Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я опекун ребенка, могу ли я передать право выезжать из страны с этим ребенком своей девушке(не женаты)?
Или если я женюсь, будет ли у нее так же опека над ребенком?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Никита!
Права опікуна дитини Ви передати не можете, а ось надати дівчині, з якою Ви живете, нотаріально завірений дозвіл на виїзд маєте право.
Опіку на дитину можна оформити, але не шляхом її передачи, а шляхом переоформлення. Це відбувається в наступному порядку:
Опіка та піклування над неповнолітніми дітьми встановлюються лише після того, як вони отримують статус тих, що залишилися без піклування батьків. Згідно із законом цей статус дається неповнолітнім в таких випадках, коли батьки:
Опіка та піклування над дітьми встановлюються, коли дії батьків шкодять їхньому розвитку, загрожують здоров'ю та життю. Рішення про те, які це дії, приймають представники органів опіки під час дослідження умов його проживання. Зазвичай відібрання дитини, коли батьки вживають алкоголь і наркотики, не працюють і тому не можуть забезпечити дітей навіть найнеобхіднішим, ігнорують факт тривалої відсутності дитини в школі без поважної причини.
Для батьків, які відчувають матеріальні труднощі, законом передбачена можливість залишити дитину в притулку на термін до півроку. У 95% випадків цією можливістю користуються матері-одиночки. Якщо мати за півроку не відвідувала дитину або якщо потім вона не бажає його забирати - її обмежують в батьківських правах.
Само по собі перебування дитини у важкій ситуації не дає йому статус ОБПР. Необхідний акт, який складається після дослідження умов його життя. Тому перше, що потрібно для опіки над дитиною - звернутися до органів захисту прав дітей. У дитини з установи (дитячий будинок, притулок та інше) вже є статус ОБПР - можна відразу перейти до збору документів на опіку.
Список документів для оформлення опіки над дитиною
Перш ніж отримувати довідки, потрібно навчитися в школі прийомних батьків. Вибирайте школу, яка має освітню ліцензію, що дає право на видачу сертифікатів.
Відповідно до закону, пакет документів на опіку над дитиною складається з:
Довідка про стан здоров'я оформляється за формою № 164-у (зразок можна скачати і роздрукувати). Буде потрібно пройти огляд лікарів:
Також буде потрібно здати аналізи на гепатити B, C, ВІЛ і реакцію Вассермана. До терапевта слід йти в останню чергу, тому що саме він робить підсумковий висновок про стан здоров'я кандидата, заповнюючи форму № 164-у.
Документи мають різний термін дії. Довідка про відсутність судимості дійсна протягом року, медична - всього 3 місяці, тому її потрібно оформляти в останню чергу.
Документи для опіки над дитиною: основні помилки
1. Медичну довідку для оформлення опіки над дитиною повинні надати всі члени сім'ї. Насправді її оформляє тільки опікун.
2. У опікуна повинно бути своє житло і постійна прописка. Насправді документом про наявність житла може бути копія свідоцтва власності (якщо нерухомість ваша), виписка з будинкової книги (якщо муніципальна), договір про оренду (якщо ви знімаєте житло). Необов'язково мати нерухомість у власності і постійну прописку, але бажана хоча б тимчасова реєстрація.
3. У опікуна повинен бути дохід не нижчий від прожиткового мінімуму. Для встановлення опіки не потрібно підтверджувати дохід в розмірі не менше прожиткового мінімуму для кожного члена сім'ї - це основна відмінність опікунства від усиновлення. Якщо майбутній опікун не працює, він може надати довідку про доходи чоловіка.
4. Опіка може зажадати додаткові документи. Насправді перелік документів для оформлення опіки над дитиною є остаточним. Ніякі документи, крім тих, що позначені в цьому списку, органи опіки вимагати не можуть.
5. Існує плутанина з термінами: опіка встановлюється над дітьми, які не досягли віку 14 років. Від 14 до 18 років встановлюється піклування. Права і обов'язки в опікуна та піклувальника однакові. Дитина, щодо якої встановлюється піклування, обов'язково повинен бути присутнім на суді, і без його згоди піклування не встановлюється. Справедливості заради варто відзначити, що думка дитини, щодо якої встановлюється опіка, враховується на суді з 10 років. Це все, чим відрізняється опіка від піклування над дитиною.
Види опіки над неповнолітніми дітьми
Сімейний кодекс розрізняє два різновиди опіки - оплатне і безоплатну. Але навіть у другому варіанті опікун отримує допомогу на утримання дитини в розмірі прожиткового мінімуму. У разі оплатній опіки укладається договір про створення прийомної сім'ї, за яким заміщають батьки отримують допомогу на утримання дітей, оплату своєї праці і ряд пільг. Права і обов'язки опікунів і опікуваних в обох видах пристрою майже ідентичні. Все, чим вони відрізняються, ми зібрали в таблицю.
Опіка над дитиною з дитячого будинку - деталі оформлення
Коли у вас є висновок про те, що ви є кандидатом в опікуни, можна звертатися до дитячого будинку з проханням передати дитину. Важливо розуміти, що соціальні установи, де утримуються діти, закриті для сторонніх, потрапити туди можна тільки з направленням від органів опіки. Перед тим, як взяти дитину з дитбудинку в іншому регіоні, зверніться до органів опіки за місцем прописки з проханням направити запит в опіку за місцем проживання дитини. Як тільки прийде відповідь, що дитина перебуває в установі і вас чекають - можна їхати.
Якщо хочете взяти конкретної дитини, попросіть направлення на нього. Якщо ви не визначилися з кандидатурою, пишіть заяву в органи опіки на підбір дитини. Вибрати можна самостійно, користуючись регіональним і федеральним банками даних про дітей-сиріт. Але в органах опіки може бути більш актуальна інформація - краще шукати всюди.
Перш ніж взяти опіку над дитиною з дитячого будинку, ви можете познайомитися з ним, вивчити матеріали його особової справи та медичної карти. У кандидата в опікуни є право обстежити дитину в обраному ним медичному закладі, щоб отримати уявлення про його здоров'я.
Матеріали особової справи допоможуть вам зрозуміти перспективи перебування з опікуваним: чи можуть батьки настояти на вилучення дитини (якщо вони знаходяться у в'язниці і термін закінчується найближчим часом - можуть, а якщо вони пропали безвісти, то через півроку можна подати в суд позов про позбавлення батьків прав і усиновлення).
У деяких дитячих будинках керівництво перешкоджає видачі дітей під опіку, наполягаючи на усиновлення. Вони діють в інтересах дитини, але не в рамках закону. Якщо вам заважають оформити опіку над дитиною з дитбудинку без об'єктивних причин, можна сміливо звертатися до суду.
Оформлення опіки над дитиною з будинку малятка, дитячої лікарні та пологового будинку нічим не відрізняється від звичайного. В інтересах дитини можна наполягти на попередньої опіки зі спрощеним порядком оформлення, а повний пакет документів зібрати пізніше.
Особливості правового статусу опікуваного дитини
Зазвичай в замісної сім'ї опікуваного дитини люблять, як рідного. Але з юридичної точки зору у нього залишаються права та обов'язки по відношенню до кровної сім'ї. Дитина претендує на спадщину кровних батьків і зобов'язаний утримувати їх після настання повноліття, якщо вони виявляться недієздатними.
Якщо ви вирішили отримати право опіки над дитиною, але не знаєте, з чого почати процедуру оформлення - зверніться в наше агентство. Наші юристи проконсультують вас щодо умов та порядку передачі дітей в сім'ю. Якщо органи опіки відмовляються поставити вас на облік в якості кандидата в опікуни, ми допоможемо підготувати письмове звернення з обґрунтуванням неправомірність їхніх дій. Також наші юристи допоможуть підготувати позовну заяву в разі порушення закону органами опіки, керівництвом установи соцзахисту, кровними родичами опікуваного дитини.
Будуть питання, звертайтесь особисто, натиснувши кнопку "звернутись".
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Відповідно до ст. 55 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки. Права та обов'язки опікуна визначені у положеннях ст. 67 ЦКУ: зокрема, опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням, а опікун малолітньої особи зобов'язаний також дбати про її виховання, навчання та розвиток.
Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного, але пі в якому разі не може здійснювати дарування від імені підопічного, а також зобов'язуватися від його імені порукою. Крім того, опікун згідно зі ст. 71 ЦКУ не має права без дозволу органу опіки та піклування відмовитися від майнових прав підопічного; видавати письмові зобов'язання від імені підопічного; укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації (у тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири); укладати договори щодо іншого цінного майна.
Опікун зобов'язаний дбати про збереження та використання майна підопічного виключно в його інтересах. Дописувач за жодних обставин не отримає право власності на квартиру свого підопічного, оскільки опікун та його родичі не можуть мати будь-якої вигоди зі сторони особи, яку опікають: згідно з ч. 1 ст. 68 ЦКУ опікун, його дружина, чоловік та інші близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички. Якщо підопічний є власником нерухомого майна або майна, яке потребує постійного управління, опікун може з дозволу органу опіки та піклування управляти цим майном або передати його за договором в управління іншій особі. Відчуження ж майна можливе тільки за попередньою згодою органу опіки та піклування і за наявності для цього вагомих причин — наприклад, у випадку негайної потреби підопічного у додаткових коштах для термінового лікування (за таких обставин можна продати квартиру підопічного з одночасною купівлею іншого житла й витратити залишок коштів на лікування особи, над якою встановлено опіку).
Ви несете відповідальність за життя та здоров я дитини є розпорядником його коштів та майна до його повноліття , ви не можете передати Ваші обов язки третім особам- Ви можете особисто супроводжувати дитину , інша жінка має вязяти у Вас письмовий дозвіл на перетин кордону та довіреність на тимчасове представлення інтересів дитини , а також супровід на всі інші дії потрібен дозвіл опікуна безумовно.
Шлюб жінки жодним чином не вплине , щодо ваших прав та обов язків стосовно дитини.
У разі неможливості виконання обов язків , щодо підопічного , за заявою орган опіки подасть заяву до суду про припинення опіки, якщо інших родичів у дитини немає , і бажаючих взяти під опіку буде прийнято рішення про вилучення дитини та направлення її до ДБСТ, або на повне державне утримання.
Не рекомендую без крайньої потреби змінювати опікуна, цим порушиться баланс прав дитини, та може призвести психо -емоційної дистабілізації стану дитини.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, 19 років досвіду
Добрый день Никита.
Отвечаю на ваши вопросы.
1). Могу ли я передать право выезжать из страны с этим ребенком своей девушке(не женаты)?
Нет. Такой возможности не предусмотрено Правилами пересечения границы https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
С ребенком сможете выехать только Вы при наличии разрешения службы по делам детей.
Правилами предусмотрено, что выезд за пределы Украины детей-сирот, детей, лишенных родительской опеки, не достигших 18-летнего возраста, определенных в подпунктах 2-5 пункта 6 настоящих Правил (в т.ч. детей которые находятся под опекой), в сопровождении одного из законных представителей осуществляется при наличии письменного согласования службы по делам детей по месту обращения или службы по делам детей областной военной (военно-гражданской) администрации на выезд с указанием государства окончательного пребывания детей.
2) Если я женюсь, будет ли у нее так же опека над ребенком?
Нет не будет, поскольку обязанности опекуна возложены на Вас решением суда или решением органа опеки.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрый день, Никита!
"Я опекун ребенка, могу ли я передать право выезжать из страны с этим ребенком своей девушке(не женаты)"?
- К СОЖАЛЕНИЮ НЕТ!
"Или если я женюсь, будет ли у нее так же опека над ребенком"?
- ОНА СМОЖЕТ СОПРОВОЖДАТЬ, НО ОПЕКИ НЕ БУДЕТ.
П О С Т А Н О В А від 27 січня 1995 р. N 57 Київ
Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України:
Про затвердження Правил перетинан... | від 27.01.1995 № 57 (rada.gov.ua)
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. N 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. N 724) ( 724-2010-п )
ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України
1. Ці Правила визначають порядок перетинання громадянами України державного кордону. ...
2-3. ..."Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів. { Абзац тринадцятий пункту 2-3 із змінами, внесенимизгідно з Постановою КМ N 383 ( 383-2022-п ) від 29.03.2022}".
При наличии вопросов обращайтесь индивидуально через кнопку "Звернутися".
Всего доброго!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Я опекун ребенка, могу ли я передать право выезжать из страны с этим ребенком своей девушке(не женаты)?Или если я женюсь, будет ли у нее так же опека над ребенком?
ПО-ПЕРШЕ!
Я НЕ РОЗУМІЮ В ЧОМУ ПРОБЛЕМА ВИЇЗДУ : ВИ ЯК ОПІКУН МАЄТЕ ПРАВО ВИЇХАТИ РАЗОМ З ДИТИНОЮ, ДІВЧИНА МАЄ ПРАВО ВИЇХАТИ САМОСТІЙНО БЕЗ ЖОДНИХ ДОЗВОЛІВ!
ПО-ДРУГЕ!
ПЕРЕДАТИ ПРАВО НА СУПРОВІД ДИТИНИ ВИ НЕ МАЄТЕ ЗМОГИ. ТАКІ ВИМОГИ ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА.
"ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
6. Виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку, здійснюється:
...
4) які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та піклування, - у разі пред'явлення оригіналу рішення/розпорядження про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника;
{ Підпункт 4 пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 117 ( 117-2019-п ) від 20.02.2019 }
5) які перебувають під опікою, піклуванням за рішенням суду, - у разі пред'явлення рішення суду про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії та у супроводі опікуна або піклувальника.
ПО-ТРЕТЄ!
ОПІКА ІНДИВІДУАЛЬНА! ЦЕ ПРАВО НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ ТА НЕ НАБУВАЄТЬСЯ У ЗВ'ЯЗКУ ІЗ ФАКТОМ ОДРУЖЕННЯ АБО ІНШИМ.
ОПІКА ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ ТІЛЬКИ НА ПІДСТАВІ РІШЕННЯ СЛУЖБИ У СПРАВАХ ДІТЕЙ АБО РІШЕННЯ СУДУ.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ:
Стаття 60. Встановлення опіки та піклування судом
1. Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
2. Суд встановлює піклування над фізичною особою у разі обмеження її цивільної дієздатності і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
3. Суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
4. Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
{Стаття 60 в редакції Закону № 2450-IV від 03.03.2005}
Стаття 61. Встановлення опіки та піклування органом опіки та піклування
1. Орган опіки та піклування встановлює опіку над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою, крім випадків, встановлених частинами першою та другою статті 60 цього Кодексу.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Доброго дня!
У разі одружання опіки не встановлюється автоматично.
При цьому такого поняття як право передати перетинати кордон - не має.
Якщо жінка не військовозобов'язана, вона і так у цьому праві не обмежена.
При цьому ви можете оформите їй довіреність на право виїзду дитини у вашому супроводженні.
При появі питань, звертайтесь.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Я опекун ребенка, могу ли я передать право выезжать из страны с этим ребенком своей девушке(не женаты)?
Или если я женюсь, будет ли у нее так же опека над ребенком?
нет
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Опіка і дитина як річ не передається ні потенційній дружині ні близьким родичам.
Опікун та піклувальник призначається:
над недієздатною чи обмежено дієздатною особою - судом за поданням органів опіки та піклування;
над малолітньою чи неповнолітньою особою (якщо питання не стосується обмеження дієздатності) - органом опіки і піклування відповідно до ч.1 ст. 61 Цивільного кодексу України.
Органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад у тому числі об’єднаних територіальних громад.
Опікун зобов'язаний:
дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
опікун малолітньої особи зобов'язаний дбати про її виховання, навчання та розвиток.
вимагати повернення підопічного від осіб, які тримають його без законної підстави.
вчиняти правочини від імені та в інтересах підопічного. Опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички, а також не може здійснювати дарування від імені підопічного і зобов'язуватися від його імені порукою.
вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
дбати про збереження та використання майна підопічного в його інтересах. Якщо малолітня особа може самостійно визначити свої потреби та інтереси, опікун, здійснюючи управління її майном, повинен враховувати її бажання. Якщо підопічний є власником нерухомого майна або майна, яке потребує постійного управління, опікун може з дозволу органу опіки та піклування управляти цим майном або передати його за договором в управління іншій особі, окрім майна, що знаходиться в іншій місцевості, опіка над цим майном встановлюється органом опіки та піклування за місцезнаходженням майна.
Опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, допомоги на підопічну дитину та інших соціальних виплат, призначених на підопічну дитину відповідно до законів України, доходів від майна підопічного тощо.
Піклувальник зобов'язаний:
піклувальник над неповнолітньою особою: дбати про створення для неї необхідних побутових умов, про її виховання, навчання та розвиток.
піклувальник над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, зобов'язаний дбати про її лікування, створення необхідних побутових умов.
дає згоду на вчинення підопічним правочинів відповідно до ст. 32 та 37 ЦКУ. Піклувальник не може давати згоду на укладення договорів між підопічним та своєю дружиною (своїм чоловіком) або своїми близькими родичами, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування на підставі договору позички.
вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Успіхів