Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день.Ситуация следующая. В марте месяце, после начала войны.Вся наша семья выехала в Германию. Получив ВНЖ ,в сентябре 2022 г. На эмоциональном состоянии, после потери такого же авто, мы приобрели авто и оформили на жену. Мы многодетная семья, и эта покупка была необходима. Куплен был за 4000 евро. Минивэн 2001 года. Сейчас, в связи с трудностями в Германии, мы думаем вернуться обратно на Украину. Но вот как выехать на авто с немецкими номерами ,пройти таможню и эти все тонкости мы не знаем! Можем ли мы в дальнейшем её бесплатно растаможить ? И какой максимальный срок возможен пребывание авто на Украине? Нам очень нужна ваша консультация! Спасибо!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Андрію!
05.04.2022 почав діяти Закон про “нульове розмитнення” на час дії воєнного стану. На сьогодні воєнний стан діє до 5:30 ранку 25.05.2022. Автомобіль необхідно ввезти на територію України до цього часу і зареєструвати не пізніше ніж через 10 днів.
За цих умов фізичні особи не сплачують ПДВ, акцизний податок і ввізне мито.
Автомобіль повинен відповідати екологічному стандарту – як мінімум Євро 2 (якщо машина була у користуванні) або Євро 5 (якщо авто є новим).
Не дозволяється ввозити автомобілі з Білорусії та Росії.
Перелік дозволених для ввезення транспортних засобів такий:
автомобілі легкові,
кузови до них, причепи та напівпричепи,
мотоцикли,
транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше,
транспортні засоби для перевезення вантажів.
В Законі не вказано, нові це автомобілі чи вживані, тобто "нульове розмитнення" стосується усіх. Хоча для вживаних авто є обмеження по віку, викликані іншими Законами України.
Однак якщо ви хочете його зареєструвати та отримати українські номери, існують деякі обмеження.
Так, згідно "Порядку державної реєстрації (перереєстрації) автомобілів", затвердженої постановою КМУ від 23 грудня 2009 р. № 1371, неможливо зареєструвати автомобілі, які були переобладнані з інших ТЗ, машини з правим кермам (для потреб ЗСУ такі машини з Британії ввозять масово), без сертифіката відповідності, без наявних або з пошкодженими ідентифікаційними номерами агрегатів (кузова, шасі, рами, двигуна). Такі автомобілі можна ввезти без податків для розбирання на запчастини.
09.02.2022 завершився строк дії Законів 4643-Д і 4644-Д для учасників Операції Об’єднаних Сил.
01.01.2022 зменшився на 1% податок до Пенсійного Фонду для автомобілів вартістю 374 551 – 409 365 грн і 658 301 – 719 490 грн (з урахуванням митних платежів але без ПДВ).
ПРОЦЕС РОЗМИТНЕННЯ АВТОМОБІЛЯ:
1. Купівля авто й оформлення документів в іноземній країні
До поїздки за кордон бажано домовитись із митним брокером, який буде займатись вашим питанням в Україні. Це спростить процес перетину кордону при поверненні назад. Вартість послуг брокера – приблизно від 300 до 600 доларів США у залежності від регіону.
2. Документи, які необхідно взяти з собою:
біометричний закордонний паспорт (якщо подорожуєте у країни ЄС / Шенгену). Якщо паспорт не біометричний – необхідно оформити візу;
посвідчення водія;
внутрішній паспорт і довідку про присвоєння РНОКПП (реєстраційного номера облікової картки платника податків).
Слід враховувати, що при подорожі в країни ЄС без декларування можна брати із собою не більше 10 тис. євро готівкою на одну особу. Якщо необхідна більша сума – є три варіанти:
задекларувати кошти на митниці;
взяти з собою рідних і друзів – відповідно можна не декларувати по 10 тис. євро на кожного;
скористатися банківською карткою або переказом коштів.
Зверніть увагу, станом на квітень 2022 року автомобіль, який Ви купуєте, повинен відповідати екологічному стандарту – як мінімум Євро 2 (якщо машина була у користуванні) або Євро 5 (якщо авто є новим).
3. В іноземній країні Ви повинні отримати наступні документи:
договір купівлі-продажу авто або інший документ, який його замінює, – він укладається із продавцем;
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт), оформлений на Ваше ім’я, – отримується у відповідному органі державної реєстрації.
Також автомобіль повинен бути знятий з обліку – перебувати на транзитних номерах. Після отримання транзитних номерів Ви маєте обмежений строк, щоб в’їхати на територію України, – зазвичай від 5 до 30 днів, в залежності від держави, яка видала ці номери. Також може бути обмеження щодо подорожей на транзитних номерах іншими країнами ЄС.
Наприклад, у Німеччині є різні види номерів: одні дають право проїхати тільки через Польщу та коштують дешевше, інші – через Австрію і є дорожчими.
Якщо ціна автомобіля включає ПДВ – Ви можете його повернути. Для цього до виїзду в Україну необхідно звернутись до митниці відповідної держави, в якій була зареєстрована машина, та оформити експортну декларацію. Її можна оформити й без повернення ПДВ, у такому випадку експортна декларація буде додатковим підтвердженням вартості автомобіля перед українською митницею.
4. Надсилання фотографій документів митному брокеру в Україні
Цей етап не є обов’язковим, але суттєво спрощує подальші дії.
5. Які документи необхідно сфотографувати та переслати:
внутрішній паспорт і довідку про присвоєння біометричний закордонний паспорт (якщо подорожуєте у країни ЄС / Шенгену). Якщо паспорт не біометричний – необхідно оформити візу;
посвідчення водія;
внутрішній паспорт і довідку про присвоєння РНОКПП (реєстраційного номера облікової картки платника податків);
договір купівлі-продажу авто;
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт).
Отримавши документи, митний брокер повідомляє реквізити та суму для сплати митних платежів.
Після здійснення оплати брокер повинен повідомити номер попередньої декларації, який знадобиться Вам при перетині кордону. Ця декларація дійсна протягом трьох місяців із дати оформлення.
6. Перетин кордону
Кордон із боку ЄС.
Якщо Ви плануєте оформити повернення ПДВ, необхідно стати у чергу разом із вантажівками та пройти процедуру митного оформлення. Митний інспектор повинен поставити штамп на експортній декларації.
Кордон із боку України.
На нашому кордоні потрібно в будь-якому випадку проходити митне оформлення разом із вантажівками.
7. Подаються наступні документи:
паспорт і довідка про присвоєння РНОКПП (реєстраційного номера облікової картки платника податків);
договір купівлі-продажу авто;
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
за наявності – інші документи, що підтверджують вартість авто: інвойс, експортна декларація тощо;
номер попередньої декларації (якщо була оформлена).
У підсумку складається акт митного огляду. В акті зафіксуйте усі пошкодження транспортного засобу, оскільки це матиме вплив при суперечках у визначенні вартості авто.
Якщо Ви не оформлювали попередню декларацію на другому етапі, то необхідно буде сплатити авансові митні платежі у гривнях. Їхня сплата не є гарантією того, що авто розмитнять за відповідною ціною. Остаточну вартість встановить митниця за місцем вашої реєстрації або тимчасового перебування. Після завершення усіх процедур Ви повинні отримати митну декларацію та квитанцію МД-1 щодо внесення грошової застави.
При позитивному рішенні проставляються відмітки особистого забезпечення на оригіналах документів, що підтверджують право власності на автомобіль. Також видається завірена копія Акту митного огляду.
При проходженні кордону митниця встановлює строк протягом якого Ви повинні провести процедуру оформлення на регіональній митниці. Завичай це 10 днів.
8. Отримання сертифікату відповідності
Сертифікат не знадобиться, якщо у свідоцтві про реєстрацію автомобіля (техпаспорті) зазначено екологічний стандарт, якому він відповідає. Наприклад Євро 5. Також на деяких митницях екологічний стандарт перевіряється за vin кодом (тільки для авто з країн ЄС).
Якщо такої відмітки немає, необхідно отримати сертифікат відповідності в акредитованому центрі в Україні.
Вартість становить близько 1 400 грн. Існують оголошення про “допомогу” щодо зручного отримання даного сертифікату за набагато більшу суму.
9. Розмитнення авто в Україні
Для цього потрібно звернутись до митниці відповідно до місця проживання або тимчасового перебування власника авто.
10. Подаються наступні документи:
митна декларація на транспортний засіб (оформлюється митним брокером, за наявності необхідних знань можна оформити самостійно);
акт митного огляду й інші документи, отримані при перетині кордону;
договір купівлі-продажу авто;
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
сертифікат відповідності (якщо у техпаспорті немає відмітки);
за наявності – інші документи, що підтверджують вартість авто: інвойс, експортна декларація тощо.
Окрім вартості самого авто за кордоном та витрат на транспортування, необхідно заплатити за оформлення сертифікату відповідності (2000 – 3000 грн.).
Автомобіль під час митного оформлення повинен заїхати в зону митного контролю. В’їзд коштує 250 грн. Якщо не встигли усе оформити за один день, то за кожну наступну добу перебування авто необхідно сплатити по 90 грн.
На цьому етапі митниця робить остаточний розрахунок необхідних платежів. Якщо раніше Ви сплатили менше – треба доплатити різницю, якщо більше – Вам цю різницю повернуть. Зміни можуть відбутись у двох випадках:
11. Постановка автомобіля на облік у сервісному центрі МВС
Для цього спочатку необхідно отримати сертифікат, який підтверджує, що автомобіль відповідає українським стандартам. Приблизна вартість – 3 000 грн, може бути і значно більшою – за термінові замовлення.
Подаються наступні документи:
посвідчення про реєстрацію транспортного засобу, отримане на регіональній митниці;
митна декларація;
свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
сертифікат відповідності для постановки на облік;
транзитні номерні знаки.
Необхідно оплатити адміністративні послуги – близько 600 грн.
Також на цьому етапі сплачується податок у Пенсійний Фонд. Його розмір залежить від вартості автомобіля без ПДВ і становить на 2022 рік:
до 409 365 грн – 3 % від вартості;
409 365.01 – 719 490 грн – 4 % від вартості;
більше ніж 719 490 грн – 5 % від вартості.
У підсумку власник повинен отримати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу та українські номери.
На цьому процедура завершується.
Корисна інформація:
Закон України про “нульове розмитнення” під час дії воєнного стану №2142-ІХ.
Наказ Державної митної служби України “Про затвердження Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України” від 17.11.2005 № 1118.
Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкових транспортних засобів” від 08.11.2018 року № 2611-VIII.
Виникнуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю. Якщо ж консультація Вас влаштувала, активуйте зелену птичку на знак подяки.