Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 22 січня 2022, питання №54911 150₴

Возможно сразу иск подавать в суд

Здравствуйте уважаемые юристы.
В какой поочередности подавать иск в суд на лишения родительских прав бывшего мужа- сразу в суд возможно и суд направит ограны защиты прав ребенка или сначала нужно подавать в опеку и извещать их а потом в суд?

Відповіді юристів (16)

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Наталія!

    Позбавити батьківських прав можливо лише у судовому порядку, іншого порядку не передбачено.Відповідно до статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав якщо вони:

    1. не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування (без поважної причини);
    2. ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
    3. жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо);
    4. є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками);
    5. вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (наприклад, залучають її до непосильної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю), примушують її до жебракування та бродяжництва;
    6. засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

    Для позбавлення батьківських прав необхідно вчинити наступні дії:

    1. встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов'язки, злісно не виконує вимог та рекомендацій органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування (хронічні алкоголіки, наркомани, токсикомани) та зібрати всі необхідні підтверджуючі докази;
    2. звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов'язків (Файл:Заява про надання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав (орган опіки та піклування).docx; Файл:Заява про надання висновку про доцільність позбавлення батьківських прав (орган місцевого самоврядування).docx);
    3. звернутись до суду з позовною заявою про позбавлення батьківських прав (зразок Файл:Позовна заява про позбавлення батьківських прав.docx) та отримати за результатами розгляду прийняте судом рішення.

    Справи про позбавлення батьківських прав батька чи матері за загальним правилом розглядає місцевий суд за місцем реєстрації/проживання того з батьків, якого хочуть позбавити прав. Якщо особа, яка подає позов до суду про позбавлення батьківських прав доповнить позовні вимоги стягненням чи зміною розміру аліментів, то заяву можна подавати до суду за місцем знаходження позивача.

    До позовної заяви додаються:

    • свідоцтво про народження дитини;
    • свідоцтво, що підтверджує укладення шлюбу (його розірвання);
    • довіреність на представлення інтересів дитини (якщо позов подається опікунською радою або навчальною/медичною установою);
    • акт обстеження побутових та житлових умов за адресою проживання дитини;
    • висновок органу опіки та піклування про обгрунтованість подачі позову в суд;
    • рішення суду про стягнення аліментів (якщо на відповідача були раніше покладені такі зобов’язання);
    • відомості з виконавчої служби про наявність боргу за аліментними виплатами, порушення виконавчого провадження, кримінального провадження;
    • довідка з навчального закладу (про те, що батька дитини не забирав дитину, не цікавився фізичиним, духовним, моральним розвитком дитини)
    • судовий вирок (якщо відповідач був засуджений за ухилення від сплати аліментів, нанесення побоїв дитині, неналежне виконання батьківських обов’язків і т. д.);
    • відомості з органів поліції про факти жорстокого поводження з неповнолітнім або іншим членом сім’ї;
    • довідка з наркологічного лікувального закладу про наявність у відповідача захворювань на алкоголізм, наркоманію;
    • пояснення, свідчення;
    • аудіо-, фото-, відеофайли;
    • квитанція про сплату судового збору

    Рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

    Всього доброго!

    Щасти Вам!

    • Наталия Клієнт 3 роки тому

      Скажіть будь ласка,

      акт обстеження побутових та житлових умов за адресою проживання дитини;

      висновок органу опіки та піклування про обгрунтованість подачі позову в суд;

      Це в обов'язковому порядку потрібно що суду подавати чи суд призначить це до розгляду справи?

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 3 роки тому

        Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

        Це перелік документів, які можуть додаватися до позовної заяви та підтверджувати позовні вимоги позивача щодо позбавлення батьківських прав. Якщо такі докумети можуть довести обставини/підстави для позбавлення батьківських прав вашого колишнього чоловіка, то звичайно їх доцільно відразу подавати разом із позовною заявою.

        При розгляді судом справи обов'язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи. При цьому, такий висновок не є обов'язковим для суду і він може не погодитися з ним, якщо вважатиме, що він є недостатньо обґрунтованим чи суперечить інтересам дитини.

        Всього доброго!

        Щасти Вам!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Стаття 164 Сімейного кодексу України визначає, що батьків можуть позбавити відповідних прав, якщо батько або мати:

    з поважної причини не забрали дитину з пологового будинку та протягом півроку не виявляли до неї батьківського піклування

    не виконують свої обов’язки по вихованню дитини

    жорстоко поводяться з дитиною

    мають алкогольну або наркотичну залежність

    експлуатують дитину, примушують її до жебракування

    засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини

    Здебільшого суд позбавляє батьківських прав через ухилення від виконання батьками своїх обов’язків по вихованню дитини. Які саме обов’язки мають батьки перед своїми дітьми, визначає стаття 150 Сімейного кодексу України:

    Своєю чергою, у Постанові Верховного Суду зазначене ширше тлумачення батьківських обов’язків. Зокрема, вважається, що батьки ухиляються від їх виконання, якщо вони:

    не надають дитині необхідного харчування, медичного догляду

    здійснюють лікування дитини, що негативно на неї впливає

    не спілкуються з дитиною в тому обсязі, який є необхідним для її нормального розвитку

    не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей

    не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі

    не виявляють інтересу до її внутрішнього світу

    не створюють умов для здобуття нею освіти

    Одного або обох батьків можуть позбавити батьківських прав як щодо однієї дитини, так і щодо всіх.

    Процедура позбавлення батьківських прав складна. Адже це вимагає обов’язкового залучення Служби у справах дітей. Служба складає власний висновок, в якому зазначено, чи дійсно батька або мати слід позбавити прав.

    Звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав, крім батька або матері, можуть опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор та навіть сама дитина, якщо їй вже є 14 років.

    Аби домогтися позбавлення батьківських прав.:

    Зверніться до органів опіки. Вони повинні пред’явити до суду письмовий висновок про можливість позбавлення батьківських прав.

    Складіть позов / позовну заяву. Заява має містити детальну інформацію про конкретну ситуацію з батьком або матір’ю, а також причини, чому ви хочете позбавити одного з подружжя батьківських прав.

    Подайте позов до суду. Разом з усіма підготовленими доказами.

    Чекайте на рішення суду після судового розгляду позовної заяви.

    Якщо матір дитини позбавлять батьківських прав, місце проживання дитини визначить суд за поданням батька, або органу опіки.

    Якщо батько відсутній ,або з інших причин не спроможний утримувати дитину її доглядом може займатися близький родич дитини ( мати, бабуся), яка має власне житло ,стабільний дохід з підтверджених джерел, не зловживає спиртними та іншими негативними звичками, за письмового погодження з органом опіки та акту комісії з обстеження матеріально- побутових умов. Якщо інших родичів немає ,а мати негативно впливає на розвиток дитини , орган опіки може прийняти висновок про позбавлення прав , як матері, так і батька , але у виключних випадках прямої загрози інтересам дитини та вирішити питання передачі до матері чи інших родичів,або тимчасового поміщення дитини до ДБСТ(дитячого будинку сімейного типу)

    Враховуючи, що у дитини є Ви ( мати ) Вам можуть передати дитину на виховання за умови, що Ви зможете забезпечити її догляд та гідний розвиток та місце проживання.

    рекомендую розпочати з повідомлення до органу опіки про загрозливу поведінку батька дитини ,нехай призначать комісію та проводять профілактичні процедури з батьком.

    Вам необхідно вирішити питання постійного доходу та житла для дитини, аби суд врахував ці обставини ,при визначенні місця проживання(якщо немає батька, або він позбавлений прав батьківських. прав)

    Виходячи з інтересів дитини розпочніть з заяви в орган опіки.

    зберіть необхідні докази документи та спільно з опікою подавайте позов до суду , отримавши у них висновок про необхідність позбавлення батьківських прав.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Добрый день!

    Лишение родительских прав - это санкция в семейном праве, которая применяется к родителям в случае невыполнения ими своих обязанностей в отношении детей.

    Женевская Декларация прав ребенка содержит пять основных программных пунктов: ребенку должны предоставлять все средства, необходимые для ее нормального материального и духовного развития; голодный ребенок должен быть накормлен; больной ребенок должен получить помощь; сироте или бездомному ребенку должен быть предоставлен приют и обеспечен уход; ребенок первый должен получать помощь во время бедствий; ребенок должен иметь детство и защиту от всех форм эксплуатации; ребенка следует воспитывать с осознанием того, что ее лучшие черты должны быть направлены на благо ближним.

    Основным документом, определяющие правовые стандарты в сфере защиты прав ребенка, была ратифицированная Украиной еще 27 февраля 1991, и вступившая в силу 27 сентября 1991 - Конвенция ООН о правах ребенка. В 2008 году ратифицирована Европейская конвенция о признании и исполнении решений относительно опеки над детьми и восстановления опеки над детьми, 1980 года. В январе 2009 года Верховная Рада Украины ратифицировала Европейскую конвенцию о правовом статусе детей, рожденных вне брака, 1975 года.

    Если рассмотреть внутреннее законодательство, регулирующее лишения, родительских прав, в таком случае это - Гражданский кодекс Украины, Семейный кодекс Украины, Закон Украины «Об охране детства».

    Законодательством четко установлен порядок лишения родительских прав, - в Украине такой процесс происходит только в судебном порядке.

    Согласно статьи 164 Семейного кодекса Украины (далі – СК Украины) мать, отец могут быть лишены судом родительских прав, если она, он:

    1) не забрали ребенка из роддома или из другого учреждения здравоохранения без уважительной причины и в течение шести месяцев не проявляли относительно него родительской заботы;

    2) уклоняются от выполнения своих обязанностей по воспитанию ребенка и / или обеспечения получения ею полного общего среднего образования;

    3) жестоко обращаются с ребенком;

    4) являются хроническими алкоголиками или наркоманами;

    5) прибегают к любым видам эксплуатации ребенка, принуждают его к попрошайничеству и бродяжничеству;

    6) осуждены за совершение умышленного уголовного преступления в отношении ребенка.

    5) прибегают к любым видам эксплуатации ребенка, принуждают его к попрошайничеству и бродяжничеству;

    6) осуждены за совершение умышленного уголовного преступления в отношении ребенка.

    Этот перечень - исчерпывающий.

    Для того, чтобы обратиться в суд необходимо заблаговременно подготовить ряд всех возможных доказательств, которые необходимо приложить сразу к исковому заявлению: справки, в частности, о наличии задолженности по уплате алиментов, характеристики, информация о совершении насилия над ребенком (обращение в полицию), психологические выводы, справки о лечении с наркоцентра, акты обследования условий проживания, аудио-, фото-, видеофайлы, копии судебных решений, которые уже есть в отношении родителей или ребенка и тому подобное. За подачу иска необходимо оплатить судебный сбор.

    Следующий этап - обращение в суд: составление иска с подробным описанием ситуации, фактов, обстоятельств, с указанием конкретных оснований для лишения родительских прав, со ссылкой на соответствующие доказательства и нормы закона.

    Право на обращение в суд с иском о лишении родительских прав имеют один из родителей, опекун, попечитель, лицо, в семье которого проживает ребенок, учреждение здравоохранения, учебное или другое детское учреждение, в котором он находится, орган опеки и попечительства, прокурор, а также сам ребенок, достигший четырнадцати лет (ст. 165 СК Украины).

    Иск подается в суд по зарегистрированному месту жительства ответчика.

    Согласно ч. 4, ч. 5, ч. 6 статьи 19 СК Украины при рассмотрении судом споров, в частности, о лишении и восстановлении родительских прав, свидание с ребенком матери, отца, лишенных родительских прав, обязательным является участие органа опеки и попечительства, представленного должным юридическим лицом.

    Орган опеки и попечительства предоставляет суду письменное заключение по решению спора на основании сведений, полученных в результате обследования условий проживания ребенка, родителей, других лиц, желающих проживать с ребенком, участвовать в его воспитании, а также на основании других документов, которые относятся к делу. Суд может не согласиться с таким выводом, если он недостаточно обоснованный, противоречит интересам ребенка.

    Как следует из судебной практики, наиболее распространенное основание лишение родительских прав - это уклонение от выполнения своих обязанностей по воспитанию ребенка.

    Уклонение родителей от выполнения своих обязанностей имеет место, когда они не заботятся о физическом и духовном развитии ребенка, его обучении, подготовке к самостоятельной жизни, в частности: не обеспечивают необходимого питания, медицинского ухода, лечения ребенка, негативно влияют на его физическое развитие как составляющую воспитания; не общаются с ребенком в объеме, необходимом для ее нормального самосознания; не придают ребенку доступ к культурным и другим духовным ценностям; не способствуют усвоению им общепризнанных норм морали; не проявляют интереса к его внутреннему миру; не создают условий для получения им образования.

    Указанные факторы, как по отдельности, так и в совокупности, можно расценивать как уклонение от воспитания ребенка лишь при условии виновного поведения родителей, сознательного пренебрежения ими своими обязанностями.

    Несмотря на это, что лишение родительских прав является крайней мерой, суд может в исключительных случаях при доказанности виновного поведения кого-то из родителей или их обоих с учетом его характера, личности отца и матери, а также других конкретных обстоятельств дела отказать в удовлетворении иска о лишении этих прав, предупредив ответчика о необходимости изменить отношение к воспитанию ребенка (детей) и положив на органы опеки и попечительства контроль за выполнением им родительских обязанностей.

    Лишение родительских прав допускается лишь тогда, когда изменить поведение родителей в лучшую сторону невозможно, и только при наличии вины в действиях родителей.

    Ребенок, который может высказать свое мнение, должен быть выслушан при решении между родителями, другими лицами спора о лишение родительских прав, восстановлении родительских прав. Но суд вправе вынести решение вопреки мнению ребенка, если этого требуют его интересы.

    Если суд при рассмотрении дела о лишение родительских прав обнаружит в действиях родителей или одного из них признаки уголовного преступления, он письменно уведомляет об этом орган досудебного расследования, Который в порядке, предусмотренном уголовным процессуальным кодексом Украины, начинает досудебное расследование.

    Решение суда про лишение родительских прав после того, как оно набирает законной силы, отправляется судом органу государственной регистрации актов гражданского состояния по месту регистрации рождения ребенка.

    Обратите внимание: лишение родительских прав отца за неуплату алиментов в Украине возможно только при наличии дополнительных обстоятельств. Задолженность как таковая не будет достаточным основанием для положительного решения суда. Поэтому важно иметь и другие аргументы, свидетельствующие о целесообразности лишения прав отца.

    Такими аргументами не могут быть конфликты и неприязнь к бывшему партнеру. Суд будет принимать решение, исходя из принципа наилучшего обеспечения интересов ребенка, а не его родителей. Этот тезис ярко иллюстрирует судебное решение. Марина развелась с мужем. Их отношения становились все хуже, потому что муж плохо выполнял родительские обязанности: не водил сына в кружки, игнорировал родительские собрания, задерживал выплаты по алиментам, а главное – не давал разрешения на выезд ребенка на отдых за границу. Последнее – только ради мести Марине. Женщина подала иск о лишении родительских прав отца. Но суд отказал ей. Мать не доказала, что отец негативно влияет на ребенка или представляет для него опасность. Мол, алименты все же платит, хоть и с задержками, да и с ребенком контакт поддерживает. А давать согласие на выезд сына за границу – это право, а не обязанность.

    Одиночные случаи невыполнения родительских обязанностей или плохого отношения к ребенка не будут достаточным основанием для лишения отца родительских прав. Недопустимое поведение должно быть систематическим. Поэтому иногда лучше некоторое время фиксировать проступки отца и собрать достаточное количество убедительных доказательств, а уже потом обращаться в суд.

    Если отец принимает активное участие в процессе, приходит на судебные заседания, подает возражения, заявляет о своей заинтересованности в жизни ребенка – шансы получить положительное решение суда значительно уменьшаются. Суд решит, что поведение отца можно исправить и нет нужды разрушать семейные связи между отцом и ребенком. Конечно, если только он не несет прямой угрозы ребенку, не совершил преступление в отношении него.

    На первом этапе обратитесь в орган опеки и попечительства по месту своего жительства. Подайте заявление про получение заключения о целесообразности лишения отца родительских прав. Если вывод будет в пользу отца – не паникуйте. Этот документ хоть и обязателен при обращении в суд, но носит рекомендательный характер. Судья отступит от рекомендаций органа опеки и попечительства, если другие доказательства будут свидетельствовать в вашу пользу.

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    В соответствии с положениями ст. 19 Семейного кодекса Украины орган опеки и попечительства подает в суд письменный вывод относительно решения спора на основании сведений, полученных в результате обследования условий проживания ребенка, родителей, других лиц, желающих проживать с ребенком, участвовать в его воспитании, а также на основании других документов, относящиеся к делу. Суд может не согласиться с выводом органа опеки и попечительства, если он недостаточно обоснованным, противоречит интересам ребенка. Если Вы не обращались в орган опеки и попечительства за таким выводом, то суд, как правило, сам потребует его, привлекая службу по делам детей в качестве третьего лица.

    • Наталия Клієнт 3 роки тому

      Я уже обращалась в службу опеки ребенка,ещё на начале декабря они приходили и делали акт проживания условий,но вот своего заключения ещё не выдали. И бывший муж пришел в опеку и написал заявление что не позволяю ему встречаться с ребенком. Но у меня есть доказательства из полиции, есть записи телефонных разговоров,ещё есть доказательства что он садист. Вот я и спрашиваю , возможно сейчас подавать иск в суд на лишения отцовских прав ?? Не дожидаясь ответа службы опеки прав защиты ребенка?

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Сбор и подача доказательств осуществляется в соответствии с Гражданским процессуальным кодексом Украины. Но для того, чтобы понять какие доказательства нам нужны, необходимо определить обстоятельства, которые подлежат доказыванию:

      • формальности: идентификационные данные о Вашей личности (паспорт), личности ответчика (паспорт), базовые данные о ребенке – его возраст, пол, дата рождения, кто является его родителями (свидетельство о рождении), место проживания (справка с места жительства), расторжение брака (если есть – свидетельство) , наличие других детей (свидетельства о рождении);
      • особые данные родителей и ребенка. Эти данные зависят от специфических обстоятельств дела: состояние здоровья ребенка и родителей (медицинские справки), особые потребности (инвалидность ребенка или родителей – справки МСЕК и т.п.);
    • психоэмоциональное состояние ребенка: нужен будет, как минимум, вывод психолога из службы опеки и попечительства, а также учебного учреждения, где учится ребенок. А лучше выводы нескольких психологов, согласующиеся между собой. Для этого психолог проводит собеседование с ребенком и может проводить собеседование с родителями. Также важно иметь и характеристику с места учебы ребенка с указанием участия каждого из родителей в его воспитании;
    • Поведение ответчика: зависит от пункта статьи 164 Семейного кодекса, на основании которого будет заявлен иск к ответчику. Это могут быть: медицинские справки; приговоры суда; решения суда и других органов по административным правонарушениям; предписания участкового по недопустимости насилия в семье (эти документы необходимо попытаться получить у участкового, если в связи с насильственными действиями ответчика ранее вызывалась милиция/полиция); выводы службы по делам детей по инцидентам, которые были ранее; решение суда и справка о задолженности по алиментам;
    • Возможность полноценного воспитания ребенка другим родителем/опекуном (этого в законе нет, но суды очень часто исследуют и эти обстоятельства). Здесь желательно показать экономическую и моральную состоятельность другого родителя, не лишенного родительских прав: наличие работы и зарплаты (справка и характеристика с места работы); другие доходов (справки в зависимости от доходов); наличие других родственников, которые будут ухаживать за ребенком во время, когда основной родитель на работе; наличие другого человека, который готов усыновить ребенка (как правило, отчим или мачеха) и его имущественное положение.
    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день, Наталия!

    Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на недобросовісних батьків і це можливо тільки у наступних випадках (ст. 164 Сімейного кодексу України):

    1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

    2) ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;

    3) жорстоко поводяться з дитиною;

    4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

    5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

    6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

    Отже, позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

    Кожну із цих підстав потрібно доводити і підтверджувати окремими доказами.

    Доказами, які можуть бути підставою для позбавлення батьківських прав: висновок управління у справах дітей про доцільність позбавлення батьківських прав; показання свідків (близьких родичів, сусідів та інших), які можуть підтвердити факт ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини, жорстокого поводження з дитиною, посягання на її статеву недоторканість, експлуатацію дитини; довідка з дитячого садка або школи про те, що батько або мати не бере участі у шкільному житті дитини і не бере участі у її вихованні; заява самої дитини; наявність хронічного алкоголізму повинно підтверджуватись відповідним медичним висновком (всякого роду припущення з цього приводу не допускаються); вирок суду, щодо батьків стосовно вчинення замаху на вбивство, нанесення тяжких тілесних ушкоджень, доведення до самогубства, побої, катування відносно їхньої дитини.

    Законодавством чітко встановлений порядок позбавлення батьківських прав, – в Україні такий процес відбувається тільки в судовому порядку.

    Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

    Усі докази повинні беззаперечно підтверджувати провину батька (матері) та свідчити про неможливість зміни поведінки.

    Приблизний перелік документів, необхідних (основних) для позбавлення батьківських прав:

    копія паспорта заявника;

    довідка про місце проживання дитини разом з матір’ю (батьком) та підтвердження факту утримання дитини;

    копія свідоцтва про народження дитини;

    копія свідоцтва про розірвання шлюбу (за наявності);

    письмовий висновок органів опіки та піклування;

    характеристика з місця навчання дитини із зазначенням участі батьків у вихованні;

    довідки з медичних закладів, дошкільних закладів, спортивних секцій, тощо;

    довідка з місця роботи матері (батька), дані про доходи (того з батьків, хто звертається з позовом про позбавлення батьківських прав);

    характеристика матері (батька) з місця роботи або проживання;

    висновок психолога після бесіди з дитиною (психолог установи, в якій навчається дитина чи психолог органу опіки та піклування);

    докази, що свідчать про аліментну заборгованість;

    висновки лікарів, які підтверджують залежність одного з батьків від наркотиків або алкоголю;

    докази вчинення насильства стосовно дитини, тощо.

    Всього доброго!

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Наталия!

    "Скажіть будь ласка,

    акт обстеження побутових та житлових умов за адресою проживання дитини;

    висновок органу опіки та піклування про обгрунтованість подачі позову в суд;

    Це в обов'язковому порядку потрібно що суду подавати чи суд призначить це до розгляду справи"?

    Не обов'язково, але бажано щоб були такі документи, як:

    - акт обстеження побутових та житлових умов за адресою проживання дитини;

    - висновок органу опіки та піклування про обгрунтованість подачі позову в суд.

    Успіхів Вам!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, Наталіє!

    Як правило, алгоритм приблизно такий, що Ви готуєте позовну заяву до суду, і у процесі збираєте необхідні документи.

    У процесі підготовки також необхідно буде звертатись до органів опіки та піклування. Тому можна сказати, що спочатку опіка та піклування, а потім суд.

    Додатки до позовної заяви приблизно такі:

    1.Квитанція про сплату судового збору;

    2.Копія паспорту та ідентифікаційного коду Позивача;

    3.Копія паспорта та ідентифікаційного коду Відповідача (за наявності);

    4.Копія рішення про розірвання шлюбу;

    5.Копія свідоцтва про народження;

    6.Копія рішення про стягнення аліментів на неповнолітню дитину (за наявності)

    7.Копія розрахунку заборгованості по аліментам ___;

    8.Копія витягу з рішення про надання висновку до суду щодо доцільності позбавлення батьківських прав № ___від ___ року;

    9. Копія Висновку органу опіки та піклування ___щодо доцільності позбавлення батьківських прав;

    10.Копія довідки про підтвердження місця навчання;

    11.Копія характеристики на дитину;

    12.Копія акта обстеження житлово-побутових умов;

    13.Копія характеристики Відповідача; (за можливістю)

    14.Копія позовної заяви з додатками (2 екземпляри).

    Успіхів!

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    - Вот я и спрашиваю , возможно сейчас подавать иск в суд на лишения отцовских прав ?? Не дожидаясь ответа службы опеки прав защиты ребенка?

    - можете, після отримання подасте в суд клопотання про долучення доказів.

    Цивільний процесуальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/conv#n...):

    Стаття 43. Права та обов’язки учасників справи

    1. Учасники справи мають право:

    2) подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам;

    Стаття 83. Подання доказів

    1. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

    2. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

    3. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

    4. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об’єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

    5. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів.

    6. У випадку прийняття судом відмови сторони від визнання обставин суд може встановити строк для подання доказів щодо таких обставин.

    7. Якщо зі зміною предмета або підстав позову або поданням зустрічного позову змінилися обставини, що підлягають доказуванню, суд залежно від таких обставин встановлює строк подання додаткових доказів.

    8. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

    9. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

    10. Докази, які не додані до позовної заяви чи до відзиву на неї, якщо інше не передбачено цим Кодексом, подаються через канцелярію суду, з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи.

    11. У разі подання заяви про те, що доданий до справи або поданий до суду учасником справи для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є підробленим, особа, яка подала цей документ, може просити суд до закінчення підготовчого засідання виключити його з числа доказів і розглядати справу на підставі інших доказів.

    Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через кнопку "Звернутися" біля фото (при зверненні вказуйте свою e-пошту).

    Всього доброго!

    Щасти Вам!

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Наталия!

    "Я уже обращалась в службу опеки ребенка,ещё на начале декабря они приходили и делали акт проживания условий,но вот своего заключения ещё не выдали. И бывший муж пришел в опеку и написал заявление что не позволяю ему встречаться с ребенком. Но у меня есть доказательства из полиции, есть записи телефонных разговоров,ещё есть доказательства что он садист. Вот я и спрашиваю , возможно сейчас подавать иск в суд на лишения отцовских прав ?? Не дожидаясь ответа службы опеки прав защиты ребенка"?

    - При таких условиях, лучше дождаться ответа (в службе по делам детей местной государственной администрации, согласно закона об обращении граждан, даётся от 15 до 30 дней на рассмотрение обращения), так как все доказательства должны подаваться сразу же вместе с иском:

    ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, № 40-41, 42, ст.492):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text

    "Стаття 83. Подання доказів...

    2. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви... ".

    Иначе есть риск, что суд не предоставит Вам дополнительный срок для подачи доказательств, посчитав то, что Вы не захотели дождаться ответа, как неуважительную причину и соответственно не примет ответ, с заключением органа опеки местной государственной администрации (службы по делам детей местной государственной администрации):

    ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, № 40-41, 42, ст.492):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text

    "Стаття 83. Подання доказів...

    4. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об’єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

    5. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів... ".

    Всего доброго, удачи Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Я уже обращалась в службу опеки ребенка,ещё на начале декабря они приходили и делали акт проживания условий,но вот своего заключения ещё не выдали. И бывший муж пришел в опеку и написал заявление что не позволяю ему встречаться с ребенком. Но у меня есть доказательства из полиции, есть записи телефонных разговоров,ещё есть доказательства что он садист. Вот я и спрашиваю , возможно сейчас подавать иск в суд на лишения отцовских прав ?? Не дожидаясь ответа службы опеки прав защиты ребенка?

    Хххххххх

    Да,можете подавать.

    Судам привлечет орган опеки в качестве третьего лица.

    Крикун Сергій  Павлович
    100%
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Пост. ВСУ "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0003700-07#Te...):

    "15. Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

    16. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК ( 2947-14 ).

    Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

    Жорстоке поводження полягає у фізичному або психічному насильстві, застосуванні недопустимих методів виховання, приниженні людської гідності дитини тощо.

    Хронічний алкоголізм батьків і захворювання їх на наркоманію мають бути підтверджені відповідними медичними висновками.".

    Як експлуатацію дитини слід розглядати залучення її до непосильної праці, до заняття проституцією, злочинною діяльністю або примушування до жебракування.

    Якщо позов про позбавлення батьківських прав заявлений із декількох підстав, суди повинні перевіряти та обґрунтовувати в рішенні кожну з них.

    Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або з власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.".

    Закон Украины "Про судоустрій і статус суддів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1402-19#Text):

    "Стаття 5. Здійснення правосуддя

    1. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства...

    Стаття 7. Право на справедливий суд

    1. Кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом...

    3. Доступність правосуддя для кожної особи забезпечується відповідно до Конституції України та в порядку, встановленому законами України.".

    Конституция Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):

    "Стаття 124. Правосуддя в Україні здійснюють виключно суди.

    Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

    Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

    Законом може бути визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору.".

    Гражданский процессуальный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n6060):

    "Стаття 4. Право на звернення до суду за захистом

    1. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

    2. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (один из родителей о лишении родительских прав другого из родителей - прим. авт.) або державних чи суспільних інтересах.".

    Таким образом, решение вопроса о лишении родительских прав подлежит исключительно судом, решение этого вопроса органом опеки и попечительства (службой по делам детей) незаконно и недопустимо. Не только Вы, Наталия, вправе обратиться непосредственно в суд с иском о лишении родительских прав, но и орган опеки и попечительства (служба по делам детей) не вправе решать этот вопрос.

    Касательно ответа коллеги Савченко о необходимости "висновок(у) органу опіки та піклування про обгрунтованість подачі позову в суд" - такое заключение противоречит, нарушает право лица на обращение непосредственно в суд; суд вправе истребовать заключение этого органа об обоснованности иска, но не об обоснованности подачи иска в суд; при этом, ни Семейный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text), ни приведенное пост. ВСУ такого заключения органа опеки и попечительства не предусматривают и не требуют.

    • Наталия Клієнт 3 роки тому

      Дякую Вам за вичерпну відповідь!!!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України