Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 13 серпня 2023, питання №89978 150₴

Як правильно написати розписку про повернення боргу по частинам, за автомобіль?

У мене була колишня дівчина, ми з нею не були у шлюбі, ми збирали гроші на машину і на ці загальні гроші, купили машину, машина зареєстрована на мене, власник - я
Тепер ми з нею розійшлися, вона хоче щоб я їй віддав борг у доларах, бо купували ми машину на той час у доларах, і курс був трохи інший
По факту немає ніяких документів що ми з нею були в якомусь шлюбі, або машину купляли на двох за загальні кошти, про це знають тільки мої і її рідні
Я їй гроші віддам, я нікуди не тікаю, я просто хочу створити якийсь документ щоб убезпечити себе, та який буде підтверджувати те, що ці декілька тисяч доларів я їй віддав дійсно, щоб не було такого що я віддам їй борг без ніяких документів, а потім вона піде чи в суд десь чи в поліцію і скаже що ось він мені повинен, але він мені по факту нічого не віддав, щоб я їй ці декілька тисяч не віддавав знову

Відповіді юристів (8)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, вам треба підписати нотаріально завірену розписку. Можу допомогти з її складання.

    Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Айвазян Юрій Климентійович
    33.3%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Владе!

    Якщо підійти до цього питання формально, то за відсутністю будь яких доказів (а так воно наразі виглядає!) дівчині буде доволі складно довести, що вона вкладала в купівлю цього авто якісь власні кошти. Втім, якщо Ви хочете цей факт зафіксувати юридично, то я би порадив Вам підписати з нею договір позики, в якому передбачити всі бажані до виконання умови, в тому числі, повернення боргу частинами. Бо сума, скорше за все, значна.

    Відповідно до ч.1 ст. 1047 ЦК України договір позики укладається як в усній так, і в письмовій формі. В Цивільному кодексі України зазначено, що договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.

    Згідно статті 1047 Цивільного Кодексу України, якщо сума коштів є не досить значною та не перевищує у десять разів встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян (ця сума становить 170 грн.), а договір укладається між фізичними особами, то договір можна укласти в усній формі, а факт укладення підтвердити розпискою позичальника, яка посвідчує передання позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей. ()

    Якщо сума, яка надається в борг є значною, та перевищує у десять разів встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян договір позики доцільно укладати у письмовій формі. Відповідно до частини 2 статті 1047 Цивільного Кодексу України:

    «на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей»

    Закон не вимагає нотаріального посвідчення договору позики, проте за домовленістю сторін чи на вимогу однієї з сторін, договір може бути нотаріально посвідчений.

    Згідно ч. 2 ст. 1047 ЦКУ на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

    Отже, за загальним правилом, розписка є достатнім документом, аби укласти договір позики і в майбутньому мати можливість повернути отримані кошти. Наявність оригіналу розписки у тієї чи іншої сторони є підтвердженням наявності боргу або факту виконання зобов’язання за договором позики (якщо оригінал розписки у позичальника, то вважається, що позикодавець отримав кошти і повернув її позичальнику).

    Виникнуть додаткові питання чи бажання отримати зразок договору позики, зверніться до мене персонально, натиснувши кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче Вам допоможу!

    Дерій Владислав Олегович
    23.3%

    Доброго дня!

    Якщо кошти були отримані готівкою за усною домовленістю та ніде не зафіксовано факт передачі (договір, розписка, банківський переказ) - то в суді дівчині буде складно відсудити кошти.

    Якщо Ви бажаєте самостійно з нею розрахуватись - поверніть їй кошти коли забажаєте, але складіть відповідний договір про позику, або написшіть розписку.

    Національна валюта в Україні - гривня. Вам потрібно повернути кошти дівчини, які вона вклала в гривневому еквіваленті на момент купівлі авто.

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!

    Гончаренко Константин
    23.3%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    При оформленні боргової розписки потрібно дотриматися 2 основних правил:

    1. Розписка має містити всі необхідні данні, а саме:

    – прізвище, ім’я, по-батькові, паспортні дані (серію, дату видачі паспорта) та адресу позикодавця і позичальника;

    – опис майна, передання якого засвідчує ця розписка. Якщо позикодавець передає грошові кошти, то потрібно вказувати їх точну суму цифрами і прописом. При цьому суму позики можна передавати як в гривнях, так і в іноземній валюті. Якщо ж передаються не грошові кошти, а інше (рухоме) майно, то необхідно його детально описати;

    – розписка повинна однозначно підтверджувати факт отримання грошей позичальником і найважливіше – повинна містити умову про передання грошей, або іншого майна, в борг із зобов’язанням їх повернення.

    У разі відсутності цієї умови, суд відмовить у примусовому поверненні переданого майна!При цьому можна в цій же розписці встановити строк такого повернення, або зазначити, що днем повернення переданого майна є день вимоги такого повернення позикодавцем (доцільно одразу визначити яким чином буде здійснюватись така вимога). Якщо ж такий строк встановлено не буде, то передане майно буде повертатись у порядку, передбаченому у частині 1 статті 1049 ЦК України, відповідно до якої якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом 30 днів від дня пред’явлення позикодавцем вимоги про повернення позики;

    – підпис позичальника і дату складення розписки.

    2. Бажано, щоб текст боргової розписки був написаний особисто позичальником. Це потрібно для можливості проведення судово-почеркознавчої експертизи тексту розписки на підтвердження написання її позичальником. Адже нерідко трапляються випадки, коли позичальники нечітко ставлять підпис або навмисне змінюють його, а після заперечують, що підписували цей документ.

    Тому не буде зайвою також і фіксація факту написання (підписання) боргової розписки на відео.

    Зразок розписки:

    Я, Іванов Іван Іванович, 01 грудня 1985 року народження, що проживає за адресою: м. Херсон, вул. Іллі Кулика, 29, кв. 12 (паспорт МО № 123456, виданий Суворовським РВ УМВС в Херсонській області 07.12.2012 року), даю цю розписку Петрову Петру Петровичу, 01 вересня 1985 року народження, який проживає за адресою: м. Херсон, вул. Ушакова, 22, кв. 35 (паспорт МО № 123456, виданий Суворовським РВ УМВС в Херсонській області 23.08.2009 року) про те, що я отримав від нього в борг грошову суму в розмірі 40 000 гривень (сорок тисяч гривень) готівкою. Зобов’язуюсь повернути першу частину у розмірі 20 тис грн в строк до 31 травня 2018 року. залишок у розмірі 20 тис грн у строк до 1 січня 2019 року на рахунок № 87666555 у АТ Ощадбанк Петрова Петра Петровича

    Розписка написана мною власноручно 15 квітня 2014 року.

    Іванов І.І. ___

    (підпис)

    підлягає нотаріальному посвідченню

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю, Владе!

    Я їй гроші віддам, я нікуди не тікаю, я просто хочу створити якийсь документ щоб убезпечити себе, та який буде підтверджувати те, що ці декілька тисяч доларів я їй віддав дійсно, щоб не було такого що я віддам їй борг без ніяких документів, а потім вона піде чи в суд десь чи в поліцію і скаже що ось він мені повинен, але він мені по факту нічого не віддав, щоб я їй ці декілька тисяч не віддавав знову

    Це буде по-чоловічому, що Ви повернете їй кошти. Так, теоретично Ви маєте право нічого не повертати і довести факт її участі у купівлі автомобіля вона може тільки в судовому порядку. Однак все ж це був би дуже негідний вчинок.

    Вам потрібно з'явитись вдвох до нотаріуса, який оформить від її імені заяву про те, що вона отримує від Вас певну суму коштів, яку внесла як свою частку у купівлі автомобіля. Також додати треба те, що будь-яких претензій ні по автомобілю, ні по іншим покупкам вона не має.

    Це буде цілком чинна заява, яку завірить нотаріус. Готовий допомогти Вам із текстом.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Богачевська Ольга Дмитрівна
    Богачевська Ольга Дмитрівна рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду

    Доброго дня.

    Боргова розписка оформляється та має містити наступну інформацію:

    • Дата та місце (місто, село) написання;
    • Паспортні дані Боржника та Позикодавець;
    • Умови на яких Боржник отримав гроші;
    • Строки повернення Позикодавцю;
    • Зобов’язання за якими Боржник має повернути гроші (строки).

    При відсутності підпису Боржника робить розписку НЕДІЙСНОЮ. Підписуючи, Боржник повинен розшифрувати підпис тобто зазначивши своє ПІБ повністю.

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Сімейний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/2947-14#n375):

    "Стаття 74. Право на майно жінки та чоловіка, які проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі

    1. Якщо жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

    2. На майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу.";

    "Стаття 69. Право подружжя на поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя

    1. Дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

    2. Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.

    Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений.".

    ---

    Доброго дня, пане Владиславе! Належним, як вважаю, буде укладення між вами нотаріального посвідчченого договору про поділ спільно нажитого майна, за яким, як вбачається, авто залишається за Вами, а Ви відшкодовуєте половину його вартості на умовах договору; в том числі, еквівалетно до курсу інозменої валюти, в тому числі, у розстрочку, з викладенням черговості та сум платежів.

    Турчин Ярослав Олександрович

    Вітаю Владиславе!

    Відповідно до останньої судової практики Верховного Суду - укладення і виконання договірних зобов'язань в іноземній валюті, зокрема позики, НЕ СУПЕРЕЧИТЬ чинному законодавству!

    Відповідно до ст. 1049 Цивільного кодексу України, належним виконанням зобов'язання з боку позичальника є повернення коштів у строки, у розмірі й саме в тій валюті, яку визначено договором позики, а не у всіх випадках і безумовно в національній валюті України.

    Див. Постанова Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року № 14-446цс18 (справа № 373/2054/16).

    По ситуації.

    1. Наразі не раджу писати розписку чи будь-які інший документ від вашого імені щодо того, що ви брали у борг гроші на авто! Ви не знаєте який курс валюти буде завтра і чи зможете ви витягнути його. Ніхто з нас не знає цього. При цьому знаходження розписки у іншої сторони не дає вам змоги в разі чого довести, що ви цю розписку писали і вона стосується саме авто.

    2. За бажання, в момент повернення коштів вашій колишній дівчині - ви можете попросити написати її розписку у простій письмовій формі про отримання від вас грошей, приклавши до неї фотокопію її паспорта громадянина України (сторінка з фото та з реєстрацією) або ID-картки.

    3. Якщо плануєте віддавати кошти за авто не зараз, а потім - дійсно краще укласти договір позики в письмовій формі і подсвідчити свої підписи у нотаріальному порядку.

    РОЗПИСКА

    Я, прізвище, ім'я, по батькові (повністю), дата народження, реєстраційний номер облікової картки платник податків (РНОКПП - ___), адреса реєстрації місця проживання - (область, місто / село, вулиця, будинок №), отримала від позичальника: Ваше прізвище, ім'я, по батькові (повністю), дата народження, реєстраційний номер облікової картки платник податків (РНОКПП - ___), адреса реєстрації місця проживання - (область, місто / село, вулиця, будинок №) грошові кошти в сумі (цифрами та прописом сума) доларів США на виконання боргового зобов'зання від ХХ.ХХ.20ХХ року (бажано дата придбання авто) у грошовій формі переді мною. Своє зобов'язання позичальник виконав вчасно (увизначений строк), в повному обсязі та належним чином. Будь-яких претензій до позичальника не маю.

    Дата (підпис) прізвище та ініціали прописом.

    Такого документу буде достатньо для зняття будь-яких питань до Вас. Розписку краще написати від руки... При бажанні можна вказати, що розписка написана в присутності 2-х свідків, вказавши їх прізвища, імена та по батькові й дати народження (не обов'язково).

    Як я розумію, ви переживаєте, щоб ваша колишня дівчина не звернулася до суду й не визнала ваші взаємовідносини проживанням у незареєстрованому шлюбі з правовими наслідками, визначеними ст. 74 Сімейного кодексу України, а саме визнання авто - спільною сумісною власністю.

    При виникненні додаткових питань натискайте на зелену кнопку "Звернутися".

    Позитивного вирішення ситуації та гарного дня!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024