Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
В период начала войны я начал перечислять жене каждый месяц деньги на карту. Вернувшись она потребовала развод и покинуть помещение. Снять квартиру мне не на что. Могу ли я потребовать возврата этих денег, перечисляемых с карты на карту?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, це тільки ваші відносини. І вам вирішувати. Але якщо жінка не погодиться вам повернути кошти. Вы не маєте будь яких прав на їх повернення і вимагання. Тому що знаходячись у шлюбі вважається, що всі кошти є спільними.
Для детальної консультації та обміну контактів натискайте кнопку звернутися.
Адвокат, 24 роки досвіду
Доброго дня.
Ні, так як перекази були зроблені Вами добровільно, без укладання будь-яких угод, то витребувати ці гроші назад Ви не зможете. Але якщо вони на сьогодні існують. То вони вважаються спільним майном подружжя і Ви вправі вимагати їх поділу та визнання за Вами права власності на 1/2 частину цих грошових коштів.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Все залежить від того, на якій підставі Ви перераховували дружині гроші, і чи була ця підстава зазначена у банківськіх виписка, як причина перерахування грошей. Якщо спеціально це не було ніяк визначено, то повертати гроші буде крайнє складно. Треба буде доводити, що Ви перераховували гроші саме за квартиру.
Ви маєте право мешкати в цій квартирі аж до можливого розлучення та виселення Вас в судовому порядку.
Порядок розподілу майна при розлученні наступний:
В Україні власність у родині існує в двох правових режимах: спільна сумісна власність подружжя та особиста приватна власність кожного з них. Простіше кажучи, саме спільна власність подружжя підлягає поділу між подружжям зокрема при розлученні.
Якщо звернутися до цивільного законодавства, а саме до статті 368 Цивільного кодексу України - спільна сумісна власність - це власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності, тоді як у спільній частковій власності частки кожного визначені.
У свою чергу стаття 60 Сімейного кодексу України говорить, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить подружжю на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).
Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування та деяких інших винятків, описаних нижче, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Для розуміння чи є майно спільно набутим, ключевими є відповіді на питання: чи купувалося майно під час шлюбу, і чи купувалося за спільні кошти подружжя.
До спільної сумісної власності подружжя належать також доходи: заробітна плата, пенсія, стипендія тощо.
Цікаво, що відповідно до статті 62 Сімейного кодексу України якщо майно дружини, чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових витрат або витрат другого з подружжя, воно у разі спору може бути визнане за рішенням суду об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Важливо! За загальним правилом розпорядження майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності, здійснюється співвласниками виключно за взаємною згодою.
майно, придбане до шлюбу;
майно, набуте за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
майно, набуте за час шлюбу, але за кошти, які належали їй/йому особисто;
житло, набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду";
земельна ділянка, набута під час шлюбу в порядку безоплатної приватизації;
речі індивідуального користування, в тому ж числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
кошти, отримані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй/йому належала, а також кошти отримані як відшкодування завданої їй/йому моральної шкоди;
страхові суми, одержані нею/ним за обов'язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю кожного з них;
премії, нагороди, які вона/він одержали за особисті заслуги. Важливо! Суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він/вона своїми діями (ведення домашнього господарства, виховання дітей тощо) сприяв (ла) її одержанню.
Крім того, відповідно до статті 62 Сімейного кодексу України якщо один із подружжя своєю працею і (або) коштами брав участь в утриманні майна, що належить другому з подружжя, в управлінні цим майном чи догляді за ним, то дохід (приплід, дивіденди), отриманий від цього майна, у разі спору за рішенням суду може бути визнаний об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Розлучення не припиняє права спільної сумісної власності "автоматично". Розпорядження спільним майном, після розлучення, здійснюється за взаємною згодою "колишнього" подружжя.
Поділ спільного майна подружжя може бути здійснено як під час існування шлюбу, так і в процесі його розірвання, а також після розірвання шлюбу. Таким чином, не обов'язково розлучатися, щоб розділити майно. І не обов'язково при розлученні ділити майно.
Важливо! Термін позовної давності на подання позовної заяви про поділ спільно нажитого майна після розлучення встановлено у три роки.
До розлучення позовна давність на подачу такого позову не застосовується.
Нагадаємо, позовна давність це - термін, в межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Поділ майна подружжя може бути здійснено в добровільному або судовому порядку.
Добровільний порядок застосовується, якщо подружжя домовились щодо визначення часток кожного з них у праві на майно, а також дійшли згоди щодо конкретного поділу майна відповідно до цих часток.
Сімейне законодавство встановлює форму тільки для договору про поділ нерухомого майна подружжя.
Так, згідно з частиною другою статті 69 Сімейного кодексу України договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя, повинен бути нотаріально посвідчений.
Стаття 182 Цивільного кодексу України в свою чергу передбачає державну реєстрацію прав на нерухомість і угод з нерухомістю, які поширюються також на операції з участю подружжя.
Щодо форми договору про поділ майна подружжя, об'єктом якого є рухомі речі, сімейне законодавство не встановлює спеціальних вимог.
Це означає, що при з'ясуванні форми цього договору (усна, проста письмова) необхідно керуватися загальними правилами форми угоди, передбачених Цивільним кодексом України (статті 205-208).
Якщо між подружжям виник спір щодо розміру належних їм часток, порядку або способу поділу спільного майна, то добровільний порядок поділу майна змінюється на судовий. Для звернення до суду з цим питанням необхідно скласти позов, де позивачем виступатиме один з подружжя, а відповідачем інший, або спільну заяву подружжя про поділ майна.
Відповідно до частини першої статті 150 Цивільного процесуального кодексу України позов забезпечується зокрема шляхом:
накладення арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать чи які підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього або в інших осіб;
заборони вчиняти певні дії;
встановлення обов'язку вчинити певні дії;
заборони іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі або передавати майно чи виконувати щодо нього інші зобов'язання;
передачі речі, яка є предметом спору, на зберігання іншим особам, які не мають інтересу в результаті вирішення спору.
По-перше, суд може винести рішення про поділ майна в натурі. Такий спосіб застосовується якщо речі можна розділити без втрати їх цільового призначення.
Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними.
Відзначимо, що речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Але відзначимо, що вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна.
По-друге, суд може прийняти рішення про присудження майна одному з подружжя з покладенням на нього обов'язку компенсувати другому з подружжя його вартість його частки у цьому майні.
Розділ майна при розлученні подружжя, що має дітей
Важливо пам'ятати, що діти не набувають право власності на нажите в родині майно, але інтереси дітей враховуються судом при розділі майна подружжя.
Частина друга статті 70 Сімейного кодексу України встановила, що під час розгляду такої категорії справ суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, особливо якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, ухилявся від участі в утриманні дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім'ї.
За рішенням суду частка майна дружини чоловіка також може бути збільшена, якщо з нею/ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітній син або дочка за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
Також відзначимо, що відповідно до абзацу п'ятого пункту 30 Постанови Пленуму ВСУ "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» інтереси неповнолітніх дітей, непрацездатних повнолітніх дочки, сина або другого з подружжя, можуть враховуватися судом при визначенні способу поділу спільного майна в натурі і в тому випадку, якщо суд не відступив від принципу рівності часток.
Таким чином, при здійсненні поділу майна суд враховує не тільки інтереси подружжя, а й дітей. Також, ключовими є обставини з ким проживає дитина (діти), і ступінь участі другого з подружжя в забезпеченні сім'ї.
Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче на них відповім!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Добрый день.
Для подачи искового заявления в суд Вам нужно будет собрать все возможные доказательства того, что человек взял взаймы у Вас деньги и на каких условиях.( расписка , договор , выписки с банка , переписка в вайбере заверенная у нотариуса , записи разговоров где четко указана ФИО , СУММА , период возврата , дата)
Было бы хорошо направить претензию в порядке ст. 530 ЦК Украины заказным письмом с вручением на адрес должника и копию с квитанцией об отправке оставить для суда.
Такими доказательствами могут быть записанные телефонные разговоры, распечатки сообщений. (нотариально удостоверенные , для юридическо факта).При телефонном разговоре называйте данного человека по имени и четко оговаривайте суму, которую ему дали в долг – по содержанию беседы должно быть понятно, когда и сколько Вы давали денег и на каких условиях. Приложите к иску и распечатки с банка с указанием сумы и ФИО получателя средств.
Также Вы перед подачей искового заявления можете подать заявление о мошенничестве в полицию.( ст.190 УК Украины). В самом заявлении точно опишите детали и обстоятельства передачи средств, если есть – укажите свидетелей. Обязательно приложите копии разговоров, переписок и опишите это в тексте. обязательно получите витяг с ЕРДР о регистрации заявления.
Возможно, после проведения допроса данная особа добровольно вернёт Вам деньги, это не редкость.
Враховуючи, що в Україні введено военний стан Указ Президента № 64/2022 заяву про вчинення злочину треба подати засобами електронної пошти на офіційну адресу ГУНП м. Києва.
Вам необхідно звернутись до суду з позовом , "про негайне витребування майна з чужого незаконного володіння" суд встановить місце проживання користувача повідомивши його письмово про відкриття провадження.
Ви отримуєте рішення суду ,органи ДВС ,знаходять Ваше авто , повертають Вам.
Позов подаєте через систему електронного судочинства , та очікуєте призначення суду
https://www.kmu.gov.ua/service/elektronnij-sud, суди розглядають лише невідкладні спроави, процесуальні строки призупинено до завершення воєнного стану
Право вимоги повернення коштів за борговою розпискою підтверджується наявністю у позичальника оригіналу такоі розписки. Відсутність оригіналу зводить таку вимогу нанівець (постанова Верховного Суду від 29.06.2021 у справі #201/11388/17).
Якщо це були прості перекази з картки на картку , то це добровільне ваше рішення і законно набуті жінкою кошти.
Якщо доказів тиску немає щодо вас то підстав для повернення не виникає.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Ч. 3 ст. 368 ЦК України встановлює, що майно, набуте подружжям у шлюбі є їх спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, або законом. Спільна сумісна власність, як різновид права спільної власності виникає з підстав, не заборонених законом. Однак, порядок і умови виникнення спільної сумісної власності подружжя дещо інші, ніж у учасників спільної часткової власності, передбачених ст. 355 Цивільного кодексу України.
ТОМУ ТІ СУМИ, ЩО ВИ ПЕРЕРАХОВУВАЛИ ДРУЖИНІ ПОВЕРНУТИ НЕМОЖЛИВО.
ДО РІШЕННЯ СУДУ ПРО ВАШЕ РОЗЛУЧЕННЯ ТА ВИСЕЛЕННЯ ВАС З КВАРТИРИ, ВИ МОЖЕТЕ ПРОЖИВАТИ В КВАРТИРІ ДРУЖИНИ, КОТРА ЇЙ НАЛЕЖНИТЬ ПО ПРАВУ ОСОБИСТОЇ ВЛАСНОСТІ.
Відповідно до частини першої статті 383 Цивільного кодексу України власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва.
Статтею 405 цього Кодексу встановлено право членів сім'ї власника житла на користування цим житлом.
Так, члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.
Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником.
Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
По суті прописка (реєстрація місця проживання) є тільки штампом у паспорті і права власності не дає.
Відповідно до частини першої статті 383 Цивільного кодексу України власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва.
Статтею 405 цього Кодексу встановлено право членів сім'ї власника житла на користування цим житлом.
Так, члени сім'ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону.
Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником.
Член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
По суті прописка (реєстрація місця проживання) є тільки штампом у паспорті і права власності не дає.
А ОТ ПІСЛЯ РОЗЛУЧЕННЯ, ВИ ПОВИННІ ПОКИНУТИ КВАРТИРУ.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю.
В период начала войны я начал перечислять жене каждый месяц деньги на карту. Вернувшись она потребовала развод и покинуть помещение. Снять квартиру мне не на что. Могу ли я потребовать возврата этих денег, перечисляемых с карты на карту?
Якщо ці кошти Ви перераховували дружині на добровільній основі, на жаль, повернути кошти буде неможливо, хіба що дружина самостійно їх не поверне.
Через суд Ви точно це стягнути не зможете. Що стосується вимог покинути приміщення, про яке приміщення йде мова? Де саме Ви проживаєте?
Всього доброго. Для більш детальної консультації натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 594. Право притримання
1. Кредитор, який правомірно володіє річчю, що підлягає передачі боржникові або особі, вказаній боржником, у разі невиконання ним у строк зобов'язання щодо оплати цієї речі або відшкодування кредиторові пов'язаних з нею витрат та інших збитків має право притримати її у себе до виконання боржником зобов'язання.
2. Притриманням речі можуть забезпечуватись інші вимоги кредитора, якщо інше не встановлено договором або законом...".
---
Доброго дня, пане Олександре! Наведене право притримання є одним із способів забезпечення виконання зобов'язання боржником перед кредитором. Вважаю за правомірне та належне застосувати це право щодо повернення перерахованих Вами їй коштів (принаймні половину цих коштів), а саме: допоки дружина не поверне вам кошти, Ви не звільнете квартири.
Юрист, м. Суми, 12 років досвіду
Вітаю!
Могу ли я потребовать возврата этих денег, перечисляемых с карты на карту? - на жаль, ні. Тому що у даному випадку має місце дарування коштів, а не їх позика у борг. Відповідно до статті 722 ЦК України право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття. Договір дарування належить до безоплатних правочинів, за умовами якого обдаровуваний не має перед дарувальником будь-якого зобов’язання матеріального характеру.
Успіхів!