Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Подскажите как подать на алименты и какие документы нужны? Есть двое общих детей. В браке с отцом детей не были. Добровольно платить отказывается. Служит в ЗСУ. Я с детьми на данный момент в Германии.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (2)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Аліна!
Можу Вам в тому допомогти.
Аліменти - це утримання з доходів, що здійснюється відповідно до законодавства або на договірних засадах від одного члена сім'ї на користь іншого (у тому числі колишнього), який не має власних коштів для існування або ж їх недостатньо. Найбільш поширеним (у тому числі й у військових формуваннях) є утримання аліментів з доходів одного з батьків на користь неповнолітніх дітей.
Сплату аліментів на дітей регулює глава 15 СКУ.
Порядок сплати аліментів військовослужбовців може бути добровільним або примусовим. Найпростішим способом добровільної сплати є ситуація, коли військовослужбовець сам пише рапорт (заяву) на утримання з його нарахувань аліментів (ст. 187 СКУ). У ньому він зазначає прізвище, ім'я та по батькові одержувача аліментів, його місце проживання, відомості про дитину, на яку сплачуються аліменти (ім'я та дата народження), термін сплати аліментів, банківські реквізити для зарахування аліментів (за наявності такого рахунка одержувача).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! На підставі заяви одного з батьків аліменти можуть бути утримані і тоді, коли загальна сума, яка підлягає відрахуванню на підставі заяви та виконавчих документів, перевищує половину заробітної плати, а також якщо вже стягуються аліменти на іншу дитину (ч.3 ст 187 СКУ}.
Підставою для добровільної сплати може бути нотаріально завірений договір, який уклали між собою батьки (ст. 189 СКУ). У договорі в обов'язковому порядку повинен бути зазначений розмір аліментів і строки їх виплати. Якщо військовослужбовець батько добровільно платить аліменти на підставі такого договору, то доречно додати копію договору до рапорту.
Якщо батько не виконуватиме свої обов'язки за таким договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. У цьому випадку добровільна сплата вже трансформується на примусову. І тут за сприяння нотаріуса включається виконавча служба, яка і направить на місце служби (роботи) відповідний документ для утримання аліментів.
Водночас найпоширенішим видом примусового відшкодування є утримання аліментів за рішенням суду. У цьому випадку у військову частину від виконавчої служби надходить виконавчий лист. У ньому визначено, на користь кого і в яких розмірах необхідно утримати аліменти.
З яких доходів слід утримувати аліменти?
Доходи, з яких слід утримувати аліменти, наведені в Переліку N 146.
Згідно з п. 8 Переліку N 146 з військовослужбовців Збройних Сил України аліменти слід утримувати з усіх видів грошового забезпечення, які виплачуєте щомісяця:
- оклад за штатною посадою;
- оклад за військове або спеціальне звання;
- процентна надбавка за вислугу років, вчене звання і ступінь, кваліфікацію та умови служби.
У п. 12 цього Переліку зазначено, що утримання аліментів з військовослужбовця не проводиться серед іншого з:
- вихідної допомоги при звільненні з військової служби;
- тих видів грошового забезпечення, які не мають постійного характеру.
Перелік N 146 є підставою для прийняття рішення про утримання або неутримання аліментів з того чи іншого виду грошового забезпечення. Водночас в окремих силових структурах прийнято відомчі нормативно-правові документи, які конкретизують види складових грошового забезпечення, з яких аліменти не утримуються. Але вони є не у всіх силових структурах, і тут рішення з утримання аліментів приймаєте, керуючись виключно Переліком N 146. Як приклад зазначимо, що у Міноборони обмеження на утримання аліментів з військовослужбовців Збройних Сил України передбачено Переліком N 316. А ось у Державній службі з надзвичайних ситуацій України (раніше- Міністерство надзвичайних ситуацій України) аналогічного переліку немає. І тому утримання аліментів з грошового забезпечення військовослужбовців цієї структури проводиться виключно відповідно до Переліку N 146.
Таблиця 1. Основні виплати військовослужбовцям,
з яких слід утримувати/не утримувати аліменти
АЛІМЕНТИ
УТРИМУЄМО:
1. Щомісячні виплати грошового забезпечення (згідно з постановою N 1294):
1) оклад за військовим званням;
2) посадовий оклад (у тому числі і при тимчасовому виконанні посади) з урахуванням підвищень;
3) надбавка за вислугу років;
4) надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя;
5) надбавка за виконання особливо важливих завдань;
б) надбавка за особливі умови служби військовослужбовцям військово-медичних організацій та установ;
7) надбавка за знання та використання іноземної мови;
8) надбавка за роботу з особовим складом;
9) надбавка за кваліфікацію;
10) надбавка за кваліфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу;
11) надбавка за почесні звання;
12) надбавка за спортивне звання;
13) надбавка за охорону таємниць у пресі, надбавка у зв'язку з роботою, яка передбачає допуск до державної таємниці;
14) надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі;
15) надбавка за службу у високогірних місцевостях;
16) доплата за вчене звання і доплата за науковий ступінь;
17) винагорода за стрибки з парашутом (1);
18) винагорода за бойове чергування (1);
19) премія щомісячна;
20) щомісячна додаткова грошова винагорода згідно з потановою КМУ від 22.09.2010 р. N 889.
2. Виплати, що не входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців (п. 8 Переліку N 146):
1) доплата за роботу із секретними документами;
2) індексація грошового забезпечення військово-службовців (2); 1. Одноразові виплати грошового забезпечення (додаток 25-28 до постанови N 1294);
НЕ УТРИМУЄМО:
1) одноразова допомога на початкове обзаведення (п. 12 Переліку N 146, п. 2 Переліку N 316);
2) грошова допомога на оздоровлення (п. 12 Переліку N 146, п. 10 Переліку N 316);
3) винагорода за тривалість безперервної військової служби (п. 12 Переліку N 146, п. 11 Переліку N 316);
4) матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (п. 12 Переліку N 146, п. 3 Переліку N 316);
5) грошова допомога при звільненні з військової служби (п. 12 Переліку N 146, п. 1 Переліку N 316);
6) грошова компенсація за невикористані дні відпустки військовослужбовця при звільненні до закінчення календарного року служби (п. 12 Переліку N 146, п. 14 Переліку N 316).
2. Виплати, що не входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців (п. 8 Переліку N 146):
1) відшкодування витрат під час службових відряджень, польові виплати (п. 12 Переліку N 146, п. 6, 7 Переліку N 316);
2) разова грошова премія як вид заохочення, встановлений Дисциплінарним статутом ЗС України (п. 8 Переліку N 316);
3) допомога на поховання і компенсація матеріальних витрат на ритуальні послуги та спорудження надгробків (п. 12 Переліку
N146, п.9 Переліку N 316);
4) підйомна допомога при переміщенні військовослужбовців та добові за час перебування в дорозі (п. 12 Переліку N 146, п. 12 Переліку N 316);
5) грошова компенсація за піднайм (найм) житлових приміщень (п. 12 Переліку N 146, п. 4 Переліку N 316);
б) грошова компенсація у розмірі вартості набору продуктів особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом (п. 12 Переліку N 146, п. 5 Переліку N 316);
7) грошова компенсація за недоотримане військовослужбовцем речове майно в період проходження служби (п. 12 Переліку N 146);
8) грошова премія як вид заохочення, встановлений Дисциплінарним статутом ЗС України (п. 8 Переліку N 316);
9) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами (п. 13 Переліку N 316);
10) грошова компенсація військовослужбовцям за належне
їм для отримання жиле приміщення (п. 15 Переліку N316)
(1) Зверніть увагу! Раніше згідно з наказом Міноборони від 04.11.1996 р. N 320 дані види винагород не входили до бази для утримання аліментів. Переліком N 316 дані винагороди з переліку виплат, з яких не проводиться утримання аліментів, виключені. Тепер ви утримуєте з них аліменти в загальному порядку.
(2) Індексація грошового забезпечення в додатках 25-28 до постанови N 1294 як вид додаткового грошового забезпечення не вказана. Водночас в Переліках N 146 і 316 індексація як виплата, з якої аліменти не утримуються, також не вказана. Отже, утримувати аліменти з сум індексації потрібно. Аналогічної думки дотримується і Мінсоцполітики у своєму листі від 27.06.2012 р. N 465/13/155-12.
У даному листі Мінсоцполітики зазначає, що оскільки індексація нараховується на щомісячне грошове забезпечення, то і при утриманні аліментів вона повинна враховуватися на загальних підставах.
Основними критеріями, які визначають утримувати чи ні аліменти з виплат на підставі наведених вище нормативних документів, є дві умови:
1) виплата виду грошового забезпечення проводиться щомісяця;
2) виплата має постійний характер.
Перелік видів грошового забезпечення військовослужбовців (щомісячні, разові, додаткові) визначено постановою N 1294, а також низкою інших нормативних документів, які визначають виплати військовослужбовцям як щомісячні, так і додаткові доплати, надбавки та винагороди.
Оскільки грошове забезпечення має ряд особливостей порівняно із заробітною платою, розглянемо основні види виплат військовослужбовців, з яких утримуються/не утримуються аліменти, більш детально в табл. 1. Щодо інших доплат і надбавок слід керуватися п. 8 Переліку N 146, беручи до уваги критерій постійності їх виплати.
У разі виникнення уточнюючих питань або бажання порадитись зі мною персонально, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю.
Якщо ж консультація задовільнила Вас, активуйте сіру галочку та залиште відгук на знак подяки.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Аліно!
Для того, щоб стягнути аліменти на дітей поза шлюбом, є два шляхи. Залежать вони від того, як записаний батько у свідоцтві про народження дитини:
У першому варіанті подається позовна заява про стягнення аліментів, а в другому – позовна заява з 2 вимогами: про визнання батьківства та про стягнення аліментів.
Пакет документів залежить від Вашої ситуації. Якщо Ви знаходитися за кордоном заяву можете подати особисто через систему "Електронний суд" або через представника.
Якщо у Вас виникла необхідність у правовій допомозі - натискайте "Звернутися"! Всього доброго!