Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
891 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Суть проблемы такова, ребенок родился 8 апреля 2022 года в Луганской области во время военного положения на оккупированной территории, родители не в браке, как получить свидетельство о рождении? Если При этом отец находится на территории подконтрольной Украине, а мать с ребенком на территории подконтрольной РФ.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте!
Любой акт, принятый на временно неподконтрольной территории, является недействительным, кроме документов, подтверждающих факт рождения или смерти. Эти документы прилагаются к заявлению о государственной регистрации рождения или смерти, которое подается в ЗАГС.
На сегодняшний день, медицинское свидетельство, выданное медицинским учреждением временно оккупированных территорий Донецкой и Луганской областей, не является основанием для регистрации рождения на территории Украины.
В связи с этим, для регистрации рождения ребенка на временно неподконтрольной территории, план действий родителей следующий:
Обращаю внимание, что это должен быть оригинал документа, дубликат или заверенная печатью роддома копия.
ЗАГС выдаст письменный отказ, в котором сошлется, что не вправе зарегистрировать рождение ребенка, т.к. не принимает во внимание документы, выданные на временно неподконтрольной территории Украины.
Сразу уточню, что я рекомендую обращаться в суд, по местонахождению которого находится ЗАГС, в котором был получен отказ, так будет оперативно и удобно получить решение суда и сразу же обратиться в ЗАГС за получением свидетельства.
Какие документы подаются в суд?
В заявлении необходимо просить, например: «Установить факт рождения у (ФИО) паспорт серии, ИНН, зарегистрированной в г. (наименование), ул. (наименование), дом (наименование), Донецкая область, гражданки Украины, ребенка – (пол ребенка), которая(ый) родилась(лся) (дата) года в г. (наименование), Донецкой области, указав родителей ребенка: отец (ФИО), паспорт серии, ИНН, зарегистрированный в г. (наименование), ул. (наименование), дом (наименование), Донецкая область, гражданин Украины и мать (ФИО), паспорт серии, ИНН, зарегистрированной в г. (наименование), ул. (наименование), дом (наименование), Донецкая область, гражданка Украины».
документы, подтверждающие факт рождения ребенка:
Также подойдут дополнительно:
Кроме этого, к заявлению необходимо приложить:
Документы подаются в суд в 2-х экземплярах. На судебное заседание необходимо иметь при себе оригиналы таких документов.
Кто может быть заявителем?
Родители, родственники, их представители (в том числе юристы) или законные представители ребенка.
Сколько стоит обращение в суд?
Пунктом 21 статьи 5 закона Украины «О судебном сборе» от уплаты освобождены заявители по заявлениям об установлении фактов, имеющих юридическое значение, поданных в связи с вооруженной агрессией, вооруженным конфликтом, временной оккупацией территории Украины, чрезвычайными ситуациями природного или техногенного характера, которые привели к вынужденному переселению из временно неподконтрольных территорий Украины, гибели, ранения, пребывание в плену, незаконного лишения свободы или похищения, а также нарушение права собственности на движимое и / или недвижимое имущество.
Таким образом, за подачу в суд заявления об установлении факта рождения ребенка судебный сбор не взымается.
Необходимо ли присутствие родителей в судебном заседании на территории Украины?
Заявитель вправе не являться в судебное заседание, но, в таком случае, ему необходимо предварительно подать в суд заявление о рассмотрении дела без его участия, указав причины своей неявки.
Суды обязаны принимать решения об установлении фактов рождения или смерти на временно неподконтрольных территориях Донецкой или Луганской областях незамедлительно, то есть в течение 1 дня после поступления заявления. На практике, это может занимать несколько дней (при большой загруженности судьи).
После получения решения суда вы вправе идти в ЗАГС и получать свидетельство о рождении ребенка.
Следует помнить, что при регистрации рождения ребенка, если у родителей разные фамилии, необходимо присутствие обоих.
Если у родителей одна фамилия, при регистрации рождения ребенка допустимо присутствие одного родителя.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ярославе!
Алгоритм Ваших дій в цій ситуації мусить бути такий:
Якщо батьки перебувають в офіційно зареєстрованому шлюбі
— письмову відмову відділу ДРАЦС про видачу свідоцтва про народження дитини українського зразка;
— паспорти заявників (батьків) та ІПН (індивідуальний податковий номер);
— свідоцтво про укладення шлюбу заявників (батьків дитини);
— свідоцтво про народження дитини, що видане незаконними органами влади;
— заяву про встановлення факту народження на тимчасово окупованій/непідконтрольній території.
Якщо заявниця є одинокою матір’ю
— письмову відмову відділу ДРАЦС про видачу свідоцтва про народження дитини українського зразка;
— паспорт та ІПН заявниці (матері);
— свідоцтво про народження дитини, що видане незаконними органами влади;
— виписку, яка видана незаконними органами влади про те, що дитина зареєстрована одинокою матір’ю (для підтвердження прочерку в графі, де має зазначатися інформація про батька);
— заяву про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій/непідконтрольній території.
Якщо шлюб батьків укладено на тимчасово окупованій/непідконтрольній території
— письмову відмову відділу ДРАЦС про видачу свідоцтва про народження дитини українського зразка;
— паспорти заявників (батьків) та ІПН (індивідуальний податковий номер);
— свідоцтво про укладення шлюбу, що видане незаконними органами влади;
— свідоцтво про народження дитини, що видане незаконними органами влади;
— заяву про встановлення факту народження на тимчасово окупованій/непідконтрольній території.
Якщо є можливість, намагайтеся отримати два екземпляра рішення суду, оскільки одне рішення заберуть у відділі ДРАЦС.
При проведенні реєстрації факту народження дитини одинокою матір’ю додатково до свідоцтва про народження відділом ДРАЦС буде надано виписку про те, що інформацію про батька вказано зі слів матері на підставі ст. 135 Сімейного кодексу України.
У випадку, якщо шлюб батьків укладено на тимчасово окупованій/непідконтрольній території, батько дитини має підтвердити своє батьківство заявою згідно ст. 126 Сімейного кодексу України. Таку заяву необхідно надати до відділу ДРАЦС під час реєстрації народження дитини після отримання відповідного судового рішення.
Справи про встановлення факту народження розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Звертатися необхідно до того суду, який територіально знаходиться там, де і відділ ДРАЦС, що надав відмову.
Якщо виникнуть питання, зверніться до мене особисто, натиснувши кнопку "звернутись".
Вдачи Вам!
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Ярослав!
Є ДВА МОЖЛИВІ ВАРІАНТА:
ПЕРШИЙ ВАРІАНТ:
"03/06/2022 16:25
Жителі тимчасово окупованих територій можуть отримати українське свідоцтво про народження та скористатися послугою єМалятко в режимі онлайн
Якщо у Вас народилась дитина на тимчасово окупованій/непідконтрольній українській владі території, Ви можете подати заяву про встановлення факту народження дитини через Електронний суд: https://id.court.gov.ua/
До заяви додаються:
• копії документів, що підтверджують народження дитини (медичне свідоцтво про народження та/або медичні довідки);
• копії паспортів та ідентифікаційних кодів батьків;
• копію свідоцтва про шлюб (за наявності);
• інші докази факту народження дитини (за наявності).
До уваги! Подати заяву можуть батьки дітей віком до 18 років, народжених на тимчасово окупованих територіях, які ще не отримали українське свідоцтво про народження.
Пsсля отримання номеру судового рішення подається заява на отримання комплексної послуги єМалятко на порталі Дія: https://diia.gov.ua/services/yemalyatko/.
До заяви вноситься номер судового рішення та обирається будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану, де можна буде отримати свідоцтво про народження дитини.
Також можна обрати додаткові послуги, які Ви хочете отримати. Для замовлення доступні:
- присвоєння номеру платника податків;
- присвоєння унікального номера запису у реєстрі (УНЗР) та визначення належності дитини до громадянства України (за умови, якщо батьки або один з них мають власний УНЗР);
- допомога при народженні дитини;
- реєстрація місця проживання дитини (за умови реєстрації одного з батьків у містах, де вже доступна послуга).
Заява підписується електронним підписом.
До відома! Свідоцтво про народження необхідно забрати у відділі державної реєстрації актів цивільного стану. Дані зі свідоцтва також надсилаються в електронній формі і їх можна додати до документів у застосунку Дія.
ДРУГИЙ ВАРІАНТ:
Для отримання свідоцтва про народження в загальному порядку слід звернутись до РАЦС з паспортом та довідкою з медичного закладу (медичне свідоцтво народження), однак органи реєстрації не приймають документів, виданих установами на непідконтрольних територіях.
У разі, якщо дитина народилась на окупованій території та батьками отримано відмову відділу реєстрації актів державного стану, рішення про встановлення факту народження виноситься судом.
Для отримання свідоцтва про народження дитини, що народилась на тимчасово окупованій території, слід звернутись до суду за місцем проживання (за межами районів окупації та АТО) з заявою, квитанцією про сплату судового збору та відповідними доказами народження.
Заява подається з зазначенням факту, який необхідно встановити, та обгрунтуванням звернення до суду. Також додаються докази, якими є оригінали та копії медичних документів, в тому числі складені на окупованих територіях, аудіо- та відеозаписи, пояснення та свідчення осіб, що можуть надати корисну інформацію, та інші документи, що можуть підтвердити час та місце народження дитини та вказують на імена батьків.
За результатами розгляду суд повертає заяву чи відмовляє у винесенні рішення з подальшим роз’ясненням, як оскаржити чи що робити далі, або виносить рішення про встановлення факту народження. Копія рішення про встановлення факту передається заявникам чи надсилається до органів реєстрації актів державного стану для реєстрації народження дитини.
Для оформлення свідоцтва у разі задоволення звернення та отримання рішення суду потрібно з копією рішення та паспортами батькам звернутись до відділу реєстрації.
За додатковою інформацією звертайтесь до Регіонального штабу за номером (044) 481 14 90 та для отримання правової допомоги за номером (044) 486 71 56.
Роз’яснення та корисні посилання можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики. Для отримання консультації з правових питань ви також завжди можете звернутись до Національної гарячої лінії за номером 0 800 500 335 та 335 та до Координаційного центру з надання правової допомоги за номером 0 800 213 103.
.Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!
Адвокат, 24 роки досвіду
Перш за все необхідно знати, чи не знаходиться мати диітини в зареєстрованому шлюбі (була в моїй практиці така ситуація). Якщо мати дитини не знаходиться в шлюбі, то потрібно знати чин не отримала вона свідоцтво про народження дитини лнр. Якщо так, то потрібно отримати свідоцтво про народження дитини на території України, для чого встановити факт народження дитини на тимчасово окупованій території України. Звертаю Вашу увагу, що заява може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Після отримання рішення суду можливе отримання свідоцтва про народження дитини.
Якщо ви бажаєте більш детальну консультацію з цього питання, або питання визнання Вас батьком дитини, Ви можете звернутися особисто
Юрист, 19 років досвіду
Добрый день Ярослав.
Для начала матери ребенка необходимо установить факт рождения ребенка на временно окупированной територии через суд. Для этого понадобиться чтобы она обратилась с заявлением в любой суд на подконтрольной Украине територии. Нужны будут медицинская справка о рождении ребенка, свидетельство о рождении, выданное на окупированной територии, показания свидетелей. После получения решения суда мать получит украинское свидетельство о рождении. Затем Вы сможете обратиться совместно с матерью ребенка в ЗАГС с заявлением о признании Вас отцом ребенка. Если совместного заявления родителей не будет признать свое отцовство можно будет в судебном порядке.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Реалізація прав у сфері державної реєстрації актів цивільного стану осіб, які вимушено залишили місця проживання внаслідок обставин, пов’язаних з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, нормативно урегульована.
Так, вимушені переселенці можуть звертатися з заявами щодо державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання до відділів державної реєстрації актів цивільного стану за місцем фактичного проживання або перебування.
При зверненні до відділів державної реєстрації актів цивільного стану на підтвердження фактів державної реєстрації актів цивільного стану можна отримувати витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, які видаються незалежно від місця реєстрації акту цивільного стану і проживання особи.
У разі, якщо неможливо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану у зв’язку зі зберіганням актових записів цивільного стану на території АТО, актовий запис цивільного стану може бути поновлено у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання (перебування) особи.
Терміни отримання документів у зв’язку з поновленням актового запису цивільного стану залежать від необхідності витребування відомостей, необхідних для зазначення в актовому записі цивільного стану, що поновлюється, від компетентних органів іноземних держав. У цьому випадку термін становитиме до трьох місяців.
---
Вам необходимо обратиться в РАГС по месту Вашего нынешнего проживания с документами, удостоверяющими личность.
После подачи заявления РАГСом будет проведена проверка возможности выдачи Вам дубликата.
В том случае, если архивные данные сохранились - Вам выдадут дубликат документа,
Если, к сожалению, архивные данные не сохранились Вам выдадут отказ в выдаче документа.
После получения отказа Вам придется обращаться в суд с заявлением об установлении факта рождения.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Для реєстрації дитини у віці 1 рік і старше Подається медичне свідоцтво про народження та медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу заповнюється лікарем, під наглядом якого перебуває новонароджений, і засвідчується підписом керівника установи охорони здоров'я та круглою печаткою установи.
Але і при відсутності перерахованих вище документів батькам не варто впадати у відчай. Реєстрація народження дитини може бути проведена на підставі судового рішення про встановлення факту народження дитини його матір'ю.
Вам треба знайти найближчий орган РАЦС на території України та подати заяву про реєстрацію народження дитини , додавши медичну довідку державного зразка будь-якої лікарні жіночого профілю завірену печаткою та підписом директора закладу.
Процедура в умовах воєнного стану:
Міністерством охорони здоров’я затверджено наказ № 407 від 04.03.22 року «Щодо забезпечення реєстрації новонароджених в умовах воєнного стану». Ухвалене рішення дозволяє зареєструвати народження дитини у випадку, якщо пологи відбулися поза межами закладу охорони здоров‘я.
У такому разі документ про народження дитини у формі медичного свідоцтва про народження (за формою 103/о) зможуть видавати медичні працівники, які були присутні під час пологів або проводили перший огляд новонародженого.
Засвідчувати народження дитини у такий спосіб зможуть усі медичні працівники, які перебувають у трудових відносинах з ліцензіатами медичної практики, зокрема і ті, хто надає екстрену медичну допомогу.
Відтак усім надавачам медичної допомоги рекомендовано забезпечити наявність у медичних працівників запасу видрукованих бланків за формою 103/о.
Водночас, якщо медичний працівник не зможе видати породіллі медичне свідоцтво про народження (за формою 103/о), наказом також дозволено медпрацівнику виписати довідку довільної форми у двох екземплярах. Один із яких передається матері, а другий — на зберігання до медзакладу.
Окрім того, отримати свідоцтво про народження можна також за особистим зверненням породіллі до закладу охорони здоров‘я. При цьому слід мати з собою медичні документи щодо спостереження вагітності або бути зареєстрованою в електронній системі охорони здоров’я, де містяться медичні записи про вагітність.
Онлайн наразі можливо бо реєстр вже працює , щодо послуги Е-малятко.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день пане Ярославе, На ваше запитання доповідаю наступне, самий для вас легший спосіб встановлення факту народження дитини на непідконтрольній території це безпосереднє звернення до суду. Для складання позовної заяви натисніть кнопку Звернутися (обратиться)ВАЖЛИВО не потрібно звертатися до ЗАГСУ за відмовою!!! Відповідно до листа-роз'яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду на адресу голів апеляційних судів (вх.№312/0/207-21 від 16.04.2021 року) встановлено, що для встановлення фактів народження та смерті вимога місцевих судів про необхідність отримання громадянами письмової відмови в органах державної реєстрації актів цивільного стану не ґрунтується на положеннях чинного законодавства. Отже, заявнику не потрібно звертатися до органів державної реєстрації актів цивільного стану для отримання відмови у проведенні реєстрації народження, а звертатися одразу безпосередньо до відповідного суду для встановлення фактів народження.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Наказ МОЗ України "Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0293-22#Text):
"1. Встановити, що на період дії воєнного стану на території України для забезпечення реєстрації народження дитини в органах державної реєстрації актів цивільного стану медичні працівники закладів охорони здоров’я та фізичних осіб - підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (далі - надавачі медичної допомоги), які надавали допомогу при пологах, здійснювали перший медичний огляд новонародженого або проводили перший медичний огляд породіллі після пологів, в тому числі поза закладом охорони здоров’я, без можливості подальшого транспортування породіллі та новонародженого до відповідного надавача медичної допомоги або за умови її відмови від такого транспортування в обставинах підвищеної загрози життю та здоров’ю, на кожний випадок народження живої дитини заповнюють Медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), затверджене наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08 серпня 2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024.
2. Встановити що у випадках визначених пунктом 1 цього наказу та за умови відсутності можливості заповнення медичним працівником Медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о) медичний працівник зобов’язаний на кожний випадок народження живої дитини виписати довідку довільної форми в двох примірниках без проставляння печатки, яка обов’язково повинна містити відомості щодо:
1) найменування надавача медичних послуг;
2) прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) медичного працівника;
3) прізвища, власного імені та по батькові (за наявності) жінки, яка народила дитину;
4) дату народження (число, місяць, рік) та стать новонародженого;
5) назва населеного пункту в якому видана довідка;
6) місце народження дитини (за інформацією, що надається жінкою, яка народила дитину, у разі коли місце видачі довідки не збігається із фактичним місцем народження);
7) підпис медичного працівника;
8) дата видачі довідки.
Один примірник такої довідки медичний працівник віддає жінці, яка народила дитину, а другий примірник передає на зберігання до відповідного надавача медичної допомоги.
3. Встановити, що довідка виписана відповідно пункту 2 цього наказу в період дії воєнного стану вважається документом, що підтверджує факт народження дитини та прирівнюється до заповненого Медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о).
4. Підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я на період дії воєнного стану на території України, крім випадків передбачених пунктами 1 та 2 цього наказу, проводиться надавачами медичної допомоги шляхом заповнення лікарем (за лікарською спеціальністю «Акушерство і гінекологія», «Неонатологія», «Педіатрія», «Терапія», «Загальна практика - сімейна медицина») Медичного свідоцтва про народження (ф. № 103/о) після проведеного огляну жінки, яка народила дитину та дитини та за умови наявності у первинно-обліковій медичній документації жінки, в тому числі в електронній системі охорони здоров’я, відомостей, що підтверджують факт вагітності такої жінки...".
Закон України " Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-18#n52):
" Стаття 9. Незаконні органи, їх посадові та службові особи...
2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.".
"ПРАВИЛА державної реєстрації актів цивільного стану в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00#n1409):
"III. Державна реєстрація окремих актів цивільного стану
1. Державна реєстрація народження фізичної особи та її походження...
8...Державну реєстрацію народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України проводить відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення суду в день надходження копії такого рішення або будь-який відділ державної реєстрації актів цивільного стану в день її пред’явлення заявником...
15. Якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі одного із документів, передбачених у пункті 2 цієї глави, а походження дитини від батька визначається за спільною заявою батьків про державну реєстрацію народження.
У разі подання заяви про державну реєстрацію народження одним із батьків або іншою особою походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини про визнання батьківства (додаток 2), поданою через представника, повноваження якого мають бути засвідчені нотаріально, або надісланою поштою за умови її нотаріального посвідчення...
18. Якщо мати дитини не перебуває у шлюбі та немає спільної заяви батьків, прізвище та громадянство батька дитини зазначається за прізвищем та громадянством матері, а власне ім'я та по батькові - за вказівкою матері у заяві про державну реєстрацію народження. Графи актового запису про народження "Дата народження", "Місце проживання" в розділі "Відомості про батька" у цьому випадку не заповнюються...".
---
Доброго дня, Ярославе! У Вашому випадку документ органу тимчасової окупованої території про народження дитини є, буде належним і чинним, на підставі якого суд в Україні прийме рішення про встановлення факту народження, яке, в свою чергу, буде підставою для державної реєстрації народження дитини в РАЦСі.