Задайте питання юристу

885 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 06 серпня 2022, питання №70776

Умер родственник на оккупированой территории

Добрый день!
В апреле мой папа умер в Мариуполе, который является сейчас временно оккупированой территорией. Документы о смерти выданы той стороной, понимаю что никакой юридической силой они не обладают на территории нашей страны.
Какие действия мне нужно предпринятьи? Читала, что нужно обратиться вроде бы к адвокату.
На момент смерти он проживал вместе с женой и сыном в г. Мариуполь. Я дочка, нахожусь сейчас заграницей.
Возможно ли решить этот вопрос без моего присутствия в Украине?
Вопрос о признании моего папы умершим в Украине и о наследстве.

Відповіді юристів (5)

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Добрый день.

    Установление факт смерти на оккупированной территории устанавливается в судебном порядке, в чем Вам может помочь адвокат. Заявление о вступлении в наследство может быть подана Вами или в стране пребывания в украинском дипломатическом представительстве.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Дар'я!

    Співчуваю, але свідоцтво про смерть батька в цій ситуації можливо отримати лише через суд.

    Як варіант ще залишається визнання фізичної особи померлою.

    Умови для визнання фізичної особи померлою

    У місці постійного проживання особи немає відомостей про місце її перебування протягом 3-х років

    особа пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку протягом 6-ти місяців

    можливість вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом 1-го місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру

    фізична особа зникла у зв’язку із воєнними діями, збройним конфліктом після спливу 2-х років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

    Порядок визнання фізичної особи померлою

    Визнання фізичної особи померлою здійснюється у судовому порядку, який встановлюється Глава 4 ЦПК України (за аналогією визнання фізичної особи безвісно відсутньою).

    У разі оголошення померлим громадянина, який пропав безвісти за обставин, що загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, суд може визнати днем смерті громадянина день його гаданої загибелі (наприклад, день катастрофи пасажирського літака, день землетрусу або іншого стихійного лиха).

    Реєстрація смерті фізичної особи, оголошеної померлою

    Після набрання законної сили рішенням суду про оголошення фізичної особи померлою, суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи. На підставі рішення суду про оголошення громадянина померлим органи РАЦСУ видають заінтересованим особам свідоцтво про його смерть.

    Днем смерті громадянина, оголошеного рішенням суду померлим, вважається день вступу в законну силу цього рішення.

    Правові наслідки визнання фізичної особи померлою

    Після набрання законної сили рішенням суду про оголошення фізичної особи померлою, суд надсилає рішення до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

    За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.

    Оголошення громадянина померлим тягне за собою ті самі наслідки, що і смерть фізичної особи, а саме: відкривається спадщина, відбувається перехід майна до правонаступників.

    Спадкоємці не мають права протягом п'яти років відчужувати нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини після смерті особи, оголошеної померлою (ст. 47 ЦК України).

    Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження. Така заборона вноситься до Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.

    Важливо! Для оголошення фізичної особи померлою законодавство не вимагає попереднього визнання її безвісти відсутньою.

    При оголошенні громадянина померлим днем його смерті вважається день набуття чинності рішенням суду, а в деяких випадках - день його ймовірної загибелі.

    Правові наслідки появи фізичної особи, яка була оголошена померлою

    Перший наслідок — поновлюється особисто-правовий статус громадянина.

    Другий наслідок — стосується майна, яке зберіглося на момент появи громадянина і яке перейшло безоплатно до інших осіб після оголошення відсутнього померлим. Власник, який з'явився, може вимагати повернення свого майна від цих осіб.

    Третій наслідок — полягає у можливості повернути майно від осіб, до яких воно перейшло за відплатними угодами. Ці громадяни зобов'язані повернути майно власнику, який з'явився, якщо буде доведено, що, набуваючи майно, вони знали, що громадянин, оголошений померлим, перебуває серед живих, завдані при цьому збитки компенсуються особами, у яких майно набувалося за відплатною угодою.

    Важливо! Поверненню належить тільки майно, що його виявлено в натурі. Закон не дозволяє повернення вартості речей, які були придбані безоплатно, а потім відчужені за гроші. Наприклад, якщо спадкоємці громадянина, оголошеного померлим, продали отриманий у спадщину будинок, то від покупця, який не знав, що оголошений померлим є живим, не можна вимагати повернення цього будинку, але не можна стягнути і його вартість із спадкоємців.

    Четвертий наслідок — щодо майна, яке в порядку спадкування перейшло до держави:

    якщо майно є в наявності, то воно повертається власникові;

    якщо майно було реалізовано, то після скасування рішення про оголошення особи померлою, їй повертається сума грошей, виручених від реалізації майна.

    Будуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь допомогти!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    1. ВЫ ДОЛЖНЫ В СУДЕБНОМ ПОРЯДКЕ УСТАНОВИТЬ ФАКТ СМЕРТИ,

    2. С РЕШЕНИЕМ СУДА ОБРАТИТЬСЯ К НОТАРИУСУ ПО МЕСТУ ВАШЕГО ЖИТЕЛЬСТВА С ЗАЯВЛЕНИЕМ О ПРИНЯТИИ НАСЛЕДСТВА.

    І.

    Відповідно до ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації РФ у Донецькій і Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв’язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

    Для оформления документов в Украине на умерших на неподконтрольной территории родственнику умершего необходимо лично посетить органы РАЦ по месту своей прописки или фактического проживания для получения отказа в выдаче свидетельства о смерти украинского образца.И уже имея на руках отказ органа РАЦ с полным пакетом документов необходимо обращаться в суд.

    Перечень необходимых документов для установления факта смерти лиц, умерших на неподконтрольной территории:

    1. Паспорт и код Заявителя (родственника умершего);
    2. Документ о смене фамилии заявителя – в случае смены фамилий (свидетельство о браке и др.);
    3. Свидетельство о рождении либо другой документ, подтверждающий родство Заявителя с умершим человеком;
    4. Свидетельство о смерти родственника, выданного в ЛНР, ДНР;
    5. Фотографии с похорон, иные документы о захоронении родственника, справка о причине смерти;
    6. Отказ органа регистрации на территории Украины.

    Процедура состоит из следующих этапов:

    • признание судом факта смерти лица на неподконтрольной территории Украины;
    • получение легитимного свидетельства о смерти в органах регистрации актов гражданского состояния Украины.

    ІІ.

    Спадкування – це перехід прав та обов’язків спадкодавця до його спадкоємців. Сукупність цих прав та обов’язків і є спадщиною.

    Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, що є днем смерті особи або днем, з якого вона оголошується померлою.

    За загальним правилом для прийняття спадщини чи відмови від неї встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

    У зв’язку з введенням в Україні 24 лютого 2022 року воєнного стану, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами) призупинено перебіг строку прийняття спадщини на час його дії.

    19 березня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату», яким зокрема внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5. Так, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини (останнє місце проживання спадкодавця, а якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна).

    Тобто, якщо спадщина відкрилася в місці, до якого складно або неможливо дістатися, для прийняття спадщини спадкоємець може звернутися до нотаріуса за місцем свого проживання чи перебування.

    Також, в умовах дії воєнного стану:

    • за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня поновлення такого доступу;
    • спадкова справа реєструється у Спадковому реєстрі лише після перевірки відомостей реєстру на наявність раніше заведеної спадкової справи;
    • якщо за результатами перевірки відомостей Спадкового реєстру встановлено наявність раніше заведеної спадкової справи, заведена без використання Спадкового реєстру спадкова справа передається до нотаріуса, яким раніше заведено спадкову справу. Якщо наявність такої справи не встановлено, здійснюється реєстрація спадкової справи в Спадковому реєстрі.
    • забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до його реєстрації у Спадковому реєстрі;
    • в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, заведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, видані свідоцтва про право на спадщину та їх дублікати проводиться протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

    Державні та приватні нотаріуси України в умовах воєнного стану продовжують працювати та вчиняти невідкладні нотаріальні дії (заводити спадкові справи, посвідчувати довіреності, заповіти, засвідчувати справжність підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон тощо), крім міст/районів, де такої можливості немає у зв’язку з веденням активних бойових дій.

    Нотаріальна палата України веде Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни: http://notar.npu.ua/ з метою надання інформації щодо контактів працюючих нотаріусів.

    З переліком нотаріусів України, які працюють в умовах воєнного стану також можна ознайомитися за посиланням: https://npu.ua/news/notary/.

    Танача Юлія  Антонівна
    Танача Юлія Антонівна 2 роки тому

    Адвокат, 18 років досвіду

    Добрый день, Дарья!

    Вопрос с Вашим наследованием в силу закона откладывается до окончания военного положения в стране + 6 месяцев, в Вашем случае.

    Обратитесь ко мне через сайт, обсудим детально Вашу ситуацию, с учетом документов, которые в наличии.

    Жителей г. Мариуполя консультирую бесплатно.

    Танача Юлія  Антонівна
    Танача Юлія Антонівна 2 роки тому

    Адвокат, 18 років досвіду

    Добрый день, Дарья!

    Вопрос с Вашим наследованием в силу закона откладывается до окончания военного положения в стране + 6 месяцев, в Вашем случае.

    Обратитесь ко мне через сайт, обсудим детально Вашу ситуацию, с учетом документов, которые в наличии.

    Жителей г. Мариуполя консультирую бесплатно.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України