заява подається до суду за місцем їх фактичного проживання згідно довідки;
    • якщо родичі померлого, які звертаються до суду, не є внутрішньо переміщеними особами – заява подається у виведений суд за зареєстрованим місцем проживання згідно реєстрації вказаної в паспорті;

    Після встановлення факту смерті особи та отримання свідоцтва про смерть державного зразка у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, їм необхідно звернутися до Пенсійного фонду України або нотаріуса.

    Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із ним на момент смерті, тоді необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок..

    Процедура отримання недоотриманої пенсії

    Питання виплати недоотриманої пенсії в зв’язку зі смертю пенсіонера регулюється статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частиною першою статті 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

    Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам родини, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті. Непрацездатним членам сім'ї, котрі знаходилися на утриманні померлого, недоотримана пенсія виплачується незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи ні.

    Підтвердити належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) можливо штампами в паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або за рішенням суду. Спільне місце проживання підтверджується паспортом заявника з реєстрацією адреси проживання, спільною з померлим пенсіонером. Також, у окремих випадках - довідкою з місця проживання (реєстрації), зокрема органів місцевого самоврядування. Якщо члени сім’ї були зареєстровані за адресою померлого пенсіонера, вони не повинні надавати додаткові документи про спільне проживання, тобто, у паспорті заявників адреса реєстрації місця проживання збігається з адресою померлого пенсіонера.

    Членами сім’ї можуть бути визнані також інші особи за умови постійного проживання разом і ведення спільного господарства з пенсіонером. Це або близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), а й інші родичі або особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

    У разі відсутності членів родини або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.

    Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України

    Згідно з п 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, – заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

    До органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються:

    • відповідна заява.
    • паспорт заявника,
    • свідоцтво про смерть,
    • документи, що підтверджують родинні стосунки,
    • документи про спільне проживання разом з померлим.

    Документи, що підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім’ї або рішення суду.

    Документи, що підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті: паспорт, довідки уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органів місцевого самоврядування або інші документи.

    Непрацездатні члени сім’ї, які знаходились на утриманні померлого пенсіонера, надають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такій категорії недоотримана пенсія виплачується незалежно від факту спільного проживання з померлим пенсіонером.

    Якщо одночасно звертається декілька членів сім’ї, належна сума недоотриманої пенсії діляться між заявниками порівну.

    Недоотримана пенсія може виплачуватися за довіреністю.

    Недоотримана пенсія виплачується через відповідне відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України. Разові доручення дійсні до кінця місяця, у якому вони були виписані.

    Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до спливу 6 місяців з дня смерті пенсіонера.

    Після 6 місяців від дня смерті пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.

    Свідоцтво про право на спадщину оформлюється нотаріусами відповідно до закону.

    Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера як спадщини

    Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із пенсіонером на момент смерті, для отримання недоотриманої суми пенсії їм необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок.

    Згідно статті 1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, але в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. Відповідно до статті 9–1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Звернутися до нотаріуса із заявою про вступ у спадок необхідно не пізніше 6 місяців із дня смерті особи. Після вступу в спадщину й на підставі отриманого свідоцтва про право на спадщину, спадкоємці зможуть отримати недоотриману пенсію померлої особи.

    Вартість оформлення недоотриманої пенсіїОтримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України повністю безкоштовне.

    Щодо отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера, як спадщини, залежить від того у якого нотаріуса приватного чи державного буде відкрита спадкова справа. Якщо спадкова справа відкрита у державного нотаріуса, за видачу свідоцтва про право на спадщину сплачується сума в розмірі 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян, відповідно до Декрету КМУ України «Про державне мито». Але можливі додаткові витрати на проведення нотаріальних дій (поштові витрати і т.д.). Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій стягують плату розмір якої визначається за домовленістю сторін, але не менше від розміру ставок державного мита, яке стягується державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії, відповідно до Указу Президента України від 10 липня 1998 року № 762/98 9 «Про впорядкування справляння плати за навчання нотаріальних дій» .

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня!

    Не можна говорити як правильно вступити, правильно чи неправильно вступити в спадщину такого не має.

    Головна Ваша задача - вступити!

    Для цього потрібно звернутись до нотаріальної контори за місцем реєстрації померлих із заявою про відкриття спадщини.

    Потрібно взяти свідоцтво про смерть, інші документи, які є в наявності.

    Все, що буде далі, Ви будете здійснювати під чітким керівництвом нотаріуса.

    Успіхів!

    Фараон Катерина Леонідівна
    30%
    Фараон Катерина Леонідівна 2 роки тому

    Юрист, м. Кам'янець-Подільський, 8 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня Ірина!

    Незалежно від того, чи ви є спадкоємцем за законом або за заповітом, для прийняття спадщини у встановлений законодавством термін (до спливу 6 місяців з дня смерті свекра та свекрухи) потрібно подати заяву нотаріусу, в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування. Оформити спадщину можна як у державного, так і приватного нотаріуса, за місцем відкриття спадщини.

    Право на спадщину відкривається за останнім місцем проживання померлого (населений пункт) або ж якщо воно невідоме – за місцезнаходженням нерухомого майна (його основної частини). Тобто, для того, щоб вступити у спадщину, ви можете звернутися до будь-якого нотаріуса в тому населеному пункті, де були зареєстровані (прописані) померлі або ж де знаходиться їхнє майно.

    Крім заяви спадкоємець має подати нотаріусу: документи, які підтверджують факт смерті особи після якої відкрилась спадщина, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину; докази родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем; документи, що підтверджують, що спадкове майно дійсно належало спадкодавцю; документи, що підтверджують плату за видачу свідоцтва про право на спадщину.

    У разі пропуску строку для прийняття спадщини можна вирішити цю проблему двома шляхами.

    1. якщо є інші спадкоємці, які прийняли спадщину, і вони не заперечують проти вашого вступу в спадщину, то за наявності їх письмової згоди ви подаєте нотаріусу заяву.
    2. якщо інші спадкоємці заперечують або їх немає, то нотаріус відмовить в оформленні спадщини. У такому випадку строк прийняття спадщини доведеться продовжувати в судовому порядку. При зверненні до суду з заявою необхідно пояснити, чому термін був пропущений. Суд продовжує строки, які були пропущені з поважних причин.

    Готова відповісти на додаткові запитання.

    Успіхів Вам.

    Адвокат Евгений Александрович

    Добрий день, Ірина!

    Для прийняття падщини треба звернутися до нотаріуса.

    Строк для прийняття спадщини становить 6 місяців з часу відкриття спадщини (смерті спадкодавця).

    Якщо право на спадкування залежить від інших спадкоємців (наприклад, якщо спадкоємець відмовиться від спадщини, а особа підпризначена спадкоємцем на цей випадок) то для прийняття спадщини закон відводить 3 місяці.

    Якщо спадкоємець зазначений строк пропустив, то вважається, що він не прийняв спадщину. Причини пропуску можуть бути різними, і в випадку, коли така причини поважна, суд може дати спадкоємцеві додатковий строк для прийняття спадщини, а якщо всі спадкоємці не заперечуватимуть, то незалежно від поважності причини пропуску, згаданий строк також підлягає продовженню.

    Спадкоємець може відмовитись від спадщини, подавши відповідну заяву, при цьому дану відмову можна відкликати протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.

    Спадкоємець за заповітом має право відмовитись від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за заповітом. Спадкоємець за законом має право відмовитись від прийняття спадщини на користь будь-кого зі спадкоємців за законом незалежно від черги.

    У разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визначає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

    Якщо у спадкодавця були борги і спадкоємці знали про це, то вони зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини. Кредиторові спадкодавця належить протягом 6 місяців з моменту, коли він довідався чи міг довідатись про відкриття спадщини, висунути свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Кредитор спадкодавця, який не висунув вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину у строки, встановлені законом, втрачає права вимоги.

    Спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості успадкованого майна. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, що відповідає його частці у спадщині.

    Всього доброго!

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 2 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Ірино!

    Оформити спадщину на квартиру можливо наступними способами – ст. 1268 ЦК України:

    1. Подати заяву на отримання спадщини у письмовому вигляді (якщо в момент відкриття заповіту особа не проживала із спадкодавцем).
    2. Автоматично вступити у права спадкування і оформити нерухомість (при проживанні зі спадкодавцем).

    Малолітні, недієздатні, неповнолітні фізособи належать до категорії, які прийняли спадщину і претендують на подальше оформлення спадщини на нерухомість – квартиру, садибу, домоволодіння.

    Згідно зі ст. 1269 ЦК діти старше 14-річного віку і повнолітні громадяни мають право особисто подати заяву на оформлення будинку у спадок нотаріусу або до місцевої влади (у разі проживання у сільській місцевості). Решта категорій осіб також можуть оформити спадщину на нерухоме майно – квартири, дачі з земельною ділянкою, тощо. Опікуну потрібно звернутися до нотаріальної контори із особисто підписаною заявою на оформлення спадщини.

    Для офоррмлення квартири у спадщину потрібно мінімум документів:

    • паспортний документ + ІПН;
    • свідоцтво про смерть родича;
    • заява про отримання спадщини;
    • заповідальний документ (за його наявності);
    • довідки, виписки, свідоцтва, що підтверджують родинні зв'язки з покійним;
    • будинкова книга або довідка від балансоутримувача будинку для визначення місця проживання спадкодавця на момент смерті та визначення осіб, які з ним проживали;
    • правовстановлюючі документи на майно (так, наприклад, для того, щоб прийняти у спадщину квартиру, слід мати з собою відповідний правовстановлюючий документ на це нерухоме майно – свідоцтво про право власності, витяг з Реєстру прав на нерухоме майно, договір дарування, договір купівлі-продажу тощо – це ті документи, якими підтверджується, що дане майно належить спадкодавцю).

    Після подання документів для переходу права власності на майно спадкодавця необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину, яким засвідчується те, що до особи переходить відповідна спадщина. В разі спадкування нерухомого майна (квартира, частка в квартирі, будинок спадкодавця) відомості про право власності спадкоємця необхідно внести до Реєстру речових прав на нерухоме майно. Це може зробити безпосередньо нотаріус.

    У спадковому праві (ст. 1270 ЦК) визначено термін вступу або відмови від прав на спадщину – 6 місяців. Дата відліку 6-місячного періоду вважається з моменту відкриття спадщини. Внесені до законодавства України зміни дозволили оформляти майнові права на нерухомість, що спадкується, і після закінчення зазначеного періоду. У цивільному праві передбачені наступні варіанти розпорядження майном, що заповідається:

    • вступити у права спадкування;
    • взагалі відмовитися від нерухомості – квартири, будинку;
    • відмовитися від прав на квартиру, інше житло на користь 3-ї особи.

    Пропустивши термін прийняття спадщини через незнання про існування майна, яке заповідається, спадкоємець має право звернутися до судових органів для отримання додаткового терміну. При позитивному винесенні рішення фізособа зобов'язана подати заяву на отримання спадкового майна у встановлені терміни.

    Право відмовитися від спадкування нерухомості (дачі, будинку, квартири) передбачено ст. 1273 ЦК. Процедура відмови відбувається в аналогічному порядку, як і при оформленні квартири у спадок. Фізособа подає нотаріусу/посадовій особі заяву про відмову успадкувати частину квартири або приватного будинку у відведений законом термін. Усиновителі, піклувальники мають право відмовитися від будинку, іншої нерухомості, яка належить за законом неповнолітній, недієздатній особі, усиновленій, лише з дозволу органів опіки.

    Спадкоємець може відмовитися від права власності – ст. 1274 ЦК:

    • частково – для передачі права на володіння майном іншому спадкоємцю;
    • повністю – на користь іншого спадкоємця за заповітом;
    • на всю нерухомість – на користь спадкоємця будь-якої черги при спадкуванні за законом.

    При наявності декількох спадкоємців у заповіті, відмові одного з них від частини квартири або будинку, нерухомість розподіляється порівну між усіма учасниками процесу.

    При спадкуванні за законом власність одного зі спадкоємців, від якої відмовились, переходить у рівних частках фізособам цієї ж черги.

    Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через кнопку "Звернутися" біля фото (при зверненні вказуйте свою e-пошту).

    Всього доброго!

    Щасти Вам!

    Крикун Сергій  Павлович

    Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    "Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом

    1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини...

    Стаття 1268. Прийняття спадщини...

    3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї...";

    Вы, Ирина, имеете право наследования за свекровью только в случае проживания вместе с ней не менее пяти лет и в случае, если нет наследников более ранней очереди. В этом случае Вы будете считаться такой, что приняла в наследство квартиру - т.е. подавать заявление о принятии наследства нет необходимости; необходимо подавать заявление о выдаче свидетельств о праве на наследство квартирой, которое сроком в 6 месяцев не ограничено.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 19 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    умерли свекры23 ноября 2021 годасвекор, 10января свекровь 2022 года,как правильно вступить в наследство на квартиру, что для этого нужно?

    наследники свекров - это их дети - или совместные или \и от других браков - подают нотариусу заяву на принятие наследства - перечень документов - скажет нотариус - исходя из конкретной ситуации - при необходимости проконсультирую в телефонном режим так к мало информации в вопросе

    но основные - паспорт,код , св. о смерти , о рождении детей - документы на имущество

    нужна детальная консультация - обращайтесь через сайт Или найдите мои контакты - проконсультирую С уважением Виктория Костромина

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Процес оформлення спадщини в Україні умовно можна поділити на три етапи:

    — вступ у спадщину;

    — отримання свідоцтва про право на спадщину;

    — реєстрація права власності на спадщину.

    Вступ у спадщину за законом.

    Вступ у спадщину за законом припускає прийняття спадку згідно із чергою спадкоємців в наступному порядку:

    діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, батьки; рідні брати і сестри спадкодавця, його бабуся і дідусь, як зі сторони батька, так і матері; особи, що мешкали із спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до відкриття спадщини; інші родичі спадкодавця до шостого ступеня спорідненості включно.

    Частини спадщини за загальним правилом у кожного спадкоємця за законом однакові! Лише за відсутності спадкоємців попередньої черги спадкоємці наступної отримують право на спадкування.

    Вступ у спадщину за заповітом.

    Заповіт може охоплювати як все майно, так і його частину, а спадкоємцями за заповітом можуть бути будь-які фізичні і юридичні особи, незалежно від сімейних або споріднених зв’язків із спадкодавцем. В деяких випадках вступ у спадщину може відбуватися одночасно і згідно із законом і за заповітом (наприклад, якщо заповіт стосується тільки частини майна спадкодавця).

    Отримати повністю готовий пакет документів на спадщину, що підлягає реєстрації можна лише після шести місяців з дня смерті (оголошення померлим) спадкодавця.

    Вступ у спадщину може відбуватися автоматично (без подання яких-небудь документів), а також за письмовою заявою спадкоємця.

    Вступ у спадщину автоматично

    В цьому випадку спадкоємцем стає автоматично та особа, яка постійно проживала із спадкодавцем на момент його смерті.

    Факт сумісного проживання спадкоємця і спадкодавця може бути підтверджений довідкою з ЖЕКУ, органами місцевого самоврядування (депутат за округом) та реєстраційним номером в паспорті, або будинковій книзі.

    Малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи, цивільна дієздатність яких обмежена, також стають автоматично спадкоємцями.

    В цьому випадку всі особи, які не належать до “автоматичних” спадкоємців, щоб отримати спадок, повинні за місцем постійного проживання спадкодавця особисто подати до нотаріуса заяву на вступ у спадщину. У разі, якщо спадкодавець має не одне місце проживання, то заява подається за ОСТАННІМ місцем, де жив спадкодавець.

    Пам’ятайте! Заява на вступ у спадщину подається двома способами: або безпосередньо нотаріусові, або надсилається поштою. Якщо другий варіант, то обов’язково врахуйте те, що підпис спадкоємця на такій заяві повинен бути обов’язково нотаріально засвідчений.

    Перед візитом до нотаріуса не забудьте взяти свій паспорт та ідентифікаційний номер та свідоцтво про смерть та довідки

    На цьому завершується перший і найважливіший етап в отриманні спадщини. Після цього починається другий етап — отримання свідоцтва про право на спадщину. А завершується все це реєстрацією права власності на майно отриманого від спадкодавця.

    Успіхів


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України