Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день. Прошу разъяснить. При подсчете трудового стажа мне не учли обучение на подготовительных курсах в Одесском политехническом институте. Это были дневные курсы с отрывом от производства, с предоставлением общежития, обучением, после которых проходило зачисление на первый курс без конкурса. О данном факте есть запись в трудовой книжке. Согласно статьи 56 Закона "О пенсионном обеспечении" в стаж работы засчитывается обучение в высших и средних специальных учебных заведениях, в училищах и на курсах по подготовке кадров, повышении квалификации и переквалификации, в аспирантуре, докторантуре и клинической ординатуре. А наше отделение так и называлось - ПО (подготовительное отделение), т.е нас готовили там к поступлению на первый курс и это тоже являлось курсами. Прошу пояснить.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Здравствуйте! Закон України «Про пенсійне забезпечення»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1788-12/conv#n2
Стаття 56. Види трудової діяльності, що зараховується до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію
До стажу роботи зараховується також:
д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;
Вам нужно самостоятельно или с помощью юристов написать запрос в Главное управление ПФУ по месту вашего жительства, где задать вопрос почему не учли спорный период.
После получения ответа от ПФУ нужно оценивать перспективы обращения в суд. В суд можно обратиться в течении 6 месяцев со дня получения ответа от ПФУ.
Если остались вопросы - обращайтесь! Буду рад помочь.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Здравствуйте!
До 01.01.2004 засчитывается только период с дневной формой обучения и подтверждается дипломами, удостоверениями, свидетельствами, а такой справками и другими документами, которые выданы на основании архивных данных и содержат сведения о периоде обучения.
После 01.01.2004 не засчитываются в страховой стаж периоды обучения в училищах, высших, средних и других учебных заведениях.
Вывод:
ВАША ситуация спорная -- есть запись в трудовой книжке, но нет подтверждения о том, что Вы были зачислены в ВУЗ и являлись студентом.
Для принятия решения об оспаривании решения ПФУ, обратитесь с запросом в ВУЗ (В котором Вы обучались) о том, что Вы обучаясь на подготовительном уровне, являлись студентом.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день, Татьяна!
Якщо мова у Вашому випадку йде про денну форму навчання, то дії пенсійного фонду у Вашому випадку незаконні, оскільки порушують ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Вам можна їх оскаржити:
Рішення за розглядом скарги заявника приймає керівник відповідного органу Пенсійного фонду України (або його заступник відповідно до розподілу функціональних повноважень).
За бажанням особи скарга може бути розглянута Комісією з питань розгляду скарг громадян на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, утвореною при Пенсійному фонді України або при регіональних органах Пенсійного фонду України.Рішення Комісії, прийняте за розглядом скарги, носить рекомендаційний характер.За результатами розгляду скарги Комісія вносить рекомендації Голові правління Пенсійного фонду України або іншій особі, яка уповноважена приймати рішення.
Скарга може бути подана до органу Пенсійного фонду України вищого рівня протягом одного року з моменту прийняття рішення, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення заявника з прийнятим рішенням.Пропущений з поважної причини термін може бути поновлений органом Пенсійного фонду України, що розглядає скаргу.
Скарга викладаїється у письмовій формі.
Скарга надсилається до органу Пенсійного фонду України поштою або передається заявником особисто.
У скарзі має бути зазначено:
Скарга, оформлена без дотримання цих вимог, що не дає можливості розглянути скаргу по суті, повертається заявнику з відповідними обґрунтуваннями не пізніше ніж через десять днів від дня отримання такої скарги.У разі необхідності заявник може подавати інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються заявнику.
Строк розгляду скаргиОрган Пенсійного фонду України зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його у термін не більше одного місяця від дня надходження скарги на адресу заявника поштою або надати йому під розписку.Якщо в місячний термін вирішити порушені у скарзі питання неможливо, орган Пенсійного фонду України може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги заявника, про що письмово повідомити заявника до закінчення тридцятиденного строку. При цьому загальний термін розгляду скарги не може перевищувати сорока п'яти днів.На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду скарги може бути скорочено від встановленого цим пунктом терміну.У разі, якщо останній день строків розгляду скарги припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається перший наступний робочий день.
Рішення за результатами розглядуОрган Пенсійного фонду України при розгляді скарги заявника перевіряє законність і обґрунтованість рішення, що оскаржується, і приймає одне з таких рішень:
Рішення за розглядом скарги заявника приймає керівник відповідного органу Пенсійного фонду України (або його заступник відповідно до розподілу функціональних повноважень).
Оскарження рішення органу Пенсійного фондуРішення органу Пенсійного фонду може бути оскаржене в органі Пенсійного фонду України вищого рівня або в судовому порядку. Рішення Пенсійного фонду України, прийняте за розглядом скарги, може бути оскаржене в судовому порядку в термін, передбачений законодавством України.
Судовий порядок оскарження рішення органу, що призначає пенсіюГромадяни, яких не задовольняє рішення органу Пенсійного фонду України, мають право:
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Добрий день!
Відповідно п. "д" ч. 3 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатур.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1788-12#Text
Відповідно до пп. "і" п. 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року №590 крім роботи в якості робітника або службовця в загальний стаж роботи зараховується також навчання у вищих навчальних закладах, середніх спеціальних закладах (технікумах, педагогічних та медичних училищах і т.д.), партійних школах, совпартшколах, школах профрухів, на робфаках, перебування в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі. При призначенні пенсій по старості періоди вказані у підпункті «і» зараховуються в стаж при умові, що цим періодам передувала робота в якості робітника чи службовця, або служба в складі Військових сил СРСР.
У своєму питанні ви вказуєте про те, що це були курси з відривом від виробництва, необхідно уточнити, якщо перед даними курсами передувала робота в якості робітника чи службовця, то відмова врахування даного періоду в трудовий стаж є незаконною, якщо ж ви не перебували в якості робітника перед підготовчими курсами, а дане навчання точно було з відривом від виробництва, то в такому разі відмова врахування даного періоду є законною, так як при очисленні трудового стажу органи пенсійного фонду керуються тим, що оскільки після навчання на підготовчих відділеннях (курсах) особа не здобуває певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня, до стажу роботи зараховується лише період з дня зарахування студентом 1-го курсу вищого навчального закладу до закінчення чи відрахування.
Даної правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 17.11.2016 року по справі К/800/23674/15.
Проте, у разі незгоди з рішення пенсійного фонду, Ви маєте право звернутися за захистом своїх прав до суду з відповідною позовною заявою. Перед написанням позовної заяви про оскарження рішення, рекомендую знайти Положення про вищий навчальний заклад, яке діяло в той період коли ви навчалися та дізнатися чи прирівнювались особи, які проходили підготовчі курси до студентів вищого навчального закладу, чи проходили ці курси з відривом від пиробництва чи ні, на підставі отриманих даних можно зібрати доказову базу для врахування вказаного періоду до трудового стажу.
З повагою!
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Добрый день, Татьяна!
Важно видеть отказ ПФУ в незачислении курсов.
В нем будет видно что вы предоставили, и на что они опираются (вклоючая нормативную базу).
Набирайте.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
з 1 січня 2018 року мінімальний страховий стаж для призначення пенсій за віком становить 25 років і поступово збільшується щороку до 2028 року на 1 рік.
Умови зарахування
Порядок визначення страхового стажу наведено у статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058). Як до ухвалення Закону 2148, так і після страховий стаж із січня 2004 року обчислюють за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, до зазначеної дати - на підставі документів і в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цього Закону.
При цьому періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 р., зараховуються до страхового стажув порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним раніше (на підставі документів: трудової книжки, диплома про освіту, військового квитка, свідоцтва про народження дитини тощо).
За наявності підстав до зазначених періодів застосовуються і норми законодавства щодо пільгового обчислення стажу. Наприклад, стаття 60 Закону України «Про пенсійнезабезпечення» передбачає подвійне обчислення стажу за роботу в окремих медичних закладах і відділеннях (психіатричних, інфекційних, реанімаційних тощо). Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що було чинним раніше, за періоди роботи після 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу зараховується також на загальних підставах, відповідно, період із дня встановлення інвалідності до досягнення особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону 1058, і період із дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Період, протягом якого особа, що підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, також включається до страхового стажу.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Якщо за період із 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування немає відомостей, необхідних для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до Закону 1058, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Щомісячне обчислення
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, якщо сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У разі якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою за мінімальний страховий внесок.
Доплати до суми більшої, ніж мінімальний страховий внесок, законодавством не передбачено.
Якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожен місяць сплати страхових внесків за формулою:
ТП = Св : В, де:
ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;
Св - сума фактично сплачених страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених, виходячи з мінімальної заробітної плати, за відповідний місяць;
В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.
ПРИКЛАД
Громадянин А. із січня по березень 2008 року працював на підприємстві на умовах неповного робочого часу, одержував заробітну плату в розмірі 300 грн щомісяця й набув 1 місяць 22 дні страхового стажу.
Підприємством сплачено страхові внески за кожен місяць у сумі 105,60 грн, з яких роботодавцем - 99,6 грн (300 грн х 33,2%), і утримання із заробітної плати найманого працівника 6 грн (300 грн х 2%).
У разі якщо працівник виявив бажання доплатити до мінімального страхового внеску для зарахування до страхового стажу зазначених місяців як повних, розрахунок здійснюється таким чином.
із січня по березень 2008 року за кожен місяць:
мінімальний розмір заробітної плати, встановлений законодавством - 515 грн;
розмір страхових внесків для роботодавця - 33,2%, для найманих працівників - 2%;
мінімальний страховий внесок - 181,28 грн (515 грн х (33,2% + 2%)).
Розмір доплати за кожен місяць становить 75,68 грн (181,28 грн - 105,60 грн).
Всього за січень-березень 2008 року розмір доплати становить 227,04 грн.
Після здійснення доплати до страхового стажу громадянину А. за січень - березень 2008 року зараховуються три повні місяці.
Якщо доплату не здійснено, до страхового стажу буде зараховано 1 місяць 22 дні.
За кожен повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Страховий стаж, що дає право на пенсію
Пунктом 3-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону 1058 визначено особливості обчислення страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно зі статтею 26 цього Закону.
Зокрема, для визначення права на призначення пенсії до стажу включаються періоди:
1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності;
з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);
2) проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно;
3) перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно (після 01.07.2013 р. період перебування в таких відпустках зараховується до страхового стажу, зокрема для визначення розміру пенсії за даними системи персоніфікованого обліку, оскільки саме з цієї дати вони є застрахованими особами);
4) перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 01.01.2005.
Якщо стажу не вистачає?
Нормами статті 12 Закону 1058 ще з 2004 року передбачено добровільну участь осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Тобто в періоди після 1 січня 2004 року, коли страховий стаж зараховується лише за умови сплати страхових внесків, людина, яка не належала до категорії застрахованих осіб (наприклад, офіційно на території України не працювала або працювала неофіційно), може звернутися до органів фіскальної служби та укласти відповідний договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового соціального страхування згідно з нормами статті 10 Закону України «Про збір га облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Законом передбачено два види договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Зокрема, частиною другою статті 10 цього Закону визначено, що особи беруть у нійучасть протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь, але не менше якодин рік (крім договорів про одноразову сплату). Тобто людина, укладаючи цей договір, зобов'язується щомісяця, протягом не менше року від дати укладання договору, сплачувати ЄСВ і кожен місяць, за який сплачено внески, буде зараховано до страхового стажу. При цьому сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок і більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановлених на дату укладання договору. Мінімальний внесок становить 22% від мінімальної зарплати (з 01.01.2018 мінімальний розмір заробітної плати по Україні 3723 грн). Тобто за кожен місяць страхового стажу особа має сплатити 819,06 грн, якщо договір укладено на поточний рік.
Відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню (починаючи з 1 січня 2004 року). Із 01.01.2018 р. сума сплаченого ЄСВ за договором про одноразову сплату за минулий час за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладання договору, помножений на коефіцієнт 2. Тобто, починаючи з 01.01.2018 місячна сума одноразової сплати складає 1638,12 грн.
ВАЖЛИВО!
Докупити можна лише загальний страховий стаж. Не можна докупити спеціальний стаж, наприклад, стаж шахтаря, металурга, вчителя чи лікаря.
ПОРЯДОК ОБЧИСЛЕННЯ КОЕФІЦІЄНТА СТРАХОВОГО СТАЖУ
Розмір пенсії залежить від тривалості страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено страхові внески. Тривалість страхового стажу визначає коефіцієнт страхового стажу, формулу розрахунку якого наведено у статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058):
Кс = См* Вс /100%*12, де
Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). Вартість одного року страхового стажу з 01.01.2018 становить 1%.
При цьому, як і раніше, коефіцієнт страхового стажу, що визначають із заокругленням до п'яти знаків після коми, не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу за Списком № 1 та підземної роботи — 0,85.
ПРИКЛАД
1. Якщо особа має 40 років 6 місяців страхового стажу, то її коефіцієнт страхового стажу становить: (40 * 12 + 6) х 1% / (100% * 12) = 0,40500
2. Якщо страховий стаж становить 16 років (для призначення пенсії за віком у 2017 році достатньо 15 років страхового стажу), то коефіцієнт страхового стажу обчислюють як: 16*12/ (100% х 12) = 0,16
ФОРМУЛА РОЗРАХУНКУ ПЕНСІЇ:
Формула розрахунку пенсії з 01.01.2018 залишилась незмінною:
П= Зп х Кс, де
Зп - заробітна плата(дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст.40 Закону 1058;
Кс- коефіцієнт страхового стажу.
Заробітна плата для розрахунку пенсії визначається:
Зп= Зс х (Ск : К), де
Зс - середня заробітна плата(дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески;
При цьому для розрахунку середнього заробітку у 2018 році враховується величина середньої заробітної плати(дохід) в Україні, з якої сплачено внески за 2016-2017 роки, з 01.01.2019 – за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск – сума коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць;
К- кількість місяців страхового стажу, за які враховано заробітну плату застрахованої особи.
Більш точно зможуть сказати спеціалісти ПФУ , після подачі вами заяви на перерахунок пенсії.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
---
Ви можете здійснити оплату юристу, натиснувши "галочку зеленого кольору під фото обраного юриста", з залишенням відзиву, а також додатково: у разі наявності можливості у графі: "Віддячити".
Під час воєнного стану це дуже актуально.
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання Позиція ПФ наступна
Частиною 4 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 1 січня 2004 р.), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше чинним законодавством.
Пунктом «д» ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до стажу роботи, що дає право на пенсію, зараховується час навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. N 637, час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.
Згідно з Положенням про підготовче відділення при вищому навчальному закладі, підготовчі відділення, як і підготовчі курси, створюються для загальноосвітньої підготовки для вступу до вищого навчального закладу, навчання на яких дає право вступу до цих навчальних закладів без вступних іспитів.
Навчання на підготовчих відділеннях (курсах) є додатковою послугою навчального закладу, мета якої - підготовка до вступу до навчального закладу.
Оскільки після навчання на підготовчих відділеннях (курсах) особа не здобуває певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів, до стажу роботи зараховується лише період з дня зарахування студентом першого курсу вищого навчального закладу до закінчення чи відрахування.
Статтею 53 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що студент (слухач) - це особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу і навчається з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів.
Згідно з Положенням про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах, затвердженим наказам Міністерства освіти України від 02.06.93 р. N 161, зареєстрованим у Мін'юсті України 23.11.93 р. за N 173, студентові, який захистив дипломний проект (роботу), склав державні екзамени відповідно до вимог освітньо-професійної програми підготовки, рішенням державної комісії присвоюється відповідно освітній рівень (кваліфікація) та видається державний документ про освіту (кваліфікацію).
Ураховуючи викладене, підстави для зарахування до страхового стажу часу навчання на підготовчому відділенні (курсах) відсутні.
Проте зазначені доводи не остаточні та можна оскаржити рішення ПФ до суду.
Успіхів
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Здравствуйте, Татьяна!
1 января 2004 года вступил в силу Закон "Об общеобязательном государственном социальном страховании", который ввел понятие "страховой стаж". До этого стаж считался трудовым.
В страховой стаж засчитываются только периоды, за которые были уплачены страховые взносы. При этом к страховому стажу приравнивается весь трудовой стаж, приобретенный до 1 января 2004 года, то есть те периоды трудовой деятельности до 1 января 2004 года, как того требует Закон "О пенсионном обеспечении" и законодательство СССР.
Так, в соответствии с пунктом "д" части третьей статьи 56 Закона "О пенсионном обеспечении" в стаж работы засчитывается обучение в высших и средних специальных учебных заведениях, в училищах и на курсах по подготовке кадров, повышении квалификации и переквалификации, в аспирантуре, докторантуре и клинической ординатуре.
Время обучения в указанных заведениях после 1-го января 2004 года (если лицо не работало) не засчитывается в страховой стаж, поскольку студенты не подлежат общеобязательному государственному пенсионному страхованию.
Если Вам отказывают в зачислении соответствующего периода в трудовой стаж, Вы можете обращаться в суд и обжаловать действия органов Пенсионного фонда Украины, обязывая их зачесть соответствующий период.
Всего доброго!
Успехов Вам!