Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
912 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Допоможіть з консультацією. Юридична особа хоче купити автомобіль у фізичної особи. Договір купівлі-продажу через нотаріуса для продавця, за його словами дуже складний процес. Натомість він пропонує придбати авто через договір товарної біржі. Поясніть як це відбувається і чи може юридична особа купити так авто а потім його зареєструвати.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Юрист, 3 роки досвіду
На мій погляд, дані суспільні відносини повинні регулюватись саме шляхом укладення договору-купівлі продажу. Тож перш за все вам необхідно укласти договір. Договір купівлі-продажу автомобіля між фізичною і юридичною особою має бути оформлений у письмовій формі (п. 2 ч. 1 ст. 208 ЦК України). Важливо зазначити, що такий договір може бути посвідчений у нотаріуса, але виключно на бажання однієї зі сторін. Обов’язкового нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля цивільне законодавство не передбачає.
Також майте на увазі, що зараз письмовий договір купівлі-продажу можна оформити в територіальному органі надання сервісних послуг МВС (далі — сервісний центр МВС) у присутності його представників (п. 12 Порядку № 1200). Крім того, для укладення правочину можна звернутися до посередника (наприклад, до підприємства, що здійснює комісійну торгівлю автомобілями).
Також важливо зазначити, щодо пенсійного збору при купівлі автомобіля. Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування стягують у разі придбання легкових автомобілів за ставками від 3 до 5 % залежно від вартості транспортного засобу. Сплачує його покупець. Причому такий обов’язок виникає при одночасному виконанні двох умов (п. 7 ст. 1 ЗУ "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"):
1) відбувається перехід права власності на автомобіль;
2) автомобіль підлягає першій державній реєстрації в Україні.
Щодо визначення поняття «перша реєстрація транспортного засобу» міститься в п.п. 14.1.163 ПКУ. Під нею розуміють реєстрацію, яка здійснюється уповноваженими державними органами щодо транспортного засобу в Україні вперше. Не вважається першою реєстрація транспортного засобу, який раніше був, у тому числі тимчасово, зареєстрований на території України або перебував на відомчому обліку (п. 1.3 Інструкції № 379). Таким чином,
якщо підприємство купує «уживаний» автомобіль, який уже був зареєстрований на території України, то зобов’язань зі сплати пенсійного збору не виникає
Державна реєстрація автомобіля. Її здійснюють у сервісному центрі МВС протягом 10 діб після придбання автомобіля (п. 7 Порядку № 1388).
До заяви на державну реєстрацію в обов’язковому порядку додають документи, що підтверджують правомірність придбання транспортного засобу. Перелік таких документів наведений у п. 8 Порядку № 1388.
Також майте на увазі, щодо транспортний податок. Його сплачують, тільки якщо підприємство купує легковий автомобіль не старше 5 років, середньоринкова вартість якого більше 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2018 році — 1396125 грн.) (п.п. 267.2.1 ПКУ). У цьому разі розмір транспортного податку становить 25000 грн. на рік (п. 267.4 ПКУ). Отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля можна на офіційному сайті Мінекономрозвитку (www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA).
Якщо ваше підприємство є щасливим набувачем такого автомобіля, не забудьте подати до органу фіскальної служби відповідну декларацію протягом місяця з дня, в якому виникло право власності на цей об’єкт (п.п. 267.6.4 ПКУ).
Далі, щодо обмеження готівкових розрахунків. Продавець і покупець можуть обрати будь-яку форму розрахунків при купівлі автомобіля. Проте якщо вони зупиняться на готівці, то повинні пам’ятати про обмеження, встановлене п.п. 2 п. 6 Положення № 148. Так, готівкові розрахунки між суб’єктом господарювання і фізичною особою можуть здійснюватися протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в сумі, що не перевищує 5000 грн. Детальніше про обмеження готівкових розрахунків ви можете дізнатися зі спецвипуску «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 32, с. 62.
Далі, щодо опадаткування доходу ф.о.У п.п. 164.2.4 ПКУ зазначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, визначена відповідно до ст. 172 і 173 цього Кодексу.
Бути чи не бути в такому разі ПДФО, залежить, передусім, від того, який саме автомобіль продає фізособа
Так, згідно з п. 173.2 ПКУ не підлягає оподаткуванню дохід, отриманий платником податків від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда.
Інакше (коли фізособа продає автомобіль, що не є легковим, або реалізує легковий автомобіль не вперше у звітному (податковому) році) обкладення ПДФО не уникнути.
Щодо утримання ВЗ з доходів від продажу автомобіля діють ті ж правила, що й для ПДФО (пп. 1.2 і 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Тобто у разі коли дохід обкладається ПДФО, з нього слід утримати і ВЗ.
Розглянемо детальніше оподаткування доходу фізособи-продавця.
Купуємо легковий автомобіль. Автомобіль є легковим, якщо він за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж 9 з місцем водія включно (ст. 1 Закону № 2344).
Як ми вже з’ясували, при продажу вперше протягом року легкового автомобіля оподатковуваний дохід у фізособи не виникає. А як обкладати дохід, якщо це не перший у поточному році продаж?
Ставка ПДФО при другому і подальшому протягом року продажу становить 5 % бази оподаткування (п. 167.2, абзац перший п. 173.1 ПКУ), а ставка ВЗ — 1,5 % (п.п. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Уточнимо цей момент.
З формулювання абзацу другого п. 173.2 ПКУ можна було б дійти висновку, що при продажу протягом року двох легкових автомобілів доходи від реалізації як першого, так і другого автомобіля необхідно обкладати ПДФО і ВЗ. Проте фіскали в цьому випадку зайняли лояльну позицію.
Так, на їх думку, якщо протягом року фізична особа продає два або більше легкових автомобіля, то оподаткуванню підлягає дохід від другого і наступних продажів. Тобто дохід від продажу першого у звітному (податковому) році легкового автомобіля не обкладають ПДФО і ВЗ, незалежно від того, чи були в такої фізособи наступні продажі легкових автомобілів цього року.
Крім того, дохід від першого протягом року продажу «легковичка» обкладати не доведеться, якщо до цього фізособа отримувала дохід від продажу іншого об’єкта рухомого майна, наприклад мотоцикла та/або мопеда.
Але як же податковому агентові дізнатися про черговість продажу фізособою легкового автомобіля? Таку інформацію фізична особа — продавець повинна зазначити в окремій заяві або відобразити у відповідному пункті договору купівлі-продажу (п. 173.3 ПКУ, підкатегорія 103.22 БЗ).
Припустимо, продаж «легковичка» не перший цього року. Тоді дохід від продажу автомобіля визначають виходячи із ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче (за вибором платника податку):
— середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або
— оціночної вартості автомобіля, визначеної згідно із законом.
Такий порядок визначення доходу прописаний в абзаці третьому п. 173.1 ПКУ.
При цьому середньоринкову вартість легкового автотранспорту визначає Мінекономрозвитку щоквартально до 10-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, і оприлюднює на своєму офіційному сайті www.me.gov.ua. Що стосується оціночної вартості, то її встановлюють професійні оцінювачі.
Купуємо автомобіль, що не є легковим. У разі продажу фізособою автомобіля, що не є легковим, ПКУ жодних фіскальних послаблень не робить. Усю суму такого доходу обкладають ПДФО за ставкою 5 % і ВЗ за ставкою 1,5 %.
Дохід від продажу нелегкового автомобіля визначають виходячи із ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче його оціночної вартості (абзац другий п. 173.1 ПКУ)
Майте на увазі: незалежно від того, який автомобіль продає фізособа, суб’єкт господарювання виступає для такого продавця податковим агентом (абзац перший п. 173.3 ПКУ). Про це нагадують і фіскали в консультації, розміщеній у підкатегорії 103.22 БЗ. Отже, суб’єкт господарювання повинен:
1) нарахувати і сплатити ПДФО і ВЗ до бюджету за своїм місцезнаходженням, якщо отриманий від продажу транспортного засобу дохід підлягає оподаткуванню.
При виплаті доходу готівкою, знятою з рахунку в банку, або шляхом перерахування на банківський рахунок фізособи ПДФО і ВЗ сплачують у день виплати доходу (п.п. 168.1.2 ПКУ). Якщо дохід виплачують готівкою з каси, перерахувати відповідні суми податку і збору слід протягом 3 банківських днів з дня, що настає за днем виплати (нарахування) (п.п. 168.1.4 ПКУ). У разі коли дохід нараховано, але не виплачено, ПДФО і ВЗ потрібно сплатити протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, в якому нараховано, але не виплачено дохід (п.п. 49.18.1, п. 57.1 і п.п. 168.1.5 ПКУ);
2) відобразити дохід фізособи від продажу автомобіля в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «105».
Якщо дохід неоподатковуваний (у звітному році перший продаж легкового автомобіля), графи 4а і 4 не заповнюють (у паперовому варіанті форми № 1ДФ ставлять прочерки). Якщо ж дохід від продажу транспортного засобу підлягає оподаткуванню, у зазначених графах Податкового розрахунку відображають суму нарахованого і перерахованого ПДФО.
Суму утриманого і сплаченого ВЗ наводять у відповідних графах рядка «Військовий збір» розділу ІІ форми № 1ДФ.
А як бути в разі коли фізособа-продавець самостійно сплатила ПДФО і ВЗ до моменту укладення договору купівлі-продажу? Чи потрібно суб’єкту господарювання — податковому агенту ще раз утримувати ПДФО і ВЗ з нарахованого такому продавцеві доходу?
Так, потрібно, оскільки в ПКУ не передбачено зворотного. Той факт, що фізособа сплатила ПДФО і ВЗ, не дає права підприємству-покупцю не стягувати відповідні податки і збори з виплачуваного продавцеві доходу. Отже, підприємству необхідно виконати всі функції податкового агента, навіть якщо фізособа самостійно сплатила ПДФО і ВЗ до моменту укладення договору купівлі-продажу. Питання повернення надміру сплачених до бюджету сум фізособі слід вирішувати безпосередньо з фіскальними органами.
А ось нараховувати ЄСВ на суму доходу, що виплачується фізособі при купівлі автомобіля, підприємству-покупцю не потрібно. Адже ця виплата нарахована не за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовим договором, а тому не включається до бази нарахування цього внеску (див. п. 1 ст. 7 Закону № 2464).
І ще один момент. Що стосується фізосіб-нерезидентів, то їх доходи обкладаються ПДФО в порядку, встановленому для резидентів. Проте у разі виникнення оподатковуваного доходу застосовують ставку 18 % (п. 173.6 ПКУ).
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "ЗВЕРНУТИСЯ".
Всього доброго!