Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 29 жовтня 2022, питання №75088

Аліменти на дітей, розвід

Я не живу з чоловіком з квітня місяця. Не розведені. У нас 2 дітей 6 і 9 років. Він не допомагає з дітьми. Якщо я зараз подам на аліменти чи він буде оплачувати за всі місяці які ми не проживаємо, чи тільки з моменту подання заяви? Він працює офіційно але йому кидають на карточку десь 10000 тис решту він отримує в конверті. Загальна сума десь 20000-25000 тис в місяць. На яку приблизну суму можуть розраховувати мої діти?

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Марія!

    Ту все про аліменти на дитину у 2022 році: процедура, розмір, стягнення...

    Аліменти це кошти для харчування, одягу та інші побутові потреби, які закон зобов’язує виплачувати одного з подружжя іншому.

    Аліменти на дитину це обов’язок утримання у визначених законом випадках одним із батьків. Аліменти стягуються за домовленістю батька і матері, або примусово – за рішенням суду.

    Стаття 27 Конвенції ООН про права дитини, а також ст.8 Закону України «Про охорону дитинства» гарантує дітям право на гідний (належний) рівень життя. Пряма відповідальність за створення належних умов, в рівній мірі лежить на батьках, оскільки згідно норм сімейного законодавства батько і мати мають рівні права та обов’язки по відношенню до дітей.

    Аліменти є власністю дитини.

    Батьки розпоряджаються аліментами виключно в інтересах дитини. Дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами.

    Одним із способів захисту інтересів дитини є його фінансове утримання після розлучення. Аліментні зобов’язання виникають з моменту народження дітей – до їх повноліття (18 років або до 23 років, у окремих випадках). Сімейним кодексом передбачена можливість зменшення та збільшення розміру аліментів.

    Як стягнути аліменти на дитину з його батька/матері через суд?

    (які документи потрібні для подання на аліменти)

    Збираєте повний пакет документів за переліком (наданий у наступному абзаці);

    Подача заяви на аліменти: подаєте до районного суду, позовну заяву “Про стягнення аліментів на утримання дитини”; (ЗРАЗОК заяви є у переліку документів)

    Отримуєте рішення суду та виконавчий лист;

    Надсилаєте виконавчий документ за місцем роботи Платника аліментів АБО подаєте заяву про відкриття виконавчого провадження (завантажити ЗРАЗОК заяви до Виконавчої служби) разом з оригіналом виконавчого документу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.

    Перелік документів, який необхідний для присудження виплат:

    позовна заява (завантажити ЗРАЗОК заяви);

    докази наявності доходів, рухомого/нерухомого майна у Відповідача;

    копія свідоцтва про народження спільної дитини (дітей);

    копія довідки про склад сім’ї (підтвердження факту проживання дитини з Позивачем) – де взяти довідки про склад сім’ї? або Довідка з ЦНАП про місце реєстрації Вас та дитини за однією адресою;

    копія рішення суду про розлучення або копія свідоцтва про розлучення;

    копія паспорта Позивача з пропискою і відміткою про реєстрацію шлюбу та ІПН;

    копія паспорта Відповідача;

    довідка про доходи платника аліментів (при можливості*).

    * якщо Ви не можете отримати довідку про доходи платника аліментів, Ваш “Адвокат з аліментів” може заявити клопотання про витребування судом такого документа. Довідка про доходи нам необхідна, щоб показати існуюче майнове становище Платника аліментів, з метою стягнення аліментів.

    Аліменти присуджуються за рішенням суду від дня подання позовної заяви.

    Існує два способи стягнути аліменти – в порядку “Наказного провадження” та в порядку “Позовного провадження”.

    1. НАКАЗНЕ ПРОВАДЖЕННЯ є спрощеним і передбачає прискорену процедуру видачі судового наказу у 5-денний строк БЕЗ виклику учасників в судове засідання. Судовий наказ аліменти – виступає виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню БЕЗ видачі на нього Виконавчого листа. Щоб звернутися в порядку Наказного провадження, потрібно подати Заяву про видачу Судового наказу (ЗРАЗОК), який повинний відповідати вимогам встановленим в Цивільному процесуальному кодексі України (ст.163).

    В порядку Наказного провадження розглядаються такі дві вимоги про стягнення аліментів:

    1) на одну дитину – 1/4, розмір аліментів на 2 дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів (про Прожитковий мінімум в Україні) на дитину відповідного віку на кожну дитину;

    2) у твердій грошовій сумі – 50% Прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Відповідно до ч.3 ст. 70 ЗУ «Про виконавче провадження» загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів Боржника НЕ може перевищувати 50% заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження НЕ поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування Боржником покарання у вигляді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати НЕ може перевищувати 70%. Постанова ВС від 20 липня 2020 року справа No 708/1185/19 (Відрахування із заробітної плати у разі відбування Боржником покарання у виді виправних робіт та стягнення аліментів на неповнолітніх дітей – представляють собою дві окремі самостійні умови)

    2. ПОЗОВНЕ ПРОВАДЖЕННЯ за яким аліменти стягуються якщо:

    – заявляється вимога про стягнення аліментів у фіксованій сумі в більшому розмірі;

    – вимога пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

    з заявою, що відповідає вимогам встановленим в Цивільному процесуальному кодексі України (ст.175) потрібно звернутися до місцевого загального суду за зареєстрованим місцем проживання Стягувача або Патника аліментів/Аліментника.

    Результатом є:

    Рішення суду, для виконання якого видається Виконавчий лист. У справах про стягнення аліментів судовий збір НЕ сплачується.

    Варіанти стягнення заборгованості через Суд:

    Подача заяви про видачу Судового наказу на стягнення аліментних виплат, в порядку, передбаченому ст.ст.161 – 171 ЦПК;

    Звернення з Позовною заявою про стягнення аліментних виплат, в порядку, передбаченому ст.ст. 174 – 177 ЦПК;

    Розгляд позову щодо стягнення аліментних платежів в порядку Спрощеного провадження, згідно зі ст.ст. 274 – 279 ЦПК.

    Якщо Ви або Адвокат, у суді, доведете факт злісного ухилення* від сплати аліментів на дитину, вашим чоловіком/дружиною, суддя має право ухвалити рішення щодо стягнення грошей за попередні ТРИ роки, до дати подання позову до суду.

    *Злісне ухилення – це приховування отримання заробітку або місце роботи, не надання інформації про місце проживання, ведення підприємницької діяльності, яка занижує свій прибуток та мінімізує сплату податків тобто всі дії, Відповідача, які демонструють його “не платоспроможність”, приховування тимчасових грошових доходів та доходів від земельного та майнового паю (при наявності), не явка до державного виконавця за викликом, укриття від своїх роботодавців наявність обов’язку зі сплати аліментів.

    Як Вам отримати аліменти на дитину за заявою до роботодавця?

    (виконавчий лист)

    Вас, як Отримувача аліментів наділили правом стягувати аліменти самостійно, без участі державного або приватного виконавця, з Платника аліментів, при наявності Виконавчого листа. Як це зробити?

    ПАКЕТ ДОКУМЕНТІВ НАСТУПНИЙ:

    – заява до роботодавця (ЗРАЗОК)

    – виконавчий лист (вимоги до виконавчого листа – ст.4 ЗУ “Про виконавче провадження” № 1404)

    Подаєте ці документи за місцем роботи Платника аліментів (ч.4 ст.187 СК, ст.7 ЗУ “Про виконавче провадження” № 1404).

    Що робити коли минув строк подачі Виконавчого листа?

    Вам необхідно поновити пропущені строки для пред’явлення виконавчого документа до виконання згідно ст. 433 ЦПК України.

    До якого суду подавати позов про стягнення аліментів на дітей?

    Відносно позовних заяв про встановлення розміру і примусове стягнення аліментів діє як загальна підсудність – позови пред’являється за місцем проживання Відповідача, так і альтернативна. Іншими словами, позов про стягнення аліментів на дитину в Україні може подаватися за місцем проживання або перебування Позивача тобто до суду загальної юрисдикції.

    Чи потрібно платити держмито за подачу позову на аліменти?

    Відповідно до п.3 ч.1 ст.5 Закону України «Про Судовий збір», Позивачі звільняються від сплати судового збору при розгляді даної категорії справ. Витрати на забезпечення процесу підлягають стягненню з Відповідача. Мінімізація витрат стосується не тільки сум держмита. Оплачувати складання позову до суду і інші послуги юриста або адвоката аліментник спочатку не повинен, але ці витрати можуть бути частково або повністю стягнуті з Відповідача за рішенням суду.

    Які терміни, умови оплати аліментів на навчання після 18 (аліменти до 23 років)?

    За законодавством України, крайнім терміном виплати аліментів є повноліття дитини (18 років). Однак існує ряд випадків, при яких період виплат, аліменти повнолітнім дітям, може бути збільшений. Згідно положень статей 198 (непрацездатні) і 199 (навчання) СКУ, батьки зобов’язані утримувати повнолітніх дочку і сина, якщо:

    діти непрацездатні і потребують матеріальної допомоги (в даному випадку мова йде про втрату працездатності, викликаної станом здоров’я);

    дитина продовжує навчання у навчальному закладі і в зв’язку з цим потребує фінансової підтримки (денна форма навчання тобто навчання дитини має бути її основним заняттям). При цьому, ключовим моментом для присудження батьківського змісту на повнолітніх дітей, є наявність доходу у платника аліментів, тобто можливість надати таку допомогу.

    Розмір аліментів визначається судом у твердій грошовій сумі або у частці від заробітку (доходу) Аліментника/Платник аліментів.

    Вам необхідно подати позовну заяву про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини (ЗРАЗОК), яка продовжує навчання.

    Аліменти на повнолітню дитину інваліда (особливими потребами)

    Один із батьків дитини з інвалідністю платитиме більші аліменти та приймає участь у додаткових витратах(розвиток здібностей дитини, його реабілітацію або лікування та ін.) Закон України забов`язує виплачувати аліменти на дитину інваліда до тих пір доки дитина цього потребує. Розмір та періодичність виплат визначається судом.

    Але варто пам`ятати, що головною умовою при отриманні аліментів на дитину з інвалідністтю є:

    непрацездатність повнолітнього інваліда;

    потреба у фінансовій допомозі (немає роботи для 3-ої групи інвалідності, що не передбачають складну та небезпечну роботу).

    Дитина яка є інвалідом має право претендувати на виплату аліментів в будь який час, навіть якщо до цього аліменти не виплачувалися. В такому разі має бути виплачений борг по аліментам, а потім згідно рішення суду назначаються нові аліменти які повинні виплачуватися дитині. Виплата аліментів може бути за спільною згодою батьків, у такому випадку підписується Договір на отримання матеріальної допомоги, або може бути стягнуто у примусовому порядку, тобто за рішенням суду. Сума аліментів не повинна бути меншою ніж мінімальний прожитковий мінімум. Перелік документів для суду:

    свідоцтво про народження або документ про встановлення батьківства;

    довідка з медустанови, що підтверджує наявність інвалідності у дитини;

    довідка про доходи учасників процесу;

    копія трудової книжки дитини з останнім записом про звільнення або довідка з центру зайнятості про перебування на обліку;

    довідка про склад сім’ї.

    З якого часу присуджуються аліменти на дитину?

    (позовна давність)

    Пред’явлення позову про присудження аліментів не має позовної давності і може проводитися в будь-який час, поки існує право на отримання фінансової допомоги на утримання дитини. Відповідно до ч.1 ст.191 “Сімейного кодексу України”(СКУ) , дата початку виплати аліментів – момент подачі заяви в суд. При цьому строки розгляду справи і терміни винесення судового рішення значення не мають. Аліменти в Україні можна отримати примусово – за Виконавчим листом, але не більш як за десять років (ст. 194 СК).

    Від чого залежить розмір аліментів на утримання дітей?

    Статтею 182 СК, а також п.17 постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремий норм Сімейного кодексу України при розгляді справ відносно батьківства, материнства та стягнення аліментів» регламентовано, що при розгляді справ про встановлення і визначенні суми аліментів , суд бере до уваги наступне:

    стан здоров’я та матеріальне становище дитини і платника аліментів;

    наявність у платника аліментів інших дітей і непрацездатних родичів;

    інші обставини, які мають істотне значення.

    Аліменти повинні забезпечити повноцінний та всебічний розвиток дитини на достатньому рівні. Розрахувати мінімальний розмір аліментів на дітей в Україні в 2022 році можна виходячи з норм оновленого сімейного законодавства, відповідно до яких сума аліментів не повинна бути меншою 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Розмір грошових виплат залежить від кварталу року, в якому було присуджено аліменти, оскільки прожитковий мінімум на дітей збільшується кожні три місяці. Розмір аліментів на поточний квартал. На практиці це означає, що встановлені раніше суми аліментів можуть бути переглянуті і збільшені за позовною заявою той із батьків з ким проживає дитина (зазвичай – матері дитини). Яка саме частка від прибутків буде призначена для виплати, визначає суд.

    З яких саме доходів вираховуються аліменти?

    Постанова Кабінету Міністрів України «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» від 26.02.1993 № 146. Утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з:

    основної заробітної плати за посадовим окладом;

    пенсії (за вийнятком надбавок та коштів, які необхідні для забезпечення їх обов’язкових потреб для I – ої групи інвалідності ), не більше 50 % розміру пенсії (ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);

    усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати;

    грошових і натуральних премій;

    оплати за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі та вихідні дні;

    заробітної плати, що зберігається під час відпустки, а також з одержуваної при звільненні компенсації за невикористану протягом кількох років відпустку;

    заробітної плати, що зберігається під час виконання державних і громадських обов’язків;

    винагороди за загальні річні підсумки роботи підприємств та організацій;

    одноразової винагороди (відсоткових надбавок) за вислугу років;

    допомоги по державному соціальному страхуванню;

    доплат до допомоги по державному соціальному страхуванню;

    допомоги по безробіттю;

    стипендій;

    доходів від підприємницької діяльності;

    плати, отриманої за передачу в оренду земельної ділянки або земельної частки (паю);

    інших видів заробітку.

    З якої суми вираховуються аліменти? Відрахування, із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів Боржника вираховується із суми, яка залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). З пенсії може бути відраховано не більш 50% її розміру тобто на аліменти. (ст.70 ЗУ “Про виконавче провадження”).

    СТРОКИ СПЛАТИ АЛІМЕНТІВ СТЯГУВАЧУ:

    – У строк який встановленний у Виконавчому листі/Постанові про стягнення аліментів

    – До десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення ст.69 ЗУ “Про виконавче провадження”

    – Не пізніше триденного строку від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії (ч.2 ст. 187 СКУ)

    Після сплати аліментів, Боржник, має надати Державному виконавцю квитанцію про сплату, не пізніше наступного робочого дня. Якщо у платника аліментів є витрати, які перевищують його заробіток (дохід), а джерело доходу не доведений, то суд не може перевищувати обсягу офіційної зарплати Аліментника. У разі, якщо аліментник купив дорогу машину будучи безробітним, суд може присудити аліменти такому батькові чи матері в більшому обсязі. Аліменти якщо батько дитини не працює, і не став на облік як безробітний в Службу зайнятості, відповідно до ст.195 СК, можуть нараховуватися виходячи з розміру середньої заробітної плати за місцем реєстрації, яка визначається на підставі довідки статистики. Середня зарплата за місцем проживання може бути більше нелегального доходу Боржника, що не дасть боржникові схитрувати.

    Не може бути звернено стягненняна аліментів з виплат:

    Як розрахувати аліменти?

    Відсоток від заробітної плати платника аліментів, на який звертається стягнення виконавчої служби, буває різним.

    Зазвичай на одну дитину – це 25%,

    на двох дітей – 33%,

    на трьох і більше – 50% заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

    Фактори, на які слід звернути увагу в судовому процесі. Але варто пам’ятати, що така форма отримання виплат на дитину неприйнятна, коли дохід складно довести. Якщо з боржника стягуються аліменти на утримання трьох і більше дітей, а також якщо наявна заборгованість зі сплати аліментів за минулий час, виконавець у постанові зазначає про стягнення 50% із заробітку Боржника для забезпечення поточних платежів.

    Заборгованість за минулий час у таких випадках може бути погашена шляхом звернення стягнення на майно боржника. Стягнута сума розподіляється між стягувачами відповідно до ст. 46 ЗУ “Про виконавче провадження”.

    Приклад:

    За двома виконавчими документами Боржник зобов’язаний сплачувати аліменти в розмірі 1/4 та 1/3 частини заробітної плати, що умовно відповідає 25% і 33,33% заробітної плати, всього – 58,33%, тоді як законом допущено, що загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати не може перевищувати 50%.

    Для розрахунку необхідно спочатку визначити, який розмір стягнення припадає на 1% належних до утримання за виконавчими документами сум (50% ÷ 58,33 = 0,857).

    Потім проводиться розрахунок розміру заробітку, належного до стягнення за кожним виконавчим документом (0,857 х 25% = 21,4% і 0,857 х 33,33% = 28,6%).

    Продовження в настпуній відповіді

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Продовження...

    Коли аліменти присуджують платити в твердій сумі

    (фіксовані аліменти)?

    На цьому актуально наполягати при наявності у платника аліментів нерегулярного, непостійного доходу, якщо його частина виплачується товаром (послугою), а також при наявності інших обставин, що мають істотне значення. При таких умовах, встановлення аліментів на дітей у фіксованій сумі забезпечує більшу стабільність в утриманні дитини.

    Як збільшити або зменшити розмір аліментів?

    Сімейним законодавством України передбачена можливість зміни суми аліментів, встановленої судом або домовленістю між батьками. Ініціатором цього процесу може виступати як Одержувач, так і Платник аліментів. Розмір виплат збільшується або зменшується, в залежності від зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я одного з батьків, і в інших випадках, передбачених ст. 192 «Сімейним кодексом».

    Присудження аліментів відбувається тільки у позовному провадженні.

    Зверніть увагу: при задоволенні позовних вимог про зміну розміру аліментів, нова сума буде стягуватися з дня набрання законної сили рішенням суду, а не з моменту пред’явлення позову.

    Мінімальні аліменти

    Розмір аліментів на дитину

    Для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум

    з 01.01.2022 по 30.06.2022 становить – 2100 грн,

    з 01.07.2022 по 30.11.2022 становить – 2201 грн,

    з 01.12.2022 по 31.12.2022 становить – 2272 грн.

    Для дітей віком від 6 до 18 років прожитковий мінімум

    з 01.01.2022 по 30.06.2022 становить – 2618 грн,

    з 01.07.2022 по 30.11.2022 становить – 2744 грн,

    з 01.12.2022 по 31.12.2022 становить – 2833 грн.

    Мінімальний гарантований розмір аліментів становитиме:

    Діти віком до 6 років:

    1) з 01.01.2022 по 30.06.2022 – 1050 грн;

    2) з 01.07.2022 по 30.11.2022 – 1100,5 грн;

    3) з 01.12.2022 по 31.12.2022 – 1136 грн.

    Діти віком від 6 до 18 років:

    1) з 01.01.2022 по 30.06.2022 – 1309 грн;

    2) з 01.07.2022 по 30.11.2022 – 1372 грн;

    3) з 01.12.2022 по 31.12.2022 – 1416,5 грн.

    Подібний підрахунок проводиться у разі стягнення аліментів з заробітноїплати при прив’язці до Прожиткового мінімуму.

    Відповідно до ч.1 ст. 71 ЗУ “Про виконавче провадження” Виконавець стягує з Платника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але НЕ менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого СКУ.

    Як розрахувати суму аліментів?

    Аліменти встановлені у % від доходу працівника.

    Розраховуються за формулою: Аліменти = (Зарплата та прирівняні доходи – ПДФО – Військовий збір) × % аліментів. Тобто сума зарплати за мінусом податків і зборів.

    Аліменти встановлені у фіксованій сумі.

    Загальна сума утримань не має перевищувати 70% зарплати працівника (крім добровільних аліментів) (ст.128 Кодекс законів про працю України). Якщо з виконанням цього обмеження зарплати не вистачає, то нараховується борг по аліментах.

    Аліменти з фіксованою сумою підлягають індексації.

    Усі поштові (банківські) витрати оплачує Платник аліментів.

    Аліменти сплачуються протягом 3-х днів з дня отримання зарплати (ч. 2 ст. 187 СКУ).

    Розрахунок аліментів 2022 ПРИКЛАД.

    Працівник є платником аліментів 25% від зарплати. Протягом місяця йому було нараховано 14000 заробітної плати та 2000грн лікарняних.

    ПДФО: (14000+2000)×0,18 = 2880грн. ВЗ: (14000+2000)×0,015 = 240грн.

    Розрахунок аліментів: (14000+2000 –2880 –240)×0,25 = 3220грн.

    Також можливе утримання поштового збору чи банківської комісії за переказ коштів (нехай це буде 0,05%, умовно): 3220×0,005 = 16грн.

    У результаті працівнику буде виплачена заробітна плата за місяць: 14000 + 2000 – 2880 – 240 – 3220 – 16 = 9644грн.

    Калькулятор аліментів

    Ви маєте змогу за допомогою калькулятора аліментів здійснити розрахунок на поточний та наступні роки. Ми та наші колеги використовуємо саме цю методику. За основу візьмемо виплати від батька дитини, які можуть бути отримані від доходу у відсотках або у твердій сумі. Вам необхідно мати вихідні дані для онлайн розрахунку суми аліментів застосовуючи калькулятор:

    мінімальний (гарантований) розмір аліментів в Україні 2022 р.;

    дохід (зарплата), з якого можуть утримуватися аліменти;

    суму прожиткового мінімуму, встановлену для дитини;

    тверду грошову суму витрат на утримання дитини.

    Мінімальний допустимий розмір щомісячних аліментів в Україні дорівнює 100% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Як дізнатися дохід платника аліментів?

    довідка з місця роботи про заробітну плату;

    трудовий договір (найму, підряду, за сумісництвом);

    інші фактичні докази грошових надходжень.

    Якщо платник аліментів не працює, береться у розрахунок середня заробітна плата у місті або області, по певній професії за даними Держстату. Сума не може бути меншою за прожитковий мінімум для дитини відповідного віку. Порядок отримання аліментів з моряка. Вам необхідно підтвердити факт здійснення платником аліментів рейсів (запити до крюінгових компаній) з доведенням суми заробітної плати. Утримання з моряків відбувається у фіксованій сумі. Порядок отримання аліментів з заробітчан за кордоном. Вам необхідно подати позовну заяву до суду в Україні з вимогою розрахувати аліменти з розміру середньої заробітної плати. Майте на увазі, що стягнути аліменти буде не можливо у випадку відсутності офіційного оформлення трудових відносин платника аліментів та роботодавця за місцем його фактичного перебування. Стягнення аліментів відбувається на підставі Договору про надання міжнародної правової допомоги між Україною та іншою державою. Надана методика розрахунку підійде для визначення розміру аліментів, як у твердій (фіксованій) сумі, так і у відсотку від доходу батька/матері дитини.

    Який порядок участі платника аліментів у ДОДАТКОВИХ ВИТРАТАХ?

    Додаткові витрати на дитину не є аліментами (коштами на утримання дитини).

    Частиною 1 ст. 185 «Сімейного кодексу України» на платника аліментів (батька, а в деяких випадках, мати) покладається обов’язок брати участь у додаткових витратах, викликаних особливими обставинами.

    Визначення обставин, які є особливими, що можуть бути визнані істотними, відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат на неї у зв`язку із розвитком певних її здібностей, страждає на тяжку хворобу, є калікою. Особливі обставини можуть бути зумовлені як негативними (хвороба), так і позитивними фактами (схильність дитини до музики, що потребує купівлі музичного інструменту або до певного виду спорту, що вимагає додаткових матеріальних витрат, навчання дитини відповідно до навиків та здібностей дитини, або дитина потребує оздоровлення та відпочинку біля моря чи на гірському курорті). Такі особливі обставини є індивідуальними у кожному конкретному випадку. Визначення Додаткових витрат Закон відносить до компетенції суду.

    Наприклад: гроші можуть знадобитися на розвиток здібностей дитини, його реабілітацію або лікування та інше. Покриття витрат може відбуватися після їх фактичного виникнення або заздалегідь. Можливо судове стягнення. Розмір додаткових витрат на дитину повинна бути аргументована.

    Наприклад: при наявності у дітей хронічних захворювань, доказами обґрунтованості позовних вимог про стягнення додаткових коштів можуть виступати виписки з історії хвороби, рецепти лікарів і чеки про придбання медикаментів, а також довідка з лікарні про вартість медичних послуг. Додаткові витрати на дитину підлягають до сплати незалежно від вирішення питання про сплату аліментів на утримання дитини, відсутності вимог про сплату аліментів, припинення права на аліменти (ст. 190 СКУ). При одночасному розгляді вимог про стягнення аліментів і додаткових витрат їх має бути визначено у Рішенні суду окремо. Додаткові витрати повинні сплачувати виключно батьки дитини.

    Зверніть увагу! Розмір додаткових витрат на дитину повинен визначатись у твердій грошовій сумі, залежно від передбачуваних або фактично понесених витрат на дитину. Разом з тим, додаткові витрати, зумовлені особливими обставинами, можуть бути присуджені судом у вигляді конкретної суми, що підлягає одноразовій сплаті, або у вигляді щомісячних чи інших періодичних платежів, здійснюваних протягом певного строку чи постійно. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення.

    Що НЕ відноситься до Додаткових витрат?

    Придбання взуття, шкільного одягу, шкільного приладдя, навчання у навчальному – закладі виключення становлять спеціалізовані класи з можливістю інклюзивного навчання (діти з певними потребами до навчання, діти з інвалідністю).

    Яка відповідальність за прострочення оплати додаткових витрат на дитину?

    У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини платника такий платник зобов’язаний на вимогу одержувача додаткових витрат сплатити суму заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 (три) % річних із простроченої суми ч.4 ст.196 СКУ

    Як проіндексувати аліменти на утримання дитини?

    Порядок індексації аліментів на дітей врегульовано постановою КМУ від 17.07.03 р. № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» та ст.2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» у частині, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі. Згідно зазначеного закону, сума виплат на утримання дитини має бути проведена індексація на аліменти.

    Обчислення Індексу споживчих цін (далі – ІСЦ) для індексування аліментів, визначених судом у твердій грошовій сумі, починається з місяця у якому призначено аліменти. Для аліментів, призначених до червня 2016 року, обчислення ІСЦ здійснюється з дня набуття чинності Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі» від 17.05.16 р. № 1368-VII, тобто з червня 2016 року. При цьому розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, разом із сумою індексації на аліменти не повинні перевищувати 50% грошового доходу Платника аліментів.

    Індексацію аліментів на дитину здійснює Державний виконавець, на підставі п.1 ст.71 ЗУ “Про виконавче провадження”.

    Заборгованість по аліментах

    Статтею 194 «Сімейного кодексу України» передбачено, що аліменти можуть стягуватися за Виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за три роки, що передували пред’явленню Виконавчого листа або Напису нотаріуса до виконання (при заключенні Договору на утримання дитини). При цьому виконавча давність у три роки не застосовується, якщо за виконавчим листом аліменти не можуть стягуватися через розшук платника аліментів або його знаходження за кордоном. В цьому випадку, виплата аліментів проводиться за весь минулий період, незалежно від термінів розшуку Боржника. Досягнення дитиною повноліття НЕ є перешкодою для стягнення заборгованості.

    Як розрахувати заборгованість по аліментах?

    Порядок проведення калькуляції заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку, передбачає визначення фактичного доходу Платника аліментів, отриманого за час виникнення боргу. При цьому, якщо Платник аліментів був безробітним в період виникнення заборгованості, але має роботу в момент визначення суми боргу, заборгованість розраховується з одержуваного заробітку. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) Платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою Одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Окремим пунктом при обчисленні розміру боргу по аліментах слід розглянути варіант, коли Платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює в період встановлення її розміру. В цьому випадку сума заборгованості обчислюється виходячи із середньої зарплати працівника для даної місцевості. Розмір заборгованості по аліментах розраховується державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі спору – судом (ст.195 Сімейного кодексу України).

    Якщо 3 (три) роки поспіль, батько дитини не сплачував аліменти та вирішить на них подати, йому буде відмовлено у такій Позовній заяві.

    Яка неустойка сплачується за прострочення аліментів?

    Українським законодавством, крім погашення аліментних заборгованості, на Боржника може бути покладена матеріальна відповідальність за прострочення по сплаті аліментів. Так, відповідно до ст.196 “Сімейного кодексу України” одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на весь розмір несплачених у відповідному місяці аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення. Однак відразу варто зауважити, що розраховувати на отримання неустойки можна лише в разі виникнення заборгованості з вини Платника аліментів та не може перевищувати 100% заборгованості. Постанова великої палати ВСУ справа N 333/6020/16-ц від 03 квітня 2019 року про стягнення неустойки (пені).

    Згідно п.14 ст.71 ЗУ«Про виконавче провадження» до Боржника виконавцем також застосовуються штрафні санкції за борги з аліментів в таких розмірах:

    за борги більше року – штраф 20% від суми заборгованості;

    за борги більше двох років – штраф 30% від суми заборгованості;

    за борги більше трьох років – штраф 50% від суми заборгованості.

    Важливо! Якщо виплата аліментів проводиться не за рішенням суду, а згідно з укладеним між батьками договором, нарахування пені можливе лише з прямої вказівки на це в договорі. Пеня на борг по аліментам призначається у Судовому порядку.

    Коментар + Постанова ВС/ККС у справі № 283/1309/17 від 30.04.2020р.

    Яка відповідальність за прострочення або несплату аліментів?

    Згідно ст.183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі – КУпАП) несплата аліментних платежів на термін більше шести місяців, дитині інваліду, дитині, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги на термін більше 3 (трьох) місяців, з дня пред’явлення виконавчого документа про примусове виконання, карається громадськими роботами від 120 до 240 годин. Повторне* подібне порушення протягом року карається громадськими роботами від 240 до 360 годин.

    *Під повторним, мається на увазі, Боржник не вжив заходів, щодо сплати боргу по аліментам з подальшою виплатою обов’язкових щомісячних аліментних платежів, на протязі 2 (двох) міс., з дати відбуття адміністративного стягнення, у вигляді суспільно корисних робіт.

    vkd.kiev.ua - Постанова суду про притягнення до адіністративної відповідальності Боржника по аліментам - Резолютивна частина.

    Кримінальна відповідальність

    Згідно ст. 164 КК злісне ухилення від сплати аліментів карається громадськими роботами від 18 до 120 годин, арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Повторна судимість за цією статтею карається громадськими роботами на строк від 120 до 240 годин або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до трьох років.

    У яких випадках заборгованість по аліментах не сплачується?

    З урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів суд вправі відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами. Крім того, за позовом платника аліментів може бути прийнято рішення повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості по аліментах, якщо вона виникла у зв’язку з тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.

    Чи має право отримувати аліменти на себе матір дитини? (аліменти на утримання дружини)

    Ви маєте право отримувати на себе аліменти по догляду за дитиною до 3 років або до 6 років у випадках передбачених ч.3 ст.84 СК України.

    При умові, що дитина проживає з вами, якщо Ви навіть працюєте і маєте достатньо коштів для забезпечення себе та дитини. За вами зберігається право на отримання вами аліментів, згідно ст.91 СКУ,навіть якщо Ви НЕ перебуваєте (-ли) в офіційному шлюбі. ( ЗАВАНТАЖИТИ ЗРАЗОК позовної заяви )

    Як перевірити ЦІЛЬОВЕ ВИКОРИСТАННЯ Аліментів на дитину?

    стаття 186 СК України – нецільове використання аліментів

    Ви маєте право на зміну розміру аліментів у випадку їх НЕцільового використання на вашу дитину. Перевірка відбувається Службою у справах дітей та сім’ї (далі – Служба) того району в якому зареєстрований один з батьків і з яким проживає дитина. Перевірка відбувається у формі Інспекції, періодичність встановлюють інспектори Служби, але не більше одного разу на 3 (три) місяці, ч.1 ст.186 СК України.

    Вам необхідно написати Заяву, як Платнику аліментів до Служби, але Ви позбавляєтесь цього права, якщо у Вас є заборгованість зі сплати аліментів. Якщо ваші підозри, нецільового використання аліментів, знайшли своє підтвердження Ви маєте повне право звернутися до суду першої інстанції про зменшення аліментів на дитину АБО внести частину на банківський рахунок дитини до Державного ощадного банку України, звертаєтесь з паспортом дитини ( якщо вже виповнилось 14 років), ідентифікаційним кодом дитини АБО із свідоцтвом про народження та ідентифікаційним кодом дитини (якщо вік дитини ДО 14 років). Картка буде додаткова до вашої основної карти, але з ПІБ дитини.

    Винтикнуть додаткові питання, тисгіть кнопку "зветнутись"

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, вам потрібно звернутися до суду з позовом про призначення алміентів без розірвання шлюба, або з розірванняс шлюбу.

    Судовий порядок врегулювання

    Про стягнення аліментів без розірвання шлюбу йдеться в ситуації, коли чоловік чи дружина не виконує, чи виконує недобросовісно обов’язок по утриманню дітей. Не існує законодавчої заборони чи обмеження стосовно способів стягнення аліментів без розлучення, порівняно із загальним порядком, проте, з мотивів процесуальної економії більш доречним буде судовий порядок стягнення аліментів.

    Позовне провадженняКуди звертатися

    Позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

    Перелік необхідних документів
    • позовна заява (форма та зміст повинні відповідати ст. 175 ЦПК);
    • копія паспорта позивача;
    • копія свідоцтва про шлюб;
    • копія свідоцтва про народження спільних дітей.

    При подачі заяви на аліменти потрібно враховувати, що судом може бути нарахована лише певна відсоткова частина від офіційного доходу одного з подружжя, або аліменти у твердій грошовій сумі.

    Існують певні чинники, які впливають на розмір аліментних виплат. Наприклад, стан здоров’я дитини, стан здоров’я одного з подружжя, рівень доходів, наявність інших дітей у того з подружжя , який виконує аліментні зобов’язання.

    Тому, якщо офіційний дохід відрізняється від неофіційного, а так само при нерегулярному доході або відсутності офіційного працевлаштування, краще вимагати виплату аліментів у твердій грошовій сумі. Для цього можуть знадобитися документи, що підтверджують, що фактичний заробіток перевищує суму, зазначену в довідці про доходи. Наприклад, документи, які свідчать про придбання дорогих речей, укладанні прибуткових угод.

    Вартість

    Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

    Стягнення аліментів на утримання дитини на підставі рішення суду

    У разі неможливості досягнення між батьками угоди про добровільне відрахування (сплату) одним з них аліментів, кошти на утримання дитини (аліменти) можуть бути присуджені за рішенням суду.

    Спосіб стягнення аліментів

    За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються (за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина):

    1. у частці від доходу матері, батька дитини;
    2. у твердій грошовій сумі.

    Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, може бути змінений за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

    Розмір аліментів на дитину

    Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

    Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину становить не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину - розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів).

    При цьому, суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), і щодо яких таким платником аліментів не доведено джерело походження коштів для їх оплати (частина друга і третя статті 182 Сімейного кодексу України).

    Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів

    Відповідно до сатті 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд ураховує:

    1. стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
    2. стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
    3. наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків чи дочки, сина;
    4. наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
    5. доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
    6. інші обставини, що мають істотне значення.
    Важливо!!! Будь-які витрати на утримання дітей мають визначатися за домовленістю між батьками або за рішенням суду. При цьому слід враховувати, що у разі спору суд має визначати не лише сам факт стягнення витрат, а також їхній розмір. Отже, спір щодо витрат на утримання дитини може містити незгоду між батьками, як щодо самого факту сплати аліментів, так і щодо розміру аліментів, які сплачуються добровільно. Факт відсутності у батька або матері можливості надавати дитині відповідного розміру утримання не фігурує в переліку обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів. Ця обставина не звільняє батьків від обов`язку по утриманню дитини.

    Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою одержувача аліментів може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі (ч. 1 ст. 184 Сімейного кодексу України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин та ухвалення рішення судом першої інстанції)

    Дана правова позиція міститься в Постанові Верховного Суду України від 23 грудня 2019 року у справі № 344/10971/16-ц

    Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини

    Частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

    Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

    Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

    Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі:

    • на одну дитину - однієї чверті,
    • на двох дітей - однієї третини,
    • на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.
    Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі

    Суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

    Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

    Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

    Розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку

    У 2022 році прожитковий мінімум на дітей становить:

    віком до 6 років:
    • з 1 січня 2022 року - 2100 гривень,
    • з 1 липня - 2201 гривень,
    • з 1 грудня - 2272 гривні;
    віком від 6 до 18 років:
    • з 1 січня 2022 року - 2618 гривень,
    • з 1 липня - 2744 гривень,
    • з 1 грудня - 2833 гривень.
    Доходи з яких утримуються аліменти

    При визначені розміру аліментів ураховуються такі доходи платника аліментів як: основна заробітна плата, усі види доплат і надбавок до заробітної плати, премії та винагороди, пенсії, стипендії, допомоги по безробіттю, дивіденди та інші доходи, визначені в Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року № 146.

    Дохід від продажу нерухомого майна не повинен враховуватись під час визначення розміру аліментів таку позицію висловив Верховний Суд у Постанові від 25 січня 2021 року у справі № 758/10761/13-ц (провадження № 61-19815сво19). Висновок Верховного Суду, що викладеній в цій Постанові звучить так - виручення боржником грошових коштів від продажу нерухомого майна, в обмін на передачу покупцю права власності на зазначене нерухоме майно, не має наслідком отримання доходу платником аліментів, а є грошовим еквівалентом вартості цього майна до його продажу та не є видом заробітку (доходу), з якого стягуються аліментні платежі, у розумінні Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів.Для складання позову або надання алгоритму дій натискайте кнопку звернутися.

    Костюк Любовь Тарасовна
    Костюк Любовь Тарасовна рік тому

    Адвокат, м. Київ, 24 роки досвіду

    Доброго дня, аліменти можуть бути стягнуті в відсотку або в твердій грошовій сумі. Якщо дохід мінливий то краще стягнути в конкретній сумі, якщо офіційно отримує дохід то в відсотку від всіх видів доходу після сплати всіх податків в вашому випадку це 1/3 від доходу. Але сума аліментів не може бути менша ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тому якщо ви знаєте, що в нього є неофіційний дохід, можете просити аліменти в твердій грошовій сумі. бажано мати якісь докази такого доходу, бо він може написати відзив, і сказать що в нього окрім заробітної плати нічого немає.

    Аліменти стягуються з моменту звернення до суду, Стягнути за минулий час можна, але треба довести, що особа, яка звертається з вимогою про стягнення аліментів за минулий час, вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх отримати у зв’язку з ухилення останнього від їх сплати. Доказами вживання заходів щодо утримання аліментів є письмові звернення; свідки, які підтвердять, що особа зверталася по допомогу на утримання дітей; інші докази.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України