Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 31 березня 2023, питання №83232

Страх залишитися з братом без спадщини через не довіру мамі

Тато помер , я закордоном , мама з братом в Україні . Хотів би дізнатися чи можливо спадщину від тата квартира , машина зареєструвати на брата якому 16 років , а не на маму , так як боюся за подальший розвиток ситуації , що ми з братом не получимо нічого якщо все оформиться на маму ?

Відповіді юристів (3)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Іване!

    Ви не залишитесьбез спадщини, але і оформити все на брата не вдасться. Правили отримання спадщини такі:

    Відповідно до положень Цивільного кодексу України спадкування - це перехід прав та обов'язків від померлої фізичної особи до інших осіб. Сукупність прав і обов'язків називають спадщиною, померлу особу - спадкодавцем, а осіб, до яких переходить спадок, - спадкоємцями. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

    Спадкування може бути двох видів:

    1) За заповітом;

    2) За законом.

    При цьому, цивільне законодавство закріплює пріоритет заповіту над спадкуванням за законом. В силу статті 1 223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Заповіт - це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

    Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Крім того, заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.

    У той же час слід зазначити, що заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині (малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатні вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них при спадкуванні за законом (обов'язкова частка). Чинність заповіту щодо осіб, які мають право на обов'язкову частку у спадщині, встановлюється на час відкриття спадщини.

    Таким чином, якщо особою було складено заповіт, то в питанні успадкування будуть перш за все враховуватися особи, які в ньому вказані.

    А щодо спадкоємців за законом, то якщо особа не склала заповіт або якщо частина спадщини не охоплена заповітом, буде відбуватися спадкування за законом. Законодавство передбачає кілька черг спадкоємців за законом:

    1) діти спадкодавця, у тому числі ті, які зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки;

    2) рідні брати та сестри спадкодавця, його бабуся, дідусь як з боку батька, так і з боку матері;

    3) рідні дядько та тітка спадкодавця;

    4) особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини;

    5) інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення (ступінь споріднення визначається числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця, при цьому народження спадкодавця в це число не входить) включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Також в 5 чергу включаються утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

    Отже, згідно з описаною Вами ситуацією, спадкоємцями після відкриття спадщини будуть особи, зазначені в заповіті, а у випадках, описаних вище, - спадкоємці за законом, які стосуються відповідної черги.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку «звернутись» біля мого профілю. Радо на них відповім!

    Якщо ж консультація задовільнила Вас, активуйте сіру галочку та залиште відгук на знак подяки.

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович рік тому

    Юрист, м. Львів, 8 років досвіду

    Доброго вечора. Якщо померлий не залишив заповіту, то після нього мають право спадкувати спадкоємці першої черги за законом. Це-батьки, другий з подружжя, який перебував у зареєстрованому шлюбі з ним до смерті спадкодавця, діти та усиновлені спадкодавця. Якщо померлий був Вашим юридично батьком і він не залишив заповіту, то Ви маєте право спадкувати після нього. Ви можете протягом 10-ти місяців з дня його смерті звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

    Вам не вигідне оформлення тільки на Вашого брата, бо тоді Ваш брат би успадкував всю спадщину після Вашого батька, а Ви б не успадкували нічого.

    Ви можете звертатись до мене для надання різних додаткових юридичних послуг з цього чи інших питань. Я можу надати Вам детальну правову консультацію з рядом різноманітних юридичних послуг, написати тексти правничих документів чи надати інші правові послуги.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Іване!

    Якщо не складений заповіт, то в першу чергу право на спадщину мають діти спадкодавця, дружина та його батьки.

    Якщо Вам є 18 років, то Ви повинні подати заяву на прийняття спадщини.За кордоном це можна зробити в консульстві або посольстві України на протязі 10 місяців після відкриття спадщини.

    Малолітня (до 14 років) та неповнолітня (від 14 до 18) особа, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо не було подано заяву про відмову від прийняття спадщини відповідно до чинного законодавства (ч. 4 ст. 1268 Цивільного кодексу України). Тобто, незалежно від того чи подавалась заява про прийняття спадщини від імені малолітньої чи неповнолітньою особою, чи була зареєстрована малолітня або неповнолітня особа разом із спадкодавцем на момент смерті — вони приймають спадщину автоматично. Тому подання заяви про прийняття спадщини такими особами не є обов'язковим.

    Частка спадщина буде залежати від того придбана квартира та автомобіль під час шлюбу чи до нього.

    Ви, брат та мама будете співвласниками квартири та авто. Тому всі будуть офрмлювати право власності на належну їм частку у рухомому та нерухомому майні.

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України