Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
24 июля подала заявку на перенос крана в ванной. Не дождавшись исполнения работы, наняла постороннего человека и при врезке в общую систему лопнула ржавая труба. Чем мне это грозит?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Тетяна!
Питання технічного обслуговування жилих будинків регулюються Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року N 76 (далі - Правила).
Згідно термінів, які прийняті в цих Правилах
"Переобладнання - улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів".
Згідно пункту 2.3.7. Правил
"Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачання, водовідведення і зливової каналізації та витрати на виконання цих робіт здійснюються відповідно до законодавства".
А у відповідності з пунктом 2.3.6.
"Заявки на несправність інженерного обладнання або конструкцій повинні розглядатися в день їх надходження. У тих випадках, коли для усунення несправностей необхідний тривалий час, потрібно письмово повідомити заявника про прийняті рішення із зазначенням строку виконання робіт. При цьому термін виконання робіт повторно не продовжується. Неусунення несправностей в установлений термін є невиконанням робіт. Заявки, пов'язані з забезпеченням безпеки проживання, усуваються в терміновому порядку.".
Щодо відповідальності при самовільному ремонті систем загального користування без належного дозволу та неуповноваженими на те особами у Правилах зазначається:
"1.4.4. Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.
Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.
"Пункт 1.4.5. Для одержання дозволу на переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень їх власник або уповноважена ним особа, наймач (орендар) приміщення за згодою його власника подають до органу місцевого самоврядування заяву про надання дозволу на переобладнання або перепланування та, у разі необхідності, можуть подаватися такі документи:
- копія свідоцтва на право власності або договору найму (оренди) приміщення;
- копія поповерхових планів, завірених в установленому порядку;
- проект переобладнання або перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, погоджений в установленому порядку;
- згода власників, співвласників (наймачів) або уповноважених ними осіб на переобладнання та перепланування приміщень, що перебувають у їх спільній власності.
Пункт 1.4.6. Власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
У разі, якщо самовільне перепланування або переобладнання приводить до погіршення технічного стану жилого будинку в цілому та порушуються права інших споживачів, зазначені роботи виконуються виконавцем послуг, питання відшкодування вартості цих робіт власником, наймачем (орендарем) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення вирішується у судовому порядку.".
ВИСНОВОК:
Отже у разі пошкодження системи водопостачання та нанесення тим певної матеріальної шкоди іншим власникам багатоквартирного будинку, Ви нестимете лише цивільно-правову відповідальність у межах згаданої шкоди. При тому обов'язково повинен бути складений акт за участю управляючої компанії багатоповерхового будинку чи ЖЕКу, Вас та потерпілої сторони (якщо шкода нанесена також іншим мешканцям будинку). На підставі такого акту вираховуються збитки на усунення технічних проблем, які були зроблені несанкціонованим втручання у систему загального водопостачання.
Аби не допускати до судового рішення цього питання, рекомендую Вам вирішити його мирним шляхом. Якщо, звичайно, Ви погоджуєтесь із розміром шкоди.
Якщо ж шкоди іншим власникам нанесено не було Вам достатньо просто оплатити витрати ремонту загальної системи водопостачання будинку, який буде виконано уповноваженими працівниками ОСББ чи ЖЕКу.
Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче на них відповім.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Якщо Ви самостійно усунули проблему - ніякої відповідальності не буде.
Якщо при ремонті Ви заподіяли майнову шкоду сусідам - на Вас може бути складено Акт про залиття квартири, і Вам доведеться відстоювати власні інтереси в судовому порядку.
На даний час адміністративна відповідальність передбачена лише за порушення вимог щодо комерційного обліку теплової енергії, гарячої та питної води (стаття 103-3 КУпАП), але у Вашому випадку вона не застосовується.
При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Якщо це вплинуло на сусідів , вони мають право спільно з обслуговуючою компанією скласти акт про затоплення і вимагати відшкодування у суді.
відповідальність передбачена лише за порушення вимог щодо комерційного обліку теплової енергії, гарячої та питної води (стаття 103-3 КУпАП), до 117 грн , але це не ваше питання.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Цивільний кодекс України(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 1166. Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду
1. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини..."
КУпАП (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n655):
"Стаття 103-1. Порушення правил користування енергією, водою чи газом
Самовільне використання з корисливою метою електричної, теплової енергії, гарячої чи питної води без приладів обліку, результати вимірювання яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків (якщо використання приладів обліку обов’язкове), або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, а так само інші порушення правил користування електричною, тепловою енергією, гарячою чи питною водою, а також самовільне використання з корисливою метою газу, порушення правил користування газом у побуті, що не завдало значної шкоди, -
тягнуть за собою попередження або накладення штрафу на громадян від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб від тридцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".
Кримінальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n1284):
"Стаття 188-1. Викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання
1. Викрадення гарячої або питної води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання без приладів обліку, результати вимірювання яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків (якщо використання приладів обліку обов’язкове), або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, якщо такими діями завдано значної шкоди, -
карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони завдали шкоду у великих розмірах, -
караються позбавленням волі на строк до трьох років.
Примітка. Шкода, передбачена цією статтею, визнається значною, якщо вона в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а у великих розмірах - якщо вона в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.".
Податковий кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#Text):
"РОЗДІЛ XX. ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
Підрозділ 1. Особливості справляння податку на доходи фізичних осіб...
5. Якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року...";
"Стаття 169. Перерахунок податку та податкові соціальні пільги
169.1. Перелік податкових соціальних пільг...
169.1.1. у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку;..".
---
Доброго дня, пані Тетяно! Розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023р. складає 2684 грн. (https://index.minfin.com.ua/ua/labour/wagemin/). Тобто, значна шкода буде складати: 2684/2 х 100 =134200 грн. Залежно від цього, а також від наміру служби водоканалу на відшклодування шкоди самовільною врізкою до системи водопостачання може залежати рівень Вашої відповідальності (цивільної, адміністративної чи кримінальної).