Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 24 травня 2022, питання №65067 800₴

Документ "догляд за дитиною інвалідом" на отце ребенка, может ли мама с ребенком выехать с Германии в Украину?

Отец и мать ребенка в разводе, в военное время выехали с ребенком в Германию. Может ли мать ребенка поехать с ребенком обратно в Украину? Может ли отец препятствовать этому (обратиться в полицию что бы снять ребенка с поезда и т.д.)?
При себе мать имеет загранпаспорта, копию свидетельства о рождении ребенка и копию идентификационного кода ребенка

Відповіді юристів (11)

    Степаненко Артем Тарасович
    3.8%
    Степаненко Артем Тарасович 2 роки тому

    Адвокат, м. Гуляйполе, 3 роки досвіду

    Добрий день! Ви вказали, що догляд за дитиною інвалідом на батькові, то відповідно і місце проживання визначено з батьком. В зв'язку з чим можуть виникнути проблеми із виїздом разом із дитиною, без дозволу батька. Потрібно подивитись рішення суду та сам документ, тоді можливо буде сказати точніше. Для уточнення деталей виберіть "Звернутися"

    Гончаренко Константин
    11.3%
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Якщо мама та дитина є громадянами України , вони можуть вільно в їзджати на територію України , будь-які дії батька не потрібні, він також не може заперечувати в їзду дитини в Україну.

    було б добре якби місце проживання дитини було визначено з Вами, хоча дитину і так пропустять на територію України з Вами, а потім батько зможе зустріти дитину.

    Документів достатньо.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    11.3%
    Адвокат Євген Олександрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте, Светлана!

    Да Вы имеете право на пересечение границы вместе с ребёнком, такими документами:

    "При себе мать имеет загранпаспорта, копию свидетельства о рождении ребенка и копию идентификационного кода ребенка".

    Ограничения нет, ведь Вы мать ребёнка.

    Нужно пересекать границу не акцентируя внимания, что ребёнок инвалид и что отец опекун ребёнка.

    На данный момент, разрешение на выезд ребёнка от отца не нужно.

    ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. N 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. N 724) ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    "Перетин державного кордону може здійснюватися:

    У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану супровід дітей з інвалідністю для виїзду за межі України може здійснюватися матір'ю та / або батьком, опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями, які здійснюють такий супровід, за наявності посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" ( 2109-14 ), в якому зазначено категорію "дитина з інвалідністю", або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років, а також документів, що підтверджують родинні зв'язки (у разі здійснення супроводу матір'ю та / або батьком), або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями). Супровід дітей з інвалідністю для виїзду за межі України також може здійснюватися бабою, дідом, повнолітнім братом, сестрою, мачухою, вітчимом з урахуванням їх приналежності до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у них відповідних підтвердних документів та документів, що родинні зв’язки. ...

    2-3... Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів...

    7. Громадяни в'їздять в Україну без будь-яких обмежень".

    При наличии вопросов обращайтесь индивидуально через кнопку зеленого цвета "Звернутися".

    Айвазян Юрій Климентійович
    11.3%

    Светлана!

    Визначення (підтвердження) місця проживання дитини як підстава для самостійного прийняття рішення про виїзд дитини за кордон

    03 липня 2018 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 2475-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», яким внесено зміни до частини п’ятої статті 157 Сімейного кодексу України та розширено перелік підстав для виїзду дитини до 16 років без згоди другого з батьків.

    З аналізу відповідних змін очевидно, що основна увага для того, щоб вивезти дитину за кордон, зосереджена на декількох моментах: з ким офіційно проживає дитина, строк поїздки, її мета, а також чи належно інший з батьків виконує свої батьківські обов’язки.

    Так, один із батьків дитини самостійно вирішує питання щодо її тимчасового виїзду за межі України, якщо:

    рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини разом з ним;

    щодо до нього не застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з нею;

    строк поїздки не перевищує одного місяця;

    мета поїздки: лікування, навчання, участь дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, оздоровлення та відпочинок дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей тощо;

    інформування іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки (якщо відомо місце проживання), шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, із зазначенням мети виїзду, держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.

    Айвазян Юрій Климентійович
    11.9%

    Светлана!

    Всех тех документов, которые у Вас есть вполне достаточно для вывоза ребенка в Украину! Постоянный уход, оформленный на отца не имеет никакого отношения к Вашим материнским правам. Так что можете смело ехать домой, не боясь никаких проблем с отцом.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    8.8%

    Вітаю!

    Отец и мать ребенка в разводе, в военное время выехали с ребенком в Германию. Может ли мать ребенка поехать с ребенком обратно в Украину? Может ли отец препятствовать этому (обратиться в полицию что бы снять ребенка с поезда и т.д.)?При себе мать имеет загранпаспорта, копию свидетельства о рождении ребенка и копию идентификационного кода ребенка

    У РІШЕННІ СУДУ ПРО РОЗЛУЧЕННЯ ВИЗНАЧАЛОСЬ ПИТАННЯ ТОГО, З КИМ ПРОЖИВАТИМЕ ДИТИНА? БУЛО Б ДОБРЕ ПРОАНАЛІЗУВАТИ ЦЕ РІШЕННЯ.

    НАПЕРЕД МОЖУ ЗАЗНАЧИТИ, ЩО МАТИ МАЄ РІВНІ З БАТЬКОМ ПРАВА НА ВИХОВАННЯ ТА УТРИМАННЯ ДИТИНИ.

    ВИНЯТКОМ СТАНОВИТЬ ВИПАДОК, КОЛИ МАТИ АБО БАТЬКО ПОЗБАВЛЕНІ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ.

    ЯКЩО ВИЩЕЗАЗНАЧЕНЕ ВАС НЕ СТОСУЄТЬСЯ, ВИ МАЄТЕ ПОВНЕ ПРАВО ПОВЕРНУТИСЬ ІЗ ДИТИНОЮ ДО УКРАЇНИ. БАТЬКО ДИТИНИ НЕ ПОЗБАВЛЕНИЙ ПРАВА ЗВЕРНУТИСЬ ДО ПОЛІЦІЇ, ОДНАК МОЖЕТЕ БУТИ ПЕРЕКОНАНІ, ЩО ЖОДНИХ ПРАВОВИХ НАСЛІДКІВ ДЛЯ ВАС ЦЕ НЕ СТАНОВИТИМЕ. ПРИПУСКАЮ, ЩО ПОЛІЦІЯ ВЗАГАЛІ НЕ БУДЕ РОЗГЛЯДАТИ ТАКУ ЗАЯВУ.

    НА ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ ВЗАГАЛІ ДОЗВОЛЕНО ПЕРЕТИНАТИ КОРДОН ІЗ ДИТИНОЮ БЕЗ НОТАРІАЛЬНОЇ ЗГОДИ БАТЬКА.

    Однак повторюсь, що було б дуже доречно вивчити судове рішення про розлучення.

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною. Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши кнопку «Звернутися»!

    Мєньков Андрій Васильович
    4.4%

    Добрый день Светлана.

    По украинскому законодательству ребенок проживает по согласию родителей с кем-нибудь из них. Если согласия родителей нет, то спор разрешает суд.

    Если нет решения суда который определил, что ребенок должен проживать с отцом, то ребенок может проживать с Вами, пока суд не разрешит спор родителей. Вернуться с ребенком в Украину Вы можете в любое время при наличии гражданства Украины. Муж не сможет этому воспрепятствовать.

    Рибінцев Сергій Сергійович
    3.8%
    Рибінцев Сергій Сергійович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду

    Добрый день, Светлана!

    Не вижу оснований, почему Вы не можете вернуться обратно в страну с ребенком.

    Вас смущает, что уход за ребенком оформлен на отца ? Но вы же не лишены родительских прав?

    Есть ли решение суда о том, с кем проживает ребенок?

    Оформленный уход за ребенком никак не нивелирует ваши права как матери.

    Набирайте

    Крикун Сергій  Павлович
    8.8%
    Крикун Сергій Павлович 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    "ПОРЯДОК подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/859-2020-%D0%B...):

    " 1. Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є:...

    дітьми з інвалідністю;...".

    "ПОЛОЖЕННЯ про Міністерство закордонних справ України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/281-2016-%D0%B...):

    " 3. Основними завданнями МЗС є:...

    5) захист прав та інтересів громадян і юридичних осіб України за кордоном; ...

    4. МЗС відповідно до покладених на нього завдань:...

    67) вживає заходів до забезпечення прав юридичних осіб та громадян України за кордоном у разі їх порушення;..".

    Консульский устав Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/127/94#Text):

    "С т а т т я 20...

    Консул зобов'язаний вживати заходів для відновлення порушених прав юридичних осіб і громадян України. У випадку, якщо після звернення консула до властей держави перебування не будуть відновлені порушені права юридичних осіб і громадян України,консул зобов'язаний повідомити про це Міністерство закордонних справ України та главу дипломатичного представництва України в державі перебування...

    С т а т т я 21

    Консул зобов'язаний приймати як письмові, так і усні звернення юридичних осіб та громадян України...".

    ---

    Здравствуйте, Светлана! Учитывая, что уход за ребенком назначен и определен его отцом, что уход требует совместного проживания ребенка и, в данном случае, отца, вытекает, что место жительство ребенка после расторжения брака определено вместе с отцом. Поэтому, как я считаю, отец вправе обратиться в Консульство Украины в Германии.

    Пуха Наталія ТендерОк
    12.5%

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Виїзд за межі України дітей, які не досягли 18-річного віку та не належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, але які зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, влаштовані до сімей патронатних вихователів, здійснюється у супроводі особи, уповноваженої керівником відповідного закладу / працівником закладу, який його заміщує або органом опіки та піклування чи обласною військовою адміністрацією, у супроводі патронатного вихователя, який здійснює догляд за дітьми, за наявності документів, передбачених для виїзду дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку та проживають або зараховані до закладів різних типів, форми власності та підпорядкування на цілодобове перебування, а також рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини до сім'ї патронатного вихователя та письмового погодження за підписом голови або заступника обласної військової (військово-цивільної) адміністрації (засвідченого печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України такої сім'ї або дітей, які влаштовані в сім'ю патронатного вихователя, із зазначенням держави їх остаточного перебування.

    ⇒ Виїзд за межі України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку в супроводі одного із законних представників здійснюється за наявності письмового погодження служби у справах дітей за місцем звернення чи служби у справах дітей обласної військової (військово-цивільної) адміністрації на виїзд із зазначенням держави остаточного перебування дітей.

    ⇒ Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів (зазначені в таблиці).

    Після прибуття дітей до держави остаточного перебування особи, що супроводжують дітей, зобов'язані протягом одного робочого дня звернутися до консульської установи України в державі перебування для постановки їх на тимчасовий консульський облік (пункт 23 Правил).

    Тобто, мати та дитина можуть повернутися та рекомендую у судовому порядку визначити порядок проживання дитини з матірю, та сплату аліментів на дитину.

    Успіхів

    Савченко Олександр
    12.5%
    Савченко Олександр 2 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Добрый день, Светлана!

    1) Документ "догляд за дитиною інвалідом" на отце ребенка, может ли мама с ребенком выехать с Германии в Украину? - да, может. Это никаким образом не влияет на ваши права, как матери. К тому же, во время действия военного положения разрешение от второго родителя на выезд ребенка не требуется.

    2) Может ли отец препятствовать этому (обратиться в полицию что бы снять ребенка с поезда и т.д.)? - во-первых, нужно знать причину, по которой Вы хотите вернуться обратно в Украину только вместе ребенком, без его отца. Во-вторых, полиция такими вопросами заниматься не будет, поскольку Вы являетесь матерью ребенка.

    Но в данном случае он самостоятельно, без помощи полиции, может препятствовать вашему уезду обратно в Украину. Поскольку он, как отец ребенка, имеет на него такие же права, как и Вы.

    Но важно понимать - указано ли в решение суда, с кем из родителей определено место жительства ребенка. Ведь если с отцом, то своими действиями (вывоз ребенка без согласия и ведома отца) Вы нарушаете законодательство Украины. У таком случае ваши действия могут быть квалифицированы как самоуправство.

    Ознакомьтесь - https://yur-gazeta.com/golovna/ne-mozhna-zminyuvat...

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n1...):

    Стаття 29. Місце проживання фізичної особи

    1. Місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

    2. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

    3. Місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.

    У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.

    4. Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.

    5. Місцем проживання недієздатної особи є місце проживання її опікуна або місцезнаходження відповідної організації, яка виконує щодо неї функції опікуна.

    6. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

    3) При себе мать имеет загранпаспорта, копию свидетельства о рождении ребенка и копию идентификационного кода ребенка - этих документов достаточно для возвращения в Украину.

    Закон України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3857-12#Text):

    Стаття 1. Право громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну

    Громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну.

    Громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну.

    Стаття 2. Документи, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну

    Документами, що дають право громадянину України на виїзд з України і в’їзд в Україну, є:

    паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

    ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...):

    2. Перетинання громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну:

    1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;

    Обращайтесь, если будет нужна помощь

    Удачи!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України