Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Соціальне забезпечення, 26 квітня 2022, питання №62930 250₴

Куда можно оформить незрячего человека без детей?

Добрый вечер. Подскажите как можно решить ситуацию. У моего отца есть родной брат. Отцу 68 лет, брату 73. У его брата стало ухудшаться зрение 3 года назад и отец переехал к нему помогать, ездил по больницам и там и остался, хотя и сам инвалид 2й группы, и еще после инсульта. Полтора года назад зрение совсем пропало и теперь его приходиться во всем обслуживать, покупать и капать капли, давать лекарства, водить в больницу и т.д. Вопрос такой, они живут в Харьковской области, недалеко от линии фронта. Я хочу забрать отца к себе в Киев, но не знаю что делать с его братом и жена категорически против. Детей у брата отца нет, другие родственники его забирать не хотят. Что можно сделать? Может сдать его в какой то дом престарелых? У него в собственности 50% двухкомнатной квартиры в пгт. и 50% земельного пая 4га. Я понимаю что он дядя, но он чужой для меня человек, никакой помощи от него и общения не было, да и отец мне дороже. Подскажите как выйти из этой ситуации, прошу Вас.

Відповіді юристів (6)

    Адвокат Евгений Александрович
    20%
    Адвокат Евгений Александрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Доброї ночі, Артем!

    РЕКОМЕНДУЮ СКОРИСТАТИСЯ СОЦІАЛЬНИМИ ПОСЛУГАМИ СТАЦІОНАРНОГО ДОГЛЯДУ.

    Особи з інвалідністю, особи похилого віку відповідно до індивідуальних потреб можуть отримувати соціальні послуги, перелік яких затверджується Мінсоцполітики, у тому числі:

    • Догляд (у тому числі вдома, стаціонарний, денний);
    • транзитне підтримане проживання/учбова соціальна квартира (будинок);
    • соціальний супровід (у тому числі соціальна адаптація, соціально-трудова адаптація;
    • соціальна реабілітація;
    • тимчасовий відпочинок для осіб, які здійснюють догляд за дітьми / особами з інвалідністю;
    • фізичний супровід осіб з інвалідністю, зокрема з інтелектуальними, сенсорними, фізичними, моторними, психічними та поведінковими порушеннями;
    • транспортні послуги.

    Соціальні послуги особам з інвалідністю, особам похилого віку можуть надаватися як за плату, так і безоплатно.

    Соціальні послуги в обсягах, визначених державними стандартами, надаються безоплатно особам з інвалідністю, особам похилого віку, які не здатні до самообслуговування і не мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу, або рідні є громадянами похилого віку чи визнані особами з інвалідністю в порядку, визначеному законодавством.

    Соціальні послуги за плату надаються особам з інвалідністю, особам похилого віку, які не здатні до самообслуговування і мають рідних, що повинні забезпечити їм догляд і допомогу.

    Особам з інвалідністю, особам похилого віку соціальні послуги в обсягах, визначених державними стандартами, можуть надаватися із встановленням диференційованої плати залежно від доходу таких осіб відповідно до законодавства.

    Соціальні послуги понад обсяги, визначені державними стандартами, надаються на платній основі.

    Тарифи на соціальні послуги та соціальні послуги із встановленням диференційованої плати встановлюються надавачем соціальних послуг відповідно до Порядку регулювання тарифів на соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 року № 428.

    Особи з інвалідністю, особи похилого віку, що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, можуть звільнятися від плати за надання соціальних послуг в обсягах, визначених державними стандартами, якщо такі рідні належать до малозабезпечених осіб і отримують державну соціальну допомогу в установленому законодавством порядку, залежні від психоактивних речовин, алкоголю, перебувають у місцях позбавлення волі, мають на вихованні дітей з інвалідністю. Для цього місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування приймає рішення (розпорядження) про звільнення осіб з інвалідністю, осіб похилого віку, що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, від зазначеної плати.

    Підстави, за яких соціальні послуги не надаються безоплатно:

    Соціальні послуги стаціонарного догляду, паліативного догляду, догляду вдома, підтриманого проживання не надаються безоплатно особам з інвалідністю, особам похилого віку в разі:

    • надання особі з інвалідністю, особі похилого віку соціальних послуг фізичною особою, якій призначено щомісячну компенсаційну виплату, допомогу на догляд за такою особою з інвалідністю, особою похилого віку в установленому законодавством порядку;
    • надання особою з інвалідністю, особою похилого віку соціальних послуг іншій особі та отримання нею щомісячної компенсаційної виплати, допомоги на догляд в установленому законодавством порядку;
    • укладення особою з інвалідністю, особою похилого віку договору довічного утримання (догляду) (пункт 19 Порядку).
    Звертатися треба:

    До структурного підрозділу з питань соціального захисту населення місцевої держадміністрації, виконавчого органу міської міста обласного значення, районної в місті (у разі її утворення) ради або виконавчого органу сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади (далі - уповноважений орган) у разі надання соціальних послуг державними, комунальними закладами/установами та недержавними суб’єктами, що надають соціальні послуги із залученням бюджетних коштів.

    Для отримання соціальних послуг, що надаються недержавними суб’єктами без залучення бюджетних коштів, особа з інвалідністю, особа похилого віку, її законний представник, орган опіки та піклування звертається до відповідного суб’єкта, що їх надає.

    У разі відсутності в раді об’єднаної територіальної громади (далі - отг) уповноваженого органу заяви приймаються уповноваженою посадовою особою виконавчого комітету ради отг.

    Також заяви можуть прийматися центром надання адміністративних послуг за місцем проживання/перебування осіб з інвалідністю, осіб похилого віку.

    Якщо заява приймається уповноваженою посадовою особою виконавчого комітету ради отг чи центром надання адміністративних послуг, пакет документів протягом одного робочого дня з дати їх одержання передається до уповноваженого органу для підготовки відповідних запитів, клопотань (у разі потреби) та прийняття рішення (пункт 6 Порядку).

    Перелік необхідних документів:

    Для отримання соціальних послуг особа з інвалідністю, особа похилого віку, її законний представник, орган опіки та піклування (для недієздатних осіб - у разі відсутності законного представника) (далі - орган опіки та піклування) подає письмову заяву про надання соціальної послуги (далі - заява), в якій зазначається назва соціальної послуги та тип надавача соціальної послуги, де надаватиметься така послуга.

    До заяви особи з інвалідністю, особи похилого віку, її законного представника, органу опіки та піклування додаються такі документи:

    • паспорт особи або інший документ, що посвідчує особу, яка потребує надання соціальних послуг;
    • копія документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у якому зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків, або копія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті);
    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ (за наявності інвалідності);
    • копія рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, яка потребує надання соціальних послуг (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);
    • копія рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, яка потребує надання соціальних послуг (за наявності опікуна або піклувальника);
    • документ, що підтверджує повноваження представника органу опіки та піклування;
    • копія паспорта опікуна або піклувальника особи, яка потребує надання соціальних послуг (за наявності опікуна або піклувальника);
    • довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності).

    У разі надання соціальних послуг із встановленням диференційованої плати за наявності інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, Фонді соціального страхування та згідно із законодавством не може бути отримана на запит уповноваженого органу відповідно до цього Порядку, також подаються довідки про доходи.

    Для осіб, які потребують надання соціальної послуги стаціонарного догляду чи паліативного догляду в умовах стаціонару також подається:

    • довідка для направлення особи з інвалідністю до інтернатного закладу за формою, затвердженою МОЗ;
    • індивідуальна програма реабілітації особи з інвалідністю за формою, затвердженою МОЗ (за наявності інвалідності);
    • копія пенсійного посвідчення або посвідчення особи, яка отримує державну соціальну допомогу (за наявності);
    • копії договору про відкриття та обслуговування поточного рахунка (за наявності);
    • три фотокартки розміром 3 x 4 сантиметри (пункт 7 Порядку).
    Якщо до заяви додано не всі необхідні документи, уповноважений орган протягом трьох робочих днів повідомляє особу з інвалідністю, особу похилого віку, її законного представника, орган опіки та піклування, які документи необхідно подати додатково не пізніше місячного строку з дати подання заяви.Рішення про надання чи відмову в наданні соціальних послуг:

    Уповноважений орган протягом п’яти робочих днів після отримання інформації відповідно до отриманої заяви, пакета документів та з урахуванням результатів оцінювання потреб особи з інвалідністю, особи похилого віку у соціальних послугах приймає рішення про надання чи відмову в наданні соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів.

    Про прийняте рішення уповноважений орган письмово повідомляє протягом одного робочого дня особу з інвалідністю, особу похилого віку, її законного представника, орган опіки та піклування.

    Рішення про надання соціальних послуг відповідно до державних стандартів надсилається протягом одного робочого дня надавачеві соціальних послуг.

    Рішення про надання соціальних послуг чи відмову в їх наданні, що надаються недержавними суб’єктами без залучення бюджетних коштів, приймає відповідний суб’єкт (пункт 9 Порядку).

    Надання соціальної послуги стаціонарного догляду в інтернатному закладі:

    У разі звернення особи з інвалідністю, особи похилого віку, її законного представника, органу опіки та піклування із заявою про надання соціальної послуги стаціонарного догляду в інтернатному закладі системи соціального захисту населення (далі - інтернатний заклад) уповноважений орган протягом семи робочих днів з дати подання заяви та пакета документів, ураховуючи результати оцінювання потреб особи з інвалідністю, особи похилого віку у соціальних послугах надсилає:

    1. структурному підрозділу з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрації - клопотання про влаштування особи з інвалідністю, особи похилого віку до інтернатного закладу;
    2. особі з інвалідністю, особі похилого віку, її законному представнику, органу опіки і піклування - повідомлення про направлення клопотання про влаштування особи з інвалідністю, особи похилого віку до інтернатного закладу.

    Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрації у строк до п’яти робочих днів з дати отримання клопотання про влаштування особи з інвалідністю, особи похилого віку до інтернатного закладу та пакета документів оформляє путівку про влаштування особи з інвалідністю, особи похилого віку до інтернатного закладу за формою, встановленою Мінсоцполітики, та протягом одного робочого дня з дати оформлення путівки видає/надсилає її особі з інвалідністю, особі похилого віку, її законному представникові, органу опіки та піклування.

    Про видачу/надсилання путівки особі з інвалідністю, особі похилого віку структурний підрозділ з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрації також письмово інформує уповноважений орган.

    З отриманою путівкою особа з інвалідністю, особа похилого віку звертається до інтернатного закладу (пункт 10 Порядку).

    Невідкладне надання соціальних послуг

    Соціальні послуги стаціонарного догляду, паліативного догляду, догляду вдома, підтриманого проживання особам з інвалідністю, особам похилого віку з числа внутрішньо переміщених осіб, осіб, постраждалих внаслідок збройного конфлікту, тимчасової окупації, надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру, нещасних випадків, надаються невідкладно на підставі:

    • письмової заяви про потребу в наданні соціальних послуг (для дієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);
    • письмової заяви законного представника та рішення органу опіки та піклування про потребу в наданні соціальних послуг (для недієздатних осіб, яким призначено опікунів);
    • паспорта особи або іншого документа, що посвідчує особу, яка потребує надання соціальних послуг;
    • затвердженої МОЗ довідки для направлення особи з інвалідністю, особи похилого віку до інтернатного закладу.

    Надавач соціальної послуги разом з уповноваженим органом забезпечує протягом шести місяців оформлення необхідних документів для надання соціальних послуг особі з інвалідністю, особі похилого віку з числа осіб, зазначених вище (пункт 12 Порядку).

    Підстави для відмови в наданні соціальних послуг:

    Особам з інвалідністю, особам похилого віку може бути відмовлено в наданні соціальних послуг у разі:

    • відсутності потреби у соціальних послугах за результатами оцінювання потреб особи;
    • ненадання надавачем соціальних послуг тих соціальних послуг, яких потребує особа.

    У разі наявності в особи з інвалідністю, особи похилого віку відповідно до медичного висновку медичних протипоказань до надання соціальних послуг, рішення про надання соціальних послуг приймається після усунення таких протипоказань.

    У разі відмови в наданні соціальних послуг, в рішенні про відмову в наданні соціальних послуг та повідомленні про відмову в наданні соціальних послуг додатково зазначається інформація про надавачів соціальних послуг, які здійснюють надання відповідних соціальних послуг.

    Підстави припинення надання соціальних послуг:

    Надання соціальних послуг особам з інвалідністю, особам похилого віку припиняється в разі:

    • поліпшення стану здоров’я, подолання складних життєвих обставин, в результаті чого в осіб з інвалідністю, осіб похилого віку зникає потреба в їх отриманні;
    • закінчення встановленого строку надання соціальних послуг;
    • направлення (переведення) до іншого надавача соціальних послуг;
    • зміни місця проживання/перебування (переїзду за межі адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження надавача соціальних послуг);
    • невиконання без поважних причин особою з інвалідністю, особою похилого віку вимог, визначених договором про надання соціальних послуг;
    • відмови особи з інвалідністю, особи похилого віку, її законного представника, органу опіки та піклування від отримання соціальних послуг;
    • подання надавачу соціальних послуг особою з інвалідністю, особою похилого віку письмової заяви про припинення надання таких послуг - за наявності висновку комісії лікарів-психіатрів про те, що особа здатна задовольняти свої основні життєві потреби самостійно, - в разі отримання соціальної послуги стаціонарного догляду;
    • подання надавачу соціальних послуг законним представником особи з інвалідністю, особи похилого віку, визнаної в установленому законом порядку недієздатною, письмової заяви із зобов’язанням здійснення необхідного догляду;
    • рішення суду про незаконне поміщення особи до закладу соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади;
    • припинення діяльності надавача соціальних послуг;
    • смерті особи з інвалідністю, особи похилого віку.

    Про припинення надання соціальних послуг державними, комунальними закладами/установами видається наказ, а недержавними суб’єктами, що надають соціальні послуги, - наказ (розпорядження).

    Повідомлення про припинення надання соціальних послуг у строк до трьох робочих днів після видачі відповідного наказу/розпорядження надсилається уповноваженому органові, який прийняв рішення про надання соціальних послуг, або структурному підрозділу з питань соціального захисту населення обласної, Київської міської держадміністрації, який видав путівку, а також органу опіки і піклування за місцезнаходженням надавача соціальних послуг (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена), територіального органу Пенсійного фонду України (за потреби).

    Примусове виселення особи з інвалідністю, особи похилого віку надавачем соціальних послуг із закладу/установи проводиться лише на підставі рішення суду (пункт 18 Порядку).

    Нормативна база:

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

    Всього доброго!

    Айвазян Юрий Климентьевич
    20%

    Вітаю, Артеме!

    Питаннями, які Ви ставите, опікуются територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) і центри надання соціальних послуг.

    Згідно пп. 1 та 2 Постанови КМУ про "Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) і центрів надання соціальних послуг" територіальнй центр надає такі соціальні послуги:

    "догляд вдома;

    догляд стаціонарний;

    денний догляд;

    соціальна адаптація;

    підтримане проживання;

    натуральна допомога.

    Крім того, територіальний центр може надавати такі соціальні послуги:

    паліативний догляд;

    консультування;

    представництво інтересів;

    соціальна профілактика;

    соціально-трудова адаптація;

    соціальна реабілітація осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями;

    тимчасовий відпочинок для осіб, які здійснюють догляд за особами з інвалідністю, особами, які мають невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування;

    посередництво (медіація);

    екстрене (кризове) втручання;

    фізичний супровід осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються на кріслах колісних, з інтелектуальними, сенсорними, фізичними, моторними, психічними та поведінковими порушеннями;

    переклад жестовою мовою;

    інформування;

    транспортні;

    супровід при працевлаштуванні та на робочому місці;

    інші соціальні послуги.

    2. Структурні підрозділи територіального центру забезпечують надання соціальних послуг:

    особам похилого віку;

    особам з інвалідністю;

    особам з частковою або повною втратою рухової активності, пам’яті;

    особам з невиліковними хворобами, хворобами, що потребують тривалого лікування (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більше як на чотири місяці);

    особам з психічними та поведінковими розладами;

    особам, які перебувають у складних життєвих обставинах у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, а також у зв’язку зі шкодою, завданою стихійним лихом, катастрофою, бойовими діями, терористичним актом, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією (і мають на своєму утриманні дітей, осіб похилого віку, осіб з інвалідністю), малозабезпеченістю;

    дітям з інвалідністю віком від трьох до 18 років;

    дітям віком від трьох до 18 років, яким не встановлено інвалідність, але які хворі на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітям, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 9, ст. 306) (далі – отримувачі соціальних послуг).

    3. Рішення про надання соціальних послуг приймається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради (далі – виконавчий орган) відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2020 р. № 587 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 57, ст. 1781), Порядку надання соціальних послуг особам з інвалідністю та особам похилого віку, які страждають на психічні розлади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 576 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 55, ст. 1912).

    На підставі рішення про надання соціальних послуг, прийнятого виконавчим органом, та копії висновку про стан здоров’я особи, яка потребує надання соціальних послуг (далі – висновок про стан здоров’я), територіальний центр відповідно до державних стандартів соціальних послуг:

    визначає ступінь індивідуальних потреб отримувача соціальної послуги;

    встановлює групу рухової активності (за потреби);

    визначає зміст та обсяг соціальних послуг;

    складає індивідуальний план надання соціальної послуги;

    видає наказ про взяття отримувача соціальної послуги на обслуговування;

    укладає з отримувачем соціальних послуг договір про надання соціальної послуги(г)".

    В багатьох випадках за такий догляд береться плата.

    Згідно пп. 6. та 7 Постанови КМУ "територіальний центр забезпечує надання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів (безоплатно), з установленням диференційованої плати в обсязі, визначеному державними стандартами, платно (за рахунок отримувача соціальних послуг або третіх осіб) у визначеному законодавством порядку.

    7. Розмір плати за соціальні послуги встановлюється територіальним центром у визначеному законодавством порядку і затверджується його засновником.

    Розмір плати за соціальні послуги залежить від змісту та обсягу послуг, що надаються.

    Кошти, що надходять від надання платних соціальних послуг, використовуються в установленому законодавством порядку.

    Соціальні послуги понад обсяг, визначений державними стандартами соціальних послуг, надаються за плату".

    Особи з інвалідністю, особи похилого віку, що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, можуть звільнятися від плати за надання соціальних послуг в обсягах, визначених державними стандартами, якщо такі рідні належать до малозабезпечених осіб і отримують державну соціальну допомогу в установленому законодавством порядку, залежні від психоактивних речовин, алкоголю, перебувають у місцях позбавлення волі, мають на вихованні дітей з інвалідністю. Для цього місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування приймає рішення (розпорядження) про звільнення осіб з інвалідністю, осіб похилого віку, що мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу, від зазначеної плати.

    Підстави, за яких соціальні послуги не надаються безоплатно:

    Соціальні послуги стаціонарного догляду, паліативного догляду, догляду вдома, підтриманого проживання не надаються безоплатно особам з інвалідністю, особам похилого віку в разі:

    • надання особі з інвалідністю, особі похилого віку соціальних послуг фізичною особою, якій призначено щомісячну компенсаційну виплату, допомогу на догляд за такою особою з інвалідністю, особою похилого віку в установленому законодавством порядку;
    • надання особою з інвалідністю, особою похилого віку соціальних послуг іншій особі та отримання нею щомісячної компенсаційної виплати, допомоги на догляд в установленому законодавством порядку;
    • укладення особою з інвалідністю, особою похилого віку договору довічного утримання (догляду) (пункт 19 Постанови).

    Звертатися треба до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення місцевої держадміністрації, виконавчого органу міської міста обласного значення, районної в місті (у разі її утворення) ради або виконавчого органу сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади (далі - уповноважений орган) у разі надання соціальних послуг державними, комунальними закладами/установами та недержавними суб’єктами, що надають соціальні послуги із залученням бюджетних коштів.

    Для отримання соціальних послуг особа з інвалідністю, особа похилого віку, її законний представник, орган опіки та піклування (для недієздатних осіб - у разі відсутності законного представника) (далі - орган опіки та піклування) подає письмову заяву про надання соціальної послуги (далі - заява), в якій зазначається назва соціальної послуги та тип надавача соціальної послуги, де надаватиметься така послуга.

    До заяви особи з інвалідністю, особи похилого віку, її законного представника, органу опіки та піклування додаються такі документи:

    • паспорт особи або інший документ, що посвідчує особу, яка потребує надання соціальних послуг;
    • копія документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у якому зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків, або копія паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті);
    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ (за наявності інвалідності);
    • копія рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, яка потребує надання соціальних послуг (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);
    • копія рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, яка потребує надання соціальних послуг (за наявності опікуна або піклувальника);
    • документ, що підтверджує повноваження представника органу опіки та піклування;
    • копія паспорта опікуна або піклувальника особи, яка потребує надання соціальних послуг (за наявності опікуна або піклувальника);
    • довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності).

    У разі надання соціальних послуг із встановленням диференційованої плати за наявності інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, Фонді соціального страхування та згідно із законодавством не може бути отримана на запит уповноваженого органу відповідно до цього Порядку, також подаються довідки про доходи.

    Для осіб, які потребують надання соціальної послуги стаціонарного догляду чи паліативного догляду в умовах стаціонару також подається:

    • довідка для направлення особи з інвалідністю до інтернатного закладу за формою, затвердженою МОЗ;
    • індивідуальна програма реабілітації особи з інвалідністю за формою, затвердженою МОЗ (за наявності інвалідності);
    • копія пенсійного посвідчення або посвідчення особи, яка отримує державну соціальну допомогу (за наявності);
    • копії договору про відкриття та обслуговування поточного рахунка (за наявності);
    • три фотокартки розміром 3 x 4 сантиметри (пункт 7 Порядку).
    Якщо до заяви додано не всі необхідні документи, уповноважений орган протягом трьох робочих днів повідомляє особу з інвалідністю, особу похилого віку, її законного представника, орган опіки та піклування, які документи необхідно подати додатково не пізніше місячного строку з дати подання заяви.Рішення про надання чи відмову в наданні соціальних послуг:

    Уповноважений орган протягом п’яти робочих днів після отримання інформації відповідно до отриманої заяви, пакета документів та з урахуванням результатів оцінювання потреб особи з інвалідністю, особи похилого віку у соціальних послугах приймає рішення про надання чи відмову в наданні соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів.

    Про прийняте рішення уповноважений орган письмово повідомляє протягом одного робочого дня особу з інвалідністю, особу похилого віку, її законного представника, орган опіки та піклування.

    Рішення про надання соціальних послуг відповідно до державних стандартів надсилається протягом одного робочого дня надавачеві соціальних послуг.

    Якщо виникнуть питання, звертайтесь персонально. Завжди радий допомогти. Вдачи!

    Пуха Наталія ТендерОк
    20%

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Однією з надійних форм соціального захисту одиноких непрацездатних громадян, людей літнього віку, осіб з інвалідністю є організація соціально-побутового та медичного обслуговування їх через мережу інтернатних установ системи соціального захисту населення області.

    Психоневрологічні інтернати

    Психоневрологічний інтернат є стаціонарною інтернатною установою для соціального захисту, що утворюється для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким, згідно з висновком лікарської комісії за участі лікаря-психіатра, не протипоказане перебування в інтернаті.

    Категорія громадян, які мають право на отримання послуг

    До інтернату приймаються громадяни похилого віку та особи з інвалідністю віком старше 18 років із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, надання медичної допомоги, комплексу реабілітаційних послуг і яким згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії за участі лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті, незалежно від наявності осіб, зобов’язаних за законом їх утримувати, або опікунів та піклувальників.

    Умови влаштування

    Влаштування до психоневрологічного інтернату здійснюється згідно з путівкою на влаштування до інтернату, виданою особі, її опікуну або піклувальнику чи органу опіки та піклування (у разі коли недієздатній особі або особі, цивільна дієздатність якої обмежена, не призначений опікун чи піклувальник) Департаментом на підставі:

    - письмової заяви особи, яка виявила бажання проживати/перебувати в інтернаті (для дієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);

    - письмової заяви законного представника і рішення органу опіки та піклування про влаштування до інтернату (для недієздатних осіб, яким призначено опікунів);

    - рішення органу опіки та піклування про влаштування до інтернату (для недієздатних осіб у разі відсутності законного представника);

    - паспорта особи або іншого документа, що посвідчує особу, яка влаштовується в інтернат;

    - копії документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у якому зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків, або копії паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті);

    - медичної карти з висновком лікарсько-консультативної комісії за участі лікаря-психіатра про можливість проживання/перебування в інтернаті за формою, встановленою Міністерством охорони здоров’я України;

    - довідки про розмір призначеної пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) та/або державної соціальної допомоги, виданої органами Пенсійного фонду України та/або місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. У разі відсутності такої довідки, органи Пенсійного фонду України та/або місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення запитують необхідну інформацію за місцем попереднього отримання зазначених виплат;

    - довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України (за наявності інвалідності);

    - довідки для направлення особи з інвалідністю до інтернату за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України (за наявності інвалідності);

    - індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України (за наявності інвалідності);

    - копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, щодо якої вирішується питання про влаштування до інтернату (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);

    - копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, щодо якої вирішується питання про влаштування до інтернату (за наявності опікуна або піклувальника);

    - копії паспорта опікуна або піклувальника особи, щодо якої вирішується питання про влаштування до інтернату (за наявності опікуна або піклувальника);

    - пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги (за наявності);

    - копії договору про відкриття та обслуговування поточного рахунку (за наявності);

    - довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності);

    - трьох фотокарток розміром 3 x 4 сантиметри.

    Особи, які постраждали внаслідок збройного конфлікту, тимчасової окупації, надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру, нещасних випадків, а також внутрішньо переміщені особи можуть прийматися до інтернату згідно з путівкою на влаштування до інтернату, виданою Департаментом на підставі:

    - письмової заяви особи, яка виявила бажання проживати/перебувати в інтернаті (для дієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);

    - письмової заяви законного представника і рішення органу опіки та піклування про влаштування до інтернату (для недієздатних осіб, яким призначено опікунів);

    - рішення органу опіки та піклування про влаштування до інтернату (для недієздатних осіб у разі відсутності законного представника);

    - паспорта особи або іншого документа, що посвідчує особу, яка влаштовується в інтернат;

    - медичної карти з висновком лікарсько-консультативної комісії за участі лікаря-психіатра про необхідність проживання/перебування в інтернаті;

    - довідки для направлення особи з інвалідністю до інтернату (за наявності інвалідності).

    Геріатричні пансіонати

    Геріатричний пансіонат, пансіонат для ветеранів війни та праці є стаціонарною соціально-медичною установою загального типу для постійного проживання громадян похилого віку, ветеранів війни та праці, осіб з інвалідністю, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування.

    Категорія громадян, які мають право на отримання послуг

    До геріатричного пансіонату приймаються на державне утримання особи похилого віку, які досягли пенсійного віку, та особи з інвалідністю першої і другої групи, старші за 18 років, які за станом здоров'я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, яким згідно з медичним висновком не протипоказане перебування у будинку-інтернаті та які не мають працездатних родичів, зобов'язаних їх утримувати за законом.

    Умови влаштування

    Приймання до геріатричного пансіонату здійснюється за путівкою виданою Департаментом на підставі:

    - письмової заяви особи, яка виявила бажання проживати/перебувати в установі;

    - паспорта особи або іншого документа, що посвідчує особу, яка влаштовується в установу;

    - копії документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у якому зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків, або копії паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органові і мають відмітку в паспорті);

    - довідки про розмір призначеної пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) та/або державної соціальної допомоги, виданої органами Пенсійного фонду України та/або місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. У разі відсутності такої довідки, органи Пенсійного фонду України та/або місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення запитують необхідну інформацію за місцем попереднього отримання зазначених виплат;

    - медичної картки про стан здоров'я з висновком про необхідність стороннього догляду;

    - довідки про склад сім'ї за встановленою формою;

    - довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України (за наявності інвалідності);

    - індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України (за наявності інвалідності);

    - пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги (за наявності);

    - трьох фотокарток розміром 3 x 4 сантиметри.

    Документи для влаштування особи до інтернатної установи подаються такою особою, опікуном або піклувальником чи органом опіки та піклування (у разі, коли опіку або піклування над особою здійснює орган опіки та піклування) до місцевих структурних підрозділів з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання/перебування особи, які передають їх на розгляд Департаменту праці, соціальної та сімейної політики облдержадміністрації

    Також є ще приватні пансіонати.

    Успіхів

    Гончаренко Константин
    20%
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Добрый день!

    По Вашему вопросу сообщаю:

    Положение №549 от 29.12.2001г. о государственных домах престарелых для граждан пожилого возраста, которые нуждаются в постороннем уходе и обслуживании разработано Министерством труда и социальной политики Украины, и регулирует их деятельность. Можно сказать, что эти учреждения помогают выжить одиноким малоимущим старикам, часто даже не имеющим крыши над головой. Опекунами таких людей в основном становятся социальные работники. Они же и собирают документы для помещения в государственный дом престарелых.

    Перечень документов для государственного дома престарелых

    Если в силу обстоятельств Вам необходимо устроить родственника в государственный дом престарелых, и Вы собираете документы, следует набраться терпения. Вам предстоит длительное хождение по медицинским заведениям и кабинетам чиновников.

    Основанием для поселения в государственный дом престарелых является путевка — направление из органов социальной защиты населения областной гос.администрации по месту проживания. Для Киева — из Главного управления социальной защиты Киевской гос.администрации.

    Для получения путевки в дом престарелых необходимо предоставить следующие документы:

    Личное заявление пожилого человека или инвалида о принятии в дом престарелых. (Это необходимое условие, прописанное в законодательстве, чтобы избежать нарушения гражданских и имущественных прав пенсионера от недобросовестных опекунов).

    1. Паспорт или др. документ удостоверяющий личность (и их ксерокопии).
    2. Медицинская карта, с установленным диагнозом и заключением о потребности в постороннем уходе;
    3. Справка от психиатра даст возможность определить, в какой интернат направится человек: психоневрологический или общего типа.
    4. Справка о назначенной пенсии. (75% пенсии будет получать дом интернат в уплату за проживание, а 25% останется самому пенсионеру).
    5. Справка о составе семьи по установленной форме.
    6. Справка медико-социальной экспертной комиссии о группе инвалидности (если таковая есть).

    Путевку в соответствующий дом интернат можно получить только при наличии в нем места.

    Так же можно рассмотреть услуги частных пансионатов индивидуально.

    Если человек диеспособен ,согласие необходимо его лично.

    Если установлена опека ,то решение принимает опекун исходя из интересов подопечного.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Савченко Олександр
    20%
    Савченко Олександр 2 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Доброго дня, Артем!

    Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):

    Стаття 46. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

    Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

    Закон України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3721-12#Text):

    Стаття 10. Особи, які визнаються громадянами похилого віку

    Громадянами похилого віку визнаються особи, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більш як півтора року.

    Стаття 32. Гарантії права на медичну допомогу

    Громадянам похилого віку гарантується безплатна кваліфікована медична допомога в геріатричних центрах, лікарнях для громадян похилого віку та інших стаціонарних, амбулаторно-поліклінічних установах, а також вдома з урахуванням досягнень геронтології та геріатрії в порядку, встановленому законодавством України про охорону здоров'я.

    Стаття 35. Соціальні послуги громадянам похилого віку

    Громадянам похилого віку надаються соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги".

    Закон України "Про соціальні послуги" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2671-19/conv#n...):

    Стаття 13. Надавачі соціальних послуг

    2. До надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору належать надавачі соціальних послуг, утворені органами, зазначеними у частині першій статті 11 цього Закону, діяльність яких фінансується за рахунок коштів відповідного бюджету/бюджетів.

    До надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору належать:

    1) установи/заклади надання соціальних послуг (стаціонарні, реабілітаційні, тимчасового перебування);

    2) інші установи/заклади соціальної підтримки (обслуговування), у тому числі спеціалізовані служби підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

    3. До надавачів соціальних послуг недержавного сектору належать підприємства, установи, організації, крім визначених частиною другою цієї статті, громадські об’єднання, благодійні, релігійні організації, фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності.

    Стаття 16. Класифікація соціальних послуг

    2. Соціальні послуги за типами поділяються на:

    1) прості соціальні послуги, що не передбачають надання постійної або систематичної комплексної допомоги (інформування, консультування, посередництво, надання притулку, представництво інтересів тощо);

    2) комплексні соціальні послуги, що передбачають узгоджені дії фахівців з надання постійної або систематичної комплексної допомоги (догляд, виховання, спільне проживання, соціальний супровід, кризове втручання, підтримане проживання, соціальна адаптація, соціальна інтеграція та реінтеграція тощо);

    3. Соціальні послуги залежно від місця надання поділяються на послуги, що надаються:

    1) за місцем проживання/перебування отримувача соціальних послуг (вдома);

    2) у приміщенні надавача соціальних послуг:

    стаціонарно - в умовах цілодобового перебування (проживання) отримувача соціальної послуги із забезпеченням харчуванням та умовами для проживання;

    напівстаціонарно - протягом визначеного часу доби з умовами для нічного або денного перебування;

    3) за місцем перебування отримувача соціальних послуг поза межами місця проживання та приміщення надавача соціальних послуг, у тому числі на вулиці.

    Стаття 19. Звернення про надання соціальних послуг

    1. Підставою для розгляду питання надання соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів є подання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської ради міст обласного значення, ради об’єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи:

    1) заяви особи або її законного представника про надання соціальних послуг;

    2) звернення, повідомлення інших осіб в інтересах осіб/сімей, які потребують соціальних послуг.

    У разі звернення особи або її законного представника безпосередньо до надавача соціальних послуг такий надавач зобов’язаний надати їм допомогу в поданні заяви про надання соціальних послуг до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської ради міст обласного значення, ради об’єднаної територіальної громади не пізніше наступного робочого дня.

    2. Підставою для розгляду питання про надання соціальних послуг надавачами соціальних послуг недержавного сектору (крім соціальних послуг, що надаються за рахунок бюджетних коштів) є подані їм заява, звернення, повідомлення про надання соціальних послуг, передбачені частиною першою цієї статті.

    3. У разі виявлення особи, яка за станом здоров’я не спроможна самостійно прийняти рішення про необхідність надання їй соціальних послуг, заяву про надання соціальних послуг зобов’язані подати законний представник такої особи, орган опіки та піклування або структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської ради міст обласного значення, ради об’єднаної територіальної громади.

    Стаття 22. Договір про надання соціальних послуг

    1. Договір про надання соціальних послуг укладається в письмовій формі між надавачем та отримувачем соціальних послуг чи його законним представником.

    ВИСНОВКИ:

    1) Ви можете звернутися до надавачів соціальних послуг державного/комунального чи приватного сектору, щоб укласти з ними договір про надання соціальних послуг брату вашого батька.

    2) Ви можете влаштувати брата вашого батька в будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю. Для цього потрібно звернутися в Управління соціального захисту населення органу місцевого самоврядування за місцем проживання.

    Умови приймання, утримання і відрахування з будинку-інтернату громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, геріатричного пансіонату - https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%A3%D0%B...

    3) У будь-якому разі потрібно спочатку повідомити про даний випадок соціальні служби, так як вони зобов'язані здійснювати соціальний захист осіб похилого віку.

    Якщо виникнуть додаткові питання, звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    При зверненні вказуйте свою е-пошту.

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 15 років досвіду

    Добрый день, Артем!

    Вы можете или позаботиться о дяде через совбес (Управление соц.защиты населения) по месту проживания или же вывести его в тот же Киев и здесь устроить его или же в дом престарелых или же через волонтеров устроить его также во временное поселение.

    Варианты найти можно. И так как вы его единственные родственники, вы сможете с этим ему помочь.

    Если остались вопросы, набирайте.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України