Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня 15.05.2013 Умер мой отец с которым мы проживали вместе с мамой по 1 адресу (так же есть несколько обьектов недвижимости) в луганске. Как нам обьяснил нотариус мы автоматически вступаем наследство и через пол года можем приходить оформлять документы. позже начались всем известные события . мы не оформили не какие документы . Позже в 2021 году умерла моя мама с чего мне начать Как нам поступить дальше с чего начать процесс оформления документов? Все документы оформлены на на покойного отца
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (17)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Іване.
Оскільки Ви зараз перебуваєте на тимчасово окупованій території, і об'єкти нерухомості також, оформити спадщину наразі не є можливим, оскільки законодавство України на дані території поки що не розповсюджується.
Щодо строків, то вони дійсно вийшли, але після повернення зазначених територій до складу України, строк відновити не буде проблемою, адже його пропущено із-за поважних причин та дії форс-мажору, які не залежали від Вас.
Тому не хвилюйтесь щодо строків. Головне - якнайшвидше повернення територій до складу України. Віримо в ЗСУ.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!
Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду
Доброго дня.
Наразі під час Вашого перебування на тимчасово окупованій території, щодо оформлення спадщини є не можливим.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Вам потрібно звернутися до нотаріуса на підконтрольній Україні території.
“Якщо ви будете оформлювати спадщину на окупованій території, ви отримаєте документ про право на спадщину, який не буде мати юридичної сили й не буде створювати правових наслідків. Стаття 11-1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” визначає, що у такому випадку місцем відкриття спадщини буде місце подання першої заяви.
Якщо спадкодавець помер на окупованій території, то вам потрібно, перед зверненням до нотаріуса, встановити спочатку факт смерті спадкодавця на окупованій території. Для цього потрібно звернутися до місцевого суду на підконтрольній Україні території.
Ні Батько помер в Україні 2013 рік Мама теж в Україні має Українські свідотства про смерть. Мене бьше за все хвилюють питать строків. Тому що ми не оформили взагалі нічого. Отримали лише консультацію нотаріуса він казав прийдіть через пів року в 2014 не вийшло . які взагалі максимальні сроки на вступ спадку через суд. я чув десь 10 років
Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду
Спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини, може бути встановлений додатковий строк:
· за письмовою згодою інших спадкоємців, які прийняли спадщину;
· за рішенням суду.
Відповідно до положень частини 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідачами у справах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Права спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, будуть захищені судом, якщо:
1) у спадкоємця були перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини у 6-місячний строк;
2) ці обставини визнані судом поважними.
Які причини пропуску строку вважаються поважними?
Чинне законодавство України не містить визначення поняття "поважні причини" та не встановлює переліку таких причин. Для того, щоб визначити, які причини пропуску строку для прийняття спадщини можуть вважатися поважними, слід звернутися до судової практики.
Так, Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз'яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
За результатами аналізу практики ВС можна навести приблизний перелік поважних причин пропуску строку для прийняття спадщини:
- тривала хвороба спадкоємця;
- велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємця та місцем знаходження спадкового майна;
- складні умови праці, які, зокрема, пов'язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;
- перебування спадкоємця на строковій службі у складі Збройних Сил України;
- необізнаність спадкоємця про наявність заповіту тощо.
При цьому, не визнаються поважними причинами пропуску строку:
- юридична необізнаність спадкоємця щодо строку та порядку прийняття спадщини;
- необізнаність спадкоємця про смерть спадкодавця та наявність спадкового майна;
- похилий вік та непрацездатність спадкоємця;
- перебування спадкоємця за кордоном;
- відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;
- несприятливі погодні умови тощо.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте!
Вступить в наследство по законодательству Украины Вы сможете только на подконтрольной территории.
Для того, чтобы вступить в наследство на неподконтрольной территории, порядок действий наследников должен быть следующим:
Для того, чтобы оформить наследство в зоне АТО, помимо заявления о принятии, наследник должен предоставить нотариусу следующие документы:
По сравнению с общим перечнем документов, который необходимо предоставить нотариусу при оформлении наследства, среди указанных документов отсутствует справка о составе семьи (регистрации места жительства).
Для того, чтобы вступить в наследство на неподконтрольной территории, вместо указанной справки наследники должны подать соответствующее заявление.
Дополнительно ознакомьтесь:
https://realgazeta.com.ua/kak-prinyat-nasledstvo-n...
https://hromadske.radio/ru/podcasts/kyiv-donbas/ka...
Доброго дня у меня на руках оба Украинских свидетельства о смерти оба родителя умерли в Украине отец в 2013 мама 2021 также есть права собственности меня больше интересует вопрос сроков не будет ли проблем в востановлении сроков?
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Добрый день, для начала вам нужно установить факт смерти ваших родителей т.к. документы выданные на окупированной территории не имеют юридической силы, для этого вам нужно обратиться в суд на подконтрольной территории Украины. После этого вам нужно обратиться к любому нотариусу на подконтрольной территории и подать заявление о вступлении в наследство.
Доброго дня у меня на руках оба Украинских свидетельства о смерти оба родителя умерли в Украине отец в 2013 мама 2021 также есть права собственности меня больше интересует вопрос сроков не будет ли проблем в востановлении сроков?
Адвокат, 24 роки досвіду
Доброго дня.
Відповідно до ч. 3 ст.1268 ЦК Україні, Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Так як на час смерті батька Ви мешкали разом з ним, то Ви є таким що фактично прийняв спадщину і вона вже є Вашою, не зважаючи що формально Ви ніякого документа не отримали.
Якщо на час смерті матері Ви мешкали разом з нею, то процедура така сама.
Якщо ні - то Ви можете звернутися з заявою про поновлення права на подання заяви на отримання спадщини після звільнення.
При цьому необхідно знати чи не залишали заповіт Ваша мати, чи є ще інші спадкоємці та чи не зверталися Вони з заявою про прийняття спадщини.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Адвокат, 24 роки досвіду
Додатково.
ВАМ НЕ ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ ДЛЯ НАДАННЯ ДОДАТКОВОГО СТРОКУ НА ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ПІСЛЯ СМЕРТІ БАТЬКА. ВОНА ВЖЕ ВАША.
НЕЗАЛЕЖНО ВІД СТРОКУ ЯКИЙ ПРОЙДЕ, ВИ МОЖЕТЕ ОТРИМАТИ СВІДОЦТВО ПРО ПРАВО НА СПАДЩИН ПІСЛЯ СМЕРТІ БАТЬКА.
ЯКЩО ВИ НЕ МЕШКАЛИ НА ЧАС СМЕРТІ МАТЕРІ РАЗОМ З НЕЮ, ТО ВАМ ДОВЕДЕТЬСЯ ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ ЗА ВСТАНОВЛЕННЯМ ДОДАТКОВОГО СТРОКУ.
ЯКЩО МЕШКАЛИ - ВАМ НІЧТОГО НЕ ПОТРІБНО БУДЕ РОБИТИ ОКРІМ ЯК ЗВЕРНУТИСЯ ДО НОТАРІУСА.
Дякую Вам за консультацію!
Адвокат, 24 роки досвіду
Будь ласка, звертайтеся за необхідності. Якщо консультація була Вам корисною, завершить, будь ласка питання, відмітивши консультацію що Вам допомогла
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Іване!
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Ч. 1 ст. 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Варто звернути увагу, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, передбаченого ст. 1270 ЦК України він не заявив про відмову від неї. Також у спадкоємця є право передумати і відкликати подану заяву про прийняття спадщини у такий самий шестимісячний строк.
Якщо ж склалася така ситуація, то спадкоємець втрачає право на її прийняття. Винятком є ситуація, коли особа проживала спільно зі спадкодавцем або ж має рішення про встановлення факту спільного проживання. Одним із варіантів для поновлення строку для прийняття спадщини є звернення до суду із позовом про поновлення строку для прийняття спадщини, призначення додаткового строку. Такі справи підсудні місцевим загальним судам за місцезнаходженням майна або основної його частини, якщо такі позови виникають щодо нерухомого майна.
Проте, слід звернути увагу на те, що для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини позивачеві необхідно довести поважність причин його пропуску. Поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Суд визнає поважними причини такі, наприкла, як тривала хвороба, відбування покарання у місцях позбавлення волі, перебування на строковій службі, перебування тривалий час за межами Ураїни та ін. Однак, якщо ви бажаєте, щоб ту, або іншу причину суд визнав поважною, то суду необхідно надати підтвердження письмовими документами відповідних органів.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як
юридична необізнаність особи про наявність спадкового майна,
похилий вік,
хвороба,
непрацездатність,
незнання про існування заповіту,
встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину,
відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини,
несприятливі погодні умови.
Про причини та обставини, які не будуть враховані судом
Це — необізнаність особи про те, що вона має прийняти спадщину в межах 6-ти місяців або інша юридична необізнаність. Це не визнається поважною причиною. Якщо людина не знала про наявність заповіту — це теж не виключно достатня обставина, яка визнається судом поважною причиною для прийняття спадщини. Мають бути і інші обставини. Наприклад, особа не проживала із померлим спадкодавцем, не знала про наявність заповіту, не була повідомлена нотаріусом, як те передбачено 63 статтею Закону про наторіат, про те, що спадщина — відкрита. Таке повідомлення здійснюється поштою на відому адресу нотаріусу або в пресі. Фактично, нотаріус бачить, що є складений заповіт. Тому що відомості про складення заповіту вносяться в спадковий реєстр. А от, якщо жодна особа не звернулася і нотаріус не відкривала спадщину і не могла повідомити спадкоємця, то, в такому разі, суд визнає причину пропуску строку особи, на користь якої складено заповіт, поважною. Тобто все досліджується судом у сукупності. Не можна виділити одну із причин, яка буде достатньою. Лікування, незнання про складення заповіту на ім'я спадкоємця, незнання про факт смерті, перебування в місцях позбавлення волі — ці обставини визнаються, але у сукупності з іншими доказами. Наприклад, якщо особа в місцях позбавлення волі знала, що її родич помер і вона є спадкоємцем першої, другої черги, то тоді, звичайно, вона може звернутися до керівника відповідної установи, де відбуває покарання та скласти заяву. І в такому випадку направити її поштою до нотаріальної контори за місцем реєстрації померлого, яка буде і місцем відкриття спадщини.
Законодавець не визначає будь-якого строку для оформлення спадщини. Все залежить від того, чи особа прийняла спадщину. Якщо прийняла і протягом 6-ти місяців звернулася або прийняла в силу вимог закону, була зареєстрована за місцем проживання померлого спадкодавця, то, в такому випадку, немає жодного терміну, встановленого законом, для оформлення спадщини. Впродовж всього свого життя особа має право оформити спадщину.
Суди визнавали поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини неправильне роз'яснення в сільській раді порядку спадкування, яке полягало в тому, що до нотаріуса необхідно звертатися після спливу шестимісячного строку з дня смерті спадкодавця; тимчасову втрату правовстановлюючих документів або відсутність оригіналів документів на спадкове майно в період подання заяви.
Хочеться звернути Вашу увагу на те, що судова практика з цього питання дуже різниться, тому не можна однозначно дати відповідь, коли позивачеві вдасться поновити строк для прийняття спадщини, а коли ні. Тому, для початку Вам необхідно звернутися до фахового юриста/адвоката, який спеціалізується на спадковому праві.
Другим варіантом є отримання спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, письмової згоди інших спадкоємців (якщо вони були), що прийняли спадщину, на подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після встановленого строку.
ЯКЩО ІНШИХ СПАДКОЄМЦІВ НЕ БУЛО І СПАДКОВА СПРАВА НЕ ВІДКРИВАЛАСЬ, ТО ВАМ ДОСТАТНЬО ЗВЕРНУТИСЬ ДО НОТАРІУСУ, АБИ ОТРИМАТИ СПАДЩИНУ.
Будуть питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Постараюсь Вам допомогти!"
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чаті1. В отношении наследства от отца - то Вы вступили автоматически.
2. Когда умерла мама - число?
3. Вы с мамой зарегестрированы по одному адресу?
15.10.2021 умерла мама. ДА Мы все жили по одному адресу имели одну прописку оба умерли на территории Украины есть документы на право собственности отца и оба свидетельство о смерти
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чаті1. Вы автоматически вступили в наследство и после смерти мамы.
2. Обращайтесь сейчас к любому нотариусу на подконтрольной территории Украины с Заявлением о выдаче Вам Свидетельства о наследстве.
Юрист, м. Миколаїв, 5 років досвіду
Вітаю!
Якщо у Вас є документи, які підтверджують проживання із спадкодавцем на момент смерті останнього, то Ви вважаєтесь таким, що прийняли спадщину відповідно до положень ст.1268 ЦК України і в суді доводити (якщо в цьому буде необхідність) доводити необхідно буде саме факт постійного проживання та "автоматичного" приняття спадщини.