Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 04 липня 2023, питання №87781 250₴

Как выселить жену из квартиры после развода

Доброго дня! Підкажіть будь ласка чи маю я право виселити колишню дружину із квартири (набута до одруження на підставі свідоцтва на право власності 1/4) якщо вона там прописана з нашою неповнолітньою дочкою. За рішенням суду, дочка залишилась з дружиною та я плачу аліменти. Колишня дружина стверджує що їй немає де жити, в неї є тільки дом в Миколаївській області і це є порушення її прав та дитини. Я не проти дитини, але хочу виселити дружину. Я особисто в квартирі не проживаю, а проживає мій батько, власник квартири (1/4)

Відповіді юристів (7)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    14.4%

    Вітаю!

    З метою зняття дружини з місця реєстрації власник (власники) нерухомого майна мають звернутись до ЦНАПу. Але от щодо дитини у знятті Вам може бути відмовлено, адже для цього потрібно мати згоду матері дитини. До того, наскільки я зрозумів, Ви не проти реєстрації дитини.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1871-20#Text

    Стаття 18. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування)

    1. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:

    1) за заявою про зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування), поданою у паперовій формі такою особою, її законним представником або представником;

    ...

    ТАКИМ ЧИНОМ:

    СПОЧАТКУ СПРОБУЙТЕ ЗВЕРНУТИСЬ ДЛЯ ЗНЯТТЯ З МІСЦЯ РЕЄСТРАЦІЇ КОЛИШНЬОЇ ДРУЖИНИ ДО ЦНАП.

    КОЛИ КОЛИШНЯ ДРУЖИНА БУДЕ ЗНЯТА З МІСЦЯ РЕЄСТРАЦІЇ, ВИ МОЖЕТЕ ВИМАГАТИ ВІД НЕЇ ЗВІЛЬНИТИ ПРИМІЩЕННЯ, У ТОМУ ЧИСЛІ ЗА ДОПОМОГОЮ ПОЛІЦІЇ.

    Всього доброго. Для більш детальної консультації натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Айвазян Юрій Климентійович
    14.4%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Андрію!

    Конституція України у ст. 47 зазначає, що кожен має право на житло і ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

    Ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплює право кожного на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

    Ч. 4-5 ст. 319 Цивільного кодексу України при здійсненні своїх прав та виконанні обов’язків власник зобов’язаний додержуватися моральних засад суспільства. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

    Судова практика містить різне формулювання позовних вимог у таких справах. Найбільш поширені:

    • позов про усунення перешкод у здійсненні права у користуванні та розпорядженні майном та зняття з реєстрації місця проживання особи
    • позов про припинення права користування житловим приміщенням
    • позов про усунення перешкод у розпорядженні майном шляхом припинення права користування житловим приміщенням
    • позов про усунення перешкод у користуванні житловим приміщенням шляхом виселення особи

    Згідно зі ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

    Відповідно до ч. 1-2 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

    Ч. 2 ст. 406 Цивільного кодексу України вказує, що сервітут (право обмеженого користування чужою нерухомістю не пов’язане з позбавленням власника нерухомого майна правомочностей права власності) може бути припинений за рішенням суду на вимогу власника майна за наявності обставин, які мають істотне значення.

    Сучасна судова практика йде шляхом визнання факту припинення родинних відносин обставиною, яка має істотне значення для припинення сервітуту на вимогу власника. Тож після розлучення колишній чоловік чи дружина перестає бути членом сім’ї, відповідно втрачає право на сервітут.

    У такому випадку необхідно подавати позов про примусове виселення з місць постійного проживання. Нормативна база є аналогічною, проте у таких справах мають місце певні особливості, пов’язані з правом на житло. Виселити людину значно складніше ніж визнати особу, яка не проживає у житловому приміщенні, такою, що втратила право користування ним.

    Так, остання судова практика зазначає, що власник має права вимагати усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм жилим приміщенням шляхом усунення перешкод у користуванні власністю, виселення та у разі необхідності, зняття особи з реєстраційного обліку, проте це право залежить від вирішення питання про право користування такої особи жилим приміщенням відповідно до норм житлового та цивільного законодавства.

    Верховний Суд України у постанові від 24 січня 2019 року у справі № 757/7180/15-ц вказав: «Виселення особи з житла без надання іншого житлового приміщення можливе за умов, що таке втручання у право особи на повагу до житла передбачене законом, переслідує легітимну мету, визначену у ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та є необхідним у демократичному суспільстві. Відповідність останньому критерію визначається з урахуванням того, чи існує нагальна суспільна необхідність для застосування такого обмеження права на повагу до житла та чи буде втручання у це право пропорційним переслідуваній легітимній меті».

    Тому у даній категорії справ особливу увагу необхідно приділити доказам реальних перешкод у користуванні житловим приміщенням. Зокрема, серед доказів можуть бути:

    • документи, що підтверджують розірвання шлюбу
    • докази несплати комунальних послуг колишнім членом сім’ї
    • звернення до правоохоронних органів
    • показання свідків
    • докази домашнього насилля, якщо таке має місце
    ЯК ВИПИСАТИ З КВАРТИРИ КОЛИШНЬОГО ЧЛЕНА СІМ’Ї?

    Для цього потрібно звернутися до Центру надання адміністративних послуг із такими документами:

    • заявою про зняття з реєстрації місця проживання колишнього члена сім’ї
    • судовим рішенням про позбавлення права користування житловим приміщенням чи виселення
    • паспортом

    Рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи приймається органом реєстрації у день звернення особи або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг.

    Європейський суд з прав людини в одному із рішень визначив житло як поняття, що не обмежується приміщенням, в якому особа проживає на законних підставах або яке було у законному порядку встановлено, а залежить від фактичних обставин, а саме існування достатніх і тривалих зв’язків з конкретним місцем. Втрата житла будь-якою особою, на думку Європейського суду з прав людини, є крайньою формою втручання у право на житло.

    Втім, найпростішим та найшвидшим варіантом дії у таких справах є мирні домовленості з колишнім членом сім’ї. Якщо ж вони не діють, закон пропонує юридичні механізми вирішення проблеми проживання та реєстрації колишніх членів сім’ї в житлових приміщеннях, які є досить дієвими та ефективними.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче допоможу!

    Дерій Владислав Олегович
    14.4%

    Доброго дня!

    Щоб зняти колишню дружину із зареєстрованого місця проживання – Вам та іншим співвласникам квартири необхідно звернутись до ЦНАПу із заявою , паспортом та документами підтверджуючими право власності на квартиру. До суду звертатись не потрібно. Але зняття дитини з місця реєстрації , лише за Вашою заявою до ЦНАПу, не здійснюється.

    Згідно п.2 ч.1 ст. 18. ЗУ «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні»

    Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:

    за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них.

    Згідно ч.2 ст. 18 даного Закону.Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини не здійснюється за заявою власника житла, якщо власником такого житла є один із батьків або інших законних представників дитини.

    Згідно ч.3 ст. 18 даного Закону. Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) особи за заявою співвласника житла в порядку, передбаченому пунктом 2 частини першої цієї статті, здійснюється за згодою іншого співвласника житла, яка надається особисто або через представника.

    Згідно ч.7 ст. 18 даного Закону Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком від 14 до 18 років здійснюється за згодою її батьків або інших законних представників чи одного з них, крім випадку, передбаченого статтею 15 цього Закону.

    Отже, Ви маєте право зняти з місця реєстрації колишню дружину без її згоди, але так як Ви являєтесь власником лише 1\4 квартири, Вам потрібно отримати нотаріальну згоду інших співвласників або Ви разом з іншими співвласниками (або з їх представниками, які діють на підставі довіреності) звернетесь до ЦНАПу. З собою потрібно мати паспорт та документ, що підтверджує право власності на квартиру. Але зняття дитини з місця реєстрації , лише за Вашою заявою до ЦНАПу, не здійснюється, потрібна також згода матері дитини.

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!

    Карпенко Андрій Володимирович
    14.4%

    Вітаю!

    Донедавна, зняти особу з реєстрації можна було лише у судовому порядку, якщо особа добровільно не погодилась самостійно подати відповідну заяву.

    Революційні зміни в питанні зняття особи із зареєстрованого місця проживання відбулися з набранням чинності Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» . Цей нормативно-правовий акт набув чинності 1 грудня 2021 року, але фактична його реалізація була неможлива до затвердження підзаконних актів Кабінетом Міністрів України. Тому, 7 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» (далі – Порядок) , якою було затверджено Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), а також деякі інші акти, необхідні для реалізації вказаного закону.

    Підстави та перелік необхідних документів для надання послуги.

    Відповідно до п. 61 Порядку зняття з реєстрації місця проживання (перебування) здійснюється за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано в житлі, що належить власнику на підставі права власності, до якої додається:

    • документ, що посвідчує особу;
    • документ, що підтверджує право власності на житло, в якому задекларовано чи зареєстровано місце проживання особи, що знімається.

    Куди звернутися.

    Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.

    Вартість адміністративної послуги.

    За послугу щодо зняття з задекларованого/зареєстрованого місця проживання заявник сплачує адміністративний збір у розмірі 1,5 відсотка прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2023 році адміністративний збір складає 40,26 грн.).

    У разі зняття із зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла більше однієї особи до органу реєстрації подаються заява та документ або відомості, що підтверджують сплату адміністративного збору, окремо щодо кожної особи.

    Строки розгляду питання.

    Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання в електронній формі здійснюється в день подання документів або не пізніше наступного робочого дня у разі їх надходження після закінчення робочого часу органу реєстрації (пункт 67 Порядку).

    Заява:

    Додаток 6до Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування)

    ДИТИНУ З РЕЄСТРАЦІЇ НЕ ЗНІМАЙТЕ.

    А ОТ ЯК ВИ ФІЗИЧНО БУДЕТЕ ВИСЕЛЯТИ КОЛИШНЮ ДРУЖИНУ - ЦЕ ПИТАННЯ...

    Крикун Сергій  Павлович
    14.4%
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України " Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1871-20#n33):

    " Стаття 5. Загальні вимоги до декларування та реєстрації місця проживання (перебування) особи...

    2. Батьки або інші законні представники зобов’язані задекларувати або зареєструвати місце проживання (перебування) новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.

    3. Задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) дитини віком до 10 років є задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) її батьків або інших законних представників чи одного з них, з яким проживає дитина, за згодою іншого з батьків або законних представників.

    4. Задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) дитини віком від 10 до 14 років є задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) її батьків або інших законних представників чи одного з них, з яким проживає дитина, за згодою іншого з батьків або законних представників, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує стосовно дитини функції опікуна...

    Стаття 18. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування)

    1. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється:...

    2) за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них...".

    Закон України "Про охорону дитинства" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2402-14#n203):

    " Стаття 18. Право дитини на житло...

    Діти - члени сім’ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.".

    ---

    Доброго дня, пані Анно та пане Андрію! Як вбачається, питання складене від імені пана Андрія, тому відповідь буде в цьому контексті, щодо його особи. По-перше, незрозуміло з власником(и) квартири: хто є власником 1/4 квартири - батько чи Андрій; чи є Андрій власником квартири; чи зареєстрований Андрій у квартирі. По-друге, власники квартири (спільною заявою) мають право зняти з реєстрації колишню дружину подання заяви до органу реєстрації або ЦНАП. Але, при тому, дитина підлягає до зняття з реєстрації разом дружиною (матір'ю), якщо батько (Андрій) не зареєстрований у квартирі. По-третє, дитина має бути зареєстрована хоча б з одним з батьків. По-четверте, якщо Андрій є власником 1/4 квартири, то дитина має право користування квартирою.

    Гончаренко Константин
    14.4%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    . Спрощено процедуру зняття з зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування).

    Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) відбувається шляхом звернення до органу реєстрації або через центр надання адміністративних послуг за місцем задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) з наступних підстав:

    1) за заявою самої особи про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування);

    2) за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності. У разі подання власником житла заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така дитина підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) разом із її батьками або іншими законними представниками чи одним із них. Якщо в житлі декілька співвласників – всі вони подають згоду на зняття з місця проживання/перебування конкретної особи. Тобто законом вводиться можливість зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) за заявою власника житла приватної форми власності без згоди такої особи, в тому числі дитини, разом з батьками, які не є власниками.

    Разом з цим, слід очікувати, що зазначені зміни можуть вплинути на спори, що виникають під час спадкування, а також інші спірні ситуації, пов’язані з нерухомим майном.

    Крім того, змінами передбачено, що у разі якщо місце проживання (перебування) особи було задекларовано або зареєстровано на підставі договору оренди, виключення з реєстру територіальної громади інформації про задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) особи за заявою власника (співвласників) житла здійснюється лише після закінчення строку дії договору оренди або його дострокового розірвання чи визнання його нікчемним.

    Ви можете це зробити звернувшись з відповідною заявою до ЦНАП

    https://diia.gov.ua/services/znyattya-iz-zareyestrovanogo-miscya-prozhivannya

    https://guide.diia.gov.ua/view/deklaruvannia-mists...

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Савченко Олександр
    13.6%
    Савченко Олександр рік тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня!

    Підкажіть будь ласка чи маю я право виселити колишню дружину із квартири (набута до одруження на підставі свідоцтва на право власності 1/4) якщо вона там прописана з нашою неповнолітньою дочкою. - так, маєте. Однак, без звернення до суду зробити це не вдасться. На жаль, це підтверджується на практиці. Тобто, якщо звернутися відразу в ЦНАП, то він дасть відмову у знятті з реєстрації місця проживання колишньої дружини через те, що там також прописана ваша спільна неповнолітня дитина. Посилатися будуть на ч.2 ст.18 ЗУ "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1871-20#Text):

    "Стаття 18. Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування)

    2. Зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини не здійснюється за заявою власника житла, якщо власником такого житла є один із батьків або інших законних представників дитини.".

    Можу підготувати для Вас відповідну позовну заяву, нещодавно готував таку для свого клієнта.

    Якщо буде потрібна моя допомога, пишіть на пошту mailmessage@ukr.net

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024