Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 12 квітня 2023, питання №83750

Возможно ли получить разрешение на хранение, и использование травматического оружия (пистолет с резиновыми пулями) гражданскому лицу

Есть ли возможность купить, хранить, и использовать при самообороне травматического оружия (пистолет с резиновыми пулями ) гражданскому лицу. Если нет, то как на счёт пневматического ?

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Артеме!

    Дозвол на придбання пристроїв травматичної дії отримують особи з 21-річного віку згідно з наказом МВС України від 13.06.2000 № 379, яким затверджено Тимчасову інструкції про порядок придбання, зберігання, обліку, використання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів працівниками суду, правоохоронних органів та їх близькими родичами, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві.

    Правом придбання мисливської гладкоствольної зброї та основних частин до неї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, мисливської нарізної зброї та основних частин до неї - 25-річного віку, холодної, охолощеної та пневматичної зброї та основних частин до неї - 18-річного віку. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність (пункт 12.1 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 № 622 (далі - Інструкція).

    Хто не має права на отримання дозволу ?

    Органи поліції не мають права видавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію в разі:

    наявності в особи медичних протипоказань до виконання вказаних функціональних обов'язків та володіння зброєю;

    наявності даних про систематичне (два чи більше разів) порушення такою особою громадського порядку, неусунення виявлених раніше порушень вимог цієї Інструкції щодо зберігання, перевезення, використання раніше придбаної зброї, пристроїв, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря, інших одурманюючих засобів, вчинення домашнього насильства, що підтверджується документально;

    наявності вмотивованої постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

    надходження від уповноваженого органу до уповноваженого підрозділу із контролю за обігом зброї центрального органу управління поліцією, уповноваженого підрозділу з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження;

    наявності в особи судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;

    відсутності довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;

    відсутності права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння пристроїв.

    Документи, які необхідні для отримання дозволу

    Для отримання дозволу в органах поліції дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної та охолощеної зброї громадяни подають відповідну заяву (на ім'я керівника органу поліції за місцем проживання заявника).

    До заяви подаються наступні документи:

    заповнена картка-заява (додаток 14 до Інструкції);

    медична довідка (крім охолощеної зброї);

    довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (крім охолощеної зброї);

    платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги;

    копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України (для осіб, яким видано паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм,- копію паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання).

    Крім того, для оформлення документів потрібні чотири фотокартки розміром 3Х4 см, а для отримання дозволу на носіння та зберігання зброї - договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності власника зброї. Якщо громадянин, який звертається до органу поліції для оформлення дозволу на придбання зброї, пристрою, вже має у власності чи у користуванні зброю, пристрій, він надає копію дозволу на зберігання цієї зброї, пристрою, а документи (довідки), які були подані при отриманні дозволу на придбання, зберігання (перереєстрації), є дійсними, повторно не оформляються, власник подає їх копії.

    Куди звернутися?

    Видачу дозволів на придбання зброї, її реєстрацію та перереєстрацію здійснюють органи поліції.

    Строк дії дозволів

    на виготовлення, зберігання та використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття та функціонування підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, які видаються на ім'я керівників підприємств, установ і організацій, а також громадянам - 3 роки;

    на придбання та перевезення цих предметів, матеріалів і речовин - до 3 місяців;

    на придбання вибухових матеріалів - до 6 місяців.

    Порядок отримання дозволу на зброю

    Звернутись до працівників дозвільної системи відповідного органу поліції та замовити довідку про відсутність судимості. При цьому, з`ясувати перелік та контакти організацій які проводять курси з вивчення матеріальної частини зброї і правил поводження з нею.

    Записатись на курси з вивчення матеріальної частини зброї і правил поводження з нею. За результатами проходження курсів та здачі іспиту видається відповідна довідка. Для підготовки до іспиту варто ознайомитись з методичним посібником.

    Отримати в наркологічному диспансері сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду, а в психоневрологічному диспансері – медичну довідку про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів.

    Після цього в лікарні за місцем проживання або у платному медичному закладі пройти медичний огляд та отримати медичну довідку для отримання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи. При цьому, для отримання такої довідки необхідно надати дві фотокартки розміром 3Х4 см.

    Укласти в будь-якій страховій компанії договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності для власників зброї.

    Придбати металевий ящик або сейф, які встановити за місцем проживання. Металевий ящик краще надійно прикріпити до підлоги або стіни (для працівників правоохоронних органів, відповідно до вимог Інструкції, кріпити металевий ящик для зберігання зброї до стіни або підлоги – обов'язково).

    Для прискорення отримання дозволу на придбання зброї, звернутись до дільничного інспектора поліції за місцем проживання і попросити провести спеціальну перевірку за місцем проживання. В ході перевірки інспектор перевіряє наявність металевого ящика для зберігання зброї та його відповідність вимогам Інструкції, збирає дані про поведінку особи в побуті та за місцем проживання.

    За результатами перевірки дільничний інспектор складає відповідний рапорт, який направляє до відповідної дозвільної системи або видає на руки громадянину.

    Через банківську установу оплатити вартість послуг дозвільної системи з надання відповідного дозволу та зберегти відповідну квитанцію.

    З`явитись з усіма зібраними документами, їх копіями та двома фотокартками до дозвільної системи у часи прийому та подати заяву про надання дозволу на придбання зброї.

    Отримати дозвіл на придбання зброї, придбати на підставі дозволу зброю та протягом десяти днів з`явитись до дозвільної системи для реєстрації зброї і отримання дозволу на її носіння і зберігання.

    Для отримання дозволу на носіння і зберігання зброї, відповідно до пункту 12.5 Інструкції, необхідно подати відповідну заяву, до якої додаються фотокартки, дублікат дозволу на придбання зброї з відміткою магазину про продаж зброї, платіжний документ про оплату відповідної послуги дозвільної системи та копія договору страхування цивільної відповідальності.

    Виникнуть додаткові питання чи бажання поспілкуватись персонально, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото.

    Якщо ж консультація задовільнила Вас, активуйте сіру галочку та залиште відгук на знак подяки.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю.

    Дозвіл на травматичну зброю – Як отримати, необхідні документи

    Тим, хто хоче стати володарем компактного і ефективного засобу для самооборони, і цікавиться, чи потрібний дозвіл на травматичний пістолет – пам'ятайте, що ліцензію на травматичну зброю треба мати обов'язково. Однак не всім громадянам дозволяється володіти «травматиком». Чинне законодавство чітко визначає список категорій людей, які мають право в Україні отримати дозвіл на травматичний пістолет.

    Таке право надається працівникам суду, працівникам правоохоронних органів і їх близьким родичам, особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві, журналістам – в тому числі позаштатним, депутатам, членам формувань, які охороняють громадський порядок і державний кордон. Також дозвіл на травматичну зброю видається військовослужбовцям (виняток – ті, хто перебуває на строковій військовій службі) і державним службовцям.

    Якщо розглядати категорії, які відносяться до правоохоронних органів, то дозвіл на «травматику» надається працівникам органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, митних органів. Крім цього, дозвіл на «травмат» може бути надано співробітникам органів охорони державного кордону, органів державної фіскальної служби, органів рибоохорони та державної лісової охорони, а також працівникам інших органів, які здійснюють правовстановлюючі або правоохоронні функції.

    Як отримати дозвіл

    Щоб розібратися, як отримати дозвіл на травматичну зброю, слід враховувати наступні моменти. Головними умовами, які дозволяють отримати дозвіл на травматичну зброю в Україні, є: вік – вам має виповнитись як мінімум 21 рік, також у вас не повинно бути судимості, психічних захворювань і медичних протипоказань щодо використання зброї. Щодо всіх останніх умов, щоб у підсумку оформити дозвіл на травматичний пістолет або іншу зброю, слід отримати довідки.

    Для тих, хто не належить до вище перелічених категорій громадян, найбільш реалістичним сценарієм для того, щоб все-таки отримати дозвіл на носіння травматичної зброї, є оформлення «спеціального статусу» позаштатного журналіста. Для цього рекомендується звернутися в місцеві видання ЗМІ. Виданий дозвіл на купівлю травматичної зброї 2016 дійсний 3 місяці. Після купівлі зброї його потрібно зареєструвати. Пістолет, три стріляні гільзи (видаються зазвичай з новим пістолетом) і «корінець» дозволу слід віднести до місцевого відділення дозвільної системи. Протягом тижня–місяця вам видають «корочку», що дає право носити і зберігати «травматику».

    Які документи потрібні і де отримувати дозвіл?

    Потенційні власники «травматика» часто задаються питаннями «Як самостійно оформити дозвіл на зброю?», «Де отримати дозвіл?» і «Які документи потрібні для цього?». Оформити дозвіл можна виключно в місцевих відділеннях дозвільної системи. Туди необхідно прибути з письмовим клопотанням про видачу дозволу, заповненою карткою-заявкою, медичною довідкою, в якій вказується відсутність протипоказань, що перешкоджають купівлі зброї – довідкою форми 127/О.

    Також потрібно подбати про наявність довідки управління інформаційних технологій ГУ МВС області, яка підтверджує відсутність судимості – довідки форми ІП-1, рапорту дільничного інспектора поліції, що підтверджує перевірку за місцем проживання, довідки, яка засвідчує те, що ви пройшли навчання матеріальної частини зброї, поводження з нею і її використання, квитанції банку про оплату послуг дозвільної системи, квитанції банку про оплату коштів за бланк дозволу на право купівлі, і документу, який підтверджує те, що ви відноситесь до однієї з вище зазначених категорій громадян. Скільки коштує дозвіл? Сума не перевищує 200 грн, плюс до цього варто додати витрати на довідки і навчання стрільбі.

    Продовження дозволу

    Під продовженням дозволу на травматичну зброю мається на увазі перереєстрація зброї. Цю процедуру слід проводити кожні три роки – саме такий термін дозволу на носіння та зберігання «травмата» передбачає нинішнє законодавство. Як оформити дозвіл – описано вище. Вся процедура повторюється, крім навчання, тому над цим питанням краще подбати завчасно і не відтягувати його до останніх днів дії дозволу.

    Всього доброго. Якщо консультація була корисною, натискайте галочку внизу фотографії профіля та залишайте відгук!

    Для більш детальної консультації натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України