Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я працюю офіційно в банківській установі. Зараз знаходжуся на 4 місяці вагітності. Роботодавець вимагає за кожен раз відвідування лікаря довідку в якого я лікаря була і протягом якого часу інакше це буде розцінюватися як прогул і мене звільнять по статті. Навіть якщо просто здаю аналізи. Заяви на відпустку або без збереження заробітної плати не підписують. Як мені відвідувати лікаря? І чи можна мене звільнити з роботи? Я можу попередити в телефонному режимі про відвідування лікаря і запізнитися на роботу?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
добрий день.
Статтею 184 Кодексу законів про працю України визначено гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 184 КЗпП України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.
Невиконання підприємством, яке звільнило вагітну жінку, обов’язку з працевлаштування є підставою для покладання на нього відповідно до частини другої статті 232 КЗпП обов’язку надати на цьому або іншому підприємстві роботу, яку може виконувати робітниця, виплати їй середньої заробітної плати на період працевлаштування, але не більше трьох місяців з дня закінчення термінового трудового договору, а не поновлення на попередній роботі.
Отже, якщо ваша аптека ліквідується - то вас повинні влаштувати на іншу роботу (наприклад, перевести до іншої аптеки).
Дійсно, у даному випадку вам не потрібно писати заяву на звільнення (добровільно).
Наразі, Ви повинні звернутися із скаргою до управління державної праці у вашому місті. Вони допоможуть вам в такій ситуації. Це їх компетенція.
Рекомендую взяти лікарняний офіційно , згода директора на це не потрібна лікар самостійно направить його на вашу роботу і до фонду соц страхування через електронну систему МОЗ Е-хелс
С уважением, Константин Гончаренко
Юрист, 19 років досвіду
Доброго дня Вікторія.
За описаних Вами обставин Вас точно не можуть звільнити за прогул. Більше того стаття 184 Кодексу законів про працю взагалі забороняє звільняти вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору. Таке звільнення буде явно незаконним і Вас суд поновить на посаді та стягне середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Якщо це звільнення буде ще й особистих мотивів то керівника може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за статтею 172 Кримінального кодексу України.
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Добрий день!
Відповідно до чинного законодаства прогул визнається у тому випадку, якщо вас не було на робочому місці більше ніж 3 години протягом робочого дня. Якщо ви витрачаєте на відвідування лікаря менше часу - прогулу у Ваших діях немає, а тому немає і підстав для звільнення.
Кодекс законів про працю України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text
Стаття 40. Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем лише у випадках:
...
4) прогулу (в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.
Якщо роботодавець вирішить вас звільнити, таке рішення слід оскаржити до суду.
Стаття 233. Строки звернення до місцевого загального суду за вирішенням трудових спорів
Працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до місцевого загального суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення.
Як тільки виникнуть питання - звертайтесь! Буду радий допомогти.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Вікторія!
ВАС НЕ МОЖУТЬ ЗВІЛЬНИТИ НІ ЗА ЯКИХ ОБСТАВИН. ВИ МОЖЕТЕ БУТИ ЗВІЛЬНЕНІ ТІЛЬКИ ПІД ЧАС ЛІКВІДАЦІЇ УСТАНОВИ.
КОДЕКС ЗАКОНІВ ПРО ПРАЦЮ УКРАЇНИ:
Стаття 184. Гарантії при прийнятті на роботу і заборона звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей
Забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю.
У разі відмови у прийнятті на роботу жінок зазначених категорій роботодавець зобов’язаний повідомити їм причину відмови в письмовій формі. Відмову у прийнятті на роботу може бути оскаржено в судовому порядку.
Звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - частина шоста статті 179), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи роботодавця не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням. Обов'язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.
ВСЕ Ж ВАШІ ВІДНОСИНИ РЕГУЛЮЮТЬСЯ БІЛЬШ НЕ ЗАКОНОДАВТСВОМ, А ОСОБИСТИМИ ВЗАЄМОВІДНОСИНАМИ КЕРІВНИКА І ПІДЛЕГЛОГО!
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вікторія!
Вас не можуть звільнити не за яких обставин!
Читайте уважно про всі Ваші права під час і після вагітності нижче!
Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами
Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку
За бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства. Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається, якщо дитина перебуває на державному утриманні, крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та дітей-вихованців у дитячих будинках сімейного типу. У разі, якщо дитина потребує домашнього догляду, жінці в обов'язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку. Відпустки для догляду за дитиною, передбачені частинами третьою, четвертою та шостою цієї статті, можуть бути використані повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною. За бажанням жінки або осіб, зазначених у частині сьомій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. Ця відпустка також може бути використана батьком дитини. (ст. 179 КЗпП України).
Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині третій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома. (ст. 18 ЗУ "Про відпустки")
Жінкам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей) з виплатою державної допомоги у встановленому порядку. Жінкам, які усиновили дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв’язку з усиновленням дитини тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей) без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини. Ця відпустка може бути використана також батьком дитини. (ст. 182 КЗпП України).
Пільги та гарантії для жінок при наданні відпусток
Будуть питання, звертакйтесь персонально!
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
єто бред конечно
звільнити вас не можуть так як ви вагітні
а прогул - це неперебуання на роботі - більше 3х годин
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Доброго дня, Вікторія!
Для того, щоб обрати "золоту" середину у цьому питанні, я Вам пропоную звернутись до вашого основного гінеколога, який супроводжує вагітність за довідкою на бланку, яка підтверджує що Вам призначено стілько-то аналізів та така частота візитів.
До цієї довідки написати заяву власноруч від Вас, що ви зобов'язуєтесь повідомляти про візити, такі як аналізи, тощо за фактом призначення, з урахуванням обмежень у військовий час.
Звертайтесь.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Вікторія!
Я можу попередити в телефонному режимі про відвідування лікаря і запізнитися на роботу? - можете, а після прибуття на роботу необхідно подати письмову пояснювальну записку, наприклад: "Я, ПІБ, стою на обліку по вагітності в жіночій консультації та з 08:00 по 10:00, 22 cерпня, зверталася за медичною допомогою". Роботодавець не має права вимагати від Вас довідку з лікарні, адже це буде порушенням вашого права на медичну таємницю. У даному випадку прогулу не буде, максимум роботодавець має право не оплачувати години, протягом яких Ви були відсутні на роботі.
Так, відсутність працівника повинна відображатись в табелі обліку робочого часу шляхом проставлення літерного коду «НЗ» (нез'явлення з нез'ясованих причин) або цифрового коду «28». Відмітку про відсутність працівника на роботі необхідно проставити в день його нез’явлення на роботі, а в подальшому - проставляти кожного робочого дня, коли він не з’являється на роботі. У разі проставлення такої відмітки зарплата працівнику не нараховується до з'ясування причин його відсутності (ст. 94 КЗпПУ). Якщо ж у табелі обліку робочого часу така відмітка відсутня, це є підставою для нарахування працівнику зарплати за час його відсутності та може надалі трактуватися як підтвердження присутності працівника на робочому місці, оскільки заробітна плата − це винагорода, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 184 Кодексу законів про працю України (КЗпП) звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (шести років — ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.
Статтею 184 КЗпП встановлено пряму заборону на звільнення з ініціативи власника зазначеної категорії працівників, у т. ч. й з підстав, передбачених пунктом 4 статті 40 КЗпП, тобто у зв’язку з вчиненням прогулу.
Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!