Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня! Хочу зробити приватизацію квартири. Але зараз воєнний час, як зараз проходить ця процедура?
В квартирі прописано 2 людини.
Хочу дізнатись пошагові дії як і що треба робити.
- Які треба документи
- Де брати документи якщо деяких документів немає
- Куди звертатись за документами
- Куди йти з документами для оформленя.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (13)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
НІЯКИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПРИВАТИЗАЦІЇ ЖИТЛА ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ НЕМАЄ.
Приватизація – це перехід майна в приватну власність, тобто процес передачі громадянам України житлових об’єктів з державної власності.
До об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення в гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках.
Норми та порядок передачі державного житлового фонду в приватну власність громадян регулює Закон України "Про приватизацію державного житлового фонду" (далі - Закон) та Житловий кодекс.
Кожен українець має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою одноразової доплатою.
Право на приватизацію квартир (будинків, кімнат) державного житлового фонду з використанням житлових чеків (житлові чеки - це приватизаційні папери, які засвідчують право власника на безоплатне одержання в процесі приватизації частки державного житлового фонду) одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках, кімнатах) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов. Право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають у них.
Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Аби процедура приватизації була безкоштовною, слід врахувати площу житла і кількість зареєстрованих в ньому осіб.
Санітарна норма – 21 кв.м. загальної площі на одну особу та додатково 10 кв.м на сім’ю Приватизація помешкання такої площі відбувається безкоштовно. (Таким чином, сім'я з 2 осіб може безкоштовно приватизувати житло загальною площею 52 кв.м.).
Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно проживають в цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло.
В процесі приватизації беруть участь всі зареєстровані в квартирі мешканці, тому, якщо необхідно оформити житло на одну людину, інші повинні відмовитися. Але такий порядок практично неможливо застосувати до неповнолітніх осіб, які також беруть участь в приватизації. Щоб виключити дитину зі списку учасників, необхідно отримати згоду органів опіки та піклування, а вони її, як правило, виходячи з інтересів дитини, не дадуть. Тому, якщо в квартирі зареєстрована дитина, скоріш за все, що частина нерухомості буде приватизована на неї.
Громадяни України, які постійно проживають в квартирах (будинках) або перебували на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають там. Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою одноразової доплатою.
Як можна приватизувати житло:
Варіант 1. Безоплатна передача громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.
Варіант 2. Продаж надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, які там живуть або перебувають в черзі на поліпшення житлових умов.
Куди звернутися для приватизації:
Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на те органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Які документи необхідні для приватизації:
Відповідно до ч. 1 статті 8 Закону приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний фонд.
Подати документи до органу міської влади можна через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) у вашому населеному пункті.
Вичерпний перелік документів, необхідних для приватизації можна дізнатися на сайті відповідного ЦНАП.
Скільки часу займає процес приватизації.
Відповідно до ст. 8 Закону рішення щодо приватизації має бути винесено не пізніше одного місяця.
Приватизаційне платіжне доручення.
Декілька слів, щодо приватизаційних платіжних доручень для оплати житлових чеків.
Приватизаційне платіжне доручення - це документ, який підтверджує, що громадянин України або особа, яка має на це повноваження, доручає установі банку здійснити переказ належної суми зі свого депозитного рахунку на позабалансовий рахунок відповідного позабюджетного фонду приватизації.
Орган приватизації готує та видає платіжні доручення заявникам на кожного повнолітнього і неповнолітнього члена сім'ї. Платіжне доручення складається з трьох корінців, один з яких повертається заявнику. Оплата за дорученням здійснюється повнолітніми особами особисто і батьками (або законними представниками) за неповнолітніх осіб.
Слід пам’ятати, що платіжне доручення дійсне один місяць, (день виписування не враховується), тому в разі прострочення необхідно звернутися у відділ приватизації за отриманням повторного платіжного доручення.
Юрист, м. Чернігів, 11 років досвіду
Вітаю.
Закон України "Про приватизацію державного житлового фонду":
...
Стаття 8. Організація проведення приватизації та оформлення права власності
1. Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
2. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.
Порядком передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян передбачено
...https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0109-10#Text
18. Громадянин подає до органів приватизації такі документи:
заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;
копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;
копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім’ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);
довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;
технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;
копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;
документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім’ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;
копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);
заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.
Громадяни, які проживають у гуртожитку, крім документів, визначених у цьому пункті, до заяви також додають:
витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність у власності житла;
копію договору найму жилого приміщення та/або копію договору оренди житла;
форму первинної облікової документації № 028/о "Консультаційний висновок спеціаліста" з відміткою про відсутність захворювання на туберкульоз.
За малолітніх та неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновлювачі) або опікуни. Згоду на участь у приватизації дітей батьки (усиновлювачі) або опікуни засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини.
Прийняті документи реєструються органом приватизації в окремому журналі.
Форму журналу реєстрації заяв та прийнятих документів наведено у додатку 3.
{Пункт 18 в редакції Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 114 від 10.05.2018}
19. Довідка про реєстрацію місця проживання видається органом реєстрації відповідно до вимог Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (із змінами).
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Добрий день!
Громадяни України мають право на приватизацію квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках. За результатом приватизації громадянин отримує свідоцтво про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку. Щоб приватизувати житло необхідно звернутися за місцем проживання із заявою та необхідним пакетом документів до уповноважених органів приватизації або до органів місцевого самоврядування через центр надання адміністративних послуг.
Як отримати і що для цього потрібноДе отриматиРайонні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад
Центр надання адміністративних послуг відповідно до місця проживання
Як замовити послугуПодати заяву на отримання послуги заявник може особисто або через законного представника, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом).
Хто може звернутися: фізична особаДокументи, що необхідно надати для отримання послуги:Оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі
Копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним
Копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті)
Копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім’ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо)
Довідка про реєстрацію місця проживання заявника та всіх членів його сім’ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), житловому приміщенні гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі
Технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок
Копія ордера на житлове приміщення або ордера на житлову площу у гуртожитку
Документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім’ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду
Копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації
Заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію
Громадяни, які проживають у гуртожитку також додають: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність у власності житла; копію договору найму жилого приміщення та/або копію договору оренди житла; форму первинної облікової документації № 028/о "Консультаційний висновок спеціаліста" з відміткою про відсутність захворювання на туберкульоз
Умови і випадки наданняПриватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами приватизації, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні, яких знаходиться державний житловий фонд.
Приватизація здійснюється шляхом:
- безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю;
- продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Передача у власність громадян житлових приміщень у гуртожитках здійснюється з одночасною передачею їм у спільну сумісну власність допоміжних приміщень (приміщень загального користування). Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.
Орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян. На підставі вказаного рішення орган приватизації видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах, що належать громадянам на праві приватної (спільної сумісної, спільної часткової) власності.
У свідоцтво про право власності вносяться господарські будівлі (приміщення), які є у користуванні осіб, що приватизують житло, а саме сараї, гаражі, комори і таке інше, які розташовані на прибудинковій території та не є самовільно збудованими. Вказані господарські будівлі (приміщення) передаються у приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Вартість послуг з оформлення документів на право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку оплачується громадянами за розцінками, що встановлюються місцевими органами виконавчої влади.
Результат та способи отримання результатуВидача свідоцтва про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку
Відмова у приватизації та видачі свідоцтва про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку
Отримати результати надання послуги заявник може особисто або через законного представника, поштовим відправленням на вказану при поданні заяви адресу (рекомендованим листом).
Нормативна базаНормативні документи, що регулюють надання послуги:Закон України "Про приватизацію державного житлового фонду" ст. 8
Закон України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" увесь
Постанова КМУ від 08.10.1992 №572 "Про механізм впровадження Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду"
Наказ ЦОВВ від 16.12.2009 №396 "Про затвердження Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян"
При виникненні додаткових питань натискайте кнопку "Звернутися". Буду радий допомогти.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Артеме!
Умови приватизації можуть змінюватися в залежності від ситуації в країні. У воєнний період правила та процедури можуть бути більш обмеженими та складними. Наприклад, в умовах воєнного часу може бути обмежений доступ до документів, які необхідні для приватизації.
Згідно з законодавством України, воєнний стан оголошується на території країни у разі загрози національній безпеці або безпеці громадян. У цьому випадку, уряд може вводити різні обмеження та запроваджувати додаткові процедури для приватизації квартир.
Обмеження доступу до документів. В умовах воєнного часу може бути важко знайти документи, які необхідні для приватизації квартири, такі як договір оренди або купівлі-продажу, свідоцтво про право власності тощо. В такому випадку, слід звернутися до відповідних органів влади, які можуть надати необхідну допомогу та підтримку.
Збільшений ризик шахрайства. В умовах воєнного часу може збільшуватися ризик шахрайства, які можуть використовувати складну ситуацію в країні для отримання неправомірної вигоди. Тому перед приватизацією квартири слід перевірити відповідність документів та використовувати послуги довірених осіб або фахівців.
Згідно статті 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України (пункт 1 статті 1 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" (далі - Закон).
До об'єктів приватизації належать:
Приватизація передбачає безоплатну передачу громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 кв. м загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї (лише громадяни, які постійно проживають в квартирі (будинку) разом з наймачем або за якими зберігається право на житло) та додатково 10 кв. м на сім'ю (пункт 1 статті 3 Закону).
Якщо загальна площа квартири (будинку) перевищує площу, яку має право отримати сім'я наймача безоплатно, наймач здійснює доплату цінними паперами, одержаними для приватизації державних підприємств чи землі, а у разі їх відсутності - грошима. Сума доплат визначається добутком розміру надлишкової загальної площі на вартість одного квадратного метра (пункт 3 статті 5 Закону).
Оплата вартості надлишкової загальної площі приватизованого житла може провадитись громадянами у розстрочку на 10 років за умови внесення первинного внеску в розмірі не менше 10 відсотків суми, що підлягає виплаті. При цьому громадянин дає органу приватизації письмове зобов'язання про погашення суми вартості, що залишається несплаченою (пункт 11 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян (далі - Положення).
Допоміжні приміщення передаються у спільну сумісну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах безоплатно і окремо приватизації не підлягають (пункт 7 Положення).
Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Приватизація здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
За малолітніх та неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновлювачі) або опікуни. Згоду на участь у приватизації дітей батьки (усиновлювачі) або опікуни засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини (пункт 13 Положення).
Орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян та на підставі вказаного рішення орган видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі (пункт 23 Положення).
Свідоцтво про право власності підлягає обов'язковій реєстрації в органі державної реєстрації прав.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Вам необхідно подати відповідну заяву з необхідними документами особисто або шляхом відправлення їх поштою (рекомендованим листом) уповноваженим органам приватизації.
Протягом 30 днів орган приватизації приймає рішення про передачу квартир у Вашу власність. На підставі вказаного рішення орган приватизації видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі квартир.
У свідоцтво про право власності вносяться також господарські будівлі (приміщення), які є у користуванні осіб, що приватизують житло, а саме сараї, гаражі, комори і таке інше, які розташовані на прибудинковій території та не є самовільно збудованими.
Вам потрібно підготувати та подати до органу приватизації такий пакет документів
Залежить від того яких саме документів не вистачає
Оскаржити відмову у приватизації Ви можете в судовому порядку
При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!
Адвокат, 24 роки досвіду
Доброго дня.
Для приватизації квартири необхідно надати наступні документи:
Якщо у Вас відсутні необхідні документи (наприклад копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку), то Вам необхідно звернутись до органу який видавав цей документ (як правило, це місцева рада) за отриманням дублікату документу. Якщо через якісь причини первісні документи, на підставі яких видавався ордер не збереглись то потрібно отримати довідку про це.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня,
Порядок приватизаціїКуди звернутисяПриватизація здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Перелік необхідних документівГромадянин подає до органів приватизації такі документи:
За малолітніх та неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновлювачі) або опікуни. Згоду на участь у приватизації дітей батьки (усиновлювачі) або опікуни засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини (пункт 13 Положення).
Прийняття рішенняОрган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян та на підставі вказаного рішення орган видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі (пункт 23 Положення).
Свідоцтво про право власності підлягає обов'язковій реєстрації в органі державної реєстрації прав.
Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Юрист, м. Київ, 8 років досвіду
Вітаю, порядок приватизації не змінився.
На приватизацію мають право:
Об’єкти, які НЕ підлягають приватизації:
Варіанти приватизації житла:
Варіант 1. Безоплатна передача громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.
Варіант 2. Продаж надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, які мешкають в них або перебувають в черзі на поліпшення житлових умов.
Куди звернутися для приватизації.
Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває державний житловий фонд.
Документи, які необхідно зібрати:
У приватизації може бути відмовлено громадянам, які:
Спори щодо приватизації квартири (будинку), житлового приміщення в гуртожитку вирішуються в порядку цивільного судочинства.
Власник приватизованого житла має право розпорядитися майном на свій розсуд. Він може продати, подарувати, заповісти, здати в оренду, обміняти, закласти, укласти будь-які інші угоди, які не заборонені законом.
Якщо є питання натискайте кнопу звернутися, якщо питання закрито не забувайте про галочку.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків (приватизаційні папери, які одержуються всіма громадянами України і використовуються при приватизації державного житлового фонду) одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію Закону.
Право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитку з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають у них.
Номінальна вартість житлового чеку визначається відновною вартістю наявного державного житлового фонду з урахуванням загального індексу зростання вартості майна - 10, прийнятого для розрахунків в Державній програмі приватизації державного майна (606 млрд. крб. за станом на 1 липня 1992 року), з розрахунку на кожного громадянина України - 12 тис. карбованців. Ця сума підлягає періодичній індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 248 "Про індексацію номінальної вартості житлових чеків".
Порядок приватизації
Куди звернутися
Приватизація здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Перелік необхідних документів
Громадянин подає до органів приватизації такі документи:
заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі (бланк надається в органі приватизації);
копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;
копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім’ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);
довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;
технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;
копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;
документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім’ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;
копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);
заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;
витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність у власності житла (для громадян, які проживають у гуртожитку);
копію договору найму жилого приміщення та/або копію договору оренди житла (для громадян, які проживають у гуртожитку);
форму первинної облікової документації № 028/о "Консультаційний висновок спеціаліста" з відміткою про відсутність захворювання на туберкульоз (для громадян, які проживають у гуртожитку).
За малолітніх та неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновлювачі) або опікуни. Згоду на участь у приватизації дітей батьки (усиновлювачі) або опікуни засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини (пункт 13 Положення).
Прийняття рішення
Орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян та на підставі вказаного рішення орган видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі (пункт 23 Положення).
Свідоцтво про право власності підлягає обов'язковій реєстрації в органі державної реєстрації прав.
Судова практика
Рішення Європейського суду з прав людини від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України"
Рішення Європейського суду з прав людини від 16 травня 2013 року у справі "Максименко та Герасименко проти України"
Ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 березня 2017 року № 752/12075/15-ц (умовою приватизації житла є письмова згода повнолітніх членів сім'ї, а також батьків неповнолітньої дитини, що мешкає в квартирі. За відсутності такої згоди приватизація визнається недійсною)
Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 24 лютого 2021 року у справі № 296/4642/19 за позовом на рішення Корольовського районного суду міста Житомира від 16 вересня 2019 року та постанову Житомирського апеляційного суду від 14 січня 2020 року
Постанова Верховного суду від 12 травня 2021 у справі № 750/2176/17 (оскільки рішення органу місцевого самоврядування на підставі якого спірний гуртожиток було передано в оперативне управління навчальному закладу було скасовано у судовому порядку, тому правових наслідків у вигляді виникнення права оперативного управління гуртожитком вказане рішення для навчального закладу не створило. Отже, відсутні підстави стверджувати, що спірне жиле приміщення не може бути приватизоване, так як гуртожиток знаходиться в оперативному управлінні навчального закладу)
Постанова Верховного Суду від 18 травня 2021 року у справі № 420/6019/19 (ухвалення остаточного рішення, спрямованого на забезпечення права особи на житло, – результат певної правової процедури. Вчинені суб’єктами владних повноважень у межах цієї процедури дії взаємопов’язані, послідовні і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання особою житла. У світлі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов’язковим. При цьому органи місцевого самоврядування – відповідні ради та виконавчі комітети у зазначеній процедурі також мають здійснити певні дії, спрямовані на прийняття відповідного об’єкта нерухомого майна до комунальної власності з подальшою передачею у визначених законом випадках у власність фізичних осіб).
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Дніпро, 12 років досвіду
Вітаю,
ПРИВАТИЗАЦІЯ ЖИТЛА: ПОРЯДОК ТА ВАЖЛИВІ ДЕТАЛІВи все ще не приватизували власне житло? Маєте право зробити це безоплатно, але тільки за певних умов. Про ці умови та про необхідні для процедури документи розповім просто зараз.
В Україні продовжує діяти Закон «Про приватизацію державного житлового фонду». А значить кожен, хто живе у державній квартирі, маєможливість оформити право власності на неї.
Що можна і що неможна приватизувати?
Приватизувати квартиру в Україні можна, якщо це — державне житло, на яке ви маєте ордер. Це означає, що ви є наймачем цієї житлової площі. А особи, які тут мешкають та прописані, вважаються членами родини наймача і також беруть участь у процедурі.
До об’єктів приватизації належать квартири, одноквартирні будинки, кімнати у гуртожитках.Зверніть увагу, що не можна приватизувати:
• квартири-музеї;• кімнати в гуртожитках на території військових поселень, заповідників, ботанічних садів, дендропарків та інших подібних об’єктів;• квартири в аварійному стані, службові, а також ті, що перебувають у Чорнобильській зоні відчуження.
Хто має право на приватизацію?
Громадяни України, які постійно проживають уцих квартирах (будинках), гуртожитках або перебувають на обліку осіб, котрі потребуютьполіпшення житлових умов.
Кожен громадянин має право приватизувати займане ним житло безоплатно, в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою одноразовою доплатою. Що таке «житлові чеки»? Цеприватизаційні папери, що видаються всім громадянам України і використовуються під часприватизації державного житла.
Приватизація житла завжди безоплатна?
При оформленні житла у власність необхідно враховувати його площу та кількість осіб, які братимуть участь у процедурі (тобто всі, хто там прописаний).
Безкоштовно приватизувати житло можна, якщо його загальна площа не перевищує по 21 м2 на орендаря та кожного члена його сім’ї плюс додатково 10 м2 на всіх. Наприклад, у вашій квартирі прописано троє людей. Тоді ви можете безкоштовно приватизувати житло, якщо його загальна площа складає не більше 73 м2 (21х3+10=73).
Якщо ж квартира більша за вказану норму, необхідно доплатити лише за додаткову площу.Наприклад, у вас так само троє прописаних, але площа житла — 87 м2. Тоді сплачувати ви будете тільки за приватизацію 14 «надлишкових» квадратних метрів (87-73=14).
Куди звернутися для приватизації житла?
Приватизація житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою владою. А також органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, в управлінні яких перебуває державний житловий фонд. Якщо ви знаходитесь у Полтаві, потрібно звернутися до Полтавської міської ради, у відділ приватизації.
Документи для приватизації житла:
1. Заява на приватизацію. За дітей до 18 років рішення приймають батьки або піклувальники. Їхнязгода повинна бути оформлена нотаріально (якщо дитині від 14 до 18 років);
2. Копії паспортів усіх прописаних у квартирі осіб (1, 2, 3 сторінки), копії свідоцтв про народження. Оригінали надаються при поданні документів;
3. Копія ідентифікаційного коду;
4. Довідка про склад сім’ї та зайнятих приміщень (видається в центрах надання адміністративних послуг);
5. Технічний паспорт на житло;
6. Копія ордеру про надання житлової площі (якщо змінювався орендар — копія рішення про це)або договору найму житлового приміщення в гуртожитку;
7. Довідка, видана органом приватизації за попереднім місцем проживання (після 1992 року), щодо використання права на приватизацію державного житлового фонду. Якщо місць проживання було декілька, то і кількість довідок має бути відповідна;
8. Довідка про реєстрацію з попередніх місць проживання (з червня 1992 року);
9. Документ, що підтверджує невикористання або залишок житлових чеків за попередніми адресами (видає «Ощадбанк»);
10. Довідка про реєстрацію місця проживання;
11. Копії документів, що підтверджують родинні відносини між членами сім’ї (у разі необхідності);
12. Копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;
13. Заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію.
Кому можуть відмовити у приватизації?
Згідно із законодавством, органи приватизації та органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Перелік таких випадків чітко визначений у законодавстві та є вичерпним. До них належить відсутність в особи права на приватизацію та заборона приватизувати конкретне приміщення.
Зокрема, у приватизації може бути відмовлено громадянам, які:
• повністю використали житлові чеки;• проживають у приміщенні, яке має статус службового;• проживають у гуртожитках менше ніж 5 років без правових підстав;• проживають у гуртожитках, призначених для тимчасового проживання, у зв'язку з навчанням, перенавчанням чи підвищенням кваліфікації у навчальних закладах та у зв'язку з роботою (службою) за контрактом;• мешкають у спеціальних гуртожитках, призначених для тимчасового проживання осіб, які відбували покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі та потребують поліпшення житлових умов, або житлова площа яких тимчасово заселена, або які не мають можливості повернути колишнє жиле приміщення;• потребують медичної допомоги у зв'язку із захворюванням на туберкульоз;• проживають у гуртожитках, що мають статус соціальних на день набрання Законом України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків».
Чи можна оскаржити відмову у приватизації?
Спори щодо приватизації квартири, будинку, житлового приміщення в гуртожитку вирішуються в порядку цивільного судочинства.
Чи можна продати або подарувати приватизоване житло?
Власник приватизованого житла можерозпоряджатися майном на свій розсуд. Він може продати, подарувати, заповісти, здати в оренду, обміняти, закласти, укласти будь-які інші угоди, щоне заборонені законом.
Для співпраці натискайте кнопку звернутися, якщо питання закрито натискайте галочку.
Адвокат, м. Київ, 24 роки досвіду
Доброго дня!
Ніяких перешкод для приватизаціі квартири у вас немає.
Порядок приватизаціі жітлового фонду передбачено Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду»
Орган приватизації приймає рішення про передачу квартири у власність громадян та на підставі вказаного рішення орган видає свідоцтво про право власності.
Для приватизації квартири необхідно надати до органу приватизации наступні документи:
Бажаю успіху, гарного дня!
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Документи:Оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі
Копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним
Копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті)
Копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім’ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо)
Довідка про реєстрацію місця проживання заявника та всіх членів його сім’ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), житловому приміщенні гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі
Технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок
Копія ордера на житлове приміщення або ордера на житлову площу у гуртожитку
Документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім’ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду
Копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації
Заява-згода тимчасово відсутніх членів сім’ї наймача на приватизацію
Громадяни, які проживають у гуртожитку також додають: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність у власності житла; копію договору найму жилого приміщення та/або копію договору оренди житла; форму первинної облікової документації № 028/о "Консультаційний висновок спеціаліста" з відміткою про відсутність захворювання на туберкульоз
Умови і випадки наданняПриватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами приватизації, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні, яких знаходиться державний житловий фонд.
Приватизація здійснюється шляхом:
- безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю;
- продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.
Передача у власність громадян житлових приміщень у гуртожитках здійснюється з одночасною передачею їм у спільну сумісну власність допоміжних приміщень (приміщень загального користування). Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.
Орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян. На підставі вказаного рішення орган приватизації видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах, що належать громадянам на праві приватної (спільної сумісної, спільної часткової) власності.
У свідоцтво про право власності вносяться господарські будівлі (приміщення), які є у користуванні осіб, що приватизують житло, а саме сараї, гаражі, комори і таке інше, які розташовані на прибудинковій території та не є самовільно збудованими. Вказані господарські будівлі (приміщення) передаються у приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
Вартість послуг з оформлення документів на право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку оплачується громадянами за розцінками, що встановлюються місцевими органами виконавчої влади.
ОтриматиРайонні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад
Центр надання адміністративних послуг відповідно до місця проживання
Успіхів
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Артеме!
Приватизація квартири у воєнний час - специфічних особливостей приватизації квартир під час воєнного стану на цей час немає. Єдине виключення – нерухомість на тимчасово окупованій території України. Правила приватизації регламентовані ЗУ "Про приватизацію державного житлового фонду". За приватизацію державного житлового фонду відповідають уповноважені органи, які створені органами місцевого самоврядування.
Приватизація передбачає безоплатну передачу громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 кв. м загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї (лише громадяни, які постійно проживають в квартирі (будинку) разом з наймачем або за якими зберігається право на житло) та додатково 10 кв. м на сім'ю (пункт 1 статті 3 Закону).
Якщо загальна площа квартири (будинку) перевищує площу, яку має право отримати сім'я наймача безоплатно, наймач здійснює доплату цінними паперами, одержаними для приватизації державних підприємств чи землі, а у разі їх відсутності - грошима. Сума доплат визначається добутком розміру надлишкової загальної площі на вартість одного квадратного метра (пункт 3 статті 5 Закону).
Оплата вартості надлишкової загальної площі приватизованого житла може провадитись громадянами у розстрочку на 10 років за умови внесення первинного внеску в розмірі не менше 10 відсотків суми, що підлягає виплаті. При цьому громадянин дає органу приватизації письмове зобов'язання про погашення суми вартості, що залишається несплаченою (пункт 11 Положення).
Допоміжні приміщення передаються у спільну сумісну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах безоплатно і окремо приватизації не підлягають (пункт 7 Положення).
Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Громадянин подає до органів приватизації такі документи:
За малолітніх та неповнолітніх членів сім’ї наймача рішення щодо приватизації житла приймають батьки (усиновлювачі) або опікуни. Згоду на участь у приватизації дітей батьки (усиновлювачі) або опікуни засвідчують своїми підписами у заяві біля прізвища дитини (пункт 13 Положення).
Орган приватизації приймає рішення про передачу квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян та на підставі вказаного рішення орган видає свідоцтво про право власності та реєструє його у спеціальній реєстраційній книзі (пункт 23 Положення).
Свідоцтво про право власності підлягає обов'язковій реєстрації в органі державної реєстрації прав.
Всього найкращого!