Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня, я багато читав про цю ситуацію але не бачив жодного прикладу тому що всі кажуть що навіть якщо тобі 17років і ти стоїш на "учьоті" то прикордонники тебе не випустять а інші кажуть що потрібно в воєнкомат іти та брати дозвіл на виїзд за кордон інші взагалі кажуть що не йди бо заберуть... тому я і хочу дізнатися думку професіонала та нарешті дізнатися чи можуть мене не пропустити на кордоні та чи мають вони на це право? Та чи потрібні якісь дозволи чи документи щоб перетнути кордон? (18 виповнюється 14грудня )
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Даниїл!
До 27 років Ви маєте правовий статус "Призовник", а не "Військовозобов"язаний", звісно якщо Вас не було визнано обмежено придатним у воєнний час і не зараховано одразу в запас.
Оскільки на кордоні стоять особини без вищої юридичної освіти, то вони часто плутають це і не випускають будь-яких осіб у віці з 18 до 60, незалежно від наявності статусу військовозобов"язаного.
Так як Вам ще немає 18 років, то законних підстав не випускати Вас у них немає.
Обмеження права на перетин кордону постановами Кабінету Міністрів України чи Указами Президента України, а тим більше усними вказівками відносно осіб, яким ще не виповнилось 18 років - є неконституційним, не законним і навіть у разі прийняття, не може бути підставою для скасування права на перетин кордону, але у такому випадку слід буде звертатись до суду.
Звісно від протиправних дій адмінстрації Держприкордонслужби ніхто не застрахований, а юридичне право може бути проігноровано внаслідок політико-військової доцільності, але з юридичної точки зору все так, як я написав.
В будь-якому разі, Ви наразі маєте законне право перетину державного кордону і його обмежити ніхто на законних підставах не може.
Звісно, що теоретично можуть відмовити з будь-яких надуманих підстав, чи взагалі без підстав. Ситуація щодо кордону неоднозначна і кожним прикордонним законом тлумачиться по-своєму.. залежно від думки керівника такого прикордонного загону чи навіть наявності негласних вказівок з Києва не випускати навіть дітей 16-17 річних... Нажаль це факт, що підтверджується і судовою практикою. Одні прикордонники випускають людину з одним пакетом документів, він повертається потім до України, пробує виїхати з тими ж документами вже через інший пункт пропуску і його не випускають. В той же час, суди як правило демонструють адекватність сприйняття ситуації та стають на бік людей, чиї права порушують прикордонники.
Тож у разі відмови, Вам необхідно отримати письмове Рішення про відмову у перетинанні державного кордону України. Це обов'язкова умова. Не видати таке рішення прикордонники не можуть, хоча судячи з практики деяких людей, можуть бути спроби ввести в оману, що таке рішення не видається.
Також, ви маєте знати, що Рішення про відмову складається у 2-х екземплярах, а тому варіант, коли вам просто дають сфотографувати оригінал недопустимий. У вас має бути 1 примірник в оригіналі!!!
Обов’язково потрібно перевірити на правильність усі відомості вказані у Рішенні про відмову. Зокрема Ваші дані, дані пункту пропуску та посадової особи, яка його прийняла. У формулювання підстав відмови бажано не лізти, тому що чим кривіше воно сформульовано прикордонниками, тим краще для Вас і Вашого юриста.
Часто виникає запитання громадян чи потрібно підписувати Рішення про відому у виїзді за кордон. Це не обов’язково, але якщо Ви отримуєте свій примірник, то підписати треба і в цьому немає нічого страшного. Єдине, що з моменту отримання Рішення почнеться відлік строків на оскарження цього рішення і скаргу можна буде подати протягом 30 днів. З іншого боку, навіть якщо Рішення ви не отримуєте і відповідно не розписуєтесь на місці, то в подальшому, коли Ви отримаєте рішення і захочете подати скаргу, можуть виникнути проблеми із строками.
Адміністрація ДПСУ скоріше за все займе позицію відносно пропуску вами строку на оскарження. З цим звісно можна боротись, але це додаткова проблема яка потребуватиме багато часу на її вирішення.
Після отримання Рішення, потрібно невідкладно писати і подавати Скаргу на Рішення про відмову в перетинанні державного кордону України. Скарга подається на ім"я Начальника органу охорони державного кордону. Моя думка така, що скаргу краще писати і подавати за підтримки юриста, тому що тут важливо дуже добре обґрунтувати позицію громадянина, який має намір виїхати за кордон і переконати ДПСУ, що така позиція правильна.
Хоча, як правило, звісно нікого Ви не переконаєте, бо у них на усе одна позиція - "Вони Боги, вони праві, а всі інші - дурні і гуляти вийшли".
У випадку незадоволення Скарги начальником, потрібно оскаржувати таке рішення в судовому порядку.
Завжди раджу йти паралельно і не чекати відповіді з Державної прикорднної служби, а йти до суду. Якщо скаргу задовільнять, це може бути підставою для суду визнати факт примирення сторін. З іншого боку, Ви точно не пропустите строк оскарження, адже дуже часто в адміністративних судах скорочують строк позовної давності після досудового оскарження - з 6 до 1 місяця і потім залишають позовні заяви без розгляду - за пропущеним строком звернення.
Гарного Вам дня !
Адвокат, м. Могилів-Подільський, 9 років досвіду
Доброго дня! Згідно п. 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резирвістів, взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа, зокрема призовників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років.Таким чином, ви дійсно маєте бути на обліку по досягненню 17-річного віку.Разом з тим, після введення військового стану обмеження по виїзду за кордон було встановлено виключно для громадян від 18 до 60 років. Речники Державної прикордонної служби неодноразово давали коментарі про можливість виїзду за кордон 17-річних. Таким чином, жодних перепон для вас у виїзді за кордон немає. Більше того, буквально тиждень тому знайомий хлопчина 17 років спокійно виїхав в Данію. Для перетину кордону вам треба лише внутрішній паспорт громадянина України та закордонний паспорт.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Данііл!
Ви маєте право на безперешкодний виїзд за кордон у зв'язку з тим, що Вам тільки 17 років і Ви ще не набули статусу військовозобов'язаного. Тобто на Вас не розповсюджуються обмеження, передбачені Законом України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Останні стосуються лише осіб, які знаходяться у віці 18-60 років.
Отже для виїзду Вам потрібен тільки закордонний паспорт.
ЯКЩО РАПТОМ У ВАС ВИНИКНУТЬ ПРОБЛЕМИ З ПРИКОРДОННИКАМИ (ВСЕ БУВАЄ), ОСЬ ВАМ АЛГОРИТМ ДІЙ, ЯКИМ МОЖНА СКОРИСТАТИСЯ В ТАКИХ ВИПАДКАХ:
По-перше, на всі відмови Держприкорджон служби треба вимагати пісьмового підтвердження та одразу його оскаржувати. В таких випадках вони будуть відчувати більше відповідальності та діяти не так нахабно.
По-друге, згідно з роз’ясненнями самої Держприкордонслужби України та відповідно до статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність органів ДПС можуть бути оскаржені до Голови Державної прикордонної служби України, вищого органу або суду..
По-третє, згідно ст. 14Закону України Про прикордонний контроль від 05.11.2009 № 1710-VI (rada.gov.ua)
"Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України
…Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом...".
Відповідно до статті 24 Закону України “Про доступ до публічної інформації” відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень за:
відмову в задоволенні запиту на інформацію;
відстрочку задоволення запиту на інформацію;
ненадання відповіді на запит на інформацію;
надання недостовірної або неповної інформації;
несвоєчасне надання інформації;
невиконання органами Держприкордонслужби обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”;
інші рішення, дії чи бездіяльність органів Держприкордонслужби, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені органами Держприкордонслужби, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Держприкордонслужби до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
По-четверте, телефони Держприкодонслужби, які можуть згодитись в таких випадках!
1598 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ З МОБІЛЬНОГО); +38(044)527-63-63 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ ІЗ-ЗА КОРДОНУ)
- ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ (СЛУЖБА «ДОВІРА»)
(044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)
- ПОДАННЯ ЗАПИТІВ НА ОТРИМАННЯ ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
(044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)
- ПОДАННЯ ЗВЕРНЕНЬ ГРОМАДЯН
Нарешті, по-п’яте, прикордонники зобов’язані надавати консультації в телефонному режимі у пунктах пропуску за такими номерами:
(033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);
(032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );
(067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);
(031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);
(037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);
(043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);
(032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, по перше ви маєте повне право на перетин кордону, обмеження діють лише на чоловіків віком від 18 до 60 років.
Для виїзду за кордон вам потрібно мати лише закордонний паспорт, тому у ні який тцк звернутися не треба.
Маю багато досвіду, де хлопці у 17 років без проблем перетинали кордон. Був навідь випадок, коли 18 повинно було виповниться через неділю. Тому вам ні чого не загрожує.
По друге, що стосується мобілізації, вы має'те статус призовника на строкову службу. Призов на строкову службу у період військового стану не проводиться. Тому вас ні як не заберуть.
Враховуючи зазначене, вам нічого хвилюватися вас не мобілізують, вы маєте право на перетин кордону.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Відповідно до законодавства України ст.313 ЦК України:
фізичні особи, які досягли 16-річного віку, мають право на вільний самостійний виїзд за межі України, а фізичні особи, які не досягли 16-річного віку, мають право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.
При цьому порядок реалізації цього права врегульовано Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» та Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (далі – Порядок).
Відповідно до зазначеного Порядку виїзд осіб, які досягли 16-річного віку здійснюється на підставі:
– паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
– дипломатичного паспорта;
– службового паспорта;
– проїзного документа дитини, який видається дітям у віці до 18 років, або якщо вони вписані в закордонний паспорт одного з батьків – на підставі закордонного паспорту одного з батьків та у його супроводі.
З повагою,
Костянтин Гончаренко