Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 20 серпня 2023, питання №90419 150₴

Можно ли защитить пенсионерку живущую в чужой квартире

Ситуация:
Свекровь , много лет назад отдала деньги с продажи своей квартиры сыну с невесткой и пошла жить в квартиру невестки.
Молодые взяли в кредит трех комнатн квартиру и по прошествию 20 лет еще не могут ее выплатить,они развелись и невестка со взросдым сыном не хотят оплачиватьквартиру в которой живут.
Невестка теперь хочет выгнать свекровь из своей квартиры.
В которой та в 75 лет свои , прожила там лет 15.
Пенсионерка может оказаться бездомной.
Как ее защитить?
Документов передачи денег не было(
"Отдала детям"

Відповіді юристів (7)

    Дерій Владислав Олегович
    33.3%

    Доброго дня!

    Згідно частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    Аліменти на утримання батьків можуть виплачуватись:

    • у добровільному порядку; (вважається, що повнолітні діти виконують свої обов’язки щодо утримання непрацездатних батьків добровільно або можуть за бажанням укласти договір про сплату аліментів на батьків.)
    • у судовому порядку (примусово). (У випадку якщо повнолітні дочка, син не надають матеріальну допомогу добровільно батьки мають право звернутися до суду.)

    Якщо свекруха проживає у квартирі, які подружжя придбало у шлюбі - то її син має право власності на половину квартири. Їй потрібно звернутися до сина за допомогою у вирішенні спірних питань з її колишньою невісткою.

    Якщо квартира належить лише невістці (придбана до шлюбу, подарована, успадкована, тощо) - вона в праві розпоряджатися нею на власний розсуд і може виписати осіб, що проживають з нею, без їх згоди.

    Отже, якщо у свекрухи є конфлікт з невісткою - нехай звернеться до сина, щоб допоміг урегулювати дане питання. Якщо син добровільно не захоче нічим допомагати - необхідно в судовому порядку зобов'язати сина матеріально утримувати матір.

    У разі виникнення додаткових питань, звертайтесь! Всього доброго!

    Айвазян Юрій Климентійович
    33.3%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Ірина!

    З квартирою, яку фактично оплатила свекруха, треба подумати. Спробувати довести, що вона була куплена за згадані гроші можна. Проте, з іншого боку, це може зіграти свою вирішальну роль у суді, якщо невістка спробує виселити свекруху в примусовому порядку оскільки це можна зробити тільки шляхомм подання позову до суду, і ні як інакше!

    Відповідно до статті 47 Конституції України, ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Примусове виселення розглядається як крайній захід, котрий підлягає застосуванню тільки у випадках і в порядку, прямо передбачених законом.

    Житлове законодавство встановлює 3 види виселення:

    з наданням іншого благоустроєного житлового приміщення;

    • з наданням іншого приміщення;

    • без надання іншого приміщення.

    Процедура законного виселення чітко встановлена законодавством. Відповідно до статті 109 Житлового кодексу, виселення із займаного жилого приміщення допускається з підстав, установлених законом. Виселення проводиться добровільно або в судовому порядку.

    Допускається виселення в адміністративному порядку з санкції прокурора лише осіб, які самоправно зайняли жиле приміщення або проживають у будинках, що загрожують обвалом.

    Згідно абзацу 2 ст.109 Житлового кодексу України, громадянам, яких виселяють з жилих приміщень, одночасно надається інше постійне жиле приміщення, за винятком виселення громадян при зверненні стягнення на жилі приміщення, що були придбані ними за рахунок кредиту (позики) банку чи іншої особи, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного жилого приміщення. Постійне жиле приміщення, що надається особі, яку виселяють, повинно бути зазначено в рішенні суду.

    ТАК ЩО ШАНС ПОБОРОТИСЯ ЗА ЖИТЛО, НА ЯКЕ ЦЯ БІДНА СТАРА ЛЮДИНА МАЄ ПОВНЕ МОРАЛЬНЕ, А, СКОРШЕ ЗА ВСЕ, І ЮРИДИЧНЕ ПРАВО В НЕЇ Є, І РЕАЛІЗУВАТИ ЙОГО Я МІГ БИ ЇЙ ДОПОМОГТИ, ПРИНАЙМНІ, У ВИГЛЯДІ ПРЕДМЕТНОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ З ЦЬОГО ПИТАННЯ!

    В той же час свекруха, як мати свого сина має право подати в суд на стягнення з нього аліментів. У свої 75 років вона цілком заслуговує на це право!

    Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України.Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    Обов`язок повнолітніх дітей утримувати батьків чинним законодавством не пов`язується з працездатністю дітей і їх можливістю надавати батькам матеріальну допомогу та виникає на підставі сукупності наступних умов:

    • походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв`язків (зокрема, усиновлення);
    • непрацездатність матері, батька (тобто вони є особами, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або особами з інвалідністю);
    • потреба матері, батька в матеріальній допомозі.

    Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України право на утримання виникає за умови, якщо батьки:

    • є непрацездатними.

    Непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону (абзац сімнадцятий статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

    • потребують матеріальної допомоги (тобто батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування у зв’язку з відсутністю пенсії чи її низького розміру).

    При встановленні, чи батьки потребують матеріальної допомоги, повинні враховуватися будь-які обставини, які свідчать про необхідність в матеріальній допомозі. При цьому, отримання матір`ю чи батьком доходів, які є більшими за прожитковий мінімум, автоматично не свідчить, що батько (мати) не потребують матеріальної допомоги (постанова Верховного Суду від 05.09.2019 у справі № 212/1055/18-ц).

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Ірино!

    Как ее защитить?Документов передачи денег не было("Отдала детям"

    Якщо квартира належить на праві приватної власності невістці (куплена до шлюбу, внаслідок спадкування або дарування), без наявності письмових підтверджень колишніх домовленостей нормативно інтереси свекрухи тут ніяким чином не захистити.

    Краще спробувати врегулювати цей момент добровільно шляхом знову ж таки усних домовленостей. В іншому випадку невістка може просто звернутись до ЦНАПу і таким чином зняти свекруху з місця реєстрації (якщо вона там була зареєстрована). Якщо ж не була зареєстрована, просто викликати поліцію або звернутись до суду із позовом про виселення.

    Я б радив би поставити ультиматум, що свекруха за таких умов переїде жити до 3-х кімнтаної квартири. на яку в свій час дала чималу суму коштів. Можливо це допоможе "втихомирити" невістку.

    Всього доброго. Успіхів!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Якщо квартира жодним чином не оформлена на жінку похилого віку , то власник квартири зможе її виселити і розпочати проживання зі своїми родичами.

    Жінка похилого віку має право звернутися спочатку письмово на адресу своїх дітей з вимогою, надання її матеріальної допомоги на її проживання та утримання , після чого її представник звертається до суду для встановлення аліментних платежів з дітей на її утримання рішенням суду , далі рішення суду подається до органу ДВС на примусве стягнення і щомісяця жінка отримує кошти на проживання від дітей , стягнення проводить дежавний виконавець з усіх видів їх встановлених доходів.

    пожилая мать обращается за выплатой средств на содержание матери к детям (письменно), в случае отказа - от имени мамы (если она дееспособна) подается иск в суд о взыскании алиментов н ее содержание,

    - если если есть основания для признания недееспособной - в судебном порядке мама признается недееспособной и назначается опекун, который затем подает в суд (в интересах мамы) исковое заявление на ее содержание,

    - с лицом, которое готово ухаживать за мамой, заключается договор пожизненного содержания в обмен на имеющуюся у нее недвижимость (этот вариант подходит если есть недвижимость и рассчитывать на какие-либо выплаты от детей не приходится).

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Турчин Ярослав Олександрович

    Сохранились ли доказательства продажи квартиры с указанием суммы? Данные документы можно использовать и в случае попытки выселения - ставить вопрос о краже денег пользуясь совместным проживанием и доверием (ч. 5 ст. 185 Уголовного кодекса Украины, от 7 до 12 лет тюрьмы с конфискацией имущества).

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, треба зафіксувати на запис або через переписку, що невістка брала кошти яку сумму і т. Д.

    Треба спробувати спровокувати її, щоб на запис отримати відповіді на дані питання.

    Залишилися питання. Звертайтесь.

    Крикун Сергій  Павлович
    33.3%
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    ЖИТЛОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5464-10#Text):

    "Глава 6 КОРИСТУВАННЯ ЖИЛИМИ ПРИМІЩЕННЯМИ В БУДИНКАХ (КВАРТИРАХ) ПРИВАТНОГО ЖИТЛОВОГО ФОНДУ...

    Стаття 156. Права і обов'язки членів сім'ї власника жилого будинку (квартири)

    Члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням...

    Члени сім'ї власника будинку (квартири) зобов'язані дбайливо ставитися до жилого будинку (квартири). Повнолітні члени сім'ї власника зобов'язані брати участь у витратах по утриманню будинку (квартири) і придомової території та проведенню ремонту. Спори між власником та членами його сім'ї про розмір участі в витратах вирішуються в судовому порядку.

    До членів сім'ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу. Припинення сімейних відносин з власником будинку (квартири) не позбавляє їх права користування займаним приміщенням. У разі відсутності угоди між власником будинку (квартири) і колишнім членом його сім'ї про безоплатне користування жилим приміщенням до цих відносин застосовуються правила, встановлені статтею 162 цього Кодексу.

    Стаття 157. Виселення членів сім'ї власника жилого будинку (квартири)

    Членів сім'ї власника жилого будинку (квартири) може бути виселено у випадках, передбачених частиною першою статті 116 цього Кодексу. Виселення провадиться у судовому порядку без надання іншого жилого приміщення.";

    " Стаття 64. Права і обов'язки членів сім'ї наймача...

    До членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки.";

    "Стаття 116. Виселення без надання громадянам іншого жилого приміщення

    Якщо наймач, члени його сім'ї або інші особи, які проживають разом з ним, систематично руйнують чи псують жиле приміщення, або використовують його не за призначенням, або систематичним порушенням правил соціалістичного співжиття роблять неможливим для інших проживання з ними в одній квартирі чи в одному будинку, а заходи запобігання і громадського впливу виявились безрезультатними, виселення винних на вимогу наймодавця або інших заінтересованих осіб провадиться без надання іншого жилого приміщення.

    Осіб, які підлягають виселенню без надання іншого жилого приміщення за неможливістю спільного проживання, може бути зобов'язано судом замість виселення провести обмін займаного приміщення на інше жиле приміщення, вказане заінтересованою в обміні стороною.

    Осіб, які самоправно зайняли жиле приміщення, виселяють без надання їм іншого жилого приміщення.".

    ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    "Стаття 229. Правові наслідки правочину, який вчинено під впливом помилки

    1. Якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним.

    Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов'язків сторін, таких властивостей і якостей майна, які значно знижують його цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом...

    Стаття 230. Правові наслідки вчинення правочину під впливом обману

    1. Якщо одна із сторін правочину навмисно ввела другу сторону в оману щодо обставин, які мають істотне значення (частина перша статті 229 цього Кодексу), такий правочин визнається судом недійсним.

    Обман має місце, якщо сторона заперечує наявність обставин, які можуть перешкодити вчиненню правочину, або якщо вона замовчує їх існування.

    2. Сторона, яка застосувала обман, зобов'язана відшкодувати другій стороні збитки у подвійному розмірі та моральну шкоду, що завдані у зв'язку з вчиненням цього правочину.

    ---

    Доброго дня, пані Ірино! Формально, по закону свекруха має право користування квартирою невістки. Але за поганих стосунків спільне проживання буде, може бути неможливим, нестерпним. Крім того, чому квартира є влсаністю лише невістки, а не спільною власністю невістки з сином. Крім того, обов'язок утримання свекрухи несе не невістка, а її син. Щодо передачі (дарування) свекрухою грошей з продажу своєї квартири, вважаю за належне з її боку або вимоги до невістки з сином повернення цих грошей, або звернення до суду про визнання передачі грошей недійсним, як здійсненим під впливом помилки та обману з наслідками повернення подвійного розміру переданої суми грошей та відшкодування моральної шкоди.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024