Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Кримінальне право, 02 вересня 2023, питання №91445 400₴

Можно ли использовать квадракоптер (дрон) в военное время?

Здравствуйте, хочу приобрести дрон DJI Mavic 3 просто для того что бы с ним играться и снимать прикольные видео за пределами города. Но по читал в интернете что сейчас действует полный запрет на гражданское использование Дронов. Не могу понять почему тогда их продают гражданским в магазинах? Что бы просто дома пускали ?
На розетке и других магазинах видел отзывы за 23 год как дроны покупали детям и отзывы о так как люди ими пользуются. Это привело меня в полное замешательство. Хочу приобрести дрон, но не хочу получить штраф, конфискацию и зная как у нас работает полиция, то ещё и повестку в армию)
Подскажите возможно ли вообще пользоваться гражданским дорогом сейчас? И при каких условиях

Відповіді юристів (9)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    12.5%

    Вітаю.

    На жаль, але використання безпілотних літальних апаратів в умовах війни обмежене і потребує отримання дозволу. До того ж порядок отримання таких дозволів не стандартизований.

    Тому якщо плануєте використати дрон, робіть це в абсолютно безлюдних локаціях.

    Але фактично це зараз заборонено

    Турчин Ярослав Олександрович
    17.5%

    Вітаю Вас, Владиславе!

    УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ДРОНІВ У МИРНИЙ ЧАС

    Відповідно до Правил використання повітряного простору, польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання заявок на використання повітряного простору, без отримання дозволів на використання повітряного простору, без інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України та органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів Державної прикордонної служби України, органів обслуговування повітряного руху та відомчих органів управління повітряним рухом.

    ОДНАК ТАКІ ПРАВИЛА ДІЮТЬ ТІЛЬКИ ЯКЩО ВИ ДОТРИМУЄТЕСЯ КІЛЬКОХ ВИМОГ:
      • безпілотник не перетинає державний кордон України;
      • польоти не проходять над скупченням людей на відкритому просторі, над місцями щільної забудови чи об’єктами під державною охороною;
      • швидкість польоту безпілотного повітряного судна складає не більше 160 км/год;

    Доки ви дотримуєтеся цих та інших вимог – використання безпілотника у мирний час не було протизаконним.

    Необхідно пам’ятати, що право на фото- і відеозйомку не є абсолютним навіть і в мирний час. Проте раніше ми не усвідомлювали ціни і значення цих заборон.

    Наприклад, Закон України «Про державну таємницю» визначає перелік військових об’єктів, щодо яких встановлено обмеження фото- та відеофіксації (розташування підрозділів ЗСУ, про їх особовий склад та інше). Детальний перелік об’єктів у сфері оборони, які віднесено до державної таємниці зібраний за посиланням.

    Крім того, діє заборона на використання дронів над атомними станціями, гідроелектростанціями, греблями, важливими державними об’єктами, природними заповідниками, об’єктами або промисловими підприємствами підвищеної екологічної небезпеки.

    Описані заборони діють на постійній основі і в мирний, і у воєнний час.

    ЩО ЗМІНИЛОСЯ ПІСЛЯ 24 ЛЮТОГО 2022 РОКУ?

    Користуватися повітряним простором слід лише відповідно до закону як у мирний, так і у воєнний час. А з 24 лютого 2022 року захист повітряного простору тим паче став першочерговим завданням для ЗСУ та міжнародних партнерів, а також для кожного громадянина.

    Заборону або обмеження на використання повітряного простору України може встановити Державіаслужба та органи об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху (Украерорух) у таких випадках:

      • якщо виникла загроза національній безпеці, суверенітету над повітряним простором України, територіальної цілісності України або
      • під час збройного конфлікту, проведення спеціальних операцій, пов’язаних із протидією протиправній діяльності на державному кордоні, збереженням територіальної цілісності України та конституційного ладу,
      • для нерегулярних рейсів (польотів) між пунктами відправлення, розташованими на території України, та пунктами призначення, розташованими на території держави-агресора, та у зворотному напрямку.

    Указ Президента України ввів воєнний стан в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. У цей же день Державне підприємство обслуговування повітряного руху України “Украерорух” оголосило про закриття повітряного простору України. Тобто цивільним заборонено літати у повітряному просторі. Це правило стосується і безпілотників. Схожі рішення про заборону користування дронами для цивільних ухвалюють і на місцевому рівні – прикладом є повідомлення Управління СБУ у Львівській області.

    Отже, з моменту введення воєнного стану до вже чинних обмежень щодо використання повітряного простору додалися нові. Зокрема, постало питання – чи є винятки із загальної заборони або заборона є абсолютною?

    В ідеалі правила використання дронів під час воєнного стану мали б бути зафіксовані у законодавстві. Тоді не виникали б спори щодо використання безпілотників, не існував би ризик притягнення до відповідальності громадян і спричинення шкоди національній безпеці.

    Та на сьогодні немає єдиного регулювання, до якого б могли звернутися громадяни, аби з’ясувати: чи можна їм запустити дрон.

    Зміни до правил з 24.02.2022 р. не вносились.

    Тож радимо зважувати кожну дію та слідкувати за офіційними повідомленнями державних установ і внесенням змін до законодавства.

    Наприклад, Управління СБУ у Львівській області зазначає що вимоги пункту 4 розділу ІІ Правил використання повітряного простору, а саме – “польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання заявок та отримання дозволів на використання повітряного простору” під час воєнного стану не діють, а запуск БПЛА та легких літаків відбувається виключно з погодження Служби безпеки України у Львівській області.

    ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ МОЖЕ НАСТАТИ?

    З 24 лютого СБУ та її територіальні підрозділи багато разів дякували громадянам за пильність і відповідальне ставлення до безпеки: власної і державної. Але не забували і нагадувати про відповідальність, яка може настати для порушників заборони на використання повітряного простору, зокрема за статтями 109, 110, 111, 112, 113 та 114 Кримінального кодексу України.

    • Статті 109 – 114.2 КК України передбачають відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України.

    Так неузгоджений політ дрона може стати ознакою колабораційної діяльності, пособництва державі-агресору, диверсії, шпигунства, тощо.Більше того, якщо людина поширила інформацію із розташуванням військових об’єктів, переміщенням зброї або колони ЗСУ, знявши її з дрона, то їй загрожуватиме позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

    Якщо ж внаслідок таких фото та відео можна буде ідентифікувати місцевість розташування військових об’єктів, процесу переміщення зброї або колони ЗСУ, то строк позбавлення волі становить вже від 5 до 8 років.

    До речі, відповідальність за порушення правил використання повітряного простору існує і в мирний час. А зараз слід пам’ятати: хоча окремі правила використання дронів у воєнний час не встановлені, все одно є ризик для оператора бути притягнутим до відповідальності за адміністративне чи кримінальне правопорушення.

    КРІМ ЦЬОГО В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ ВАМ НЕ ВІДОМО ДЕ І В ЯКИЙ ЧАС МОЖЕ ЗНАХОДИТИСЬ ОБ"ЄКТ ВОЄННОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ, ВІЙСЬКОВИЙ ПІДРОЗДІЛ тощо. Тому Ваш квадрокоптер може бути щонайменше банально збитий, а Вам у разі відкритого управління квадрокоптером - може бути дуже складно довести відсутність умислу.

    РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ГРОМАДЯН:
    • Під час дії воєнного стану пам’ятайте про заборону на використання повітряного простору для цивільного населення, яка стосується і дронів.
    • Визначте та аргументуйте мету використання безпілотника (наприклад, для фіксації наслідків війни, висвітлення подій, потреби сільського господарства, будівництво, власних потреб тощо).
    • Для використання дронів обов’язково отримайте дозвіл від відповідного територіального управління СБУ.

    Гарного Вам дня!

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Владиславе!

    Згідно пункту 4 розділу ІІ Авіаційних правил польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання заявок на використання повітряного простору, без отримання дозволів на використання повітряного простору, без інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України та органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів Державної прикордонної служби України, органів обслуговування повітряного руху та відомчих органів управління повітряним рухом, за умови дотримання таких вимог:

    1) польоти виконуються без перетинання державного кордону України;

    2) польоти виконуються поза межами встановлених заборон та обмежень використання повітряного простору, крім випадків, установлених Положенням про використання повітряного простору, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2017 року № 954 (далі - Положення);

    3) польоти виконуються не ближче 5 км від зовнішніх меж злітно-посадкових смуг аеродромів або не ближче 3 км від зовнішніх меж злітно-посадкової смуги злітно-посадковий майданчик/вертодромів, крім випадків узгодження з експлуатантом аеродрому/злітно-посадковий майданчик/вертодрому;

    4) польоти виконуються не ближче 500 м від пілотованих повітряних суден;

    5) польоти не виконуються над:

    • скупченням людей на відкритому просторі та над місцями щільної забудови;
    • об’єктами (зонами), які визначені Міністерством оборони України, Міністерством інфраструктури України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Службою безпеки України, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною фіскальною службою України, Службою зовнішньої розвідки України, Управлінням державної охорони України, іншими військовими формуваннями та правоохоронними структурами, утвореними відповідно до законів України, та відносно яких здійснюється охорона / державна охорона (за умови позначення території навколо цих об’єктів інформаційними знаками про заборону польотів безпілотних повітряних суден та/або шляхом оприлюднення меж такої заборони), крім випадків виконання польотів за дозволом зазначених вище повноважних органів;

    6) польоти виконуються в межах прямої видимості (VLOS);

    7) максимальна висота польоту не вище:

    • 120 м над рівнем земної (водної) поверхні поза межами диспетчерської зони (control zone), аеродромна зона польотної інформації, зони та райони органів управління повітряним рухом відомчих органів органам управління повітряним рухом , спеціально встановлених зон, іншого спеціально зарезервованого повітряного простору;
    • 50 м над рівнем земної (водної) поверхні в межах диспетчерської зони (control zone), аеродромна зона польотної інформації, зони та райони органів управління повітряним рухом відомчих органів органам управління повітряним рухом, спеціально встановлених зон, іншого спеціально зарезервованого повітряного простору, якщо інформація про фактичний статус елементів структури повітряного простору на час виконання польоту відсутня;
    • 50 м над статичними перешкодами на горизонтальній відстані не більше 100 м від таких перешкод, як відхилення від зазначених вище обмежень по висоті, на запит власника такого об’єкту;

    8) швидкість польоту безпілотного повітряного судна складає не більше 160 км/год.

    В інших випадках польоти безпілотного повітряного судна масою до 20 кг включно та усі без винятку польоти безпілотного повітряного судна масою більше 20 кг виконуються у межах спеціально встановлених зон та маршрутів з дотриманням вимог щодо подання заявок на використання повітряного простору, отримання дозволів та умов використання повітряного простору, інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України, органів Державної прикордонної служби України, органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів обслуговування повітряного руху/управління повітряним рухом.

    Згідно з пунктом 46 Положення до порушень порядку використання повітряного простору України належать:
    • використання повітряного простору без подання заявок, отримання дозволу та/або умов його використання, крім випадків, що передбачені цим Положенням;
    • недотримання умов використання повітряного простору України або плану польоту (відхилення від маршруту, заданого рівня польоту, зліт чи посадка повітряного судна з незапланованого (на незапланований) або закритий аеродром, постійний злітно-посадковий майданчик/вертодром тощо) без дозволу або погодження органу обслуговування повітряного руху (органу управління повітряним рухом), крім аварійних випадків;
    • політ групи повітряних суден, кількість яких перевищує зазначену в заявці;
    • порушення вимог щодо порядку перетинання державного кордону та виконання польоту в зоні з особливим режимом використання повітряного простору України;
    • виконання без дозволу повітряного судна польоту в забороненій зоні або в зонах обмеження польотів та тимчасово зарезервованого повітряного простору України під час їх використання;
    • політ повітряного судна, яке не відповідає на запит засобів радіолокаційної системи державного розпізнавання, крім повітряного судна, на яких апаратура радіолокаційної системи державного розпізнавання не передбачена або які повертаються з несправною апаратурою радіолокаційної системи державного розпізнавання з аеродромів, злітно-посадкових майданчиків/вертодромів, де ремонт такої апаратури неможливий;
    • невиконання вимог до інформування органів контролю за дотриманням порядку використання повітряного простору України про виконання польотів та провадження іншої діяльності з використання повітряного простору України.
    ЩО ТРЕБА ПАМ'ЯТАТИТИ ПРИ ВИКОРИСТАНІ ДРОНА У ВОЄННИЙ ЧАС:

    • Під час дії воєнного стану пам’ятайте про заборону на використання повітряного простору для цивільного населення, яка стосується і дронів.
    • Визначте та аргументуйте мету використання безпілотника (наприклад, для фіксації наслідків війни, висвітлення подій, потреби сільського господарства, будівництво, власних потреб тощо).
    • Для використання дронів обов’язково отримайте дозвіл від відповідного територіального управління СБУ.
    • Якщо ви аграрій, а дрон потрібен для сільськогосподарської роботи, користуйтеся Пам’яткою та зверніться із запитом до відповідної військової адміністрації. Запитайте про можливість використання дрону на конкретній території, про алгоритм такого використання та попросіть відповідний дозвіл.
    • Слідкуйте за внесенням змін до законодавства, яке стосується використання повітряного простору громадянами під час війни.

    Виникне потреба у отриманні додаткових роз'яснень, з радістю готовий їх надати!

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович
    15%

    Доброго дня. В Україні цивільним не заборонено користуватися дронами. Втім, використання безпілотних літальних апаратів в умовах війни обмежене і потребує отримання дозволу. До того ж порядок отримання таких дозволів не стандартизований. Тому варто його уточнювати в місцевих органах влади, а також узгоджувати використання БПЛА зі Службою безпеки та поліцією. Звісно, це надто складний шлях, щоб запускати дрони заради розваг. Якщо ж мета того варта, наприклад коли йдеться про журналістську діяльність, то скористатися безпілотником можливо. Але спершу варто дізнатися про всі нормативні акти, що нині визначають порядок використання адронів.

    Якщо захочете отримати дозвіл для сйомки прикольных відео вам вряд и його дадуть, тому залиште цю. Ідею поки не закінчиться військовий стан.

    Дерій Владислав Олегович
    15%

    Доброго дня!

    У зв’язку з військовим положенням, згідно з вимогами Повітряного кодексу України та Положення про використання повітряного простору України органами ОЦВС та Державіаслужбою України вжито заходів щодо закриття повітряного простору Украіни для цивільних користувачів повітряного простору.

    Для використання дронів обов’язково отримайте дозвіл від відповідного територіального управління СБУ. Визначте та аргументуйте мету використання безпілотника.

    Сам факт отримання дозволу на використання безпілотного літального апарата ще не означає можливості його використання без обмежень у часі та просторі. Вам можуть надати перелік додаткових умов, за яких можливе використання дрона.

    Згідно повідомлення Управління СБУ - вимоги пункту 4 розділу ІІ Правил використання повітряного простору, а саме – “польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання заявок та отримання дозволів на використання повітряного простору” під час воєнного стану не діють, а запуск БПЛА та легких літаків відбувається виключно з погодження Служби безпеки України.

    Додатково ознайомтесь з інформацією за посиланням https://imi.org.ua/monitorings/zjomky-z-vykorystan...

    У разі виникнення додаткових питань - звертайтесь! Всього доброго!

    Карпенко Андрій Володимирович
    12.5%

    Вітаю!

    Відповідно до Правил використання повітряного простору, польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання заявок на використання повітряного простору, без отримання дозволів на використання повітряного простору, без інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України та органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів Державної прикордонної служби України, органів обслуговування повітряного руху та відомчих органів управління повітряним рухом.

    Користуватися повітряним простором слід лише відповідно до закону як у мирний, так і у воєнний час.

    Заборону або обмеження на використання повітряного простору України може встановити Державіаслужба та органи об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху (Украерорух) у таких випадках:

    • якщо виникла загроза національній безпеці, суверенітету над повітряним простором України, територіальної цілісності України або
    • під час збройного конфлікту, проведення спеціальних операцій, пов’язаних із протидією протиправній діяльності на державному кордоні, збереженням територіальної цілісності України та конституційного ладу,
    • для нерегулярних рейсів (польотів) між пунктами відправлення, розташованими на території України, та пунктами призначення, розташованими на території держави-агресора, та у зворотному напрямку.

    Указ Президента України ввів воєнний стан в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. У цей же день Державне підприємство обслуговування повітряного руху України “Украерорух” оголосило про закриття повітряного простору України. Тобто цивільним заборонено літати у повітряному просторі. Це правило стосується і безпілотників.

    Під час війни обійтися без дронів складно. Наприклад, журналісти мають фіксувати руйнування на деокупованих територіях. А у сільському господарстві безпілотники допомагають розпилювати добрива над полями Київщини, Сумщини, Чернігівщини та інших регіонів, на яких триває розмінування.

    Для аграріїв, котрі використовують дрони, Міністерство аграрної політики та продовольства України розробило окрему Пам’ятку, у якій коротко визначило порядок запуску БПЛА у сільському господарстві.

    У пам’ятці вказано: повітряний простір для цивільних користувачів наразі закрито. Проте, “для можливості забезпечення належного використання безпілотних повітряних суден у сільському господарстві суб’єктам господарювання необхідно звернутися до відповідної обласної військової адміністрації на предмет можливості використання на конкретній території (у районі) безпілотних повітряних суден. Рішення щодо можливості використання повітряного простору безпілотними повітряними суднами в конкретній області ухвалює Генеральний штаб Збройних Сил України.

    Щодо інших випадків використання безпілотників (у навчальних цілях чи для будівництва) процедура лишається неузгодженою.

    Відтак, щоб уникнути ситуації, коли використання дрону розцінюватимуть як неправомірне, рекомендую попередньо отримати дозвіл на це у територіальному управлінні СБУ .

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр рік тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Здравствуйте, Владислав!

    Можно ли использовать квадракоптер (дрон) в военное время? - к сожалению, нет. Согласно требованию пункта 4 раздела II Правил использования воздушного пространства во время военного состояния, использование беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) и легких самолетов в период военного положения запрещено.

    Как сообщили в пресс-службе СБУ, все не разрешенные полеты беспилотных летательных аппаратов будут считаться шпионажем и диверсионной работой в пользу противника со всеми вытекающими последствиями.

    - Предупреждаем, что все замеченные беспилотные летательные аппараты будут сбиты. А лица, производившие запуск или руководившие этими БПЛА, будут задержаны и привлечены к ответственности по ст. 109, ст.110, ст. 111, ст.113, ст. 114 УК, - сказано в сообщении (https://odessamedia.net/news/sbu-zapretila-ispolzo...).

    Удачи!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Користуватися повітряним простором слід лише відповідно до закону як у мирний, так і у воєнний час. А з 24 лютого 2022 року захист повітряного простору тим паче став першочерговим завданням для ЗСУ та міжнародних партнерів, а також для кожного громадянина.

    Заборону або обмеження на використання повітряного простору України може встановити Державіаслужба та органи об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху (Украерорух) у таких випадках:

      • якщо виникла загроза національній безпеці, суверенітету над повітряним простором України, територіальної цілісності України або
      • під час збройного конфлікту, проведення спеціальних операцій, пов’язаних із протидією протиправній діяльності на державному кордоні, збереженням територіальної цілісності України та конституційного ладу,
      • для нерегулярних рейсів (польотів) між пунктами відправлення, розташованими на території України, та пунктами призначення, розташованими на території держави-агресора, та у зворотному напрямку.

    Указ Президента України ввів воєнний стан в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. У цей же день Державне підприємство обслуговування повітряного руху України “Украерорух” оголосило про закриття повітряного простору України. Тобто цивільним заборонено літати у повітряному просторі. Це правило стосується і безпілотників. Схожі рішення про заборону користування дронами для цивільних ухвалюють і на місцевому рівні – прикладом є повідомлення Управління СБУ у області.

    Отже, з моменту введення воєнного стану до вже чинних обмежень щодо використання повітряного простору додалися нові. Зокрема, постало питання – чи є винятки із загальної заборони або заборона є абсолютною?

    В ідеалі правила використання дронів під час воєнного стану мали б бути зафіксовані у законодавстві. Тоді не виникали б спори щодо використання безпілотників, не існував би ризик притягнення до відповідальності громадян і спричинення шкоди національній безпеці.

    Та на сьогодні немає єдиного регулювання, до якого б могли звернутися громадяни, аби з’ясувати: чи можна їм запустити дрон. Тож радимо зважувати кожну дію та слідкувати за офіційними повідомленнями державних установ і внесенням змін до законодавства.

    Наприклад, Управління СБУ у Львівській області зазначає що вимоги пункту 4 розділу ІІ Правил використання повітряного простору, а саме – “польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання заявок та отримання дозволів на використання повітряного простору” під час воєнного стану не діють, а запуск БПЛА та легких літаків відбувається виключно з погодження Служби безпеки України у Львівській області.

    Під час війни обійтися без дронів складно. Наприклад, журналісти мають фіксувати руйнування на деокупованих територіях. А у сільському господарстві безпілотники допомагають розпилювати добрива над полями Київщини, Сумщини, Чернігівщини та інших регіонів, на яких триває розмінування.

    Для аграріїв, котрі використовують дрони, Міністерство аграрної політики та продовольства України розробило окрему Пам’ятку, у якій коротко визначило порядок запуску БПЛА у сільському господарстві.

    У пам’ятці вказано: повітряний простір для цивільних користувачів наразі закрито. Проте, “для можливості забезпечення належного використання безпілотних повітряних суден у сільському господарстві суб’єктам господарювання необхідно звернутися до відповідної обласної військової адміністрації на предмет можливості використання на конкретній території (у районі) безпілотних повітряних суден. Рішення щодо можливості використання повітряного простору безпілотними повітряними суднами в конкретній області ухвалює Генеральний штаб Збройних Сил України.

    Щодо інших випадків використання безпілотників (у навчальних цілях чи для будівництва) процедура лишається неузгодженою.

    Відтак, щоб уникнути ситуації, коли використання дрону розцінюватимуть як неправомірне, рекомендуємо попередньо отримати дозвіл на це у територіальному управлінні СБУ .

    ПРАВОВІ НОРМИ, ЯКІ РЕГУЛЮВАТИМУТЬ КОРИСТУВАННЯ БЕЗПІЛОТНИКАМИ ДЛЯ ЦИВІЛЬНИХ, ПОВИННІ ВІДПОВІДАТИ НА ТАКІ ЗАПИТАННЯ:
    • Яка мета може вважатися прийнятною для використання дронів в умовах воєнного стану, та як її підтвердити?
    • Чи потрібно отримувати дозвіл на використання повітряного простору запуску дрона?
    • Якщо потрібен дозвіл, то до якого органу державної чи місцевої влади особі необхідно звертатися по нього?
    • У якій формі слід подавати заяву, які відомості вказувати в ній та які документи додавати?
    • Яка процедура та строк розгляду заяви?
    • Які умови використання дрона (тривалість, локація, заборона на зйомку окремих об’єктів тощо)?
    • Якими правами та обов’язками наділений користувач?
    • Яка відповідальність настає за порушення правил користування повітряним простором для запуску дрона?

    Відповіді на ці та інші питання слід закріплені законодавчо, наприклад через доповнення відповідними нормами Постанови КМУ “Про затвердження Положення про використання повітряного простору України”. Відповідальне ставлення людей до використання повітряного простору та чіткі правила дозволять українцям користуватися дронами для своїх потреб та знати межі, після яких настає відповідальність.

    ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ МОЖЕ НАСТАТИ?

    З 24 лютого СБУ та її територіальні підрозділи багато разів дякували громадянам за пильність і відповідальне ставлення до безпеки: власної і державної. Але не забували і нагадувати про відповідальність, яка може настати для порушників заборони на використання повітряного простору, зокрема за статтями 109, 110, 111, 112, 113 та 114 Кримінального кодексу України.

    • Статті 109 – 114.2 ККУ передбачають відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України.

    Так неузгоджений політ дрона може стати ознакою колабораційної діяльності, пособництва державі-агресору, диверсії, шпигунства, тощо.Більше того, якщо людина поширила інформацію із розташуванням військових об’єктів, переміщенням зброї або колони ЗСУ, знявши її з дрона, то їй загрожуватиме позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

    Якщо ж внаслідок таких фото та відео можна буде ідентифікувати місцевість розташування військових об’єктів, процесу переміщення зброї або колони ЗСУ, то строк позбавлення волі становить вже від 5 до 8 років.

    До речі, відповідальність за порушення правил використання повітряного простору існує і в мирний час. А зараз слід пам’ятати: хоча окремі правила використання дронів у воєнний час не встановлені, все одно є ризик для оператора бути притягнутим до відповідальності за адміністративне чи кримінальне правопорушення.

    ВИСНОВКИ

    Повномасштабна війна росії проти України триває вже майже 8 місяців. Попри складні економічні умови, Україна крокує в напрямі становлення верховенства права та демократії, розвитку інформаційно-просвітницької галузі, сфери освіти, культури тощо. У всіх цих сферах не обійтися без новітніх технологій. Тому питання “чи можна користуватися дронами” доволі часто виникає у громадян.

    Ми радимо у будь-якому разі пам’ятати про відповідальність. Жодні ваші дії не мають допомагати ворогу дізнатися про дії ЗСУ, ставити під загрозу життя та здоров’я військовослужбовців чи шкодити ходу операцій.

    РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ГРОМАДЯН:
    • Під час дії воєнного стану пам’ятайте про заборону на використання повітряного простору для цивільного населення, яка стосується і дронів.
    • Визначте та аргументуйте мету використання безпілотника (наприклад, для фіксації наслідків війни, висвітлення подій, потреби сільського господарства, будівництво, власних потреб тощо).
    • Для використання дронів обов’язково отримайте дозвіл від відповідного територіального управління СБУ.
    • Якщо ви аграрій, а дрон потрібен для сільськогосподарської роботи, користуйтеся Пам’яткою та зверніться із запитом до відповідної військової адміністрації. Запитайте про можливість використання дрону на конкретній території, про алгоритм такого використання та попросіть відповідний дозвіл.
    • Слідкуйте за внесенням змін до законодавства, яке стосується використання повітряного простору громадянами під час війни.
    РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ДЕРЖАВИ:
    • Зараз існує нагальна потреба розробити чіткі правила для цивільних громадян, які хочуть користуватися дронами у воєнний час. У них слід визначити покрокову процедуру отримання дозволів, перелік необхідних для цього документів, органи місцевої влади, котрі відповідатимуть за надання дозволів, а також встановити перелік заборонених для зйомки об’єктів.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Пуха Наталія ТендерОк
    7.5%

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання:

    В Україні цивільним не заборонено користуватися дронами.

    Щодо цивільного використання дронів – можливість їх використання залежить від мети та регіону, де планується використовувати БПЛА. Використання дронів під час воєнного стану можливо лише за умови отримання дозволів від військової адміністрації та погодження діяльності з територіальними управліннями поліції та служби безпеки України. Рішення щодо можливості використання повітряного простору безпілотними повітряними суднами в конкретній області ухвалює Генеральний штаб Збройних Сил України.

    Пункти 29–36 зазначеного Положення повністю присвячені питанню заборон та обмежень використання повітряного простору України. Водночас пункт 35 говорить, що такі заборони та обмеження визначають і впроваджують Державіаслужба та Міноборони.

    Тексту заборони використання повітряного простору України, на жаль, немає у відкритому доступі. Але з пунктів Положення, статті 30 Повітряного кодексу України та самого оголошення випливає, що поняття “заборона щодо використання повітряного простору”, “повне обмеження використання повітряного простору” та “закриття повітряного простору” є ідентичними за своїм значенням.

    Заборону встановлено для діяльності будь-яких користувачів повітряного простору України, крім підприємств, установ та організацій, залучених до відсічі та стримування збройної агресії Росії.

    Отримання дозволу на використання безпілотного літального апарата ще не означає можливості його використання без обмежень у часі та просторі. Усі згадані вище органи влади можуть надати перелік додаткових умов.

    Крім того, існує перелік обмеження на використання БПЛА, визначений пунктом 4 розділу ІІ Правил використання повітряного простору України:1) польоти виконуються без перетинання державного кордону України;

    2) польоти виконуються поза межами встановлених заборон та обмежень використання повітряного простору, крім випадків, установлених Положенням про використання повітряного простору;

    3) польоти виконуються не ближче ніж 5 км від зовнішніх меж злітно-посадкових смуг аеродромів або не ближче ніж 3 км від зовнішніх меж злітно-посадкової смуги ЗПМ / вертодромів, крім випадків узгодження з експлуатантом аеродрому / ЗПМ / вертодрому;

    4) польоти виконуються не ближче ніж 500 м від пілотованих повітряних суден;

    5) польоти не виконуються над: скупченням людей на відкритому просторі та над місцями щільної забудови; об’єктами (зонами), які визначені державними органами, військовими формуваннями та правоохоронними структурами, та відносно яких здійснюється охорона / державна охорона, крім випадків виконання польотів за дозволом зазначених вище повноважних органів;

    6) польоти виконуються в межах прямої видимості;

    7) максимальна висота польоту не вище ніж:

    • 120 м над рівнем земної (водної) поверхні поза межами CTR, AFIZ, ATCA, ATCZ, спеціально встановлених зон, зарезервованого повітряного простору для забезпечення польотів за спеціально встановленими маршрутами польотів державної авіації;
    • 50 м над рівнем земної (водної) поверхні в межах CTR, AFIZ, ATCA, ATCZ, спеціально встановлених зон, зарезервованого повітряного простору для забезпечення польотів за спеціально встановленими маршрутами польотів державної авіації або якщо інформація про фактичний статус елементів структури повітряного простору на час виконання польоту відсутня;
    • 50 м над статичними перешкодами на горизонтальній відстані не більш ніж 100 м від таких перешкод.

    8) швидкість польоту безпілотного ПС становить не більш ніж 160 км/год.

    Успіхів


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України