Задайте питання юристу

885 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 30 січня 2022, питання №55288 300₴

Имею ли право на вступление в наследство?

Здравствуйте, вопрос по поводу наследства.

В браке состояли 2 человека у которых были дети от предыдущих браков. Общих не было. Я дочь отца. После смерти сводной матери я могу претендовать на наследство? В какую очередь? Какие документы для этого нужны?

На данный момент умер и мой отец, то есть оба родителя. Со смерти сводной матери еще не прошло 6 месяцев. Разница меду смертями родтелей 1,5 месяца. Отец не успел вступить в права наследства от супруги. Это как то меняет ситуацию?

Відповіді юристів (16)

    Танача Юлія  Антонівна
    Танача Юлія Антонівна 2 роки тому

    Адвокат, 18 років досвіду

    Добрый день, Валентина!

    После смерти жены Вашего отца Вы не наследуете, Вы наследуете как наследница первой очереди после смерти своего отца.

    Т.к. он умер в границах 6 месячного срока после смерти своей супруги - он физически не смог принять наследство после нее, в данном случае возникает наследственная трансмиссия - когда Вы наследуете имущество жены отца вместо отца ( заменяете его в этом процессе).

    Вам в течении 6 месяцев со дня смерти отца необходимо обратиться в нотариальную контору по месту его прописки и подать заявление об открытии наследственного дела после смерти отца и обязательно, как можно скорее, до истечения 6 месяцев со дня ее смерти, подать аналогичное заявление ( как от трансмисара) в наследственное дело после смерти его супруги. Наследовать вместо отца после его супруги Вы будете по материалам наследственного дела, открытого после ее смерти.

    Удачи Вам и всех благ!

    Тарасюк Віктор  Анатолійович
    Тарасюк Віктор Анатолійович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Доброго дня, Валентино! Погоджуючись з колегою, додаю, що Ви маєте право на спадкове майно після смерті свого батька, не залежно від того, що він не встиг прийняти спадок після жінки. Вам потрібно подати заяву до нотаріальної контори за місцем знаходження спадкового майна, тобто за місцем реєстрації батька та його дружини. Основними документами є свідоцтво про смерть батька, його жінки та ваше свідоцтво про народження де вказаний батько, а також свідоцство про шлюб батька. Якщо маєте документи на майно та інший спадок додаєте і їх.

    Будуть питання, звертайтесь, контакти в профілі. Щасти Вам!

    Танача Юлія  Антонівна
    Танача Юлія Антонівна 2 роки тому

    Адвокат, 18 років досвіду

    Дополню консультацию: по документам Вам понадобиться свидетельство о смерти супруги отца, свидетельство об их браке, свидетельство о смерти отца, Ваше свидетельство о рождении и о браке ( если Вы в браке меняли фамилию), копию Вашего паспорта и ИНН, а также правоустанавливающие документы на имущество, которое осталось после смерти супруги отца. Для начала - просто подайте заявление в наследственное дело после ее смерти, чтобы не упустить сроки, документы, в случае их отсутствия, можно будет восстановить или установить некоторые факты в судебном порядке.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня, Валентино!

    Оскільки Ви не мали жодних кровних зв'язків із померлою, то право на спадкування її майна у Вас не виникає.

    Однак є нюанс, що Ваш батько, який також помер, мав право спадкувати її майно, тобто мав право на частку спадшини. І оскільки він не встиг цього зробити, то це право переходить до спадкоємців.

    Стаття 1276. Перехід права на прийняття спадщини

    1. Якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

    Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.

    Отже, щодо майна померлої, то Вам потрібно подавати заяву про вступ до спадшини нотаріусу і брати участь у спадкуванні.

    Щодо майна Вашого батька, то Ви звичайно є спадкоємцем першої черги, якщо відсутній заповіт звичайно.

    І Вам також потрібно подати заяву про вступ до спадщини вже за місцем реєстрації померлого.

    Звертайтесь, якщо є питання!

    Валенитина Клієнт 2 роки тому

    Если нет доступа к свидетельству о смерти сводной матери и свидетельству о браке, а также к документам на право собственности недвижимостью. Они у родной дочери погибшей. Мне нужно каким то образом получать эти документы или когда она обратится за получением наследства они автоматически будут прикреплены к обоим нашим заявлениям?

    • Танача Юлія  Антонівна
      Танача Юлія Антонівна 2 роки тому

      Адвокат, 18 років досвіду

      Если нет доступа к свидетельству о смерти сводной матери и свидетельству о браке, а также к документам на право собственности недвижимостью. Они у родной дочери погибшей. Мне нужно каким то образом получать эти документы или когда она обратится за получением наследства они автоматически будут прикреплены к обоим нашим заявлениям?

      Валентина, на данном этапе не беспокойтесь по поводу этих документов.

      Их отсутствие - не преграда для наследования Вами. В таком случае - у Вас в наличии свидетельство о смерти отца, Ваше свидетельство о рождении, документы о смене фамилии Вами, копия паспорта и ИНН. Копию свидетельства о браке отца Вы, как дочь, сможете получить в любом отделении РАГС ( в случае, если брак был заключен в Украине либо Украинской ССР). Если каких-то документов из перечня, который описала я, нет - это тоже не проблема, ценным письмом с описью вложения отправляете заявление нотариусу о принятии наследства после смерти супруги отца, в порядке наследственной трансмиссии. Только не откладывая. Не принять заявление нотариус не имеет права. Себе оставьте копию такого заявления. В дальнейшем - либо дочь супруги отца сама предоставит их нотариусу, когда будет оформлять наследство, либо нужно будет их восстанавливать/вступать в наследство в судебном порядке, если она специально не будет предоставлять оригиналы правоустанавливающих документов.

      • Валенитина Клієнт 2 роки тому

        Спасибо! А вот могу ли я отправить нотариусу заявление ценным письмом с описью вложения дистанционно? Нужно ли вместе с ним отправлять оригиналы необходимых документов(свидетельство о смерти отца, моё свидетельство о рождении, копия паспорта и ИНН, фамилию не меняла)Свидетельства о браке нет. Сколько обычно времени требуется для того чтобы все оформить и подать, из Вашего опыта.

        • Танача Юлія  Антонівна
          11%
          Танача Юлія Антонівна 2 роки тому

          Адвокат, 18 років досвіду

          Конечно, можете. Оригиналы должны быть при Вас, отправить можете нотариально заверенные копии либо обычные ксерокопии, также на заявлении о принятии наследства можете подпись заверить у нотариуса, можете этого не делать. Это на Ваше усмотрение ( услуги нотариуса не бесплатны). В любом случае, при явке к нотариусу оригиналы этих документов должны быть предъявлены.

          Для того, чтобы написать и отправить заявление достаточно 1 дня, для вступления в наследство и получения свидетельства о праве на наследство - обязательно должно пройти 6 месяцев со дня смерти наследодателя, после этого, при наличии оригиналов правоустанавливающих документов на имущество, оформить можно сразу по истечении 6 месяцев. Если оригинала правоустанавливающего документа на имущество нет - запрашивается дубликат и оформление проходит у нотариуса, либо выдается постановление об отказе в осуществлении нотариального действия. Тогда - судебный порядок, срок от 2 месяцев с момента обращения в суд.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    11%

    не совсем так. Дело в том, что есть четкие перечень документов, которые обязан предоставить нотариусу наследник. И если какие-то из них не предоставлены, нотариус по истечении 6 месяцев отказывает в наследстве.

    Для начала главное подать просто заяву. Некоторые документи, например свидетельство о браке, можно затребовать в ЗАГСе, направив письменный запрос.

    Но дня начала главное подать заявление нотариусу.

    Карпенко Андрій Володимирович
    11%

    Добрый вечер!

    1. Наследниками первой очереди являются супруги, дети и родители умершего и наследуют в равных долях имущество наследодателя после его смерти.

    2. Ваш отец получил долю в наследстве жены, после ее смерти, наравне с ее детьми, несмотря на то, что он не оформил Свидетельство о наследстве, т.к. после ее смерти и до ее смерти прошло 1,5 месяца.

    3. Вы являетесь единственным наследником, той доли наследства, которую унаследовал Ваш отец после смерти мачеха.

    Адвокат  Євген Олександрович
    11%
    Адвокат Євген Олександрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте, Валентина!

    Вы имеете право на наследство, как наследник первой очереди.

    Наследование - это переход прав и обязанностей умершего лица (наследодателя) к другим лицам (наследникам).

    Право на наследование возникает в день открытия наследства, то есть в день смерти наследодателя или в день, с которого он объявляется умершим. Содержанием права на наследование являются определенные возможности, которыми может воспользоваться лицо, у которого возникло это право.

    Среди них - право принять наследство, отказаться от него вообще или в пользу другого лица, не проявлять по отношению к нему никакого интереса, то есть не совершать никаких юридически значимых действий по принятию или отказа от наследства.

    Чтобы заявить о наследстве, лицо, прежде всего, должно быть наследником по закону или по завещанию.

    Наследники по закону:

    Наследование по закону наступает в случае:

    - отсутствия завещания или признания его недействительным;

    - непринятия наследства или отказа от его принятия наследниками по завещанию;

    - неохвата завещанием всего наследства.

    Наследники по закону получают право на наследование поочередно.

    Каждая последующая очередь наследников по закону получает право на наследование в случае отсутствия наследников предыдущей очереди, устранения их от права на наследование, непринятия ими наследства или отказа от его принятия.

    Гражданским кодексом определяется пять очередей наследников по закону:

    - Первая очередь - дети наследодателя, в том числе зачатые при его жизни и родившиеся после его смерти, тот из супругов, который его пережил, и родители.

    Куда подавать заявление о принятии наследства:

    Заявление о принятии наследства подается любому частному или государственному нотариусу, а в сельских населенных пунктах - уполномоченному на это должностному лицу соответствующего органа местного самоуправления, по месту открытия наследства.

    Такое заявление подается лично.

    Местом открытия наследства является последнее место жительства наследодателя, а если оно неизвестно - то место нахождения недвижимого имущества или основной его части, а при отсутствии недвижимого имущества - местонахождение основной части движимого имущества.

    Заявление о принятии наследства подавать не нужно:

    - наследникам, которые постоянно проживали с наследодателем на время открытия наследства. Такие лица принимают наследство автоматически, если только не подали заявление об отказе от него;

    - малолетним, несовершеннолетним, недееспособным лицам и лицам, дееспособность которых ограничена. Они также считаются принявшими наследство автоматически, если от него не отказались.

    Сроки принятия наследства:

    Есть веская причина не откладывать процедуру вступления в наследство.

    В соответствии со ст. 1270 Гражданского кодекса, для принятия наследства устанавливается срок в шесть месяцев, который начинается со времени открытия наследства.

    Всего доброго, удачи Вам!

    Пуха Наталія ТендерОк
    11%

    Доброго Дня

    Щодо вашого питання

    Ви спадкоємиця першої черги свого батька.

    Діти успадковують після смерті своїх батьків, як батька, так і матері. Визначення походження дитини від певних батьків проводиться відповідно до правил ст.ст. 121-140 СК. Зокрема, якщо шлюб між батьком і матір'ю був незареєстрований, але в свідоцтві про народження дитини вони зазначені як її батьки, то після їх смерті дитина має право на спадщину і після батька, і після матері. Крім того, діти народжені від шлюбу, визнаного недійсним, не втрачають права спадкування після смерті батьків. Спадкує дитина і тоді, коли її батьки, що не перебували в шлюбі, свій шлюб зареєстрували, і чоловік (спадкодавець) визнав себе батьком дитини. Якщо дитина народжена поза шлюбом і немає спільної заяви батьків про батьківство, батьківство встановлюється в судовому порядку. На підставі рішення суду про встановлення батьківства робиться запис в органах РАЦС. До спадкоємців першої черги належать також усиновлені діти (ст. 1260 ЦК).

    Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є:

    свідоцтва органів РАЦС;

    записи в паспортах про дітей, про другого з подружжя;

    копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин тощо.

    Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

    Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

    Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.

    Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦКУ, він не заявив про відмову від неї.

    Успіхів

    Гончаренко Константин
    11%
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго вечора!

    Ви є спадкоємець 1-ї черги.

    З відкриттям спадщини пов’язується виникнення у певних осіб прав спадкоємця, зокрема право прийняти спадщину або відмовитись від її прийняття протягом встановленого строку, початок якого пов’язується із часом відкриття спадщини.

    Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у законі.

    Статтями 1261-1265 ЦК передбачено п'ять черг спадкування за законом, які у визначеному законодавством порядку закликаються до спадкування почергово.

    Зверніть увагу, в межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.

    При цьому, право на спадкування кожною наступною чергою спадкоємців за законом настає при відсутності спадкоємців попередньої черги або при неприйнятті ними спадщини або відмови від її прийняття, а також у разі, коли всі спадкоємці першої черги усунені від права на спадкування.

    У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, другий з подружжя та батьки.

    У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

    У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

    У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

    У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

    Також у п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

    Спадкування за правом представлення регулюється ст. 1266 ЦК, яка визначає коло спадкоємців за законом, котрі закликаються до спадкування у випадку смерті їхнього родича до відкриття спадщини. Так, одна особа, у випадку смерті іншої особи, яка є спадкоємцем за законом, до відкриття спадщини набуває право спадкування тієї частки у спадковому майні, яку отримав би померлий спадкоємець, якби він був живий на момент відкриття спадщини. За правом представлення можуть спадкувати онуки, правнуки, прабаба, прадід, племінники, двоюрідні брати та сестри. Цей перелік осіб є вичерпним та розширенню не підлягає.

    Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    Прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.

    Спадкоємець за заповітом або за законом, який помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

    Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.

    Можете подати заяву рекомендованим листом з врученням нотаріусу.

    Або через представника за довіреністю нотаріальною!

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    11%
    Крикун Сергій Павлович 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Гражданский кодекс Украины (ГК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    "Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом

    1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки...

    Стаття 1268. Прийняття спадщини..

    3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

    4. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу...

    Стаття 1269. Подання заяви про прийняття спадщини

    1. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини...

    3. Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника...

    Стаття 1276. Перехід права на прийняття спадщини

    1. Якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

    Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців...";

    "Стаття 1226. Спадкування частки у праві спільної сумісної власності

    1. Частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах...";

    "Стаття 356. Право спільної часткової власності

    1. Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю...

    Стаття 368. Право спільної сумісної власності

    1. Спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю...".

    Семейный кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14):

    "Стаття 60. Підстави набуття права спільної сумісної власності подружжя

    1. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності...

    2. Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя...";

    "Стаття 57. Майно, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка

    1. Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

    1) майно, набуте нею, ним до шлюбу;

    2) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;.."

    Закон Украины "Про нотаріат" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3425-12#top):

    "Стаття 46. Витребовування відомостей і документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії

    Нотаріуси або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

    Відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій, повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця.

    Неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні.".

    ---

    Во-первых, Ваш, Валентина, покойный отец не являлся наследником имущества своей покойной супруги (Вашей мачехи), приобретенного ею до брака, в порядке дарения или наследования (если таковое имело место). Соответственно, в этом случае наследником этого имущества является, будет дочь мачехи. С другой стороны, дочь мачехи не вправе наследовать имущество Вашего отца, приобретенного до брака с мачехой, в порядке дарения или наследования (если таковое имело место).

    Во-вторых, имущество, нажитое отцом и мачехой в браке, было по форме общей совместной собственности; после смерти мачехи наследованию подлежала часть мачехи, т.е. по 1/2 ее части между Вашим отцом и дочерью мачехи, т.е. Ваш отец имел право на 3/4, а дочь мачехи - 1/4 этого имущества.

    В-третьих, по праву наследственной трансмиссии к Вам перешло право наследования на 3/4 этого имущества.

    В-четвертых, касательно отсутствия у Вас документов для оформления наследства, которые находятся в дочери мачехи: в заявлении о принятии наследства изложите данное обстоятельство и ходатайство об истребовании нотариусом этих документов у дочери мачехи, а также, при необходимости, у соответствующих учреждений.

    В-пятых, после оформления наследства Вами и дочерью мачехи имущество будет иметь форму общей долевой собственности (нотариус самостоятельно внесет сведения в Реестр вещных прав на недвижимое имущество о вас - собственниках этого имущества). Пользование и распоряжение этим имуществом требует согласия каждой из вас с особенностями, предусмотренными ГК.

    Костромина Виктория
    6%
    Костромина Виктория 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    После смерти сводной матери я могу претендовать на наследство? нет

    На данный момент умер и мой отец, то есть оба родителя. Со смерти сводной матери еще не прошло 6 месяцев. Разница меду смертями родтелей 1,5 месяца. Отец не успел вступить в права наследства от супруги. Это как то меняет ситуацию? меняет

    Вы имеете право на наследство после отца - и на то что он должен был оформить после смерти своей жены - часть

    но наследниками после смерти жены вашего отца - есть все ее дети, Ваш отец, и ее родители если живы

    обратитесь к нотариусу с заявлением о принятии наследства

    нужна детальная консультация - обращайтесь через сайт Или найдите мои контакты - проконсультирую и при необходимости подготовлю документы С уважением Виктория Костромина

    Савченко Олександр
    6%
    Савченко Олександр 2 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Добрый день, Валентина!

    1) После смерти сводной матери я могу претендовать на наследство? - да (если она оставила на Вас завещание) и нет (в случае наследования по закону). Ведь тогда наследство будет делится у равных частях между наследниками первой очереди по закону, которыми согласно ст. 1261 Гражданского кодекса Украины являются: дети умершего, супруг умершего, родители умершего (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n5...)

    2) На данный момент умер и мой отец, то есть оба родителя. Со смерти сводной матери еще не прошло 6 месяцев. Разница меду смертями родтелей 1,5 месяца. Отец не успел вступить в права наследства от супруги. Это как то меняет ситуацию? - да, Вы будете иметь право на наследования имущества вашего отца, в том числе той части, которую он не успел принять после смерти жены.

    Так, согласно ст. 1276 Гражданского кодекса Украины если наследник по завещанию или по закону умер после открытия наследства и не успел его принять, право на принятие принадлежащей ему части наследства, кроме права на принятие обязательной доли в наследстве, переходит к его наследникам (наследственная трансмиссия).

    Право на принятие наследства в этом случае осуществляется на общих основаниях в течение оставшегося срока. Если оставшийся срок меньше трех месяцев, он продлевается до трех месяцев.

    ПОРЯДОК вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12/conv#...):

    Глава 10. Видача свідоцтв про право на спадщину

    1. Відкриття спадщини. Перевірка нотаріусом факту смерті, часу і місця відкриття спадщини

    1.1. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

    1.2. При зверненні спадкоємця у зв’язку з відкриттям спадщини нотаріус з’ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

    1.3. Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану або за безпосереднім доступом до реєстру актів цивільного стану.

    1.4. У разі неможливості пред’явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця або відсутності інформації в реєстрі нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.

    3. Прийняття спадщини або відмова від її прийняття

    3.1. Право на спадкування здійснюється спадкоємцями шляхом прийняття спадщини або її неприйняття.

    3.2. Для того, щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз’яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

    3.3. Заяви про прийняття спадщини або відмову від її прийняття подаються спадкоємцем особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини у письмовій формі.

    3.13. Для прийняття спадщини чи відмови від прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

    3.21. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї.

    3.22. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

    4. Видача свідоцтва про право на спадщину за законом

    4.1. При видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва.

    4.2. Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

    4.6. Спадкоємці закликаються до спадкування за законом у порядку черговості. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі: відсутності спадкоємців попередньої черги; усунення спадкоємців попередньої черги від права на спадкування; неприйняття спадкоємцями попередньої черги спадщини або відмови від її прийняття.

    4.8. Частки у спадщині кожного із спадкоємців є рівними. Спадкоємці можуть за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, або за нотаріально посвідченим договором, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, змінити розмір частки у спадщині когось із них.

    4.9. Свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених частиною другою статті 1270, статтею 1276 Цивільного кодексу України, - не раніше зазначених у цих статтях строків.

    4.10. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.

    4.11. Для спадкоємця, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, заява про видачу свідоцтва про право на спадщину є первинним документом, на підставі якого заводиться спадкова справа. При цьому нотаріус має виконати всі дії, які передбачені цим Порядком.

    4.22. При оформленні спадщини як за законом, так і за заповітом нотаріус у випадках, коли із документа, що посвідчує право власності, вбачається, що майно може бути спільною сумісною власністю подружжя, повинен з’ясувати, чи є у спадкодавця той з подружжя, який його пережив і який має право на -1/2 частку в спільному майні подружжя. За наявності другого з подружжя нотаріус видає йому свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена. Якщо спадкоємців декілька, то кожному із них видається окреме свідоцтво про право на спадщину із зазначенням його частки. Свідоцтво про право на спадщину оформляється в двох примірниках, один з яких залишається в матеріалах спадкової справи.

    Обращайтесь, если будет нужна помощь!

    Всего доброго!

    Удачи Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України