Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 17 квітня 2023, питання №83975 250₴

Оформити проживання з батьком

Добрий день.
Потрібна консультація з такого питання.
Я з чоловіком розлучена. Дитина 12 років проживає з батьком. Але при розлученні ми це питання не вирішували документально. Зараз у чоловіка повістка. Як можна документально оформити це, щоб його не забрали.

Відповіді юристів (11)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю, Яно!

    ТУТ Є 3 ВАРІАНТИ ДОКУМЕНТУВАННЯ ПРОЖИВАННЯ ДИТИНИ З БАТЬКОМ:

    1. Вирішення спору між батьками щодо визначення місця проживання дитини через орган опіки та піклування

    Відповідно до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об’єднаних територіальних громад, які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім’ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.

    Для розв’язання спору між батьками щодо визначення місця проживання дитини один із батьків подає службі у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини наступні документи:

    заяву;

    копію паспорта;

    довідку з місця реєстрації (проживання);

    копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності);

    копію свідоцтва про народження дитини;

    довідку з місця навчання, виховання дитини;

    довідку про сплату аліментів (у разі наявності).

    Під час розв’язання спорів між батьками щодо визначення місця проживання (перебування) дитини служба у справах дітей повинна керуватися найкращими інтересами дитини з урахуванням рівних прав та обов’язків матері та батька щодо дитини.

    Працівник служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини проводить бесіду з батьками та відвідує дитину за місцем проживання, про що складає акт обстеження умов проживання за встановленою формою, а також звертається до соціального закладу та/або фахівця із соціальної роботи для забезпечення проведення оцінки потреб сім’ї з метою встановлення спроможності матері, батька виконувати обов’язки з виховання дитини та догляду за нею.

    Після обстеження житлово-побутових умов, проведення бесіди з батьками та дитиною служба у справах дітей складає висновок про визначення місця проживання дитини і подає його органу опіки та піклування для прийняття відповідного рішення.

    Рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини з одним з батьків є обов’язковим до виконання, якщо протягом десяти днів від часу його винесення заінтересована особа не звернулася за захистом своїх прав або інтересів до суду.

    2. Розгляд судами спорів про визначення місця проживання дитини

    Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами позивачем (тим з батьків, хто звертається до суду з позовною заявою і бажає, щоб з ним залишилася проживати дитина) до відповідача, тобто іншого з батьків).

    Позови, про визначення місця проживання дитини пред’являються в порядку цивільного судочинства до суду першої інстанції за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування відповідача.

    При розгляді судом спорів щодо місця проживання дитини обов’язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

    Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

    Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

    3. Укладення договору про виховання дитини у нотаріуса.

    Якщo батьки дocягли згoди з питання визначення міcця прoживання дитини, мoжна заключити дoгoвір прo вихoвання дитини у відпoвіднocті дo п. 4 cт. 157 Cімейнoгo кoдекcу України. У дoгoвoрі пoвинні міcтитиcя такі умoви: міcце прoживання дитини; чіткo зазначенo учаcть тoгo з батьків, хтo буде прoживати абo прoживає oкремo від дитини, в її утриманні; здійcнення тим із батьків, хтo прoживає чи прoживатиме oкремo від дитини, права на ocoбиcте її вихoвання.

    Зверніть увагу! Якщo питання щoдo визначення міcця прoживання дитини виникає під чаc рoзірвання шлюбу, для cпрoщення прoцедури рoзірвання шлюбу дoгoвір мoже бути cкладенo у прocтій пиcьмoвій фoрмі та пocвідчений нoтаріальнo (умoвами дoгoвoру не мoжна пoрушувати ocoбиcті та майнoві права дитини).

    АЛЕ!!! НАВІТЬ ВИЗНАЧЕННЯ ЦЬОГО ПИТАННЯ ЧЕРЕЗ ЮРИДИЧНИЙ ДОКУМЕНТ НЕ ГАРАНТУЄ ТОГО, ЩО ЧОЛОВІК ОТРИМАЄ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ. ЯК ПРАВИЛО, ТЦК ВИМАГАЄ НАДАННЯ РІШЕННЯ СУДУ ПРО ПОЗБАВЛЕННЯ МАТЕРІ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Корнійчук Євген Іванович
    12%

    Доброго дня, для отримання відстрочки за вашими підставами, необхідно мати рішення суду про позбавлення батьківських прав . Будь які інші документи не гарантують і не надають підстав вважати, що чоловік самостійно виховує дитину.

    Але у будь якому разі варто спробувати. Для цього надайте у ТЦК нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про розірвання шлюбу

    Довідка про склад сім'ї

    Довідка з навчального закладу про самостійне виховання дитини батьком.

    Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Айвазян Юрій Климентійович
    16%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Яна!

    Отримання відстрочки чоловіком омжливе на підставі самостійного виховання неповнолітньої дитини.

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;"

    Проте добитися такого права лише у разі фактичного проживання дитини із батьком замало.

    Для отримання такої підстави необхідно мати такі підтверджувальні документи:

    рішення суду про позбавлення матері батьківських прав;

    або свідоцтво про смерть матері дитини;

    або рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав;

    або рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою;

    або рішення суду про оголошення матері померлою.

    Не рекомендую Вам звертати увагу на поради юристів, які кажуть, що це можливо в будь якій іншій спосіб!

    Виникнуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фого. Постараюсь Вам допомогти.

    Мамай Ірина Євгеніївна
    16%
    Мамай Ірина Євгеніївна рік тому

    Адвокат, м. Рівне, 6 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Право на відстрочку звучить так:

    Стаття 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

    Але факт проживання дитини з батьком не означає, що він самостійно її виховує, адже навіть після розлучення у одного з батьків (з яким дитина не проживає) не зникає обов'язок щодо виховання дитини.

    Таким чином, факт самостійного виховання дитини можна підтвердити не фактом проживання дитини одним з батьків,а наступними документами: свідоцтво про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення матері батьківських прав або рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою або рішення суду про оголошення матері померлою.

    Иванюк Руслан Эдуардович
    12%
    Иванюк Руслан Эдуардович рік тому

    Юрист, м. Київ, 8 років досвіду

    Доброго дня, Яна.

    Законною підставою для відстрочки від мобілізації в випадку вашого колишнього чоловіка буде саме рішення суду про позбавлення матері батьківських прав.

    Стаття 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

    Для більш детальної консультації за вашим питанням натискайте "Звернутися".

    Гончаренко Константин
    12%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Для перетину кордону з дитиною поєднано з відстрочкою

    Вам необхідно мати ОРИГІНАЛИ ТА КОПІЇ (ДЛЯ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ):

    - Свідоцтва про народження на кожну дитину.( де ви записані батьком дітей)

    - Договір по аліментах на дітей./рішення суду.

    - Свідоцтво /рішення суду про розрив шлюбу із колишньою дружиною.( з визначенням місця проживання з батьком)

    - Виписки з банку щодо сплати аліментів (необов язково). бажано

    - Довідка з виконавчої служби про відсутність заборгованості по сплаті аліментів.

    На дітей ,що не записані на Вас як батька , треба довідку з органу МС про те,що така дитина перебуває на Вашому повному утриманні.

    якщо у рішенні суду , буде визначено проживання з вами ви самостійно зможете приймати рішення , щодо виховання дітей і їх переміщення банк і двс не треба буде) , якщо у рішенні не вказано проживання з батьком всі папери треба мати.

    ---

    Для відстрочки

    треба рішення суду про розлучення з мамою дитини та рішення суду про визначення місця проживання з батьком дитини , як таким, що виховує дитину самостійно.

    Окремо зазначу, що для перетину кордону, виключення можуть стосуватися тільки осіб, визначених законодавством.

    Зокрема тих, які мають: ( Вам необхідно у регіоні перебування отримати одну з таких довідок за підписом начальника)

    посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік, (заброньований за погодженням з Мінекономіки, установою , організацією, для суспільно -корисної допомоги) або

    висновок військово-лікарської комісії про непридатність ( з виключенням з обліку повністю , взагалі)

    Крім того обмеження не стосуються осіб:

    на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, або

    які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, або

    на утриманні яких є дитина з інвалідністю., або особа з інвалідністю до 23 років.

    А також тих, хто є:

    усиновителем

    опікуном, або

    • чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції. та під час дії воєнного стану.
    • здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі).
    • водії, які заброньовані для здійснення міжнародних вантажних перевезень, перевезень для потреб Збройних Сил України, медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, відповідно до визначеного порядку;
    • люди з інвалідністю та особи, що їх супроводжують.
    • Особи, що зайняті доглядом за особами , що його потребують згідно висновку ЛКК (внаслідок когнітивних порушень здоров я)

    які виїхали до інших держав на постійне місце проживання, що відповідно документально підтверджено.

    З 29.07.22

    військовозобов'язані жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії росії у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану. ( треба мати довідку , що родич загинув саме від виконання бойових завдань медичної експертизи про причинно -наслідковий зв язок загибелі.)

    Додаткові підстави:

    Згідно з постановою від 20 травня 2022 р. № 615 під час війни можуть виїжджати за кордон водії, залізничники та спортсмени.

    • водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також населення України.
    • залізничники, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці.
    • спортсменів, які включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю;
    • тренерів із складу національних збірних команд, спортивних суддів та інших фахівців, що забезпечують, зокрема, організаційне, науково-методичне, медичне супроводження, антидопінговий контроль тощо підготовки спортсменів, які включені до складу національних збірних команд України за наявності підтвердних документів щодо участі в офіційних міжнародних спортивних змаганнях та навчально-тренувальних зборах, що проводяться за кордоном.

    КМУ постановою від 10 лютого 2023 року №119 доповнення:

    • жінка, яка є усиновлювачкою, опікункою, піклувальницею, однією з прийомних батьків або однією з батьків-вихователів.
    • чоловік, який є одиноким батьком, одиноким усиновлювачем або опікуном, піклувальником, прийомним батьком чи батьком-вихователем. Ідеться про чоловіка, який не перебуває у шлюбі та самостійно виховує та утримує дитину без участі матері.
    • Один із батьків, який має або виховує дитину/дітей віком до 18 років, зможе перетнути кордон для відвідування таких дітей, які перебувають за межами України, або для їхнього супроводження для виїзду з України. Для цього потрібно мати документи.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    ---

    Карпенко Андрій Володимирович
    12%

    ВІТАЮ!

    ПРОЖИВАННЯ ДИТИНИ З БАТЬКОМ НЕ НАДАЄ ОСТАННЬОМУ ПРАВА НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ, ЯКЩО МАТИ НЕ ПОЗБАВЛЕНА БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ, АБО НЕ Є СУДОВОГО РІШЕННЯ ПРО ВІДІБРЕННЯ ДИТИНИ У МАТЕРІ БЕЗ ПОЗБАВЛЕННЯ ЇЇ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ.

    ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    Стваття 23 наголошує, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:...

    жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; - (виховують, а не утримують - прим.авт.).

    Сімейний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/2947-14#Text):

    "Стаття 160. Право батьків на визначення місця проживання дитини

    1. Місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.

    2. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

    3. Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

    Стаття 161. Спір між матір'ю та батьком щодо місця проживання малолітньої дитини

    1. Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом...".

    Закон України " Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/20/95-%D0%B2%D...):

    " Стаття 4. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім’ї та дітей, служби у справах дітей...

    Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім’ї та дітей, служби у справах дітей мають право:

    приймати з питань, що належать до їх компетенції, рішення, які є обов’язковими до виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами;...

    представляти у разі необхідності інтереси дітей в судах, у їх відносинах з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності;...".

    ---

    Доброго дня, пані Яно! По-перше, можливо місце проживання дитини визначене рішенням суду про розірвання шлюбу. По-друге, в іншому випадку вбачається, що спору між вами-батьками про місце проживання дитини разом з батьком немає. Вважаю за належне та необхідне для батька звернутись до Служби у справах дітей про надання підтвердження про місце проживання дитини разом з ним. Документами про місце проживання дитини разом з батьком можуть бути ресєстрація місця проживання, довідка зі школи, довідки зі спортивних клубів за місцем проживання тощо. Також було б незайвим направлення Службою у справах дітей звернення до РТЦК та СП про самостійне виховання батьком дитини та правомірність відстрочки від призову або видачі такого звернення батьку на руки для подання до РТЦК та СП. Щодо можливої апеляції РТЦК та СП про необхідність, начебто, в даному випадку позбавлення матері батьківськіх прав, то, по-перше, як мною зазначено вище, Закон про мобілізацію передбачає саме виховання, а не утримання дитини (сплатою аліментів); по-друге, позбавлення батьківських прав не позбавляє того з батьків обов'язку по утриманню дитини (сплати аліментів) - такий з батьків позбавляється батьківських прав, а не обов'язків.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день!

    ТАК, ВІН МАЄ ПРАВО НА ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)

    "Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:...;

    жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;...".

    ЙОМУ ТРЕБА ЗВЕРНУТИСЯ ДО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ),

    - ДЕ:

    1) СТАТИ НА ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК;

    2) ПРОЙТИ ВЛК;

    3) ОТРИМАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ;

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    Всього доброго!

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Чоловіку необхідно визначити місце проживання дитини разом з батьком.

    Наявні варіанти

    1.

    Відповідно до ч. 4 ст. 157 СК України батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.

    Предметом даного договору є визначення місця проживання та дії з виховання, навчання, догляду за дитиною або поєднаних цих елементів, спрямованих на забезпечення нормального фізичного, духовного та морального розвитку дитини. Договір укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

    2.

    Визначення місця проживання дитини у судовому порядку

    Звернення до суду відбувається шляхом подачі позовної заяви з необхідними документами Позивачем (особа, яка звертається до суду з позовною заявою, тобто той з батьків, хто бажає, щоб з ним залишилася проживати дитина) до Відповідача (той з батьків, хто проживатиме окремо від дитини).

    З метою позитивного для Позивача вирішення даного спору, в суді необхідно доводити наступні обставини:

    • відповідальне ставлення до своїх батьківських обов’язків
    • стан здоров’я як батьків, так і дитини
    • матеріальне становище батьків
    • можливість забезпечення належних житлових умов
    • сімейний стан батьків
    • сталість соціальних зв‘язків дитини, її психологічний стан, місце навчання
    • інші обставини(шкідливі звички, графіки роботи, професія і т.д.)
    Позовна заява про визначення місця проживання дитини подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживання чи місцем перебування Відповідача.

    Успіхів

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр рік тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Яно

    Оформити проживання з батьком - цього недостатньо для отримання відстрочки. Наразі його можуть мобілізувати (у разі визнання придатним до військової служби згідно рішення ВЛК), тому що відсутні належні докази самостійного виховання дитини. Раджу подати до суду заяву про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме самостійного виховання дитини, та отримати відповідне судове рішення. Можу домогти зі складанням такої заяви. Для прикладу наводжу судове рішення (https://reyestr.court.gov.ua/Review/111028495):

    Єдиний унікальний номер 722/889/23

    Номер провадження 2-о/722/61/23

    РІШЕННЯ

    ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

    22 травня 2023 року Сокирянський районний суд Чернівецької області в складі:

    головуючого судді: Суського О.І.

    секретаря: Сімак О.І.

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сокиряни в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, -

    ВСТАНОВИВ:

    Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з вище вказаною заявою в якій просить встановити факт самостійного виховання заявником ОСОБА_1 малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

    Обґрунтовуючи заявлені вимоги вказував, що 21.11.2018 року між завником ОСОБА_1 та заінтересованою особою ОСОБА_2 було зареєстровано шлюб, під час якого у них народилася дитина: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Хотинського районного суду Чернівецької області від 22.09.2022 року шлюб між заявником ОСОБА_1 та заінтересованою особою ОСОБА_2 було розірвано та вирішено стягувати з ОСОБА_2 на користь заявника аліменти на утримання мамолітнього сина ОСОБА_3 в розмірі 1/3 частини всіх видів заробіту (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 14.09.2022 року і до досягнення дитиною повноліття. Крім цього, малолітнього сина ОСОБА_3 після розірвання шлюбу залишено проживати біля батька ОСОБА_1 на його вихованні та утриманні.

    Заінтересована особа ОСОБА_2 з лютого 2022 рку участі у вихованні дитини не бере, матеріально не забезпечує, а заявник сам виховує та утримує дитину.

    Відповідно до довідки №146 від 13.02.2023 року, яка видана ОСББ «Воробкевича 31-А», у кв. АДРЕСА_1 проживають дві особи заявник ОСОБА_1 та його син ОСОБА_3 .. Вказані обставини також підтверджуються актом обстеження матеріально-побутових умов від 03.02.2023 року. Згідно акту ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживають за адресою: АДРЕСА_2 , колишня дружина ОСОБА_2 з лютого 2022 року за даною адресою не з`являлась.

    Заявник ОСОБА_1 виховує малолітнього сина, турбується про його здоров`я, піклується про його здорове харчування.

    Відповідно до довідки КНП «Міська дитяча поліклініка» від 03.05.2023 року за медичною допомогою щодо ОСОБА_3 з його народження звертається його батько ОСОБА_1 .

    Заінтересоваа особа ОСОБА_2 має заборгованість по спаті аліментів.

    Встановлення факту має для заявника важливе юридичне значення, оскільки підтвердить статус «одинокий батько» і дасть можливість ОСОБА_1 оформити документи щодо соціальної допомоги на дітей, які виховуються тільки одним із батьків, змінити місце проживання дитини та після закінчення воєнного стану виїхати з ним за кордон без документального оформлення згоди від матері.

    Згідно норм Податкового Кодексу України, одинокій матері надається податкова соціальна пільга в розмірі 150% суми звичайної податкової соціальної пільги у розмірі у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.

    В інший спосіб тримати статус «одинокий батько», аніж встановлення судом даного факту, неможливо, адже законодавчого визначення цього терміну немає. Натомість, згідно усталеної практики Верховного Суду, статус «одинока матір» є тотожним статусу «одинокий батько», адже батьки, згідно норм чинного законодавства, рівні в своїх правах.

    Просить встановити факт самостійного виховання заявником ОСОБА_1 малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

    В судове засідання заявник не з`явився, подав до суду заяви про проведення судового засідання без його присутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

    Заінтересова особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву проведення судового засідання без її пристуності, не заперечує щодо задоволення заявлених вимог ОСОБА_1 .

    Дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що подана заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню з огляду на таке.

    Згідно ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

    Частиною першою ст.4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

    Згідно вимог ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

    Відповідно до вимог ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

    Так, судом встановлено, що 21.11.2018 року між сторонами було укладено шлюб. Під час шлюбу у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , народилась дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

    Згідно рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 22.09.2022 року шлюб було розірвано. Крім цього, вирішено стягувати з ОСОБА_2 на користь заявника аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 в розмірі 1/3 частини всіх видів заробіту (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 14.09.2022 року і до досягнення дитиною повноліття. Крім цього, вирішено малолітнього сина ОСОБА_3 після розірвання шлюбу залишено проживати біля батька ОСОБА_1 на його вихованні та утриманні.

    Згідно розрахунку заборгованості по сплаті аліментів, виданої начальником Першого відділу державної виконавчої служби у м.Чернівці, встановлено, що станом на 17.05.2023 року у ОСОБА_2 є заборгованість по сплаті аліментів в розмірі 32336,68 грн

    Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

    З досліджених в судовому засіданні письмових доказів встановлено, що малолітня дитина ОСОБА_3 з лютого 2022 року повністю перебуває на самостійному вихованні та утриманні батька - ОСОБА_1 .

    Вказані обставини підтверджуються копією довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб за №146 від 13.02.2023 року, копією акта обстеження матеріально-побутових умов від 03.02.2023 року, копією договору найму житлового приміщення від 16.02.2023 року, копією характеристики виданою головою правління ОСББ «Воробкевича 31-А» Білик А.В., копією рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 22.09.2022 року, копією медичної довідки від 03.05.2023 року та визнаються сторонами.

    Враховуючи викладене, із врахуванням обґрунтування необхідності встановлення даного юридичного факту для заявника ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне задовольнити подану заяву ОСОБА_1 в повному об`ємі.

    Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 7, 1, 12, 76-89, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273,315-319,352, 354, 355 ЦПК України, -

    УХВАЛИВ:

    Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

    Встановити факт самостійного виховання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

    Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

    Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Чернівецького апеляційного суду або в той самий строк через Сокирянський районний суд Чернівецької області відповідно до вимог п. 15.5 Розділу ХІІІ ЦПК України.

    Суддя:

    Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

    При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024