Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день!
Ситуация:
После смерти мамы, папа оформил квартиру, в которой живуя сейчас я с отцом, в наследство на себя. На словах сказал что после его смерти мои три части квартиры, брата одна часть.
Потом он женился.
Я просила, чтоб он свои слова заверил на бумаге нотариусом. Ссорились, не хотел делать какие либо действия, мол зачем, все будет так как и на словах.
Мои переживания не получить свою долю, три части, основаны на том, что считаю, что жена брата потребует большей доли. Плюс папина жена тоже будет претендовать если положено, просто так не отдаст мне.
Мои вопросы:
1. По закону между кем будет делиться квартира и в каком соотношении?
2. Папина жена будет ли иметь право по наследству на его квартиру или ей не причетается?
3. Какие нужно иметь документы, мне и им, чтобы претендовать на квартиру?
4. Могу ли я без папы заверить нотариально его слова?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (11)
Юрист, м. Чернігів, 11 років досвіду
Добрый день.
Исходя из написанного Вами, то либо было завещание, если отец оформил на себя квартиру после смерти матери, либо он оформлял по правилам наследования по закону в равных долях на всех наследников.
1. По закону на равные части между всеми наследниками.
2. Жена новая может лишь,если, отец он будет завещать ей чтото, или нажитое ними в браке.
3. Завещание либо в силу закона.
4. Бессмысленно.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
На Ваші питання повідомляю:
1. По закону между кем будет делиться квартира и в каком соотношении?
Це залежить від виду спадкування: якщо буде заповіт спадкувати будуть визначені в заповіті особи. Якщо мова йде про відсутність заповіту, то спадкувати будуть діти, інші спадкоємці в рівних долях. Долі залежать від кількості спадкємоців.
2. Папина жена будет ли иметь право по наследству на его квартиру или ей не причетается?
Може мати право на спадщину, якщо дана особа буде проживати з Вашим батьком однією сім'єю не менше 5 років.
Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом
1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Однак даний факт потім не так легко довести і мова йде про можливе доведення факту спільного проживання через суд.
3. Какие нужно иметь документы, мне и им, чтобы претендовать на квартиру?
Коли буде відкрита спадщина, Ви будете зобов'язані подати заяву про вступ до спадщини і надати інші документи, які буде вимагати нотаріус.
Крім заяви, необхідно буде надати нотаріусу цілий пакет документів, склад якого може кардинально мінятяся в залежності від виду та обсягу спадкової маси, а також від виду спадкування. До базових документів можна віднести:
Свідоцтво про смерть заповідача (оригінал + копія) та виписку з будинкової книги, довідку з останнього місця проживання спадкодавця;
Паспорт спадкоємця;
Правовстановлюючі документи на все успадковане майно. Мова йде про папери, які підтверджують, що власником спадкової маси справді був померлий (договори дарування, купівлі-продажу, передачі житла у власність і т.д.).
Документи для вступу в спадщину за законом і за заповітом дещо відмінні один від одного. Так, вступ в спадок по заповіту припускає наявність двох важливих паперів: самого заповіту (завіреного нотаріально) та довідки про те, що даний заповіт не змінювався і не було складено нове. А ось спадкування за законом зобов'язує спадкоємців подати нотаріусу документи, що підтверджують спорідненість з заповідачем (свідоцтво про народження / усиновлення, про шлюб), чого не потрібно у разі спадкування за заповітом.
Пакет необхідних документів вельми значний, і це ще один привід відкривати справу про спадщину якомога швидше, щоб встигнути зібрати всі необхідні папери.
Стаття 1268. Прийняття спадщини
1. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
2. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.
3. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
4. Могу ли я без папы заверить нотариально его слова?
Ні. Якщо Ваш батько хоче залишити квартиру конкретно комусь або в певних долях, нехай складе заповіт.
Заповіт звичайно нотаріально посвідчується.
Наявність заповіту мінімізує для Вас будь-які ризики.
Успіхів!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый день!
1. Наследниками первой очереди являются супруги, дети и родители умершего и наследуют в равных долях имущество наследодателя после его смерти.
В Вашей ситуации наследство будет делиться в равных долях между Вами, Вашим братом и новой женой отца.
2. Документы для оформления наследства
3. В одностороннем порядке Вы не можете сделать ничего с собственностью, которая принадлежит Вашему отцу.
Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду
После смерти отца (наследодателя) принадлежащая ему часть квартиры будет делится в равных частях между наследниками, а именно: вами (дочь), брат(сын) и его нынешняя жена, она тоже будет наследницей наравне с вами. Документы самые обычные свидетельство о смерти отца, свидетельство о рождении для вас и брата, для жены свидетельство о браке и соответственно документы на квартиру все остальное расскажет нотариус, у которого будете оформлять наследство. Без своего отца вы ничего заверить не сможете. Все что он вам говорит не имеет юридического значения пока не будет оформлено нотариально.
Юрист, м. Харків, 33 роки досвіду
Вашу ситуацию можно исправить завещанием. Пусть ваш отец напишет на вас завещание, в котором укажет вашу часть наследства обещанную вам на словах. Завещание должно быть нотариально удостоверено.
ххххххххххххххххххххххххххххххххх
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Згідно ст. 1222 Цивільного кодексу України , спадкування може проходити , як за заповітом так і за законом(якщо не має заповіту), спадкоемцями можуть бути особи , які перебували у родинних відносинах з спадкодавцем та спільно проживали або вели господарство, також діти спадкодавця ( які були народжені після його смерті, але зачаті за життя спадкодавця.).
Майно померлого підлягає поділу наступним чином:
Діти --- батьки --- дружина (з якою укладено шлюб) у рівних частинах.
Якщо серед спадкоємців є пенсіонери , діти , особи з інвалідністю , вони мають право на обов язкову частку незаежно від заповіту за законом
Особи які проживали та були зареєстровані на момент смерті з померлим, вважаються такими , що автоматично прийняли спадок, якщо письмово не відмовились.
Необхідно у термін 6- ти місяців подати заяву нотаріусу про прийнняття спадщини за місцем знаходження майна померлого.( перелік документів надає нотаріус , які необхідно зібрати для оформлення)
Розмір державного збору за нотаріальні послуги Вам обрахує конкретний нотаріус.
Експертну оцінку робить суб єкт оціночної діяльності, який має відповідний сертифікат - оцінку замовляють спадкоемці самостійно( якщо в складі майна є об єкти цінностей та антикваріату.) ч. 2 ст. 7 ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в України". За результатами оцінки необхідно сплатити податок державі за окремі предмети та подати декларацію про майновий стан та доходи до ДФС за місцем реєстрації в якій серед іншого зазначити про отримання майна у спадок.
У Вашому випадку оцінка майна є необов язковою.(якщо немає антикваріату)
Що треба зробити для того, щоб прийняти спадщину:
Потрібно звернутись до нотаріуса за останнім місцем проживання та знаходження майна спадкодавця (батька) в Україні із заявою про прийняття спадщини із доданими документами (ст. 1269 ЦК України), до яких відносяться:
• 1) паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця;
• 2) свідоцтво про смерть спадкодавця;
• 3) заповіт, якщо такий є;
• 4) якщо Ви вступаєте у спадок за Законом, потрібно взяти документ, що підтверджує родинні відносини зі спадкодавцем: це може бути свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу і так далі;
• 5) також потрібна довідка з компетентних органів про те, хто проживав з померлим на дату смерті.
• 6) правовстановлюючі документи на все майно, про яке вам відомо, що воно буде успадковане.
• Щодо правовстановлюючих документів, то бажано принести їх одразу, оскільки на їх основі нотаріусом робляться запити до державних органів: стосовно земельної ділянки – до Держземагентства – вони нададуть витяг з державного земельного кадастру (якщо ж акт на землю у вас старого зразка, то будуть робити нову документацію, оформлювати кадастровий номер, що займе певний час та потребуватиме додаткових витрат); будинок/квартира – БТІ – 2 довідки: хто власник і що немає самочинного будівництва; автомобіль – МРЕО (нині – сервісний центр МВС) – чи не в угоні (не викрадено); майнові паї – СільРада – довідка про суму, що належить до виплати; вклад у банку – Банк і т.д.
Більш детально щодо документів, необхідних для відкриття спадкової справи, краще звернутись до нотаріуса безпосередньо.
Строк подання заяви та відповідних документів, як вже було зазначено, - 6 місяців з моменту смерті батька, але рекомендується не відтягувати.
Що потрібно платити за отримання спадщини:
По суті, потрібно заплатити лише за послуги нотаріуса, мито, за додаткові послуги. Ціна в приватних нотаріусів визначається індивідуально, тому наперед сказати ціну, скільки Вам буде потрібно заплатити неможливо. Це буде залежати від нотаріуса та необхідності вчинення різних дій, в т.ч. технічного характеру, ним для оформлення спадщини.
Щодо отримання пенсійних виплат спадкодавця:
Заяву про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера особа по-дає до органу Пенсійного фонду України, в якому помер¬лий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
Недоотримана пенсія, котра по місяць смерті належала по¬мерлому пенсіонерові й зали¬шилася недоотриманою, під¬лягає виплаті членам його сім'ї, які проживали разом із ним на день смерті, а також непрацездатним членам сім'ї, які перебували на його утри¬манні, незалежно від того, чи проживали вони разом із по¬мерлим пенсіонером, чи ні. Для цього члени сім'ї подають у Фонд заяви та надають не-обхідні документи.
Необхідними є ті документи, які визначають належність заявників до членів сім'ї по¬мерлого пенсіонера. Та якщо заявники не перебували на утриманні пенсіонера, то не¬обхідно підтвердити факт спільного проживання з по¬мерлим на час його смерті.
Заяви про виплату недоотриманої пенсії можна пода¬вати через представника за довіреністю або надсилати поштою. Особливістю подачі заяви в такий спосіб є те, що заяву слід надавати з усіма необхідними документами.
Заяву про виплату недоотриманої пенсії члени сім'ї померлого можуть подати протягом шести місяців від дати смерті.
Через шість місяців заяву на одержання недоотриманої пенсії померлого пенсіонера приймуть за наявності свідо¬цтва про право на спадщину, яке оформив нотаріус. У цьому разі додаткових документів про родинні стосунки та спіль¬не проживання надавати у Фонд не потрібно.
для мешканців окупованої зони:
За виплатою звертатися необхідно за місцем останнього отримання пенсії такою особою. До заяви необхідно додати свідоцтво про смерть державного зразка, отримане на підконтрольній Україні території та надати дійсну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на заявника. Свідоцтво про смерть державного зразка отримується через звернення до суду за місцем переміщення відповідного територіального суду. :
• якщо родичі померлого, які звертаються до суду є внутрішньо переміщеними особами – заява подається до суду за місцем їх фактичного проживання згідно довідки;
• якщо родичі померлого, які звертаються до суду, не є внутрішньо переміщеними особами – заява подається у виведений суд за зареєстрованим місцем проживання згідно реєстрації вказаної в паспорті;
Після встановлення факту смерті особи та отримання свідоцтва про смерть державного зразка у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, їм необхідно звернутися до Пенсійного фонду України або нотаріуса.
Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із ним на момент смерті, тоді необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок..
Процедура отримання недоотриманої пенсії
Питання виплати недоотриманої пенсії в зв’язку зі смертю пенсіонера регулюється статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частиною першою статті 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам родини, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті. Непрацездатним членам сім'ї, котрі знаходилися на утриманні померлого, недоотримана пенсія виплачується незалежно від того, проживали вони разом із померлим пенсіонером чи ні.
Підтвердити належність до кола членів сім’ї (діти, батьки, подружжя) можливо штампами в паспорті або свідоцтвом про народження, або свідоцтвом про шлюб, або за рішенням суду. Спільне місце проживання підтверджується паспортом заявника з реєстрацією адреси проживання, спільною з померлим пенсіонером. Також, у окремих випадках - довідкою з місця проживання (реєстрації), зокрема органів місцевого самоврядування. Якщо члени сім’ї були зареєстровані за адресою померлого пенсіонера, вони не повинні надавати додаткові документи про спільне проживання, тобто, у паспорті заявників адреса реєстрації місця проживання збігається з адресою померлого пенсіонера.
Членами сім’ї можуть бути визнані також інші особи за умови постійного проживання разом і ведення спільного господарства з пенсіонером. Це або близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), а й інші родичі або особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв’язках (неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).
У разі відсутності членів родини або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України
Згідно з п 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, – заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.
До органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються:
• відповідна заява.
• паспорт заявника,
• свідоцтво про смерть,
• документи, що підтверджують родинні стосунки,
• документи про спільне проживання разом з померлим.
Документи, що підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім’ї або рішення суду.
Документи, що підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті: паспорт, довідки уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органів місцевого самоврядування або інші документи.
Непрацездатні члени сім’ї, які знаходились на утриманні померлого пенсіонера, надають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такій категорії недоотримана пенсія виплачується незалежно від факту спільного проживання з померлим пенсіонером.
Якщо одночасно звертається декілька членів сім’ї, належна сума недоотриманої пенсії діляться між заявниками порівну.
Недоотримана пенсія може виплачуватися за довіреністю.
Недоотримана пенсія виплачується через відповідне відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України. Разові доручення дійсні до кінця місяця, у якому вони були виписані.
Заява про виплату недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера подається до спливу 6 місяців з дня смерті пенсіонера.
Після 6 місяців від дня смерті пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.
Свідоцтво про право на спадщину оформлюється нотаріусами відповідно до закону.
Порядок отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера як спадщини
Якщо члени сім’ї померлого не проживали разом із пенсіонером на момент смерті, для отримання недоотриманої суми пенсії їм необхідно подавати заяву до нотаріуса про вступ у спадок.
Згідно статті 1221 Цивільного кодексу України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, але в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. Відповідно до статті 9–1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. Звернутися до нотаріуса із заявою про вступ у спадок необхідно не пізніше 6 місяців із дня смерті особи. Після вступу в спадщину й на підставі отриманого свідоцтва про право на спадщину, спадкоємці зможуть отримати недоотриману пенсію померлої особи.
Вартість оформлення недоотриманої пенсіїОтримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера через Пенсійний фонд України повністю безкоштовне.
Щодо отримання недоотриманої пенсії від померлого пенсіонера, як спадщини, залежить від того у якого нотаріуса приватного чи державного буде відкрита спадкова справа. Якщо спадкова справа відкрита у державного нотаріуса, за видачу свідоцтва про право на спадщину сплачується сума в розмірі 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян, відповідно до Декрету КМУ України «Про державне мито». Але можливі додаткові витрати на проведення нотаріальних дій (поштові витрати і т.д.). Приватні нотаріуси за вчинення нотаріальних дій стягують плату розмір якої визначається за домовленістю сторін, але не менше від розміру ставок державного мита, яке стягується державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії, відповідно до Указу Президента України від 10 липня 1998 року № 762/98 9 «Про впорядкування справляння плати за навчання нотаріальних дій» .
Вам необхідно вмовити батька скласти заповіт у нотаріуса - це чітко розмежує , хто з родичів спадкоємців яку частку отримає.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Вы подавали заявление на принятие наследства после смерти мамы? Вы писали отказ от наследства после смерти мамы?
Мои вопросы:
1. По закону между кем будет делиться квартира и в каком соотношении?
после смерти папы - если не будет завещания и обязательной части - наследниками будут - его жена, все дети - то есть вы и брат и ео родитеи если живы
2. Папина жена будет ли иметь право по наследству на его квартиру или ей не причетается?
будет на равне с другими наследниками
3. Какие нужно иметь документы, мне и им, чтобы претендовать на квартиру?
для каждого предоставляется свой пакет документов , но основные для Вас- паспорт , код , св. о смерти, св. о рождении , документы на квартиру и еще многие другие - зависит от ситуации
4. Могу ли я без папы заверить нотариально его слова?
нет , папа должен или составить завещание ( но он может его изменить) или договор дарения ( для Вас это лучше)
нужна детальная консультация - обращайтесь через сайт Или найдите мои контакты - проконсультирую и при необходимости подготовлю документы С уважением Виктория Костромина
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Добрый день, Марина!
1. По закону между кем будет делиться квартира и в каком соотношении? - у равных частях между наследниками первой очереди, которыми согласно ст. 1261 Гражданского кодекса Украины являются: дети умершего, супруг умершего, родители умершего (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n5...)
2. Папина жена будет ли иметь право по наследству на его квартиру или ей не причетается? - да (в случае наследования по закону), нет - если ваш отец отец не включит ее у завещание (в случае наследования по завещанию). Но согласно ст. 1241 Гражданского кодекса Украины малолетние, несовершеннолетние, совершеннолетние нетрудоспособные дети наследодателя, нетрудоспособная вдова (вдовец) и нетрудоспособные родители наследуют независимо от содержания завещания, половину доли, которая принадлежала каждому из них в случае наследования по закону (обязательная часть). Нетрудоспособными считаются лица, достигшие установленного ст. 26 Закона Украины "Об общеобязательном государственном пенсионном страховании" пенсионного возраста, или лица с инвалидностью I, II, III групп, в том числе дети с инвалидностью, а также лица, имеющие право на пенсию в связи с потерей кормильца соответственно в закон, независимо от того, назначена ли им пенсия.
3. Какие нужно иметь документы, мне и им, чтобы претендовать на квартиру? - для принятия наследства нужно у 6-месячный срок с момента смерти наследодателя подать нотариусу заявление о принятии наследства. Для оформления наследства нужны будут правоустанавливающие документы на квартиру (например, договор купли-продажи, дарения, свидетельство о праве собственности и т.п.) и документы, подтверждающие родственные связи с умершим.
4. Могу ли я без папы заверить нотариально его слова? - нет. Завещание – это личное распоряжение физического лица на случай своей смерти (статья 1233 ГКУ). Особенность завещания состоит в том, что эта сделка настолько тесно связана с личностью завещателя, что исключает его составление с помощью представителя или доверителя. Ознакомьтесь - https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%A1%D0%B...
ПОРЯДОК вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12/conv#...):
Глава 10. Видача свідоцтв про право на спадщину
4. Видача свідоцтва про право на спадщину за законом
4.1. При видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва.
4.2. Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є: свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану, повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.
4.3. Факт перебування на утриманні підтверджується рішенням суду, що набрало законної сили, про встановлення факту перебування непрацездатної чи неповнолітньої особи на утриманні.
4.4. Непрацездатність утриманця за віком може бути підтверджена паспортом, свідоцтвом про народження; непрацездатність за станом здоров’я - за пенсійною книжкою або довідкою, виданою відповідним органом медико-соціальної експертизи. Факт проживання спадкоємців однією сім’єю зі спадкодавцем підтверджується рішенням суду, яке набрало законної сили.
4.5. Якщо один або кілька спадкоємців за законом позбавлені можливості подати документи, що підтверджують наявність підстав для закликання їх до спадкоємства за законом, вони можуть бути за письмовою згодою всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину і подали докази родинних, шлюбних чи інших відносин зі спадкодавцем, включені до свідоцтва про право на спадщину.
4.6. Спадкоємці закликаються до спадкування за законом у порядку черговості. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі: відсутності спадкоємців попередньої черги; усунення спадкоємців попередньої черги від права на спадкування; неприйняття спадкоємцями попередньої черги спадщини або відмови від її прийняття.
4.7. Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Такий договір не може порушувати прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.
4.8. Частки у спадщині кожного із спадкоємців є рівними. Спадкоємці можуть за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, або за нотаріально посвідченим договором, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, змінити розмір частки у спадщині когось із них.
4.9. Свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених частиною другою статті 1270, статтею 1276 Цивільного кодексу України, - не раніше зазначених у цих статтях строків.
4.10. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
4.11. Для спадкоємця, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, заява про видачу свідоцтва про право на спадщину є первинним документом, на підставі якого заводиться спадкова справа. При цьому нотаріус має виконати всі дії, які передбачені цим Порядком.
4.12. Свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.
4.13. Видача свідоцтва про право на спадщину може бути відкладена у разі: витребування нотаріусом відомостей або документів від фізичних або юридичних осіб, при цьому строк, на який може бути відкладено видачу свідоцтва про право на спадщину, не може перевищувати одного місяця; необхідності отримання нотаріусом від заінтересованих осіб згоди на подачу спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, заяви про прийняття спадщини згідно з вимогами частини другої статті 1272 Цивільного кодексу України. За обґрунтованою письмовою заявою заінтересованої особи, яка звернулась до суду, та на підставі отриманого від суду повідомлення про надходження позовної заяви заінтересованої особи, яка оспорює право або факт, про посвідчення якого просить інша заінтересована особа, вчинення нотаріальної дії зупиняється до вирішення справи судом.
4.14. При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов’язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.
4.15. У разі звернення спадкоємця з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину для завершення спадкування щодо спадщини, яка була відкрита на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь до початку тимчасової окупації та щодо якої спадкова справа була зареєстрована у Спадковому реєстрі, але не була закінчена, приватний нотаріус (державна нотаріальна контора), до якого (якої) звернувся спадкоємець, має перевірити факти, передбачені законом, та витребувати необхідні документи.
За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз’яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
4.16. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
4.17. У разі наявності заборони нотаріус письмово повідомляє кредитора про те, що спадкоємцям боржника видано свідоцтво про право на спадщину.
4.18. Якщо на спадкове майно накладено арешт судовим чи слідчими органами, видача свідоцтва про право на спадщину затримується до зняття арешту.
4.19. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз’яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
4.20. Якщо документ, що посвідчує право власності на майно, що підлягає реєстрації, повертається спадкоємцеві (свідоцтво про реєстрацію чи технічний паспорт на автомототранспортний засіб, іншу самохідну машину або механізм, судновий білет чи договір комерційної концесії тощо), нотаріус перевіряє документ, про що робить відмітку на заяві про видачу свідоцтва про право на спадщину або на примірнику свідоцтва, який залишається у справах нотаріуса. Допускається приєднання до матеріалів спадкової справи, засвідчених у порядку, передбаченому Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 № 3253/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 23.12.2010 за № 1318/18613 (із змінами), фотокопій документів, що посвідчують право власності на майно, які повертають спадкоємцям.
4.21. Видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.
4.22. При оформленні спадщини як за законом, так і за заповітом нотаріус у випадках, коли із документа, що посвідчує право власності, вбачається, що майно може бути спільною сумісною власністю подружжя, повинен з’ясувати, чи є у спадкодавця той з подружжя, який його пережив і який має право на -1/2 частку в спільному майні подружжя. За наявності другого з подружжя нотаріус видає йому свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена. Якщо спадкоємців декілька, то кожному із них видається окреме свідоцтво про право на спадщину із зазначенням його частки. Свідоцтво про право на спадщину оформляється в двох примірниках, один з яких залишається в матеріалах спадкової справи.
5. Видача свідоцтва про право на спадщину за заповітом
5.1. При оформленні спадщини за заповітом нотаріус має надати правову оцінку заповіту, перевірити його реєстрацію у Спадковому реєстрі та чинність на момент смерті заповідача. Якщо наданий спадкоємцем заповіт не відповідає вимогам законодавства, нотаріус відмовляє в його прийомі.
5.2. Якщо для оформлення спадщини надано кілька заповітів спадкодавця, нотаріус повинен надати їм правову оцінку, керуючись положеннями статті 1254 Цивільного кодексу України.
5.3. Якщо заповіт визнаний судом недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, крім випадків, встановлених статтями 225 та 231 Цивільного кодексу України.
5.4. У разі визнання заповіту недійсним спадкування відбувається за законом.
5.5. При видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом нотаріус має обов’язково з’ясувати наявність спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку у спадщині, перелік яких визначено у статті 1241 Цивільного кодексу України.
5.6. Коло спадкоємців, які мають право на обов’язкову частку у спадщині, визначається на день відкриття спадщини.
5.7. Заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині.
5.8. Цивільним кодексом України передбачено випадки, коли особа не має права на спадкування або рішенням суду може бути усунена від права на спадкування за законом. Позбавлення права на спадкування розповсюджується і на спадкоємців обов’язкової частки у спадщині.
5.9. Право на обов’язкову частку у спадщині виникає у спадкоємця, передбаченого частиною першою статті 1241 Цивільного кодексу України, у випадках, якщо у заповіті містяться положення про усунення його від спадкування або цьому спадкоємцеві заповідана частка спадщини, яка є меншою від належної йому обов’язкової частки.
Право на обов’язкову частку у спадщині не залежить від згоди інших спадкоємців, волі спадкодавця та не пов’язане зі спільним проживанням спадкодавця й осіб, які мають право на обов’язкову частку. Право на обов’язкову частку у спадщині має особистий характер та не може переходити в порядку спадкової трансмісії. Нотаріус має пояснити спадкоємцю, який має право на обов’язкову частку у спадщині, його право на одержання належної частки спадщини. Спадкоємець може відмовитися від права на обов’язкову частку у спадщині шляхом подачі нотаріусу заяви про те, що зі змістом заповіту він ознайомлений, зміст статті 1241 Цивільного кодексу України йому роз’яснено і він не претендує на одержання обов’язкової частки у спадщині.
5.10. При визначенні розміру обов’язкової частки нотаріусу слід враховувати, що частиною першою статті 1241 Цивільного кодексу України встановлено, що обов’язкова частка у спадщині визначається незалежно від змісту заповіту у розмірі половини частки, яка належала б кожному із спадкоємців у разі спадкування за законом. При визначенні розміру обов’язкової частки у спадщині нотаріус враховує всіх спадкоємців за законом, які могли б бути закликані до спадкування, якби порядок спадкування не було змінено заповідачем. Нотаріус пропонує як спадкоємцю за заповітом, так і спадкоємцю, що має право на обов’язкову частку у спадщині, вказати у своїх заявах про прийняття спадщини всіх спадкоємців за законом.
5.11. При визначенні розміру обов’язкової частки враховується все спадкове майно, як заповідане, так і те, що не охоплене заповітом, а також речі звичайної домашньої обстановки та вжитку. До складу спадкового майна входить і право на вклад у банку (фінансовій установі) незалежно від того, зроблено розпорядження у заповіті чи безпосередньо у банку (фінансовій установі).
5.12. Якщо заповідана лише частина спадкового майна, обов’язкова частка визначається, виходячи із вартості всього спадкового майна, але виділяється обов’язковому спадкоємцю з тієї частки спадкового майна, що залишилась поза заповітом. Якщо частка майна, що залишилась не заповіданою, менша порівняно із розміром обов’язкової частки у спадщині, обов’язковий спадкоємець отримує частку, якої не вистачає, із заповіданої частини спадкового майна.
5.13. Якщо спадкоємець за заповітом є одночасно і спадкоємцем за законом, частина спадкового майна, яка залишилася поза заповітом, ділиться порівну між усіма спадкоємцями за законом, у тому числі й спадкоємцем, зазначеним у заповіті.
5.14. Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
5.15. Визначивши розмір обов’язкової частки, нотаріус видає спадкоємцю, який має право на обов’язкову частку у спадщині, свідоцтво про право на спадщину за законом, а спадкоємцеві за заповітом – свідоцтво про право на спадщину за заповітом.
5.16. Якщо в заповіті зазначені родинні відносини спадкоємця зі спадкодавцем, нотаріус перевіряє документи, що підтверджують факт родинних відносин, та за бажанням спадкоємців зазначає про родинні відносини у свідоцтві про право на спадщину за заповітом.
5.17. Після видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом поданий спадкоємцями оригінал або дублікат заповіту (протокол про оголошення секретного заповіту) залишається у спадковій справі.
5.18. При оформленні спадщини за секретним заповітом відкриттю спадкової справи передує процедура оголошення секретного заповіту.
Обращайтесь, если будет нужна помощь!
Всего доброго!
Удачи Вам!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Марина!
"1. По закону между кем будет делиться квартира и в каком соотношении"?
- Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356):
Цивільний кодекс України | від 16.01.2003 № 435-IV (rada.gov.ua)
Стаття 1241. Право на обов'язкову частку у спадщині
1. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
Стаття 1258. Черговість спадкування за законом
1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом
1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Стаття 1267. Розмір частки у спадщині спадкоємців за законом
1. Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
2. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
3. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
"2. Папина жена будет ли иметь право по наследству на его квартиру или ей не причитается"?
- Може претендувати на обов'язкову частку у спадщині, якщо вона непрацездатна та рівну частку, як подружжя, яка його пережила, при цьому, останнє не може бути прийнято до уваги, у разі заповіту, посвдченого нотаріально.
"3. Какие нужно иметь документы, мне и им, чтобы претендовать на квартиру"?
- Так, згідно зі ст. 1269 ЦК спадкоємці, що бажають прийняти спадщину, але постійно не проживали зі спадкодавцем, повинні подати нотаріусу письмову заяву про прийняття спадщини. Таку заяву краще подавати особисто. Якщо ж є бажання відправити його поштою, то справжність підпису на ньому необхідно засвідчити нотаріально.Ті ж спадкоємці, що проживали разом зі спадкодавцем на момент його смерті, а також малолітні, неповнолітні та обмежено дієздатні спадкоємці (незалежно від місця їх проживання) заяву про прийняття спадщини можуть не подавати. Згідно зі ст. 1268 ЦК вони вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо протягом 6 місяців не подали заяву про відмову від нього.Але в такому разі, їм необхідно подати нотаріусу докази того, що вони постійно проживали разом зі спадкодавцем. Згідно з п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, таким доказом може бути відповідний реєстраційний запис у паспорті або будинковій книзі, а також довідка ЖЕКу (ОСББ), правління житлово-будівельного кооперативу або місцевої ради про те, що вони безпосередньо перед смертю жили разом із спадкодавцем.Крім цього, спадкоємцям необхідно надати нотаріусу свідоцтво про смерть спадкодавця для підтвердження факту смерті, часу і, як правило, місця відкриття спадщини. Якщо місце проживання і місце смерті спадкодавця не збігаються, то додатково слід подати довідку ЖЕКу (ОСББ) чи житлово-будівельного кооперативу або запис у будинковій книзі про постійне місце проживання спадкодавця.
Також спадкоємцям необхідно представити нотаріусу документи, що підтверджують склад спадкового майна: витяг з Реєстру прав власності на нерухомість, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, виписку з банківського рахунку, витяг з реєстру прав власності на цінні папери та інші документи.Спадкоємці за законом також повинні пред'явити докази родинних відносин з померлим: свідоцтво органів реєстрації актів цивільного стану, копії актових записів, записи в паспортах або копії рішень судів про встановлення факту родинних відносин. Крім цього, факт родинних відносин може бути підтверджений письмовою згодою всіх інших спадкоємців.Факт перебування на утриманні підтверджується рішенням суду про встановлення факту перебування непрацездатної чи неповнолітньої особи на утриманні. Непрацездатність, пов'язана з віком, доводиться свідоцтвом про народження, непрацездатність, пов'язана зі здоров'ям - пенсійної книжкою або довідкою МСЕК.
"4. Могу ли я без папы заверить нотариально его слова"?
- Заповіт може бути складено лише за участю спадкодавця.
Всього доброго!
Адвокат, 18 років досвіду
Добрый день, Марина!
1. По закону между кем будет делиться квартира и в каком соотношении?
Между всеми живыми наследниками первой очереди на момент смерти отца - дети, пережившая супруга и родители, в равных долях.
2. Папина жена будет ли иметь право по наследству на его квартиру или ей не причетается?
Причитается, если брак оформлен официально - она наследует наравне с Вами, как наследница 1 очереди.
3. Какие нужно иметь документы, мне и им, чтобы претендовать на квартиру?
Документы, подтверждающие родственные отношения ( свидетельства о рождении, браках и т.д.) и оригиналы правоустанавливающих документов на квартиру. Без оригиналов - нотариус откажет в оформлении наследства, наследовать придется в судебном порядке.
4. Могу ли я без папы заверить нотариально его слова?
Нотариально Вы можете заверить только свою подпись. Заверение чужих слов/подписей не предусмотрено.
Постарайтесь привести аргументы отцу при жизни - посетите совместно очно нотариуса или адвоката, чтобы он четко понимал возможное развитие событий после смерти. Оптимально в Вашем случае - рассматривать заключение наследственного договора, он не имеет никакого отношения к наследованию ( кроме названия) и при заключении накладывается запрет на отчуждение имущества. Право собственности переходит к Вам только после смерти отца.
Удачи и всех благ!
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо вашого питання
Колеги вірно надали відповіді по ваших питаннях,
проте додам що поки нормальні стосунки з родичами рекомендую не оформлять нотаріально слова батька, а оформити договір дарування або заповіт, рекомендую також підготувати гарну аргументацію- зможу оформити субсидію, не доріряю членам нової сімї, тощо
Це просто закріпить його наміри.
Успіхів