Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 24 травня 2023, питання №85782

Визання протиправним та скасування наказу = Визнання правочину недійсним?

В гражданском кодексе есть понятие "правочину", в целом ряде статей предусмотрена возможность в судебном порядке признать тот или иной "правочин" недействительным на тех или иных обстоятельствах.

В исковых требованиях часто указывается такая формулировка: "Прошу визнати протиправним та скасувати наказ\розпорядження и т.д." - это идентично прошению о признании "правочину", то есть выдаче такого приказа\распоряжения недействительным?

Можно ли, в качестве оснований, в пользу удовлетворения такого искового требования опираться на статьи гражданского кодекса о "правочинах"?

____

Пример: лицом был выдан нормативно-правовой акт (например приказ об увольнении с частного предприятия), основывающийся на ошибочных представлениях лица о предмете данного акта.

Можно ли просить у суда признать противоправным и отменить такой акт, основываясь на статье 229 Гражданского кодекса?

"ст. 229 Правові наслідки правочину, який вчинено під впливом помилки

1. Якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним."

Или "это другое"?

Відповіді юристів (3)

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Доброго дня.

    Це дійсно зовсім інше. Визнання протиправним та скасування акту локальної чи загальної дії відноситься до адміністративних правовідносин і застосовувати до них цивільні правовідносини в якості підстави протиправності неможливо.

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

    • Дмитрий Клієнт рік тому

      Спасибо за ответ, но юрисдикция не административная, а именно гражданская.

      Нормативно-правой акт - например приказ об увольнении с частного предприятия.

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Наказ підприємства не може бути нормативно-правовим актом.

    Нормати́вно-правови́й а́кт — офіційний письмовий документ, ухвалений уповноваженими на це суб’єктами правотворчості у визначеній формі та за встановленою процедурою, спрямований на встановлення, зміну або скасування норми права.

    Наказ підприємства - це локальний акт трудового права, ці відносини регулюються КЗпП України і не мають відношення до цивільного права, незважаючи на те що розглядаються в порядку цивільного судочинства.

    Я би порадив, все ж таки, звернутися за професійною допомогою, бо оскарження наказу про звільнення має певні особливості.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України