Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Вітаю,
Зараз оформлююся у европейську IT компанію як дизайнер, попросили підписати NDA/NCA, з фінансовою відповідальністю. Чи не є в ньому моменти, які можуть бути суперечні, чи які треба детальніше прописати, щоб через них мені з часом не виписали штраф?
Скрін додаю
Дякую!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (10)
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Вітаю! Зможу провести аналіз Вашого договору.
У таких договорах є як реальні ризики, так і просто "страшилки", що не мають жодної юридичної сили.
Якщо цікавить - натискайте кнопку "Звернутися".
Гарного дня!
Юрист, м. Київ, 11 років досвіду
Доброго дня, Анна. Положення NDA - абсолютно типові для таких видів договорів. Вам потрібно для себе зрозуміти, чи погоджуєтесь ви з такими вимогами. Санкція достатньо вагома, тому варто просто не порушувати такі вимоги. Але інша сторона повинна буде довести, що саме ви порушили ці вимоги, що дуже важко. Спочатку нехай спробують довести вашу вину в розголошенні. Положення NCA необхідно змінювати, оскільки вони ставлять вас у такі рамки, які дуже важко витримати (потрібно або зменшувати строк, або зменшувати розмір відповідальності). Гарного вечора
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день чи вечір, Анна!
Обидва ці договори - це не зовсім про фінансову відповідальність. Остання може бути лише наслідком порушення окремих їх пунктів, тому треба уважно читати, що Ви підписуєте і наперед думати, чи в змозі Ви це виконати.
Угода про нерозголошення інформації (Договір NDA в ІТ‑бізнесі) — це гарантія для бізнесу від недобросовісної поведінки.
Він підписується для того, щоби уникнути конфліктів, а також заздалегідь встановити відповідальність за недобросовісні дії підрядників і клієнтів. Також підписується договір про нерозголошення інформації. Він може бути частиною контракту на розробку програмного забезпечення, а може виступати окремою угодою.
Договір NDA має передбачати наступні пункти:
поняття конфіденційної інформації,
яка інформація не вважається конфіденційною,
правомірне розголошення конфіденційної інформації,
способи передачі інформації,
штраф за порушення договору та обов'язок відшкодувати шкоду,
місце розгляду спору.
Договір про нерозголошення інформації має бути викладений у такій формі, щоб у разі його порушення співробітником, клієнтом чи розробником цей факт можна було довести у суді. Для того, щоб довести, що розголошена інформація дійсно була конфіденційною, в угоді має бути визначено, яка саме інформація є конфіденційною.
Аналізуючи судову практику в Україні, можна помітити, що є дуже багато відмов з боку суду з посиланням на те, що у документах не було чітко зазначено, яка саме інформація є конфіденційною. Були відсутні будь-які внутрішні документи, які визначали б, яка інформація є конфіденційною, а також режим поводження з конфіденційною інформацією.
Тож раджу не тільки підписувати договір про нерозголошення конфіденційної інформації, а й ознайомитись із затвердженою повноцінною внутрішньою політикою, де визначено, що таке конфіденційна інформація та як з нею поводитися.
Договір NCA в ІТ‑бізнесі
Договір про уникнення конкуренції укладається між роботодавцем і працівником, та обмежує останнього у праві роботи в будь-якому подібному бізнесі на певний період часу після припинення трудових відносин. Зазвичай NCA підписують разом з NDA.
Договір про неконкуренцію виконує наступні функції:
захищає замовника/роботодавця від можливої конкуренції з боку підрядника/працівника, який після закінчення співпраці вирішить створити бізнес у тій самій сфері або на тій самій території чи працювати на прямого конкурента;
запобігає витоку унікальних знань, навичок, ідей, технологій замовника/роботодавця, контактів клієнтів, бізнес-практики;
допомагає замовнику/роботодавцю утримати кваліфікованих спеціалістів; здійснює психологічний вплив на працівника/підрядника.
В Україні застосування договорів NCA не має достатнього правового регулювання, тому, на відміну від європейських країн, не знайшло широкого застосування. Багато питань виникає у разі укладення договору про неконкуренцію між працівником та роботодавцем. Суди у разі виникнення спорів, як правило, визнають такі договори недійсними, розглядаючи їх як обмеження права на вільний вибір праці, гарантованого ст. 43 Конституції України. Те ж стосується і врегулювання відносин між замовником та виконавцем.
Між тим укладення договору про неконкуренцію є однією з обов'язкових умов співпраці замовників-нерезидентів з українськими ІТ‑компаніями чи окремими розробниками та є нормальною практикою для багатьох країн Європи і США (в деяких штатах). У такому разі вирішення спорів про неконкуренцію підпорядковується праву іноземної держави та захищає, в першу чергу, інтереси замовника.
Укладання договорів NDA та NCA, спрямовано, перш за все, не на покарання когось, а на збереження інформації, ідей, продуктів, створених розробником, клієнтської бази компанії, що, безумовно, є одними з основних найбільш цінних активів будь-якої ІТ‑компанії.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте!
Заключение договора NDA с сотрудником предполагает, что работодатель прежде всего старается предотвратить разглашение конфиденциальной информации сотрудником. А еще соглашение NDA регулирует санкции к сотруднику за разглашение информации и порядок возмещения материального ущерба.
Цель NDA – уменьшить риски утечки информации и прописать компенсацию потерь компании, если утечка все-таки случится. То есть это соглашение определяет, какую информацию нельзя разглашать и что будет, если Вы все-таки поделитесь с кем-то конфиденциальной информацией.
В основном айтишные продуктовые и аутсорсные компании — нерезиденты Украины и своим работникам предлагают подписывать NDA (Non-disclosure agreement), составленные согласно с правом страны, в которой эти компании зарегистрированы. Учитывая это, в Договорах о неразглашении могут быть положения не просто нетипичные для украинского права, а которые вообще недействительны, то есть такие, что в Украине воплощены не могут быть вообще.
Соглашение о неразглашении или NDA (non-disclosure agreement) заключается между двумя сторонами, которые во время своего сотрудничества планируют обмениваться информацией. Задача соглашения — защитить эту информацию от третьих лиц. Такая практика родилась в украинской IT-сфере, когда у местных компаний стали появляться зарубежные клиенты. Когда они нанимают украинских специалистов для работы над частью своего продукта, им не хочется, чтобы информация об этом продукте, базы данных, программные решения утекли к конкурентам.
В Европе и США подобные соглашения давно вошли в практику, и было естественно требовать от своих контрагентов в Украине работать по тем же правилам. Более того, почти во всех случаях от украинских аутсорсинговых компаний требуют заключать со своими сотрудниками NDA с условиями «не хуже». Так за несколько лет NDA стало нормальной практикой в украинской IT-сфере.
В законах, действительно, защищены и коммерческая тайна (ст. 36 Хозяйственного кодекса Украины, ст. 505 Гражданского кодекса Украины), и конфиденциальность информации (ст. 862 ГКУ). Но там не написано, как нужно себя вести с информацией. Эти правила устанавливает NDA.
Как правило, NDA заключается на время сотрудничества и 2-3 года после. Под влиянием массовой культуры многие думают, что запрет на разглашение действует пожизненно, но это не так. Ни один суд не признает правомочным соглашение с такими условиями. Это слишком сильное и неоправданное ограничение.
Итак, что чаще всего пишут в NDA?
«The general purposes of this Agreement are to cause all ideas and all inventions and other creations developed by the Employee while engaged by the Employer to be the sole and exclusive property of the Employer».
То есть все, что Вы создадите или даже просто придумаете и запишете на огрызке бумаги во время работы на Вашу компанию, будет принадлежать только этой компании, и отнюдь не Вам. Термин «изобретения» (inventions) в договорах о неразглашении употребляют не в первоначальном значении, а обычно приводят отдельный перечень всего, что можно считать изобретением. То есть все идеи, «улучшение», открытия, дизайн, техники, формулы, объектный и исходный код — то есть все.
Даже три строки кода, которые все равно никуда не прикрутят, будут принадлежать работодателю. Что интересно, обычно пишут, что изобретения будут принадлежать компании независимо от того, созданы они самостоятельно или вместе с кем-то.
Поэтому имейте в виду, когда кто-то предложит принять участие в интересном проекте, Вы рискуете, если юристы IT компании как-то об этом узнают. И, конечно, очень распространенный пункт: «Компании принадлежат все изобретения, даже те, которые созданы не на рабочем компьютере». Помните, как было в Silicon Valley с главным героем Ричардом? Он отдал свой домашний компьютер в ремонт, а на рабочем немного протестировал свою прогу. И поэтому его гениальный способ сжатия данных суд едва не признал собственностью бывшего работодателя, так как рабочее оборудование привлекалось к созданию программы (даже если на тот момент все уже прекрасно работало).
«The Employee hereby assigns to the Employer, and agrees to assign to the Employer in the future, all the Employee’s Ownership Interest in any and all such Intellectual Property, whenever any such property is created.»
То есть работник передает и в будущем соглашается передавать свою долю в любой интеллектуальной собственности, которая будет им создана. В этом пункте обычно пишут, что работник должен всячески способствовать работодателю в приобретении им такой интеллектуальной собственности. И что самое интересное — даже после прекращения действия Договора.
Но в то же время после такого пунктика часто вставляют раздел под названием «Power of attorney», что означает «Доверенность». В нем предусматривают, что в случае, если работодатель после того, «как он приложил достаточных усилий», не сможет получить Вашу подпись для оформления прав интеллектуальной собственности на себя, то вы ему автоматически даете доверенность на совершение действий от Вашего имени для оформления всех необходимых прав, в том числе и ставить подписи от Вашего имени.
Будет ли действовать такой пункт-доверенность в Украине?
Для этого смотрим статьи в Гражданском кодексе (далее — ГК), которые устанавливают требования к доверенности. В соответствии со ст. 244 ГК, доверенностью является письменный документ, выдаваемый одним лицом другому лицу для представительства перед третьими лицами.
Доверенность в виде пунктика в NDA — вполне письменный документ, следовательно, с этим требованием все в порядке. Однако в соответствии с ч. 1 ст. 245 ГК форма доверенности должна соответствовать форме, в которой согласно закону должна совершаться сделка.
Поэтому, если работодатель захочет совершить от вашего имени действия, которые, например, потребуют нотариального удостоверения (например, продать квартиру), а сама доверенность в виде пунктика в NDA нотариально не удостоверена — то она не будет соответствовать форме сделки, и даже если ее совершат, она будет недействительна (так у работодателя не было полномочий ее совершать, что является основанием для недействительности).
Вы обещаете не работать на конкурентов?
Такой раздел звучит как «Promise not to compete» и касается того, что работник, подписывая NDA, торжественно обещает не участвовать в течение одного года (или сколько угодно — как заблагорассудится работодателю) после прекращения действия Договора, в бизнесе, который в любом виде может конкурировать или конфликтовать с текущим бизнесом компании.
В Украине такой пункт в NDA будет недействительным, ведь содержание этого пункта будет противоречить ст. 43 Конституции, ст. 2 Кодекса законов о труде, согласно которым каждый имеет право на труд. А в соответствии с ч. 1 ст. 203 Гражданского кодекса, содержание сделки не может противоречить этому Кодексу, другим актам гражданского законодательства, а также интересам государства и общества, его моральным принципам. Поэтому не бойтесь подписывать NDA с таким пунктом — если Договор по украинскому праву, то Вам ничего не угрожает.
Чем вообще в Украине регулируется NDA?
Что защищает NDA? — Коммерческую тайну. Поэтому регулируется положениями Гражданского кодекса, которые определяют права интеллектуальной собственности на коммерческую тайну (статьи 505-508). От чего защищает NDA? — От недобросовестной конкуренции. Регулируется также положениями закона «О защите от недобросовестной конкуренции», в которых законодатель нам рассказывает, что такое разглашение коммерческой тайны и неправомерное ее использования.
В основном сторонами NDA являются два лица: один предоставляет доступ к информации, которую считает конфиденциальной, а второй получает доступ к ней и обязуется сделать все, чтобы эта информация не попала сторонним лицам.
Считается, что NDA следовало бы опасаться, если бы мы жили в США, а в Украине этот договор, во-первых, не спасет от кражи информации, во-вторых, не накажет нарушителя и, в-третьих, его сила скорее в психологическом давлении , чем в юридических последствиях.
В офисах до сих пор можно услышать: «Давай подпишу не читая, он все равно не имеет никакой силы». Это утверждение ошибочно, и, даже учитывая, что украинские суды только начинают признавать существование таких соглашений, этот процесс уже необратим.
Сложность состоит в том, что для выполнения договора необходимо обратиться в суд, где истцу нужно доказать:
Однако если NDA составлен четко, а истец может доказать указанные выше факты, то в случае обращения в суд нарушителю будет сложно избежать ответственности.
В случае с завершенными договорными или трудовымии отношениями (даже при нарушении действующих обязательств относительно неразглашения конфиденциальной информации) привлечение нарушителя к ответственности также является непростой задачей. Все начинается с обращения с претензией и требованием о выплате штрафа, установленного NDA. В лучшем случае раскрывающая сторона столкнется с затянувшейся перепиской по претензии, в худшем – с молчанием. Получив же неудовлетворительный результат претензионного процесса, придется обращаться в суд, который потребует очень четких и веских доказательств нарушения контрагентом/работником положений NDA или доказательств полученного ущерба раскрывающей стороны. По статистике рассмотрения указанных споров вероятность позитивного исхода судебного рассмотрения – ниже среднего.
В основном именно поэтому подписанты NDA довольно легко соглашаются на все условия.
Чтобы иметь шанс привлечь к ответственности лицо, нарушившее условия NDA и разгласившее конфиденциальную информацию, рекомендуем соблюдать формальный порядок отнесения информации к конфиденциальной; уведомить принимающую сторону о том, какая именно информация является конфиденциальной, и зафиксировать это (в т. ч. фактом подписания NDA); подтвердить факт разглашения конфиденциальной информации и обосновать сумму ущерба (в частности, упущенной выгоды) в результате такого разглашения.
ПРИВЛЕЧЬ ВАС К ОТВЕТСТВЕННОСТИ В УКРАИНЕ ПРАКТИЧЕСКИ НЕРЕАЛЬНО.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗакон Украины "Об информации"
Ст. 21 которого относит конфиденциальную информацию к информации с ограниченным доступом и определяет ее как "информацию о физическом лице, а также информацию, доступ к которой ограничен физическим или юридическим лицом, кроме субъектов властных полномочий". Здесь сделаю акцент на "ограничении доступа к информации". Речь идет о том, что одного только NDA с перечнем информации, относящейся к конфиденциальной, может быть не достаточно, если суд захочет разобраться, был ли вообще установлен режим работы с конфиденциальной информацией на предприятии (порядок отнесения информации к конфиденциальной, порядок предоставления доступа к ней, назначение ответственных за соблюдение режимности информации лиц и т. п.).
На основании этого договора привлечь Вас к материальной ответственности практически невозможно.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Здебільшого айтішні продуктові та аутсорсні компанії – нерезиденти України і своїм працівникам пропонують підписувати NDA (Non-disclosure agreement), складені за правом країни, в якій ці компанії зареєстровані. З огляду на це, в Договорах про нерозголошення можуть бути положення не просто нетипові для українського права, а взагалі недійсні, тобто такі, що в Україні втілені не можуть бути взагалі. Про них розповімо згодом.
Отже, що найчастіше пишуть в NDA:
«The general purposes of this Agreement are to cause all ideas and all inventions and other creations developed by the Employee while engaged by the Employer to be the sole and exclusive property of the Employer.»
Тобто все, що Ви створите або навіть просто придумаєте і запишете на огризку паперу під час роботи на Вашу компанію, належатиме тільки цій компанії, і аж ніяк не Вам. Термін «винаходи» (inventions) в договорах про нерозголошення вживають не в первинному значенні, а зазвичай наводять окремий перелік всього, що можна вважати винаходом. Тобто всі ідеї, «покращення», відкриття, дизайн, техніки, формули, і об’єктний і вихідний код – тобто все.
Навіть три рядочки коду, які все одно нікуди не прикрутять, належатимуть роботодавцю. Що цікаво, зазвичай пишуть, що винаходи належатимуть компанії незалежно від того, створені вони самостійно, чи разом з кимось.
Тому майте на увазі, коли хтось запропонує взяти участь в цікавому проекті, що Ви ризикуєте, якщо юристи компанії якось про це дізнаються.І звичайно, дуже поширений пункт: «Компанії належать всі винаходи, навіть ті, що створені не на робочому комп’ютері». Пам’ятаєте, як було у Silicon Valley з головним героєм Річардом? Він віддав свій домашній комп в ремонт, а на робочому трішки протестував свою прогу. І через те його геніальний спосіб стискання даних суд ледь не визнав власністю колишнього роботодавця, бо робоче обладнання залучалось до створення програми (навіть якщо на той момент все вже чудово працювало).
“The Employee hereby assigns to the Employer, and agrees to assign to the Employer in the future, all the Employee’s Ownership Interest in any and all such Intellectual Property, whenever any such property is created.”
Тобто працівник передає і в майбутньому погоджується передавати свою частку в будь-якій інтелектуальній власності, яка буде ним створена. В цьому пункті зазвичай пишуть, що працівник повинен всіляко сприяти роботодавцеві в набутті ним такої інтелектуальної власності. І що найцікавіше – навіть після припинення дії цього Договору.
Але водночас після такого пунктику часто вставляють розділ під назвою «Power of attorney», що означає «Довіреність». В ньому передбачають, що у випадку, якщо роботодавець після того, «як він доклав достатніх зусиль», не зможе отримати Ваш підпис для оформлення прав інтелектуальної власності на себе, то ви йому автоматично даєте довіреність на вчинення дій від Вашого імені для оформлення всіх необхідних прав, в тому числі і ставити підписи від Вашого імені.
пункт-довіреність в Україні:
Для цього дивимось статті в Цивільному кодексі (далі – ЦК), які встановлюють вимоги до довіреності. Відповідно до ст. 244 ЦК, довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Довіреність у вигляді пунктика в NDA – цілком письмовий документ, отже, з цією вимогою все гаразд. Однак відповідно до ч. 1 ст. 245 ЦК форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.
Тому, якщо роботодавець захоче вчинити від вашого імені дії, які, наприклад, потребуватимуть нотаріального посвідчення (наприклад, продати квартиру), а сама довіреність у вигляді пунктика в NDA нотаріально не посвідчена – то вона не відповідатиме формі правочину, і навіть якщо його вчинять, він буде недійсним (бо в роботодавця не було повноважень його вчиняти, що є підставою для недійсності).
Типовим в NDA є пункт, який дає право роботодавцеві робити перевірки діяльності працівника на його робочому місці (зазвичай пишуть – “at Employer’s premises”). Тобто поки девелопер працює «на території роботодавця», роботодавець може прийти і не просто оглянути, що Ви там накодили за увесь день, а навіть почитати Ваш робочий записник (так і пишуть – «notes»), коли Ви вже пішли з роботи.
Ви обіцяєте не працювати на конкурентів:
Такий розділ здебільшого звучить як “Promise not to compete” і стосується того, що працівник, підписуючи NDA, урочисто обіцяє не брати участі впродовж одного року (або скількох завгодно – як заманеться роботодавцеві) після припинення дії цього Договору, в бізнесі, який в будь-який спосіб може конкурувати або конфліктувати з поточним бізнесом компанії.Повернемось знов до Silicon Valley.
В Україні такий пункт в NDA буде недійсним, адже зміст цього пункту суперечитиме ст. 43 Конституції, ст. 2 Кодексу законів про працю, відповідно до яких кожен має право на працю. А відповідно до ч. 1 ст. 203 Цивільного кодексу, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави та суспільства, його моральним засадам. Тому не лякайтесь, підписуючи NDA з таким пунктом – якщо Договір за українським правом, то Вам нічого не загрожує.
Регулює Комерційну таємницю.
Тому регулюється положеннями Цивільного кодексу, які визначають права інтелектуальної власності на комерційну таємницю (статті 505-508). Від чого захищає NDA? – Від недобросовісної конкуренції. Отже, регулюється також положеннями закону «Про захист від недобросовісної конкуренції», в яких законодавець нам розповідає, що таке розголошення комерційної таємниці і неправомірне її використання.
Судова практика
Трохи помоніторивши, судових кейсів в Україні з програмістами щодо порушення умов NDA нам так і не вдалось знайти, хоча загалом практика щодо судового захисту комерційної таємниці в Україні є.
Як відомо, морква – джерело каротину. З огляду на це, олія під назвою «Карателька» звучатиме не так дивно. Це ми до того, що в далекому 2006-ому Господарський суд м. Києва розглядав справу за позовом підприємства, яке придумало і активно виробляло розчин Я-каротину з моркви в олії «Карателька», до іншого підприємства, яке цю «Карательку» незаконно виготовляло.
За декілька років до цього позивач отримав секрет цієї диво-олійки від іншого підприємства за договором про передачу ноу-хау (суд називає таке ноу-хау комерційною таємницею). За цим Договором, більше ніхто не мав права робити цю олійку з моркви. Але потім в дивний спосіб така ж олійка із таким складом (і навіть з тою самою назвою) просочилась на завод відповідача в Броварах. І просочилась десь на виробництво, яке вже не могло зупинитись, а успішно її виготовляло.
Позивачеві це не сподобалось і він звернувся до суду за захистом. Суд сказав, що позивач «всё правильно сделал» і зобов’язав недобросовісних любителів моркв’яної олії припинити її виробництво з розчином Я-каротину. Кому цікаво – справа № 324/13-06 від 13.11.2006.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Non-disclosure agreement (NDA) — договір про конфіденційність або про нерозголошення конфіденційної інформації, комерційної таємниці, яка стала відома в процесі співпраці між контрагентами. Це один з найпоширеніших «технічних» договорів у сфері ІТ: він укладається між бізнес-партнерами, між стартаперами та інвесторами, між замовником і розробником, між ІТ-компанією і юридичними консультантами.
NDA повинен обов’язково визначати:
Non-compete agreement (NCA) – договір про «уникнення конкуренції». Він виконує декілька функцій:
Підписання NCA є нормальною практикою для багатьох країн Європи (Німеччина, Нідерланди, Франція та ін.) та США (крім деяких штатів). В такому разі NCA підпорядковується праву іноземної держави і захищає в першу чергу інтереси замовника.
Всього доброго!
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Анно!
Головна суть ваших NDA/NCA - це те, що Ви не маєте право співпрацювати з іншими суб'єктами в даній сфері протягом строку дії угоди та протягом 1-х року після його закінчення. Якщо Ви порушите дане правило і це завдасть шкоди компанії, то Вам доведеться заплатити компенсацію в розмірі до 50 тис. EUR.
Укладення договору про неконкуренцію є однією з обов'язкових умов співпраці замовників-нерезидентів з українськими ІТ‑компаніями чи окремими розробниками та є нормальною практикою для багатьох країн Європи і США (в деяких штатах). У такому разі вирішення спорів про неконкуренцію підпорядковується праву іноземної держави та захищає, в першу чергу, інтереси замовника.
Договір про неконкуренцію виконує наступні функції: захищає замовника/роботодавця від можливої конкуренції з боку підрядника/працівника, який після закінчення співпраці вирішить створити бізнес у тій самій сфері або на тій самій території чи працювати на прямого конкурента; запобігає витоку унікальних знань, навичок, ідей, технологій замовника/роботодавця, контактів клієнтів, бізнес-практики; допомагає замовнику/роботодавцю утримати кваліфікованих спеціалістів; здійснює психологічний вплив на працівника/підрядника.
Оцініть консультацію юриста, яка Вам найбільше допомогла.
Якщо виникнуть додаткові питання, звертайтеся через кнопку "Звернутися".
При зверненні вказуйте свій е-mail
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!
Юрист, 19 років досвіду
Доброго дня Анно.
Навряд чи компанія погодиться виключити з тексту угоди штрафні санкції, бо це стандартні положення про конфіденціальність інформації та захист їх інтелектуальної власності. Угодою передбачено, що консультант повністю відшкодує, до 50 000 євро, будь-який збиток, що виник через порушення консультантом цих положень. Також відповідно до угоди ці обмеження будуть діяти ще рік після припинення її дії.
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Доброго дня, Анна!
Угоду про нерозголошення завжди варто читати повністю, не частинами.
Окрім того, вона напряму пов'язана з поадльшими угодами, які ви будете укладати. Якщо ви парцівник - то яка форма договору у вас буде, якщо ФОП- то через який договір будете співпрацювати.
Інакше аналіз цієї угоди не забезпечить вам повний захист від ризиків.
Звертайтесь.