Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Зараз мій чоловік перебуває у військовому госпіталі. Направили його туди після того, які він втратив свідомість внаслідок контузії. Йому провели обстеження, результати МРТ відхилень не показали, тому його перевели до неврології. Його лікують декілька днів, та йому стає лише гірше. Він почав заїкатися ще після першого випадку контузії, тепер мовлення ускладнилося ще більше. А психологічний стан став нестабільним.
Тепер має отримати рішення від психолога щодо продовження лікування або повернення "на нуль" (жодних відпусток на відновлення). Але якщо його відправлять назад, це матиме жахливі наслідки.
Чи може він зараз написати рапорт на переведення і підкріпити його копіями відношення (уже має при собі) і результату ВЛК не завірених нотаріусом, бо це не вдається можливим у наявних умовах? А якщо він надасть оригінали, цілком ймовірно, що всі документи "зникнуть".
У випадку подання рапорту від мене як цивільної дружини, за якою формою та в якому порядку маю право це зробити, якщо я перебуваю за кордоном?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Необхідно подати письмовий рапорт на ім'я командира частини на переведення через канцелярію командуванні зі штампом про прийняття , керівник роти не має повноважень лише Начальник частини приймає рішення згідно рапортів.Для родичів тільки офіційні звернення за ЗУ Про звернення громадян, поштою рекомендованим листом на ім'я Начальника
Скарги та роз яснення приймають тут:Створено та працює «гаряча лінія» Міністерства оборони – 0 800 500 410, 0 800 500 442, 044 454 44 99. Якщо ви помітили порушення під час мобілізації, то можна звертатися до правоохоронних органів.Или же подайте обращение на урядовий контакт -центр 15-45 https://ukc.gov.ua/portal/appeals/ лучше письменно на министра З повагою,Костянтин ГончаренкоАдвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Дистанційно без вивчення всіх наявних документів та нюансів ситуації, дуже складно давати поради.
Чи може він зараз написати рапорт на переведення і підкріпити його копіями відношення (уже має при собі) і результату ВЛК не завірених нотаріусом, бо це не вдається можливим у наявних умовах?
- ТАК, ЗВИЧАЙНО. НАРАЗІ ВІН МАЄ ПРАВО ВИКОРИСТОВУВАТИ ВСІ ДОСТУПНІ ЙОМУ ЗАСОБИ (ПОДАННЯ ЗАЯВ НА ГАРЯЧІ ЛІНІЇ, НАПИСАННЯ РАПОРТІВ) ДЛЯ КОМПЛЕКСНОГО МЕДИЧНОГО ОБСТЕЖЕННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ДІЙСНОЇ ПРИДАТНОСТІ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.
ДЛЯ ПЕРЕВЕДЕННЯ МАЮТЬ БУТИ ПІДСТАВИ. ЗА СТАНОМ ЗДОРОВ'Я ПЕРЕВЕДЕННЯ МОЖЛИВЕ ТІЛЬКИ В ТОМУ ВИПАДКУ, ЯКЩО ЙОГО ПОВТОРНА ВЛК ВИЗНАЄ ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНОЮ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.
Всього доброго! Успіхів!
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Вітаю!
ВИ МОЖЕТЕ ПРЕДСТАВЛЯТИ СВОГО ЦИВІЛЬНОГО ЧОЛОВІКА ТІЛЬКИ ПО ДОРУЧЕННЮ.
АЛЕ ВИ ЗНАХОДИТЕСЬ ЗА КОРДОНОМ, ТОМУ ЦЕ НЕМОЖЛИВО.
ЙОМУ ТРЕБА НАДАТИ КОМУ-НЕБУДЬ ДОРУЧЕННЯ В УКРАЇНІ НА ПРЕДСТАВНИЦТВО ЙОГО ІНТЕРЕСІВ.
ВИ ТА ВАШ ЧОЛОВІК МОЖЕТЕ ПОДАВАТИ СКАРГИ ЗА НАСТУПНИМИ АДРЕСАМИ:
http://vyhovna-robota.blogspot.com/p/blog-page_24...
ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента Українивід
10 грудня 2008 року № 1153/2008
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1153/2008#n369
82. Призначення військовослужбовців на посади здійснюється:
2) на рівнозначні посади:
за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
3) на нижчі посади:
за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
112. Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.
113. Переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.
ххх
СТУПІНЬ ПРИДАТНОСТІ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВОГО ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністра оборони України
14.08.2008 № 402
ПОЛОЖЕННЯ
про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text
II. Медичний огляд
1. Загальні положення
1.1. Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності:
військовослужбовців до військової служби;
1.2. Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
6. Медичний огляд військовослужбовців
6.1. Направлення на медичний огляд проводиться:
б) військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами
20. Постанови ВЛК
20.3. При медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту:
б) "Непридатний":
до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: "Обмежено придатний до військової служби");
г) "Обмежено придатний до військової служби"
Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
22.5. Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:
на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.
22.9. У воєнний час свідоцтво про хворобу, довідка ВЛК на всіх оглянутих осіб складається у двох примірниках.
22.12. Постанова ВЛК про ступінь придатності військовослужбовця до військової служби чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду.
ВИСНОВОК:
1. Якщо у військовослужбовця є постанова ВЛК оформлена довідкою (ВЛК він пройшов як військовослужбовець під час воєнного стану), то він маєте право на переміщення на нове місце служби.
2. Місце служби він обирати не можете.
Єдиний вихід - щоб командир військової частини, який згоден на його переміщення, підготував та направив відношення стосовно його (готовий щоб він служилв у його в/ч).
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Кристина!
У Вашого чоловіка зараз є два варіанти розвитку подій:
1. ЗВІЛЬНЕННЯ:
Питання звільнення з військової служби військовослужбовців під час воєнного стану регулюються статтею 26 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про військовий обов'язок і військову службу». Потрібне я виділив жирним шрифтом, хоча не виключено, що Ви можете знайти в ній також інші підстави для звільнення. В будь якому разі, чоловік повинен просити повторне проходження ВЛК. Для того рекомендую написати рапорт на ім'я начальника шпиталю і, пославшись на погіршення стану здоров'я, просити його направити Вас на проходження медкомісії.
Ця стаття з останніми змінами надає перелік підстав для звільнення з військової служби. Зокрема про підстави звільнення під час воєнного стану в ній зазначено наступне:
«1. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:
…2) під час воєнного стану:
а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;
в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;
г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):
у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;
у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;
у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;
військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.
{Пункт 2 частини четвертої статті 26 доповнено підпунктом "г" згідно із Законом № 2122-IX від 15.03.2022; редакції Закону № 2169-IX від 01.04.2022}»
2. ПЕРЕМІЩЕННЯ (ПЕРЕВЕДЕННЯ):
Переміщення військовослужбовців відбувається на підставі статті 110 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. Переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.
Переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:
між з'єднаннями, військовими частинами, оперативними командуваннями - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання, військові частини та оперативні командування;
{Абзац третій пункту 110 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 430/2009 від 12.06.2009, № 483/2021 від 27.09.2021}
між видами Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані начальникам структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України, - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України;
{Абзац четвертий пункту 110 із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 613/2012 від 26.10.2012, № 483/2021 від 27.09.2021}
між військовими частинами видів, родів військ (сил) Збройних Сил України та військовими частинами, які підпорядковані Міністерству оборони України, - наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони України.
{Абзац п'ятий пункту 110 в редакції Указу Президента № 171/2019 від 26.04.2019}
Форма та порядок надання клопотання визначаються Міністерством оборони України.
112. Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 82 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.
Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв'язку із службовою необхідністю та за станом здоров'я на нове місце військової служби без його згоди.
113. Переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.
Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання:
дружини (чоловіка);
його (її) неповнолітніх дітей, повнолітніх дітей - учнів (студентів) навчальних закладів за денною формою навчання, які перебувають на утриманні військовослужбовця, та дітей-інвалідів I або II групи;
непрацездатних батьків військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка);
братів, сестер військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка), які перебувають на його (її) утриманні.
Переміщення на нове місце військової служби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, здійснюється командирами з'єднань, рівнозначними їм і вище посадовими особами на підставі рапорту військовослужбовця та відповідних документів, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді (допомозі, нагляді) за ними.
Переміщення на нове місце військової служби не здійснюється також, якщо військовослужбовці, які перебувають у шлюбі, не можуть бути одночасно призначені на військові посади в межах одного населеного пункту (гарнізону) та в разі відмови одного з них від звільнення з військової служби.
{Абзац другий пункту 114 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 430/2009 від 12.06.2009}
Порядок організації контролю за прибуттям військовослужбовців до нового місця служби визначається Міністерством оборони України.
ВИСНОВОК:
В БУДЬ-ЯКОМУ РАЗІ В ОБИ ДВОХ ВИПАДКАХ ЧОЛОВІКУ ТРЕБА ПРОХОДИТИ ВЛК І САМЕ НА ЦЬОМУ ЙОМУ ТРЕБА ЗОСЕРЕДИТИ СВОЇ ЗУСИЛЛЯ!
У разі виникнення уточнюючих питань, зверніться до мене персонально, натиснувши кнопку "звернутись". Вдачи Вам!
Юрист, 19 років досвіду
Доброго дня Крістіна.
Після завершення лікування у госпіталі ваш чоловік має пройти медичний огляд.
Це передбачено у пункті 6.17. Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, зокрема вказано, що медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби військовослужбовців, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво, захворювання) під час захисту держави, у ММО, у країнах, де ведуться бойові дії, здійснюється ВЛК тільки після закінчення лікування у військовому (цивільному) лікувальному закладі.
ВЛК прийматиме рішення щодо можливості подальшого проходження військової служби.
ВЛК може прийняти різні рішення в залежності від стану порушень функцій організму: придатний, обмежено придатний, непридатний з виключенням з військового обліку. Остання позиція дає право звільнитися з військової служби навіть під час дії воєнного стану.
Нажаль Вам втрутитися у ситуацію з чоловіком дуже складно, бо це армія "держава в державі", а ваш чоловік "військовослужбовець" і має більше обов"язків аніж прав, але все таки вони є.
Зокрема, щодо відпусток військовослужбовців, законодавством передбачено наступні положення.
Стаття 10-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів іх сімей" передбачено:
18. В особливий період під час дії воєнного стану військовослужбовцям можуть надаватися відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.
19. Надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, а також відпусток у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, припиняється.
Тобто, поїде військовослужбовець у відпустку чи ні цілком залежить від його командирів, окрім відпустки для лікування.
Рапорт на ім"я командира військової частини має можливість подати тільки сам військовослужбовець.
Адвокат, 25 років досвіду
Доброго дня.
У відповідності до Порядку проходження військової служби, переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.
При наявності об'єктивних підстав командування не має право відмовити в направленні на лікування. Окаржити дій командування він може вищому командуванню (це в теорії). Більш дієвий шлях коли одночасно з рапортом військовослужбовця, його близькі звертаються на "гарячу лінію" Мінистерства оборони, а у випадку відсутності реакції на рапорт, або відмови, до спеціалізованої військової прокуратури.
Надаю Вам зразок рапорту на переведення:
Командиру___
В/ч ___
___
(прізвище, ініціали)
Посада,В/ч ___
___
(прізвище, ініціали)
адреса зареєстрованого місця проживання:
___
місце отримання поштової кореспонденції:
___
номер засобів зв’язку:
___
електронна адреса:
___
РАПОРТ
Я,___ (ПІБ, посада, звання, військовий підрозділ), проходжу службу за контрактом \ призваний на військову службу під час загальної мобілізації, через введення воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 р. (Дата), під час безпосереднього бойового зіткнення (опис) отримав поранення (опис). На цей час, наслідки отриманого поранення мають загрозу для мого життя та здоров’я.
Прошу Вашого клопотання перед вищим командуванням про переведення мене ___(ПІБ, звання) до іншої В/ч на посаду___ узв’язку із необхідністю проведення повного медичного обстеження та лікування, відповідно до частини другої пункту 82 Указу Президента «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» від 10.12.2008 № 1153.
Додатки в нотаріально засвідчених копіях:
1)Відношення;
2)Медичні документи, які підтверджують наявність особливих обставин(перерахувати які саме).
З повагою,
___/___
(підпис)(прізвище, ініціали)
«___» ___ 2022 р.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
За потреби може бути надана письмова консультація.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Державна реєстраційна служба України
Лист "Щодо надання роз'яснення стосовно порядку засвідчення копій документів" (https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v5-13835-13#Te...):
"...4. У свою чергу, законодавство не містить вимог у разі, коли фізичною особою здійснюється засвідчення копії документа, який "стосується" цієї особи, а тому, виходячи із загальних положень щодо засвідчення копій документів, на таких копіях проставляється особистий підпис особи, яка засвідчує копію, її ініціали та прізвище, з відміткою "Згідно з оригіналом", дата засвідчення копії.
Таким чином, для цілей проведення державної реєстрації прав до копій документів, засвідчених в установленому порядку, слід відносити копії документів, засвідчені як нотаріусом або посадовою особою органу місцевого самоврядування, так і уповноваженою особою органу державної влади, підприємства, установи, організації (для юридичних осіб) або фізичною особою (для фізичних осіб), які подають такий документ.".
---
Доброго дня, Крістіно! Ваш чоловік, з огляду збереження документів, ризику їх втрати, "зникнення" має право власноруч засвідчити ксерокопії наявних у нього та його стосуються документів.