Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
УТСЗН отказывается платить ВПО, т.к. висела старая справка с Кировоградской области, сами проживали с 2016-2022 в Донецкой области город Торецк, 25.07 . 2022 выехали на эвакуационном автобусе, зарегистрировались в Киевской области 1.08.2022 ( выплат ещё не получали), 09.10.2022 выехали в Одессу13.10.2022 зарегистрировались, но без права получать выплаты. Какие справки можно собрать для доказательства, что проживаем в Донецкой области? И помогут ли они?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ірина!
Нижче подаю Вам всю відому мені інформацію про оформлення ВПО та відповідну грошову допомогу.
В Україні змінилися критерії для внутрішньо переміщених осіб, які можуть отримати виплати від держави.
Через російське вторгнення мільйони українців змушені були покинути свої домівки та стати переселенцями. Відповідно до постанови Кабміну «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією РФ проти України», з травня 2022 року змінилися категорії осіб, які зможуть розраховувати на щомісячну грошову виплату від держави. Про це повідомляє пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Хто вважається ВПО в Україні
Відповідно до частини першої статті 1 закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ВПО – це громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
В Україні для отримання статусу ВПО та відповідної довідки є декілька способів:
особисте звернення до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП);
звернення до виконавчого органу місцевої ради;
звернення до департаменту соціального захисту населення місцевої державної адміністрації;
скористуватися порталом та мобільним застосунком «Дія».
Наразі отримати статус ВПО можуть особи, які перемістилися з Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Києва в інші області України.
Статус ВПО особа може отримати також, якщо переміщується в межах однієї області в іншу територіальну громаду, якщо в місце проживання такої особи йдуть активні бойові дії.
Особи, які переїхали до інших областей України, мають подати такі документи для отримання статусу та довідки ВПО:
документ, що посвідчує особу (паспорт) або е-Документ в «Дії»;
довідку про отримання індивідуального податкового номера;
свідоцтво про народження або е-свідоцтво (для дітей) в «Дії».
Також слід заповнити відповідну заяву де вказати персональні дані, останнє місце проживання/реєстрації та фактичне місце проживання на час подання заяви, а також номер банківського рахунку (єПідтримка, або для соціальних виплат) за стандартами IBAN.
Повідомляється, що більшість українців які вимушено перемістилися до інших регіонів, змушені особисто звертатися, оскільки не всі користуються застосунком «Дія». Інша причина особистих звернень – отримання статусу ВПО через «Дію» доступна лише для громадян, які звертаються для отримання статусу внутрішньо переміщеної особи вперше та мають відомості про картку платника податків та ID-картку чи біометричний закордонний паспорт у «Дії».
Хто з ВПО може отримати щомісячні виплати від держави
В Україні у березні-квітні 2022 року допомогу для ВПО надавали особам, які перемістилися зі східних, північних, південних та центральних областей.
Починаючи з травня цього року на грошову допомогу від держави можуть претендувати:
громадяни, які перемістилися з територій, де ведуться бойові дії, або тих, які знаходять в тимчасовій окупації чи в оточенні (блокуванні);
громадяни, чиє житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження, і які подали заявку на відшкодування, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Слід зазначити, що допомога на проживання для цих категорій ВПО надається щомісячно у наступних розмірах:
для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 гривень;
для інших осіб – 2 000 гривень.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінреінтеграції)
Нагадаю, що внутрішньо переміщені особи мають право отримати грошову допомогу від міжнародних організацій. При цьому українці можуть отримати гроші лише за однією з програм.
Виникнуть питання, настикайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Охоче на них відповім!