Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте! В Латвии находится мой родной несовершеннолетний брат. Меня очень сильно просят поехать туда (сама я и мой брат гражданины Украины) и оформить на себя опекунство над нами. Меня интересуют условия данного процесса, могу ли я после оформления опекунства поехать обратно в Украину и жить в ней. Буду благодарна за ответ.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (11)
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Здравствуйте! Оформление опекунства за рубежом никак не влияет на возможность пересечения границы и дальнейшей возможности проживания в Украине!
ЗАКОН УКРАЇНИ Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3857-12#Text
Стаття 1. Право громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну
Громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну.
Если у вас еще остались вопросы - буду рад помочь!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. N 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. N 724) ( 724-2010-п ) ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України
7. Громадяни в'їздять в Україну без будь-яких обмежень.
Опекунства никак не влияет на Ваше право въезжать а Украину.
Адвокат, м. Першотравенськ, 13 років досвіду
Добрый день. Не совсем понятно, на каких основаниях там находиться Ваш брат, под чей сейчас он опекой, и так далее.
Но в любом случае, если Вы будете опекуном, то Вы должны находиться рядом с подопечным, потому что Вы будете уполномочены совершать все действия от его имени, и также нести ответственность за его действия. Тоесть, опекун и подопечные не могут находиться в разных местах проживания, а уж тем более странах.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДобрый день, Евгения!
Пока Вы являетесь гражданкой Украины, вы можете при соблюдении всех правил пересечения границы спокойно без каких-либо формальностей уезжать из Украины и въезжать в страну. Даже, если на Вас оформят опеку.
Упомянутое право закреплено в Законе Украины О порядке выезда из Украины і въезды в Украину граждан Украины. Вот Вам ссылка на него: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3857-12#Text
Вы также можете ориентироваться на Постановление КМУ от 27.01.95 г. №57 (с изменениями от 25.08.10 г.) под названием "Правила пересечения государственной границы гражданами Украины".
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Поки ви є громадянами України , Ви маєте право разом чи окремо проживати , в їзджати на територію України , заборон бути не може - для громадян України.
піклування над неповнолітніми громадянами України , встановлюється на території України - судом України , або рішенням органу опіки місцевої адміністрації , або її виконавчим комітетом.
Вам необхідно забрати дитину закордоном та разом прибути в Україну далі за місцем реєстрації , або за місцем перебування звернутись до органу опіки місцевої адміністрації та отримати рішення про призначення вас опікуном дитини.
Це не проводять у іншій країні, ви маєте бути разом з дитиною , бо з моменту отримання рішення ви несете повну відповідальність за її життя та здоров я , а також приймаєте ті чи інші рішення у інтересах дитини керуючись власним досвідом та іншими переконаннями на основі загальноприйнятих норм законодавства України та можливо міжнародного права в інтересах дитини.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Ви можете здійснити оплатуюристу, натиснувши "галочку зеленого кольору під фото обраного юриста", з залишенням відзиву, а також додатково: у разі наявності можливості у графі: "Віддячити".
Під час воєнного стану це дуже актуально.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте. Евгения!
- КОНЕЧНО ЖЕ ВЫ ИМЕЕТЕ ПРАВО ПОЕХАТЬ В ЛАТВИЙСКУЮ РЕСПУБЛИКУ И ВЕРНУТЬСЯ В УКРАИНУ ИЗ ЛАТВИЙСКОЙ РЕСПУБЛИКИ БЕЗ ПРОБЛЕМ.
Так, граждане Украины без проблем, что видно из действующего законодательства:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. N 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. N 724) ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України ( 724-2010-п )
"7. Громадяни в'їздять в Україну без будь-яких обмежень.
8. В'їзд/вхід на територію пункту пропуску громадян, які перетинають державний кордон, перебування у пункті пропуску та виїзд/вихід громадян з нього здійснюється за паспортними документами".
Міждержавне усиновлення в Україні здійснюється тільки за участі Міністерства соціальної політики України.
Контакти Міністерства соціальної політики України
м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601
тел. (044) 226-24-45, факс (044) 289-00-98; http://www.msp.gov.ua
Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Усиновлення є самостійним інститутом сімейного права, головним завданням якого є надання дітям-сиротам та дітям, які залишились у силу тих чи інших обставин без батьківського піклування, благополучних умов виховання в сім’ї.
Усиновлення дітей є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Міждержавне усиновлення – є самостійним інститутом міжнародного приватного права, головним завданням якого є надання дітям, що залишились без батьківського піклування, сімейних умов та довгоочікуваних батьків. Тобто, міждержавне усиновлення є підставою для виникнення сімейних відносин як юридичного акту за участю іноземного громадянина.
Після усиновлення дитина урівнюється в особистих і майнових правах з рідними дітьми усиновлювача, його родичами між якими виникають такі ж права і обов’язки, як між родичами за походженням (стаття 232 СК України).
Одночасно усиновлені втрачають особисті та майнові права і звільняються від обов’язків у відношенні до своїх батьків та їх родичів.
Забороняється будь-яка діяльність з усиновлення з метою отримання прибутків.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про охорону дитинства» - усиновлення дитини, яка є громадянином України, іноземцями провадиться, якщо були вичерпані всі можливості щодо передачі під опіку, піклування, на усиновлення чи виховання в сім'ї громадян України.
Посередницька, комерційна діяльність щодо усиновлення дітей, передання їх під опіку, піклування чи на виховання в сім'ї громадян України, іноземців або осіб без громадянства забороняється.
Статтею 212 СК України визначено, перелік осіб, які не можуть бути усиновлювачами:
1) обмежені у дієздатності;
2) визнані недієздатними;
3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров'я України;
9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
10) були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
11) за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;
12) є особами без громадянства;
13) перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем.
Крім того не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.
Процедура усиновлення дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, яка проживає в Україні, іноземцями та громадянами України, які проживають за межами України, складається з таких кроків:
1. Усиновлення громадянами України, які проживають за межами України, та іноземцями дитини-громадянина України, що проживає в Україні
Облік громадян України, які проживають за межами України, та іноземців, які бажають усиновити дитину, що проживає в Україні, здійснює Мінсоцполітики.
Порядок та умови прийому громадян України, які проживають за межами України, та іноземців, які бажають усиновити дитину в Україні, для подання ними справ визначає Мінсоцполітики.
Громадяни України, які проживають за межами України, та іноземці, які бажають усиновити дитину, що проживає в Україні, подають до Мінсоцполітики справу, яка складається з таких документів:
1) заява про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі, засвідчена нотаріально;
2) копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, у чотирьох примірниках;
3) висновок компетентного органу країни проживання, який підтверджує можливість заявників бути усиновлювачами (у трьох примірниках). У висновку зазначаються адреса, житлово-побутові умови (кількість спальних кімнат, наявність умов для проживання дитини), біографічні дані, склад сім’ї (кількість осіб, які проживають разом із заявником, ступінь родинного зв’язку, наявність власних дітей), ставлення заявників до усиновлення, проходження підготовки з питань прийняття та виховання усиновленої дитини, попереднє ознайомлення з вимогами щодо усиновлення дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, в Україні, інформація щодо раніше усиновлених дітей, їх стан здоров’я, розвиток, виховання, умови проживання, перебування в сім’ї після усиновлення дитини під соціальним супроводженням. Висновок повинен містити рекомендації щодо кількості, віку та стану здоров’я дітей, яких можуть усиновити заявники. Рекомендації щодо стану здоров’я дитини зазначаються у разі, коли заявникам рекомендовано усиновлення дитини-інваліда, яка страждає на хворобу, внесену до затвердженого Міністерством охорони здоров'я України переліку захворювань, які дають право на усиновлення дитини без дотримання строків її перебування на обліку в Мінсоцполітики, а також дітей віком до п’яти років.
У висновку також зазначається інформація про наявність (відсутність) рішень суду щодо визнання заявників недієздатними, позбавлення їх батьківських прав, скасування усиновлення або визнання його недійсним, відібрання у них дітей, а також про факти відмови заявників від виховання власних чи раніше усиновлених дітей.
У разі видачі висновку недержавним органом до нього додається:
засвідчений нотаріально документ, що містить інформацію про акредитацію агентства з питань усиновлення дітей на території іноземної держави (за наявності);
копія ліцензії (до кожного екземпляра висновку) на провадження таким органом діяльності, пов’язаної з усиновленням;
засвідчена нотаріально копія документа, що підтверджує факт укладення договору між усиновлювачами та відповідним агентством з питань усиновлення дітей на території іноземної держави (за наявності), із зазначенням інформації щодо забезпечення агентством та усиновлювачами своєчасного звітування, інформування консульської установи чи дипломатичного представництва України про будь-які надзвичайні випадки, в тому числі зміну місця проживання дитини, виникнення можливості скасування усиновлення або передачі на виховання усиновленої дитини іншим іноземцям, закладам для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, відібрання в усиновлювачів дитини, порушення прав та законних інтересів дитини, нещасні випадки, смерть дитини тощо.
Іноземцям, які постійно проживають на території України, що підтверджується посвідкою на постійне проживання в Україні, виданою територіальними органами чи підрозділами Державної міграційної служби України, висновок готує служба у справах дітей за місцем їх проживання;
4) дозвіл компетентного органу країни проживання заявників на в'їзд і постійне проживання усиновленої дитини, крім громадян України, які проживають за межами України, та іноземців, які проживають на території країни, з якою Україна має безвізовий режим;
5) зобов’язання заявника нотаріально засвідчене (у двох примірниках), адресоване Мінсоцполітики та консульській установі чи дипломатичному представництву України:
6) засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя на усиновлення дитини із зазначенням причини усиновлення тільки одним із подружжя (у разі усиновлення дитини одним із подружжя), якщо інше не передбачено законодавством;
7) довідка з місця роботи про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній календарний рік, засвідчена органом, який її видав або нотаріально;
8) засвідчена нотаріально копія документа про шлюб, зареєстрований в компетентних органах країни (у двох примірниках);
9) висновок про стан здоров'я кожного заявника, складений за формою згідно здодатком 3 Порядку;
10) довідка про перевірку на території країни проживання фактів наявності чи відсутності судимості для кожного заявника, видана компетентним органом країни проживання;
11) засвідчена нотаріально копія документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, із зазначенням його загальної і житлової площі та кількості спальних кімнат;
12) засвідчена нотаріально письмова згода заявника, який є іноземцем, на отримання інформації про нього в Генеральному секретаріаті Інтерполу та правоохоронних органах держави, громадянином якої є іноземець, та держави, на території якої він проживає (у двох примірниках), на строк до досягнення усиновленою дитиною вісімнадцяти років.
13) виданий компетентним органом країни проживання заявника за встановленою формою документ або в разі його відсутності засвідчена нотаріально письмова згода заявника на отримання та обробку персональних даних про нього та усиновлену дитину в усіх компетентних органах країни проживання (у трьох примірниках) на строк до досягнення усиновленою дитиною вісімнадцяти років;
14) інформація компетентного органу країни проживання заявника та інформація консульської установи чи дипломатичного представництва України про своєчасність (несвоєчасність) подання звітів та наявність (відсутність) фактів неналежного виконання обов’язків усиновлювачем, який є іноземцем або громадянином України, що постійно проживає за межами України, у разі повторного усиновлення на території України.
У разі усиновлення дитини одним із подружжя документи, передбачені підпунктами 2, 9, 10, 12 і 13 цього пункту подаються кожним з подружжя.
Нотаріально засвідчені заяви про розмір заробітної плати чи інших доходів заявників, наявність у них майна чи права користування майном, інші заяви не замінюють документів, зазначених у цьому пункті.
Справа приймається Мінсоцполітики, якщо в ній є всі документи, зазначені у пункті 33 Порядку.
Документи, передбачені підпунктами 1, 3, 5-7, 9, 10, 12-14 пункту 33 Порядку, подаються в оригіналах. У разі коли оригінал документа зберігається органом, який його видав (про що повинно бути зазначено в самому документі), подається його копія, нотаріально засвідчена.
Документи, передбачені пунктом 33 Порядку, оформляються в країні проживання заявників. Іноземці, які постійно проживають на території України, що підтверджується посвідкою на постійне проживання в Україні, виданою територіальними органами чи підрозділами Державної міграційної служби України, оформляють документи на території України. Іноземці, які тимчасово проживають на території України, оформляють документи в країні постійного проживання.
Кожен документ (крім копії паспорта або іншого документа, що посвідчує особу), зазначений у пункті 33 Порядку, а також будь-яка заява, звернення громадян України, які проживають за межами України, та іноземців з питань, що стосуються усиновлення, підлягають легалізації у відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, і подаються до Мінсоцполітики разом з їх перекладом на українську мову, що засвідчується в установленому порядку.
Заяви і звернення іноземців, які на законних підставах перебувають на території України, складаються українською мовою та засвідчуються нотаріусом.
Заяви, звернення, які оформлені з порушенням вимог 33 пункту Порядку, розгляду не підлягають.
Строк дії документів, зазначених у пункті 33 Порядку, крім документів, зазначених у пунктах 12 і 13 цього Порядку, становить один рік від дати їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством країни (про що зазначається в документі), в якій вони видані.
На день подання документів Мінсоцполітики строк їх подальшої дії повинен становити не менш як шість місяців.
У разі коли строк дії документів за законодавством країни, яка їх видала, становить менш як шість місяців, на день подання до Мінсоцполітики вони повинні бути дійсними.
Після того, як справа сформована, слід особисто або через представника зареєструватись для її подачі. Реєстрація відбувається у Мінсоцполітики за адресою: м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601, тел. (044) 226-24-45, факс (044) 289-00-98; http://www.msp.gov.ua, за наявності висновку компетентного органу країни проживання, який підтверджує можливість заявників бути усиновлювачами (пункт 3 вищезазначеного переліку документів). У день згаданої реєстрації заявникам або їх представникам повідомляється про дату подання справи.
Потім справа подається особисто заявником або його представником до Мінсоцполітики за вищезазначеною адресою. Зверніть увагу, що справа подається в окремій папці, на титульній сторінці якої зазначаються країна проживання, прізвище та повне ім’я заявника, а на звороті титульної сторінки - перелік поданих документів, підписаний заявником або його представником. У правому верхньому куті першої сторінки кожного документа зазначається порядковий номер цього документа відповідно до переліку. Для зручності користування та належного зберігання справи подаються у папках відповідних кольорів: Ізраїль, Канада - білий, Іспанія - блакитний, Італія - зелений, Німеччина - синій, США - червоний, Франція - жовтий, інші країни - фіолетовий.
УВАГА! Мінсоцполітики не приймає до розгляду справи, що надійшли поштою.
При наличии вопросов обращайтесь через кнопку" "Звернутися".
Всего доброго!
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Евгений!
Здравствуйте. Евгения!
"Здравствуйте! В Латвии находится мой родной несовершеннолетний брат. Меня очень сильно просят поехать туда (сама я и мой брат гражданины Украины) и оформить на себя опекунство над нами. Меня интересуют условия данного процесса, могу ли я после оформления опекунства поехать обратно в Украину и жить в ней. Буду благодарна за ответ."?
- КОНЕЧНО ЖЕ ВЫ ИМЕЕТЕ ПРАВО ПОЕХАТЬ В ЛАТВИЙСКУЮ РЕСПУБЛИКУ И ВЕРНУТЬСЯ В УКРАИНУ ИЗ ЛАТВИЙСКОЙ РЕСПУБЛИКИ БЕЗ ПРОБЛЕМ.
ОПЕКУНСТВО ЗА ГРАНИЦЕЙ НЕ ПОВЛИЯЕТ НА ВАШЕ ВОЗВРАЩЕНИЕ В УКРАИНУ.
Всего доброго, удачи Вам!
Юрист, 19 років досвіду
Добрый день Евгения. Если есть основания оформить опеку над несвершеннолетним, то этот вопрос будут решать органы опеки Украины, а не Латвии, поскольку Вы граждане Украины. Для этого Вам необходимо забрать брата в Украину если это возможно конечно, а затем обратится в органы опеки по месту регистрации вашего места проживания в Украине (пакет документов который необходим для оформления опеки вам подскажут в службе по делам детей). Касательно оформления опеки гражданами Украины в Латвии, то такой информацией не владею (возможно это и можно сделать в посольстве или консульстве). После оформления опеки Вам с братом нужно будет проживать либо в Украине либо в Латвии. Вы будете опекуном и нести за брата ответственность.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Здравствуйте! В Латвии находится мой родной несовершеннолетний брат. Меня очень сильно просят поехать туда (сама я и мой брат гражданины Украины) и оформить на себя опекунство над нами. Меня интересуют условия данного процесса, могу ли я после оформления опекунства поехать обратно в Украину и жить в ней. Буду благодарна за ответ.
Оформление опекунства за рубежом никак не влияет на возможность пересечения границы и дальнейшей возможности проживания в Украине!
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Наявність обов'язків по опіці не позбавляє вас права повернення до України у будь-який момент, також інформую, що у разі отримання Статусу Тимчасового притулку ви не позбавленні можливості повернутися додому у будь-який момент.
Успіхів
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Меня очень сильно просят поехать туда (сама я и мой брат гражданины Украины) и оформить на себя опекунство над нами. - а зачем Вам и главное как оформлять опекунство над самой собой? Учитывая, что Вы с братом граждане Украины, то опекунство над вашим несовершеннолетним братом будет оформляться по украинскому законодательству. Но это возможно только в том случае, если у вас нету родителей или же они были лишены родительских прав. Оформление опекунства не влечет за собой потерю гражданства, потому конечно Вы с братом всегда можете вернуться в Украину. Сейчас же я советую Вам обратиться за помощью в Посольство/Консульство Украины в Латвии (контакты - https://putevki.zp.ua/ua-cons/1821-latvia).
Обращайтесь, если будет нужна моя помощь. При обращении указывайте свою е-почту.
Всего доброго!