Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я сирота мне 22 года. Как я могу получить жилье от государства ? Пожалуйста проконсультируйте меня в этом вопросе.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (2)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю
Умови отримання квартири від державиВідповідно до статті 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Також держава повинна забезпечити нужденних громадян житлом безкоштовно або за доступною для них ціною. Але не кожен має право на безкоштовну квартиру від держави. Ось список умов, за яких можна отримати таке житло:
Перші три категорії громадян не лише мають право на безкоштовне житло, але й можуть отримати його, не чекаючи в черзі. Громадяни з останньої категорії повинні стояти в черзі на житло.Коли треба ставати в чергу на житло?
Безперечно, потрапити на лінію очікування житла можна тільки в тому випадку, якщо документально підтвердити наявність хоча б однієї з перерахованих вище умов.
Черги на квартируЩоб отримати соціальне житло, треба спершу стати в чергу.
Слід знати, що для ухвалення рішення про чергу на безкоштовне житло враховують усі доходи сім'ї:
Крім того, враховується загальна вартість майна, яке належить сім'ї, – не лише нерухомість і транспортні засоби, але й земельні ділянки, ювелірні вироби, антикваріат, банківські депозити тощо.
Приховування доходу або майна, яке, наприклад, було успадковане після смерті родича, позбавляє сім'ю місця в черзі. Чиновники періодично перевіряють доходи та майно сім'ї, яка стоїть в черзі. У разі виявлення недостовірної інформації місце в черзі буде втрачене. Щоправда, законодавство не передбачає жодного іншого покарання. Також втрачається місце в черзі, якщо покращилося фінансове становище сім'ї і вона вже не вважається бідною.Пільгові категорії громадян
Якщо проаналізувати питання, як отримати квартиру від держави, то не можна не згадати про пільгові категорії громадян, які мають право на отримання такого житла поза чергою:
Є також категорії громадян, які мають пріоритетне право на отримання житла від держави. До таких категорій належать:
- учасники бойових дій;
- особи з тяжкими хронічними захворюваннями;
- інваліди 1, 2 груп;
- учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби;
- офіцери та військовослужбовці Збройних Сил України;
- сім'ї осіб, які загинули при виконанні службових обов'язків;
- сім'ї, в яких виховуються діти з 1-ю або 2-ю групами інвалідності;
- громадяни, які втратили працездатність, а також інші категорії громадян.
Які документи потрібні?Громадяни, які мають право на соціальне житло, повинні звернутися до місцевого відділу обліку та розподілу житлової площі з письмовою заявою про поліпшення житлових умов, до якої слід додати ще такі документи:
Крім того, можуть знадобитися й інші документи. Повний перелік документів необхідно заздалегідь узяти у відділі обліку та розподілу житлової площі. Всі документи подаються в паперовій папці із зав'язками.Яке житло надається?
Громадян забезпечують соціальними хостелами, квартирами та одноквартирними будинками. Водночас таке житло залишається в державній власності, а громадяни проживають у ньому за договором соціальної оренди. Тобто вони нічого не платять за саме житло, але повинні підтримувати його в належному стані й оплачувати комунальні платежі. Також вони не можуть якось розпоряджатися таким житлом: продати його, пожертвувати, здати в оренду тощо.
У яких випадках може бути розірваний договір найму соціального житла?Є кілька підстав, передбачених законом для розірвання такого договору:
- Громадянин, який був забезпечений житлом, придбав іншу нерухомість.
- Доходи наймача зросли за період проживання і тепер вони перевищують прожитковий мінімум.
- Наймач надав неправдиву інформацію про себе, наприклад, занизив дохід або приховав майно.
- Наймач систематично порушував загальні правила проживання.
- Наймач не дотримувався умов договору найму соціального житла, наприклад, не сплачував комунальні послуги.
Державні програми із забезпечення житломРозглядаючи питання про те, як отримати квартиру безкоштовно, не можна оминути увагою державні програми.
В Україні діють кілька державних програм, скориставшись якими можна переселитися у власне житло, не маючи всієї суми на купівлю.
Зокрема, із 1998 року діє програма «Власний дім», щоправда, вона поширюється лише на осіб, які проживають і працюють у сільській місцевості. Із 2011 року працює програма «Держмолодьжитло» (кредит із статутного капіталу за рахунок власних коштів), з 2019 року – програма з надання пільгового кредиту для ВПО та учасників АТО (ООС).
Найвідомішою та найпопулярнішою є програма «Доступне житло», яка діє з 2018 року. Згідно з цією програмою, держава компенсує від 30% (тим, хто перебуває у черзі на квартиру) до 50% (внутрішньо переміщені особи та учасники АТО) вартості квартири.
Програмою можуть скористатися особи, які перебувають на квартирному обліку, які упродовж трьох років не мають житлоплощі у власності або площа власної нерухомості не перевищує 13,65 м². Ще однією умовою є те, що середньомісячний грошовий дохід сім'ї на одну особу не перевищує потрійного розміру середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні.
Держава готова допомогти з купівлею квартири, але не елітної. Тому купити житло можна з розрахунку 21 квадратний метр на одного члена сім'ї плюс 10,5 кв. м для всієї родини.
Отже, сім'я з двох осіб за цією програмою може придбати житло площею до 52,5 м², що доволі непогано. Також є обмеження щодо вартості житла, які залежать від населеного пункту.
Для участі в кожній із названих програм необхідно надати низку документів. Наприклад, для участі в програмі «Доступне житло» потрібні: лист від забудовника об’єкта будівництва, заява про надання державної підтримки, паспорти, ідентифікаційні коди та довідки про реєстрацію, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, документи для визначення платоспроможності та документи на підтвердження грошових доходів, копія свідоцтва про шлюб, про народження та інші документи.
Всього доброго. Якщо консультація була корисною, натискайте галочку внизу фотографії профіля та залишайте відгук!
Для більш детальної консультації натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Марія!
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування.
Після досягнення 18 років такі діти протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років і перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, мають право зараховуватися на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і соціальний квартирний облік за місцем їх обліку як внутрішньо переміщених осіб (стаття 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»
Особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання жилого приміщення, за умови їх перебування у встановленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на момент досягнення 23-річного віку.
Взяття на облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, здійснюється за заявою піклувальника, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування, а осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (18-23 років), - за їх заявою.
До заяви додаються:
Рішення про взяття громадянина на облік або про відмову приймає відповідний орган місцевого самоврядування не пізніше 30 робочих днів.
У разі прийняття рішення про взяття на облік громадянинові не пізніше семи робочих днів після його прийняття надсилається/вручається повідомлення. Повідомлення про відмову надсилається не пізніше ніж протягом трьох робочих днів після прийняття такого рішення.
Відмова у взятті громадянина на облік може бути оскаржена в судовому порядку.
У разі виникнення уточнюючих питань, зверніться до мене персонально, натиснувши кнопку "звернутись" біля мого фото.
Якщо ж консультація задовільнила Вас, активуйте сіру галочку та залиште відгук на знак подяки.